N°. 8063 Tweede Blad. Feuilleton. DE WEDERDOOPERS. A°. 1892. Maandag 25 Ju i. Zesenveertigste Jaargang:- Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÉ. Buitenlandselie Berichten. abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheeie Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. BUREAU* BOTBRIIHAAI, B 3 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels 10e inbegrip van eene Courantf 1.10 Iedere gewone regel meer .-0.10 Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. BELGIE. De koning heeft gisterochtend bij de over gave van het vaandel aan liet jagerkorps der garde eivique te Brussel eene vaderland lievende toespraak gehouden, waarin hij, op het voorbeeld van Engeland, de uitbreiding aanbeval van bijzondere korpsen der burger wacht, die zich in tijd van nood bij de reserve moeten kunnen voegen. Ook de Mouvement géographigue, een als goed ingelicht erkend orgaan in de Kongo- izaken, doet mededeeling van ernstige voor vallen aan den boven-Oubangi, tengevolge waarvan de agenten der sSociété beige du llaut-Congo" hun etablissement hebben moe ten verlaten en in die streken alle handels- operaties hebben moeten opgeven. De facto rijen te Yakoma en te Baugasso werden door negersoldaten Van "den Kongo-sVaat bezet, eri -de kooplieden werden bedreigd met vervol ging wegens verduistering, indien zij hunnen handel voortzetten. Het blad maakt den tekst openbaar van twee circulaires, waarin ver boden wordt aan den Oubangi ivoor en caoutchouc te verzamelen en in het geheel handel te drijven op de Ouelle en Bomu. Deze handelingen van den Kongo-staat ver oorzaken hier groote verontwaardiging. In het proces tegen de anarchisten voor het hof te Luik heeft de procureur-generaal zijn requisitoir genomen. In den aanhef daar- wan tracht hij aan te toonen dat de theorieën van de anarchisten niet gedekt worden door .de gewaarborgde vrijheid van gedachten, -zoodra degenen die die theorieën verdedigen, ■tot daden van geweld de toevlucht nemen. De wet behelst strafbepalingen tegen samen spanning in art. 125 van het strafwetboek, en tegen ongeoorloofde vereeniging in artikel 322. Het bestaan van zoodanige vereeniging wordt bewezen door de in de aanklacht ge stelde feiten, niet door geschriften. De justitie heeft intusschen bij Hansen in beslag geno men een geschrift, getiteldAanwijzingen voor den anarchist". De schrijver zegt o. a. smakkers zonder wapenen, ik zal u het middel aan de hand doen om ze u te verschaffen", en daarop volgt de raadgeving, die wapenen 'te zoeken in personen en vernielende stoffen. De schrij ver spoort voorts aan, kerken en kloosters, het stadhuis enz. in de lucht te laten springen. sLaat ons de regeering om verwerpen", heet het verderen ook tot plunderen worden de lezers aangezet. Het anarchistisch blad, gevonden in de herberg van Schlebach, spoort aan tot plundering van da» magazijnen. De beschuldigde Moineaux is niet het hoofd der vereeniging, maar heeft invloed op de meesten'der aangeklaagden. Deze allen zijn het eens over de anarchistische denkbeelden, en hebben van te voren zich met elkaar over plundering en vernieling ver staan. De procureur-generaal gaat vervelgens een voor een de door de beschuldiging te berde gebrachte feiten na. Wat den diefstal hij Ombret betreft, voert hij aan dat Mateysen na dien diefstal in de kruitfabriek terugge komen is en getracht heeft alles in de lucht te laten springen, teneinde alle sporen van de ontvreemding te vernietigen. Het openbaar ministerie behandelt de ver schillende misdrijven, beproefd of voltooid, met eene vernietigende logica. Hij stelt de strafbaarheid der gepleegde feiten in het