Bern meer den indruk van een acteur dan van een ernstig minister. Deze sensatie- wekkende woorden van den heer Tijdens deden hem niet alleen een vermaning van den voorzitter op den hals halen, maar be zorgden hem ook eene ernstige terechtwij zing van den heer Van der Feltz. Deze zeide dat de minister den heer Tijdens wel niet zal antwoorden (de heer Pierson draaide het radicale lid op ondubbelzinnige wijze den rug toe), want dat deze spreker woorden bezigde, die in een ander Parlement aanlei ding zouden geven hem 't woord te ont nemen. Dat gaatj hier niet licht, maar de heer Van der Feltz zou wenschen, dat iemand, die de porté van zijn woorden zoo weinig vat, dat in beleedigingen vervalt tegen zijn medele den of tegen een minister, beter deed te zwijgen Met Vaderland zegt in zijn Kameroverzicht aangaande het incident het volgende»Dit debat onderscheidde zich overigens nog door een verregaande onbeschoftheid van den heer Tijdens aan 't adres van den minister van finan ciën, waarvoor de heer Van der Feltz hem een gevoelige bestraffing toediende. Inderdaad de radicale partij legt wel eer in met dezen ver tegenwoordiger, die erger bezoeking voor haar zal blijken dan de rupsenplaag, waartegen hij zich gisterochtend aangordde, voor den land man. Het is, of hij het er op toelegt zijn positie te bederven. Onder blijkbare instem ming der gelieele Kamer, antwoordde de minister hem niet". De N. B. Ot. zegt er o. a. het volgende van: i>Op deze scherpe terechtwijzing (die van den heer Van der Feltz), met blijkbare instemming door de Kamer aangehoord, vond de heer Tijdens geen enkel woord tot ant woord. Het is te hopen, dat zij voor den |ongen man, die niet waard is de voetzolen van den man, dien hij beleedigde, te ont binden, een afdoende les geweest zij, ofschoon daaromtrent bij ons wel eenige twijfel be staat". Het votum over de vermogensbelasting in diskrediet te brengen is nog het eenige wat de tegenstanders vermogen, en daartoe waagt de Standaard eene poging. Zij schrijft in haar noramer van gisteren: Wanneer over de vermogensbelasting met gesloten briefjet kon worden gestemd, wie zou dan van bare aanneming verzekerd zijn?" Zij goat dus uit van het beginsel dat leden der Tweede Kamer, in strijd met hun eed en plicht, stemmen tegen hunne overtuiging! Wie dit van anderen denkt, moet zelf daartoe in staat worden geacht. (Arnk. Ct.) De vrijzinnige kiesvereeniging sVooruit gang", te Helder, heeft den heer C. A. Beu kenkamp, burgemeester aldaar, opnieuw met algemeene stemmen candidaat gesteld voor het lidmaatschap van de Provinciale Staten. Door den raad van commissarissen der staatsspoorweg-maatschappij moet, volgens de A. Ctin zijne vergadering van Zaterdagj.l. zijn behandeld het voorstel van den directeur- generaal, om gedurende den jaar aan liet personeel geene verhooging van bezoldiging toe te kennen. De raad moet echter hebben geoordeeld met zoo'n voorstel niet mede te gaan, en dat, wilde men bezuiniging, zulks op eene andere wijze, doch niet ten aadeele van het personeel, behoorde te worden ge vonden. De exploitatie-maatschappij geeft retour- kaarten, tegen den prijs eener ploatskaart enkele reis, uit aan lo. de deelnemers aan den zwemwedstrijd te Rotterdam, geldig van 23 tot en met 25 dezer2o. de deelnemers aan den wielerwedstrijd te Scheveningen, geldig van 23 tot en met 25 dezer; 3o. de deelnemers aan den schietwedstrijd te Velp tusschen 23 dezer en 28 Augustus, geldig gedurende 4 dagen; 4o. de deelnemers aan den schietwedstrijd te 's-Boscb, geldig van 24 tot en met 27 dezer, terwijl de paarden die naar de op 1 en 2 Augustus te Groningen uitgeschreven keuring vanwege de provinciale vereeniging ter bevordering der paarden fokkerij in Groningen worden gezonden, op de terugreis geheel vrachtvrij zullen worden vervoerd. Van den excursie-trein van 's-Gravenhage, Delft, Rotterdam, Dordrecht en Gorihchem naar Nijmegen, Groesbeek en Kleef maakten gisteren ongeveer 300 personen gebruik, onder wie een 50-tal Hagenaars. De nieuwe guldens, dus wordt gemeld, zullen in den loop der volgende week in omloop worden gebracht. Reeds is met de verzending naar de Ned. Bank een aanvang gemaakt. Het beeld van