A. L VAN DE VEN u BAEËERÏJ. t te-, Water- en Bierlelilniea, EEN MILLIARD. -ei ELECTRISCHE SCHELLEN a SPREEKBUIZEN, O. KEMP. Te Huur eeu *3* Gemengde Berichten. ADV Eli T EN TIEN. Baden en Badkachels, enz. enz. t Bij den uitgever A. W. Sijthoff, te Leiden, heeft een eigenaardige uitgaaf het licht ge zien. De schrijver van het bekende boek De Courant, R. van der Meulen, heeft n.l. sen nieuw werk doen verschijnen onder den titel Het Boek in onze dagen, waarin op duide lijke wijze worden behandeldde bestand- deelen, vormen en eischen der samenstelling van het boek als voortbrengsel van kunstnij verheid, de toepassingen van de uitvindingen der latere jaren, wenken voor allen, die wel eens iets ter perse geven, enz. Het gebeele werk van 20 vel druks is versierd met tel- looze proeven van illustratie, waartoe verschil lende binnen- en buitenlandsche kunstinrich tingen bare medewerking verleenden, en gebonden in een fraaien stempeiband. De uitgever heeft deze uitgaaf ondernomen ter eere van het feest van den boekhandel en met het bijzonder doel den bezoekers der tentoonstelling in het Paleis voor Volksvlijt een gemakkelijke handleiding te geven voor alles wat zij daar konden zien. Een bijzondere eigenschap van dit boek over het boek is wel deze, dat het zoogoed als niets kost, zoodat het onder ieders bereik komt; geen wonder dan ook dat de oplaag van 5000 exemplaren in een paar dagen tijds was uitverkocht. aWaar blijven de knappe kinderen V vraagt Multatulï ergens. Maar de werkelijk knappe kinderen zijn niet zoo talrijk als men meenen zou, naar allerlei verhalen van oudertrots te oordeelen. Volgens dr. Stewart, hoofdinspec teur der scholen in Schotland, bedraagt het aantal buitengewoon begaafde kinderen die in éen jaar zooveel kunnen leeren als anderen in twee jaren niet meer dan 5 percent van alle leerlingen der scholen. Het aantal achterlijke kinderen is 10 percent, en zoo blijven er 85 percent kinderen van mid delmatige geestvermogens over. Botterdam. Onlangs werd medegedeeld, dat bij den raad dezer gemeente door B, en W. het voorstel is ingediend tot voltooiing der Rijnhaven, waarvan de kosten geraamd worden op f1,000,000. Om zich een denkbeeld van dit werk te vormen, diene, dat niet .minder dan 925,000 M3 grond moet worden uitgegraven, langs de noordzijde een kaaimuur moet worden gebouwd ter lengte van 640 M en langs dert tegenovergestelden oever een steenglooiing za! worden aangebracht. Voorts moet ook tengevolge van dit plan de Katen- drechtsche haven 80 M verlengd worden. Als bergplaats voor den uit te graven grond wordt een oppervlakte van 500,000 M' in den polder Gooi en voor het overige een terrein in den polder Hoogeuoord aangewezen. Wanneer de raad tot de uitvoering van het werk besluit, zal reeds in den aanstaan den winter een gedeelte tot berging vansche pen in gebruik genomen kunnen worden, terwijl het geheele werk in 1894 gereed zal kunnen zgn. Amsterdam. De Kamer van koophandel en fabrieken heeft de uitnoodigingen ver zonden voor een tweedaagsch feest, ter gele genheid van de opening van het Merwede- kanaal en het bezoek der Koninginnen aan onze gemeente. Op den 4n Augustus zal, zooals reeds bekend is, een tocht door het nieuwe kanaalpand worden gemaakt en een feest maaltijd de genoodigden vereenigen. Op 5 Augustus wordt aan IJmuiden en de sluis- werken een bezoek gebracht. Internationale iSporttentoonstelllng te Sche veningen. In de zijzaal van het hoofdgebouw, waarin ook de kolfbaan gelegen is, kwamen gisteren 21 heeren bijeen, om getuige te zijn van de