licht, welke overigens reeds voortvloeit uit de bekentenissen der daders zeiven. Ten aanzien der alibi-bewijzen voert de procureur-gene raal aan, niet veel vertrouwen te stellen in zekere getuigen. Zijne slotsom is dat alle aan geklaagden, behalve Schlebach, deelgenomen hebben aan de voorbereiding, eenigen aan daden van uitvoering en aan geweldplegingen, en weder anderen aan daden van voorberei ding en uitvoering beide. Allen moeten de verantwoordelijkheid daarvan dragen. Men heeft gesproken, zegt de procureur-generaal, van de moreele uitwerkingdoch het moet bewezen worden dat men niet straffeloos de wet mag schenden. De handelingen der anar chisten hebben de geheeie bevolking met schrik en ontzetting geslagen. De procureur-generaal brengt ten slotte hulde aan de vrouwen en burgers, die de justitie in staat hebben gesteld de misdadigers te ontdekken. Ook betuigt hij dank aan de overheidspersonen, omdat dezen, niettegen staande de bevolking sterk aandrong op eene algemeene vervolging van de anarchisten, de .'rijheid en de wetten hebben geëerbiedigd. De overheid heeft gehandeld met beleid en omzichtigheid. Ten slotte sprak de precureur- generaal ook een woord van hulde tot de dagbladpers. F It A X K B IJ K. De gezondheidstoestand in den omtrek van Parijs verbetert. De Temps laakt ernstig de berichten van Belgische bladen over het optreden van agen ten van den Kongostaat in Ubanghi. De Temps zegt dat dit optreden zal worden gequalificeerd gelijk het behoort. Tot staving dier meening voert het blad nieuwe feiten aan. De correetioneele rechtbank te Saint-Dié heeft den pastoor Man gé tot 25 frs. boete veroordeeld, daar hij in een zijner preeken de regeering had aangevallen. Hij had o. a. gezegd dat de boeken die de staat aan de leerlingen verschaft er op ingericht zijii God uit de school te bannen en dat de tegen woordige republiek niet veel beter is dan het schrikbewind en de Commune. D I T 8 C 11 t A S 1), Om gezondheidsredenen heeft de minister van bimienlandsche zaken de toelating \an joodselie landverhuizers uit Rusland .erboden. ENGELAND. Gladstone wordt in het begin van de vol gende week te Londen verwacht om met eenige parlijgenooten te confereeren over de samenstelling van een ministerie uit de liberale partijleden. Reeds hebben besprekingen plaats om hem eene schitterende ovatie te brengen. Lord Roseberry heeft verzocht niet in aan merking te komen, zoodat nu waarschijnlijk lord Kimbetley zal optreden als leider der buitenlandsche zaken in een liberaal Kabinet. In de Europeescbe politiek zal dit geene wijziging brengen, daar Engeland zich tegen over de triple alliantie geheel vrij gehouden heeft. Het veelbesproken verbond met Italië blijkt niet anders dan een voorstel van Crispi ge weest te zijn, dat met den gezant lord Duffe- rin toenmaals ernstig is besproken en later door Di Rudini weder op het tapijt is ge bracht, doch nimmer werd geteekend. De Daily Neios protesteert reeds bij voorbaat tegen het waarschijnlijke chauvi nisme van de tones in Marokko, want daar door zou het aanstaande Kabinet-Gladstone bemoeilijkt kunnen worden. OOSTENRIJK. Na de leden der delegatie te hebben ver kozen, heeft de Kamer besloten met reces uiteen te gaan. Het Weener Fremdenblatt zegt dat het Intusschen was het dag geworden en bestraalde de zon met hare ochtendglansen de doodsche heide de dauw, die haar omhulde, trok op, en de warme morgenstond beloofde een snik boeten dag. "Frederik Lourens ging denzelfden weg, waarlangs hij den vorigen dag met de raadsheeren en de ruiterbende was gereden. Zoodra Frederik zich alleen zag, haastte hij zich naar den imdeheuvei, zonder op de streek en de