Koningin Wilhel- mina is geboetseerd en in gips gebracht door prof. Junger; de stempel is gesneden door den heer W. Schammer, stempelsnijder aan 's rijks munt. De munt is echter allesbehalve fraai uit geslagen. Hoewel deze guldens niet in even groote mate door technische gebreken worden ontsierd als vroeger de kwartjes, zoo zijn toch ook bij deze muntstukken de sporen niet te miskennen van eene misschien te haastige, maar zeker niet uiterst zorgvuldige aanmunting. Het ligt voor de hand, dat bjj de aanmunting van guldens en andere munt stukken, waarvan op éen dag dikwijls dui zenden geslagen worden, niet e 1 k stuk ge heel onberispelijk kan zijn; doch daar staat tegenover dat juist in de scherpte van den beeldenaar en de zorgvuldige afwerking van liet geheele stuk een der voornaamste ken merken is en moet gelegen zijn, die ook den leek in staat stellen aanstonds met be slistheid een echt van een nagemaakt stuk te onderscheiden. En tevens bezit men in die scherpte van afmaking een waarborg tegen het namaken van de munt. Waar schijnlijk is de minder goede afwerking der munt een gevolg van den toestand der machi nes, die reeds meer dan vijftig jaar oud zijn. In geen 26 jaar werden in 's rijks munt guldens geslagen. De correspondent der Zut-ph. Ct. te «Groot Mokem" schrijft aan dat blad, naar aanleiding der overwinning van den heer Ooms bij de roei wedstrijden op den Theems: »De beoefening van sport heeft voor mij een hoogeie beteekenis, omdat ze van zoo grooten invloed is op de karaktervorming van het jonge geslacht. Zjj leert zelfvertrouwen en schenkt zelfbewustzijn, gevoel van eigen waarde. Of is 't niet wimr, dat de seenling" soms door eenige jaren van volhardende oefening tot stand gebracht heeft, wat duizenden te zamen niet mocht gelukkenbij onze naburen de overtuiging vestigen, dat we nog altijd iets van het oud-Hoilandsche bloed, de oud-Hol- landsche kordaatheid en taaiheid bezitten van De liuyter En is 't niet merkwaardig, dat een zoon uit het volk liet groote voorbeeld van De Ruyter bij de Engelschen in herinne ring heeft gebracht, al wil ik het feit vol strekt niet overdrijven? Want zeker is het, dat sedert jaren de Engelsehe pers zich'filet zoo druk met ons heeft gemaakt als na de overwinning van Ooms, die naar de erkentenis heeft afgedwongen, dat de jongens van Jan de Witt nog niet uitgestorven zijn. Ik vind de overwinning van Ooms ook daarom van zoo groote beteekenis èn om die overwinning èn om de hulde, die men hem. bewezen heeft, omdat zij ons volk moet wijzen op de krachten, die in zijn zonen huizen en die slechts opgewekt en aangemoedigd behoe ven te worden om tot groote daden aan te sporen." De redactie teekent hierbij aan: »Er is een element van humbug in de overschatting van de beteekenis dezer over winning, dat we niet best verdragen kunnen. Nu ja, we vinden het aardig, dat Ooms nog een beetje harder roeien kan dan de hierin zoo geoefende Engelschen. Maar men hale daar nu toch in Godsnaam den naam van admiraal De Ruyter niet telkens bij te pas! Engeland zou na het opvaren van den Theems tot Chatham door De Ruyter en zijn vloot nog niet zoo verbaasd zijn geweest over de Hollanders Ach kom laten we de dingen toch niet oveidrijven 1 Als onze jongelieden kranige zeilers, roeiers, ruiters, desnoods ook flinke wielrijders zijn en daarbij kloeke kooplui en mannen van zaken, dan verheugen we ons daarin hartelijk, doch dat de Hollanders, de jongens van »Jan de Witt", nu weèr de sPieten" van Europa worden met die »Spielereien", heusch het wil er bij ons nog niet in. Laten die Hollandsche jongens bewijzen, dat ze in Indië, in Zuid-Afrika en in Amerika net zoo goed neen, beter kunnen koloni- seeren dan de Engelschen. Daarin ligt een toekomst voor de Neder- landsche natie, niet in de Henley-sculls of in het »woiidchampion"schap op de vvietz" 1 De heer J. C. Wieneeke, uit Oosterbeek, heeft op de academie van beeldende kunsten te Antwerpen den prix d' excellence benevens vijf andere prijzen behaald voor beeldhouwen. Den 28n Juli zal teWijchen een gedenk- teeken onthuld worden op het graf van den bekenden geschiedvorscher Witkamp. Dit huldeblijk zal bestem in een tombe met staanden