Te Homestead worden groote voorzorgen genomen voor de veiligheid van generaal Snowden, bevelhebber der troepen, op wien de werkstakers fel gebeten zijn. Daarentegen beweren de arbeiders dat deze voorzorgen geheel overbodig zijn en dat de politie zon der grond de werkstakers verantwoordelijk wil maken voor den moordaanslag op Frick. IFBIKi. Aan het Berliner Tagellatt wordt gemeld dat de Fransche lijfarts van den sultan van Marokko de man is, die, door zijn buiten gewonen invloed op dien potentaat, de pogin gen van den Engelschen gezant schipbreuk heeft doen lijden. Nadere telegraphische berichten uit Tanger behelzen aanvullend dat toen de Engelsche gezant weigerde eene schuilplaats te aanvaar den in het paleis des sultans, deze laatste dreigde eenen brief aan koningin Victoria te xnllen schrijven, verzoekende den gezant terug te roepen. De gezant bleef doodbedaard e» bood zelf aan, dien brief van den sultan zelf aan de koningin te verzenden, Binnenlandsche Berichten. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 26 Juli. Heden heelt de Kamer nog verschillende bij haar aanhangige onderwerpen afgedaan. Zij besloot alé haar gevoelen aan den mi nister van koloniën kenbaar te maken dat de gewezen sergeant van het Indisch leger Bossart aanspraak kan maken op de jaarlijk- sche toelage, verbonden aan het dragen der zilveren medaille. Goedgekeurd werden de verlaging der expe ditierechten voor schepen van een haven waar een Nederl. consul is; de gelden voor een bezoldigd consul te Kaapstad (consul-gene raal) de ruiling van grond ten behoeve van den beursbouw te Amsterdam; de gelden voor een gebouw ten behoeve der triangulatie te Delft en voor de instelling van een een- ia ale commissie van de statistiek. Aangenomen zonder stemming werd de verlaging van den zoutaccijns in haar geheel. De Kamer is op reces gegaan. SCHIEDAM, 27 Juli 1892. De gemeenteraad zal op Vrijdag 29 dezer, des- namiddags ten kwartier voor twee ure, een vergadering houden. De alsdan aan de or<!e gestelde onderwerpen zijningekomen stukken, waaronder ontwerp-besluit tot het doen van af- en overschrijvingen op de ge- meente-begrooting, dienst 1892; rapportender financieel e commissie op de rekeningen over 1891 der stedelijke gasfabriek en van de eommissie tot aankoop en bewaring van heel kundige instrumenten voor de gemeente missive van de commissie voor het burgerlijk armbestuur met besluiten tot het doen van af- en overschrijvingen op de begrootingen voor 1891 van gezegd bestuur en van het stads-ziekenhuis f adres van J. J. Svrinkels, geb. Van Steenbergen, om ontslagen te wor den van de verdere huur van het woonhuis aan de Nieuwe Sluisstraat, E 13a welke stukken zijn ter visie gelegd, teneinde te worden behandeld. Rekening der stedelijke gasfabriek over 1891idem der commissie töt aankoop en bewaring van heelkundige instrumenten der gemeente, mede over 1891 benoeming van een lid der commissie voor het burgerlijk armbestuur; voortzetting der behandeling van de ontworpen nieuwe straf verordeningen, naar de volgorde waarin ze zign ingediend. En verdere voorstellen en «aededeelingen. Uit Den Haag wordt ons gemeld Het is zoogoed als zeker, dat de Tweede Kamer, na zich in September a.s. geconsti tueerd te hebben, het ontwerp tot regeling van het kiesrecht ingediend zal vinden. Naar men verneemt, is de minister van oorlog met zijn legerontwerp daarom zoo spoedig gereedgekomen, omdat de daarbq voorgestelde regeling der strijdkrachten niet groot van omvang is en zich enkel bepaalt tot hoofdbeginselen waarvan het voornaamste de invoering van den persoonlijken dienst plicht is. De leden van de Eerste Kamer der Staten- Generaal zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen Maandag den 8sten Augustus a.s., des avonds te halfhegen. Bij kon. besluit is aan dr. L. J. Egeling, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit de betrekking van lid van het hoofd comité der Nederlandsche vereeniging tot het verkenen van hulp aan zieke en gewonde krijgslieden in tijd van oorlog, en zulks onder dankbetuiging voor de door hem in die be trekking bewezen diensten. