Woensdag 27 lui A0. 1892. N°. 8064, Eerste Blad. KENNISGEVING. Zesenveertigste Jaargang. Verschijnt dage! ks, uitgezonderd Dinsdag. üitgë^^rTT odé. Buitenlandsehe Berichten. Torpedo-oef enlngsterreln In het Schulpengat (3c district}. Schiedam, 26 Juli 1892. {Vervolg en Slot.) Onze ruimte gedoogt niet, meerdere grepen te doen uit den rijken inhoud van dit hoogst belangrijke werk. Vereerd met de inteekening van verschei dene hooggeplaatste personen, verdient het zijn weg te vinden in eiken kring, waar men prijs stelt op uitbreiding van kennis en be schaving, waar men echten burgerzin tracht aan te kweeken. Eén aanhaling meenen we echter niet achterwege te mogen laten. Ze besluit de hoofdstukken waarin de gebeurtenissen van 1853 en de val van het eerste ministerie Thorbecke worden beschreven, en is van den conservatieven afgevaardigde mr. W. Wint- gens, die in 1861 bij de behandeling der be grooting voor 1862, over de jaren van 1848 '61 de volgende beschouwing leverde. 5>Ik geloof, dat het verledene hier kan strekken tot leering voor de toekomst, en dat het wenschelijk is, eene korte retrospec tieve beschouwing van dat afgeloopen tijdvak te leveren, en daaruit af te leiden, wat wel licht in de toekomst voor Nederland ligt opgesloten. Het zij mij vergund kortelijk na te gaan ■die dertien jaren van de parlementaire of liever ministerieele geschiedenis van ons land. Ik spreek niet van het allereerste ministerie, dat van Maart 1848. Dat gouvernement had eene bijzondere taak te vervullen. Het moest de grondwetsherziening leiden en deed het rnet ijver en beleid, maar door die veel omvattende taak waren de krachten van dat gouvernement uitgeput. Er waren nieuwe krachten noodig, om de nieuwe beginselen in werkiug te brengen. Vandaar dat dit ministerie het bewind neerlegde en aan een opvolgend gouvernement de toepassing van de nieuwe Grondwet overliet. Toen volgde het bewind van November 1849. Een ieder ook de felste tegen stander zal moeten erkennen, dat dit bewind was de uitdrukking van eene parle mentaire meerderheid, dat het sterk getee- kende beginselen voorstond, dat liet die beginselen met onwrikbare vastheid en vol harding heeft toegepast en dat het daardoor zeer veel toegebracht heeft aan het in werking brengen van de nieuwe grondwettige instel lingen. Die regeering had groote kracht, misschien een overmaat van kracht, misschien meer kracht dan voor een constitutioneel gouvernement wenschelijk is, want ook daar zijn eigenaardige gevaren verbonden aan gemis van tegenstand. Dit nam echter niet weg, dat wij destijds hadden een normalen, een gaven, een zuiveren toestand. Als ik dit zeg, mag ik te eer worden ge loofd, omdat ik mij destijds, althans in sommige opzichten, onder de zeer weinige tegenstanders en bestrijders van dat gouver nement heb bevonden. Dat gouvernement is niet aan een natuur lijken dood gestorven. Buitengewone omstan digheden hebben het in April 1853 doen vallen. In latere tijden heb ik meermalen de gelegenheid gehad, op te merken, dat de val van dit ministerie en wat daarop is gevolgd, voor de politieke ontwikkeling der natie aller schadelijkst is geweest. Ik houd mij over tuigd, dat, ware dit bewind blijven bestaan, het tegenover zijne overtuiging en zjjne beginselen andere overtuigingen en andere beginselen wakker zou hebben gemaakt. De natie zou onder zulk een bewind veerkracht hebben verkregen, hetzij voor hetzij tegen dat gouvernement, beginselen zouden hebben gestaan tegenover beginselen, overtuiging tegenover overtuiging; en een eerlijke strijd over groote punten van regeering en volksbelang zou daarover hebben beslist Doch ons volk heeft die politieke educatie plotseling zien afbreken door de gebeurte nissen van Maart 1853en nu trad een ander bewind te voorschijn uit de beweging dier dagen met eene ontbinding der Tweede Kamer, die nieuwe elementen in de vertegen woordiging bracht. Reeds van dat oogenblik af, meen ik, thans de zaken beschouwende, sporen van een ziekelijken politieken toestand te be speuren. Het is geene scherp geteekende overtuiging meer, die de zaken des lands geleidt en aan den gang van het bestuur impulsie geeft. Toen is tevens een nieuwe soort van politiek opgedaagd, waarvan het stelsel Is geene beginselen te hebben, en die maar éen doel voor oogen heeft, om in zekere gegeven omstandigheden tot eiken prijs een succes te behalen. Dit ligt in den aard van die soort van politiek, daarvan leeft zij, dat is de voorwaarde van haar be sttan. Thiers zegt daaromtrent in zijne Ge schiedenis van het Consulaat en het Keizerrijk .teer juist: Mies hommes a principes sont dispenses de réussirle succès est au con traire pour les habiles une condition obligée"" Als wij aldus resumeeren, wat er sedert 1853 gebeurd is, dan vinden wij achtereenvolgensgemis van beginselen, ver zaking van beginselen, vergissing omtrent beginselen, fusie van beginselen, goochelspel met beginselen, misverstand omtrent begin selen Behoeft men daarna nog te vragen waaraan is het tegenwoordig politiek malaise toe te schrijven