steen. Op de tombe, van blauwen zerksteenzijn enkel de naam met het ge boorte- en sterfjaar gebeiteld. Op den staanden steen is aan de voorzijde een marmeren plaat aangebracht met het volgende opschrift: DEN ONVERMOEIDEN GESCHIEDVOR- SCHER EN AARDRIJKSKUNDIGE, DEN WARMEN VADERLANDER, ZIJNE VEREERDERS EN VRIENDEN. Boven deze plaat is in wit marmer de relief-buste van Witkamp geplaatst. Het ge- denkteeken is door ijzeren kettingen omringd, aan zes palen van zerksteen verbonden. Ook zal een eenvoudige marmeren gedenk steen met opschrift geplaatst worden in den gevel van het geboortehuis van den over ledene, Nieuwe Looierstraat 61 te Amsterdam. Den 18n September a.s. zal, naar men verneemt, in Den Haag opnieuw eene demon stratie worden gehouden ten gunste van algemeen kiesrecht, en wel ingevolge het besluit, op de laatste algemeene vergadering van den bond voor algemeen kies- en stem recht genomen. Het hoofdbestuur heeft zich in verbinding gesteld met de verschillende democratische groepen in ons land, wat tot resultaat heeft gehad, dat aan de demonstra tie officieel zal worden deelgenomen door: den Ned. bond voor alg. kies- en stemrecht, den sociaal-democratischen bond, het Frieseh comité der volkspartij, den Nederlandsehen bond voor landnationalisatie, de vereeniging van spoorwegpersoneel ï>S. V.", den sociaal- democratischen jongelingsbond, de sociaal democratische vrouwenvereenïging, de vrije vrouwenvereeniging, den Nederl. timmerlie- denbond, den ijzer- en metaalwerkersbond, de schildersgezellenvereeniging »Door Een dracht Sterk", de schildersgezellenvereeni ging Volharding overwint", den Ned. typo grafenbond, den kalk- en steenbewerkers- bond, den sigaren- en tabakbewerkersbond, den provincialen Frieschen hout- en steen- bewerkersbond en den loodgietersbond. Door het hoofdbestuur van eerstgenoemden bond is bij de spoorweg-maatschappijen aan vrage gedaan om van verschillende plaatsen in ons land goedkoope extra treinen naar Den Haag te verkrijgen. De wielerwedstrijden, morgen (Zondag) te Scheveningen te houden, zullen bezocht wor den door de voornaamste Belgische wed strijders, o. a. door de heeren Robert Protin, safety-kampioen van België op de baan en J, C. van Ooien, kampioen van België op den weg, beiden van Luik. Hollands en België's beste krachten op wielersportgebied zullen dus te zamen zijn en eenige fraaie eindspurten te zien geven (Bultman, Protin, Van Ooien en negen anderen op den hoogen bicycle). Een der belangrijkste nummers zal voor zeker zijn het rijden voor de derde maal om het prachtig zilveren schild, uitgeloofd door den heer J. P. H. Rademaker, caeao-fabrikant te Scheveningen. Dit schild, hetwelk geschon ken werd om gedurende iederen wedstrijd van dit seizoen te doen verrijden, dus vijf maal, zal het eigendom worden van hem die het 't meest aantal malen wint. Op 26 Mei en 19 Juni werd 't ieder maal gewon nen door den heer P. de Waardt vau Rot terdam. Ook de hardloop-nummers beloven interes sant te zijn, daar de heeren Verstreepen en Noojaar, beiden van Antwerpen, geduchte tegenstanders zijn voor onze Hollandsche athleten. Maandag 1.1. werd de nieuwe wielerbaan (het vélodrome) te Gent geopend met inter nationale wedstrijden. Bijzonder dienen deze wedstrijden vermeld te worden om reden zij zoo belangrijk waren voor ons, Hollanders. Een best ploegje was dan ook er heenge trokken, n.l. al onze kampioenen, de heeren J. W. Rademaker, J. J. Ott Bultman, J. L. Raland en C. A. Koning. In alle nummers waren onze rijders no. 1, en het mocht den Belgischen rijders niet gelukken een prijs te veroveren, ondanks de mededinging der besten. Uit Duitschland waren overgekomen de heeren Beischlag en Opel; ook zij moesten zich tevredenstellen met een enkelen derden prijs. Het resultaat was schitterend. Koning ver wierf 2 eerste en 2 tweede prijzen, Rade maker 2 eerste en 1 tweeden, Bultman 2 eerste en Raland 1 eersten en 1 derden. De baan zelf is een der schoonste van Europa, volgens de rijders beter dan die te Arnhem, ofschoon nog wat glad, daar de haan te weinig bereden was. Het ontwerp van deze baan werd gemaakt door den heer A. L. Couvée, president der Scheveningsche Wielerbaan, en