ope ning van het schaatsenrijders-congres, dat gedurende de drie volgende dagen in publieke zitting gehouden zal worden. Het buitenland was gogd vertegenwoordigd, daar aanwezig waren uit Hongarijede heeren Von Foldvary, Ladisins Stulleruit Engeland de heeren Cunningham, Newton Digby, C. Criité, G. B. Cooper, O. Geo Tebbuttuit Zwe den: capt. Victor Bolck; voor Oostenrijk- Duitschland: dr. Bohn, terwijl Noorwegen en Rusland schriftelijk aan het congres deel nemen. Tegen drie uur nam de heer Van Oud- heusden aan de bestuurstafel plaats en richtte in het Fransch het woord tot de aanwezigen. Hij heette hen, en speciaal de buitenlanders, welkom en hoopte, lat hunne beraadslagin gen zouden strekken in het belang van de schaatsenrijderssport. Daarna gaf hij het pre sidium aan graaf E. L. van Limburg Stirum over, die de volgende dagen de beraadsla gingen zou leiden. Nadat de eerewijn was rondgedeeld, en een der aanwezige buitenlanders: Vive 'la Hollande! Vive lespatineursf had geroepen, werd dit openingsfeestje gesloten, en noodigde men de vreemdelingen uit een bezoek aan de tentoonstelling te brengen. Hedenochtend te halfelf hebben de werk zaamheden van het congres een aanvang genomen. Ingezonden medcdeelingen, betreffende saken van particulier handels- en nijverheidsbelang, 20 Cesfijper regel. Een milliard franken wegen 15 millioen kilo's. Om die te land te verzenden zou men daartoe 2,080 wagens elk met vier paarden bepannen noodig hebben, en te water, een schip der grootte van Noach's Ark, die 309 voeten lang, 50 breed en 30 diep was. Plaatst men éenfrankstukken op een 'rang 4 meters breed, hetgeen de breedte onzer publieke wegen is, dan zou men er eene lengte van 132,250 meters mede bedekken, of meer dan den afstand van Maastricht tot Harderwijk. Eene lijn gevormd door een milliard stukken van éen frank zou 24 millioen meters lang zijn, dat is te zeggen, 750 mijlen meer dan de helft van den omtrek der aarde. Ten laatste, als het milliard, sedert den tijd Onzes Zaligmaker's geboorte, in een machien opge sloten geweest was hetwelk elke minuut éen stuk van éen frank uitwierp, zou het nog omstreeks zeven en twintig jaren moeten werken eer het ledig was. Deze juiste bere keningen zijn, eenige maanden geleden, door een' ongeneesbare uit het hospitaal van Parijs gedaan. Hij leed aan aamborstige en rhuma- tieke pijnen. Zijn naam is Peter Moulinard, vroeger een behanger. Hij heeft er goed over nagedacht en is verzekerd dat, indien hij het geld gespaard had, dat hij aan medicijnen en vruchtelooze dokters' behandelingen ver kwist heeft, hij thans in plaats van ten laste der openbare liefdadigheid te zijn, eene kleine rente zou. hebbejn kunnen koopen en zeker- een veel beter leven in zijne geboorteplaats leiden. Gelukkiger dan de arme rekenkun dige schrijft ons Mijnheer Webbe Dijkstra, woonachtig te Amsterdam, Oostenburger Achterstraat, No. 11, als volgt: »Ik betuig U bij dezen mijn' dank voor de volkomen genezing van Rhumatiek, waaraan ik dertig jaren geleden heb, en te vergeefs van ver schillende doctoren behandeld geweest ben. Sequah's Olie en Prairie-Bloem kan ik derhalve allen Rhumatieklijders ten sterkste aanbevelen." Uitsluitend verkrijgbaar bij D, MALTHA Gzn., Drogist, Hoogstraat 343, Schiedam. Prijs 1.2$ Gld. per flacon. De hoogleeraar in de godgeleerdheid san de Berlijnsche universiteit, Hermann Strack. komt in een geschrift, ingezonden aan de antisemitische Staatsbürgerseitung aldaar, ten krachtigste op tegen de onzinnige fabel van den ritueelen moord bij de joden. De