Beginsel loosheid is sinds jaren de normale toestand van het Nederlandsch bewind." DUITSCHLAND. Zes treinen uit Coburg, Mannheim, Darm stadt HeidelbergPforzheim en Karlsruhe brachten Zondag 4500 bezoekers te Kissingen om hulde te betuigen aan vorst Bismarck. Op eene tot hem gehouden toespraak ant woordde de oud-kanselier»Geen enkel minister heeft ooit zulk eene ovatie ontvan gen aan zijn werk en hen die daaraan deel namen. De pogingen in 1848 om Duitschlands eenheid tot stand te brengen waren voorba rig; die van 1866 waren te kort van duur. In 1870 hebben wij alle hamers laten klinken op het aambeeld, waarop wij Duitschland ge smeed hebbenwij hebben Duitschland ge zocht te midden der Fransche bataljons. De mijnen raden mij wel aan te zwijgen, maar ik zal niet dulden dat men mij het stilzwij gen gelast". De vorst bracht daarna een dronk uit op den keizer, het rijk, den Rijks dag en den Bondsraad. Uit Drontheim wordt gemeld dat de keizer aldaar Woensdagochtend is aangekomenin den voormiddag aan wal ging en een bezoek bracht aan de kathedraal, waarin hij anderhalf uur vertoefde. De keizer schonk nogmaals eene gift voor het fonds tot ondersteuning dergenen, die b|j den brand van Christiansand hebben geleden, enwel duizend kronen. 's Namiddags dineerde Z. M. b den Duit- sclieu consul Jenssen en vereerde bij die ge legenheid mevrouw Jenssen een diamanten armband. Donderdagochtend is de keizer via Olden Nordfiord naar Bergen vertrokken. Zoowel uit Berlijn als uit Weenen woidt het gerucht omtrent het aanstaand aftreden van den Duitschen gezant prins Reuss tegen gesproken. "Voor het gerechtshof te Essen begon het proces in zake de vervalsching van spoorweg rails te Bochum. Er zijn 18 aangeklaagden, waaronder de ingenieurs Bering en Gremme. Bering verklaarde, dat rails, die er niet goed uitzagen, ter zijde werden gelegd en wegens levendige vraag als tweede qualiteit werden verkocht. Van 2000 dezer rails braken slechts twee. Rosendahl erkende, dat hij op de Bochumer fabrieken op indirecten last van de inspecteurs, in plaats van een onbruikbaar geworden stempel, een anderen liet maken. De National-Zeitung meldt dat onlangs het Duitsche departement van buitenlandsche zaken in Japan en Spanje langs diplomatiëken weg opgekomen is tegen de verdachtmakerij door buitenlandsche ondernemers, waaraan in die landen de Bochumer fabrikaten bloot stonden, als er groote leverantiën van rails en geschutmateriaal moesten plaats hebben. JF R A N K R IJ K. De minister van buitenlandsche zaken en de Zwitsersche gezant te Parijs hebben giste ren een handelsovereenkomst geteekend tus- schen de twee landen. Bijna alle vorige be palingen zijn behouden. De voornaamste bepaling der overeenkomst betreft de wederkeerigheid van het laagste tarief. Eerst tegen het einde van dit jaar zal de bekrachtiging der conventie kunnen plaats hebben, daar de parlementen in de gelegen heid gesteld moeten worden, hun oordeel uit te spreken over sommige punten. Te gelijker tijd zijn bepalingen vastgesteld tot verzekering van den letterkundigen en kunsteigendom. ENGELAND. De heer Gladstone heeft een manifest aan zijne kiezers gericht, waarin hij o. a. zegt, dat de uitslag der verkiezingen hem versterkt in zijn geloof aan de gehechtheid der kiezers aan de vrijzinnige beginselen en aan de staat kunde van verzoening voor de drie konink rijken. Hij verklaart overtuigd te zijn, dat de kiezers steeds die gehechtheid zullen toonen. DENEMARKEN. De koniDg heeft Vrijdag opnieuw met Thorne geconfereerd over de vorming van een Kabinet, maar deze was niet genegen eene opdracht te aanvaarden, nu de onder handelingen met Emil Stang afgebroken zijn. Als eene mogelijke oplossing der crisis loopt het gerucht, dat het ministerie-Steen aan blijft en de quaestie der consulaten tot Fe bruari verdaagd wordt. ITALIË. De koning heeft 20000 lires gezonden voor de slachtoffers der verwoestingen, die de uitbarstingen van de Etna alsook de aard- schuddingen aanrichtten. De wynvelden zijn in Catania geheel verwoest. Abonnkmentsprijs, per kwartaal traneo per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke norainers t 1.85. - 2.50. - 0.10. BÜKEAÜ: BOTËB»TKAAT, B 2 7. ADVERTENTIEPRIJS: van 110 gewone regel» me inbegrip van eene Courant. 1.10, Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. De Burgemeester van Schiedam brengt op uitnoodiging van den heer Commis saris der Koningin in deze Provincie het navol gende bericht ter kennis van belanghebbenden bij de scheepvaart: Volgens mededeeliug van den Inspecteur over het Loodswezen in het 3e District, dd. 15 Juli j.l,, zul len vanaf 16 Augustus tot 20 September a.s. in het Schvlpengat, zeegat van Texel, buiten het betonde vaarwater, ter hoogte van Kijkduin, door het korps torpedisten oefeningen gehouden worden in het leggen van ongeladen schok-torpedo's. Het onveilige terrein zal worden aangeduid door wit en zwart geblokte boeien met rieten korf. Schiedam den 26den Juli 1892. De Burgemeester voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1