paden, die hier elkaar veelvuldig kruisten, acht te geven. Wat hem dreef en aandrong, wist hij zelf niet, en lachende moest hij zich zelf bekennen, dat als zijn neef wist welken weg hij ging, deze op spottenden toon zou zeggen uziedaar het bewijs, dat hij nog niet alleen kan staan Nauwelijks ge voelt hij zich vrij, of hij loopt een onbekend meisje na". Desniettemin deed hij geen stap langzamer. De schoone gestalte van bet meisje stond aanhou dend voor het oog zijner vei beelding, en hij wilde en moest weten, wie zij was en waarom hare verschijning hem zoo zonderling en tocb aange naam had getroffen. Onbedorven en rein overmeesterde hem eene ongekende aandoening, en onbewust werd zijn gang al snelleren sneller, totdat hij ademloos den groenen heuvel bereikte, die met zijne prachtige boomkruinen hoog boven alles uitstak. Na even te hebben uitgerust, beklom hij den heuvel, waarop zij gisteren hadden gepleisterd. In het bedauwde mos vond hij nog sporen van hunnen maaitijd, en nog droefgeestiger en somberder dan gisteren was de aanblik van de doodsche woestenij. De schrale boekweitvelden, de poelen en plassen en verderop de zandstrook, met heidekruid rijkelijk begroeid, kon hij thans in den morgenstond beter onderscheiden dan gisteren in den vei blindenden middaggloed. Doch het meisje, dat hem voortdurend voor den geest stond, was niet te bespeuren en hoe scherp hij ook tuurde, hij ontwaarde geen ander teeken van leven en bedrijvigheid, dan hetwelk bij reeds gisteren had gezien. De rijzende zon rolde het nevelgordijn, waarachter de vlakte verscholen lag, al meer en meer op, de gezichtskring werd wijder, maar in die woestenij zag hij geen stip, die hem hoop kon inboezemen, die hem tot doelwit kon verstrekken. De jonge man daalde weder af en trachtte het voetpad terug te vinden, waar hij gisteren had geloopen. Aidra bereikte hij weder den donkeren poel, aan welker ovei zijde hij het meisje voor het eerst gezien, de schoonheid van haar gelaat en i bevalligheid van hare gestalte had bewonderd. Opmerkzaam overzag hij den poel, of er geen waadbare plaats doorheen leidde, doch niets ont dekkende, nam hij het besluit haar om te trekken. Doch het was hoogst moeilijk in dit moeras, waar hij soms tot de knieën inzakte, een begaanbaar pad te vinden en hoe hooger de zon steeg, des te vermoeiender werd zijn gang. Vaak scheen de grond droog en vast, doch bleek toch niet sterk genoeg te zijn voor den voetstap van den eenzamen zwerver. Na urenlange inspanning bereikte deze eindelijk de zandstrook, die als een eiland boven de bruin gekleurde woestenij van het moeras uitstak. Zwermen van gonzende bijen vlogen over de roode bloesems van het heidekruid, waarop Frederik zich nedervlijde. Voor en achter zich, overal was die naargeestige vlakte, zoodat hem nu en dan eene huivering overviel. Nu eerst oordeelde hij het zoe ken naar het jonge meisje eene dwaasheid Hoe zou hij haar kunnen vinden, terwijl zij misschien aan den uitersten zoom vari het moei as woonde, of in eene van die heidevelden, die zich door eene lichtere tint van den donkeren veengrond onder scheidden. Zooals hij daar met vermoeide leden lag uitgestrekt, terwijl een brandende dorst hem kwelde en hij droomerig in de verte staarde, had zijtt neef hem moeten zien, om met zijne zucht naar avonturen den spot te drijven En toch zoodra hij aan zijn neef, aan de famihe van dezen en aan Hamburg dacht, haalde hij ruimer adem en genoot met volle teugen het gevoel van vrijieid en onaf hankelijkheid, waarin hij zich thans verheugde. Ja, hij zou wel in deze woestenij hebben willen blijven,

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 5