Osservalore callolico te Milaan heeft 40.000 lire uitgeloofd aan hem, die eene afdoende weerlegging geeft van de in 75 artikelen vervatte wetenschappelijke bewijzen in dat blad, inderdaad bij de joden ritueeie moord bestaat. Prof. Strack verklaart zich bereid, de onweten schappelijkheid en onjuistheid dier artikelen aan te toonen, indien drie scheidsrechters wier namen in de wereld klinken, zich verbinden uitspraak te doen. Hij geeft de Osseruatore de vrijheid om zelf deze scheidsrechters te kiezen, van wie twee katholieken kunnen zijn, -uit hen die aan eene Duitsche universiteit, of de daarmede gelijkgestelde academie te Munster, theologie of Oostersche talen doceeren. Prof. Kraske te Leipzig heeft dezer dagen een 15-jarig meisje, dat door een stoommachine ge grepen en letterlijk gescalpeerd was, eene nieuwe schedelhuid verschaft met behulp van stukjes buid van andere lichaamsdeelen van het slachtoffer genomen. Het hoofdhaar zal natuurlijk dooreen pruik moeten vervangen worden. Een Parijscbo modemaakster, Mme. Apparuti, directrice van het modejournaal le Conseiller des Dames et des Demoiselles, heeft oplichterijen gepleegd voor een bedrag van niet minder dan drie millioen francs. Zij gaf voor, groote bestellingen van het Russische hof ontvangen te hebben, en vertoonde ook desbetreffende brie ven met wapens en zegels. Een prachtige mantel van 150,000 fr. voor de keizerin aller Russen werd door haar ten toon gesteld voor be langstellenden en daarna verzondenmaar dat kleedingstuk kwam nooit bij de keizerin, die het ook niet besteld had. De grooie bestellingen van het Russische hof en ook van andere hoven van Denemarken en Griekenland o.a. moesten alleen dienen om Mme. Apparuti een voorwendsel te geven tot het leenen van geld bij vrienden en klan ten, somdat zij geen kapitaal had voor de groote uitgaven, welk het uitvoeren van die bestellingen noodig maakte". Zij leende van den een 100,000 fr., van een ander 200,000 fr., enz., te zaïnen voor een bedrag van 3,000,000 fr. Zij deed hare leveranciers ontzaglijke bestel lingen, o. a. 5000 meter goudgalon voor de gala uniform der Russische hofdignitarissen. Toen hare verschillende crediteuren naar hun geld vroe gen, ging zij zelve naar Rusland, om de zaken in orde te brengen, maar zij kwam niet terug. Het eenige, wat men van baar hoorde, was dat zij zich deerlijk gebrand had door een petroleumlamp en in een gesticht verpleegd werd. De bedrogenen dienden een aanklacht tegen baar in en er is een bevel tot inhechtenisneming tegen haar uitgevaardigd. De Weener kistreiziger Zeitung heeft eenige navolgsters gevonden in vijf juffertjes uit een schiettent te Triest. De tent zou naar elders ge voerd worden. Alles was, in groote kisten gepakt, geladen op een goederen waggon van een naar Spiers bestemden spoortrein, toen een der spoor beambten het geluid van heftig sprekende vrou wenstemmen uit dien wagen hoorde komen. Hij liet het vrachtgoed onderzoeken enuit de kistgn'kwamen de vijf jutjes, die gehoop't hadder als vrachtgoed eene goedkoope reis te doen, maar door hun praatzucht alles bedorven hadden. Zij moesten nu gewone kaartjes nemen en ieder nog eene boete betalen bovendien. Een bende Zigeuners, uit de Herzegowina, kwam onlangs met een gedresseerden beer naar Italië. Maar te Cuneo werden de zwervers door de politie aangehouden, en om zich te wreken lieten zij hunnen beer los. Het dier zwerft nu in den omtrek der stad, tot schrik van de inwoners, die niet dan met een angstig hart hunne huizen veriaten. Een hevige storm heeft in de lersche