men kan hem gelukvvenschen met den lof over den vorm, door alle rijders geuit. (_ZV7. v. d. D.) De zouaven-broederscbap »Fidei et Virtuti", te Utrecht, is voornemens den 3n Novem ber a.s., waarop het 25 jaar zal geleden zijn dat de slag van Mentana werd geleverd, op buitengewoon feestelijke wijze te vieren. Dagelijks worden te Rotterdam valsche halve guldens en 25-centstukkeu aan de politie ter hand gesteld, welke door winkeliers ontvangen zijn, zonder dat het gelukt de verspreiders van dit valsche geld in handen te krijgen. Omtrent den op 22 Novemberj.l.gepleeg- den diefstal van effecten bij P. de Graaf, te Naarden, is eindelijk opheldering gekomen. Een handelsreiziger uit Utrecht, zekere R.. die te Groningen vier coupons, behoorende tot de vermiste stukken, ter verwisseling aanbood, is aangehouden. Volgens zijne verklaring heeft de in deze zaak meergenoemde C. J. v. W. ze hem ter hand gesteld en hebben ze samen de effecten ten huize van R. achter het behangsel verstopt, alwaar die door de poli tie zijn gevonden. Verder zou zekere H. E., te Bussum, de dief zijn, doch v. W. de overige stukken in bewaring hebben, welke in den grond verstopt moeten zijn. H. E. is gevankelijk naar Amsterdam over gebracht, 'maar v. W. is nog voortvluchtig. Men schrijft, d.d. 22 dezer uit Sittard aan de N. B. Ct..- Een bode die in den afgeloopen nacht, omstreeks 1 uur, het stationsgebouw te Dram men bij Heinsberg voorbijliep, merkte tot zijne verbazing op dat er in het kantoor licht brandde. Naderbij komende, zag hij drie per sonen bezig de laden te doorzoeken. Hij spoedde zich naar den stationschef Peters, wiens woning op eenigen afstand van het station is gelegen, stelde hem in kennis van hetgeen hij had gezien, waarop de chef, met eene revolver gewapend, hem volgde. Ter plaatse gekomen, zagen zij door een venster de dieven nog aan het werk. De chef gelastte nu den bode, politie te gaan ontbieden en zeide dat hg den eerste die een poging tot ontvluchting mocht wagen, zou neerschieten. De dieven sehgnen dit gehoorjl te hebben, want nauwelijks was de bode vertrokken of een kwam, van een vuurwapen voorzien, naar buiten en loste een schot op den chef, die onmiddellijk neerzeeg. Toen kort daarop de bode met politie terugkeerde, hadden de dieven het hazenpad gekozen. Hun buit kan hoogstens 10 mark bedragen, aangezien de chef 's avonds de kas tot op eene kleinigheid na, mede huiswaarts neemt. De heer Peters is levensgevaarlijk gewond. De geneesheeren, die hem behandelen, slaagden er tot dusverre niet in den kogel, die in de borstkast is gedrongen, er uit te verwijderen. Van de dieven is het spoor tot dusver niet ontdekt. De legende van den beweerden ritueelen moord der Israëlieten wordt door een geleerd Fransch beoefenaar van liet Hebreewsch, E. I.edrain, op de volgende wijze verklaard: x>We moeten, om het ontstaan op te sporen, teruggaan tot het Christendom in de eerste eeuwen. Toen werden zijn aanhangers be schouwd als een Joodsche sekte, zooals ons enkele Romeinsche schrijvers duidelijk.doen zienen in die algemeen verbreide meening werd men versterkt, doordien het Israëlieten waren die voor den nieuwen godsdienst ijverden. Hoe groot nu hun voorzorgen ook waren, om hun godsdienstige plechtigheden voor de oogen der heidensehe wereld ver borgen te houden, toch lekte er iets van naar buitenmen hoorde gewagen van het gebruik van brood en wijn bij de Avondmaalviering; en toen weldra de mare rondging, dat dit gebruik sloeg op de woorden van den stichter des Christendoms dit is mijn lichaam en mijn bloed, toen vermenigvuldigden de kwade geruchten en vermoedens. Men geloofde werkelijk, dat er een lichaam geslacht en menschenbloed gedronken werdmen ver beeldde zich zelfs, dat bij den maaltijd het teedere hart van een knaap de hoofdrol speelde. En nu, daar de Christenen met de Joden verward werden, droegen deze ten slotte den smaad en de vervolging voor ze» afschuwelijke aantijgingenal de eeuwen door werd hun deze beschuldiging voor de voeten geworpen en thans nog, in de verlichte negentiende eeuw, moeten ze er in Oosten rijk en Duitschland voor lijden". DOOR

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2