zee ge woed. In 't gezicht der kust te Douglas zonk de schoener Argo, van Port Dinorwie, in North Wales. Zij is met man en muis vergaan. Voorts strandde de schoener Jane in de haven van Whitehaven, daar hij van zijn ankers werd geslagen. De bemanning werd echter gered. Ten slotte wordt nog melding gemaakt van de stranding eener stoomboot, de Maxwellvan bet eiland Man, bij Yersey. De opvarenden werden gered, maar van de bemanning der Liverpoolsche reddingboot kwamen er twee om en werden drie ernstig gekneusd toen de boot omsloeg. In Zuid-Dakota zijn platinalagen ontdekt. Deze vondst heeft-groote waarde. Daar er door het aanwenden van platina bij de electrische verlich ting een groote vraag naar dit artikel was, steeg in de laaste jaren de prijs steeds. Nu mag men echter eene vermindering van prijs te gemoet zien. Aau allen die mij blijken van belang stelling gaven bij het overlijden van mijn geliefden Echtgenoot betuig ik, mede nam ns wederzij dsehe Familie, door dezen mijnen hartelijken dank. Schiedam, "Wed. P. METZELAAR, 24 - Juli 1892. Van Katwijk. Op den 23n Juli 1892 zijn door den ondergeteekenden Notaris, als gemachtigde van Mevrouw CORNELIA GEER- TRUIDA VAN THIEL, weduwe van den Heer ADRIANUS JOHANNES VAN DE VEN, wonende te Schiedam en aldaar onder de firma van: het bedrijf van distillateur uitoefenende, over eenkomstig de wet van den 25n Mei 1880, isiaatsllad no. 85, ter Griffie van deArron- dissements-Rechtbank te Rotterdam inge zonden, om aldaar ten behoeve van die firma te worden ingeschreven, drie door haar onder- teekende exemplaren van de afbeelding en de beschrijving van een bandels-en fabrieks merk, opdat genoemde firma, met uitslui ting van ieder ander, van dat merkgebruik kunne maken bij het ia den handel brengen van gedistilleerd. Het merk, zijnde een lang werpig nisvormig figuur, gevat eerst in een groen en daarna in een verguld bandje, iu den hal ven cirkel bovenaan staan op rood fond, omvat door een vergulden band met ornamenten, in witte drukletters, de woor den Oude Klare, daaronder bevindt zich eene afbeelding van het beursgebouw te Schie- d a m met een gedeelte van de brug o vel de Korte Haven en van vier personen, onder die afbeelding zijn geplaatst op licht groen en wit fond, gedeeltelijk omvat door een verguld bandje, de woorden: De Beurs van Schiedam, de hoofdletters met roode en de overige letters met zwarte drukletters het woorddistillateur, met roode druk letters de letters en de woordenA. J. van de Yen Schiedam, de hoofdletters met roode en de overige letters met zwarte druk letters hieronder bevindt zich een ornament, waaronder op rood fond met witte druk letters zijn geplaatst liet woord, de letters en cijfersOpgericht Ao 1813, het geheel is omvat door eeu wit bandje, waarop onderaan met zwarte drukletters is geplaatst het woord: Gedeponeerd, wordt gebezigd, opgeplakt als étiquette op flesschen, kruiken en kisten. Schiedam, 23 Juli 1892. W. J. A. ROLDANUS, Notaris. De ondergeteekende maakt bekend, dat hij zich heeft gevestigd als Aanlegger van Levering van Zich vleiende met de gunst zijner stadge- nooten te zullen worden vereerd, beveelt hij zich voor de levering en aanleg van bovenstaande artikelen beleefd aan, terwijl voor solide en vlngge bediening de meeste zorg zal worden gedragen. Hoogachtend UEd. dw. Dienaar, Werkplaats s Ooievaarssteeg. WoonplaatsSingel, A 169, Schiedam, 21 Juli 1892. in het midden der stad, met Bloem- Spanen rolder. Huurprijs f 3.SO. Te bevragen Dam 49.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3