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal op Vrijdag den negenentwin- tigstcn dezer niet plaats hebben. De minister van buitenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, blijkens bericht van Harer Majesteits gezant te Madrid, de vereenigde rechten op stok- viseh in de tweede kolom van het Spaansche douanetarief van 31 December 1891, van 36 tot 18 pesetas per 100 kilogram verlaagd zijn geworden. Door den minister van binnenlandsche zaken zijn onlangs de besturen der gemeenten, waar verordeningen op de prostitutie bestaan, uitgenoodigd enkele bepalingen dier verorde ningen in te trekken of te wijzigen, teneinde te voorkomen eene voordracht tot vernietiging daarvan op gelijke gronden, als waarop bij het koninklijk besluit van 26 Sept. 1889 Staatsblad no. 124) bepalingen der prosti tutie-verordening te Groningen zijn vernietigd. Naar aanleiding van een verzoekschrift, ingediend door het centraal bestuur van het sAlgemeen Nederlandsch Werklieden verbond", om in de voorwaarden, gesteld voor verzekering van werklieden, bepalingen op te nemen ter verzekering der uitbetaling van een minste loonbedrag en van een hoogsten werktijd, heeft de minister van marine be paald, dat zijn ambtgenoot de minister van binnenlandsche zaken met den toestand hier omtrent van 's rijks etablissementen om de drie maanden op de hoogte wordt gesteld. Sedert eenigen tijd zijn door de Neder landsche regeering de sanitaire bepalingen verscherptwelke betrekking hebben op het vervoer van mest en op het weiden van het vee van Belgische landbouwerswier grond te gelijk in Nederland en in België ligt. De JStoilc Beige komt op tegen den »on- dragelijken toestand" hierdoor teweegge bracht vooral tegen omslachtige en nadeelige wijze van toezicht, en dringt aan dat de Belgische regeering met kracht tusschen beide zal komen en dat een overeenkomst zal gesloten wordendie de Ned. regeering verplichten zal, het verdrag van 1839 te eerbiedigen. Volgens enkele Haagsche correspondenten zou minister Tak het er nog altijd op toe leggen zijn kieswet aan de verdere behande ling der belastingwetten te doen voorafgaan. Er zou deswege in den boezem van het ministerie geen eensgezindheid heerschen. De heer K, Pieper, assistent-havenmeester te Groningen, heeft van H. M. de Koningin- Regentes een geschenk van f 100 ontvangen voor het feit, dat hij reeds 32-maal het leven van een drenkeling redde. Bij het jongste bezoek der Vorstinnen is Pieper ter audiëntie geweest, waarbij H. M. de Koningin-Regentes met veel belangstel ling naar zijne heldendaden informeerde. De nieuwe regeling op het bezichtigen van het paleis te Amsterdam geldt ook voor het paleis in het Noordeinde te 's-Gravenhage en voor het Huis ten Bosch. Zij, die die pa leizen willen zien, moeten zich twee kaarten van 50 ct. voor elk paleis een aan schaffen. Het Vad. acht voor gezelschappen een prijs van een halven gulden per hoofd veel te hoog. Het zou zeker het publiek veel genoegen doen indien er voor kleine en groote gezelschappen familiekaarten van fl en f 2.50 werden uitgegeven. Te Roon zijn voor de verkiezing van een lid der Provinciale Staten opgekomen van de 88 kiezers 84; te Pernis van de 156, 138; te Charlois van de 468, 397, en te IJselmonde van de 185, 174. Het U. D, meldtdat de directie der Hollandsche IJzeren-Spoorwegmaatschappij de tarieven op al haar lijnen zal herzien besloten isdie op het traject Stavoren Leeuwarden te verlagen en in overeenstem ming te brengen met de tarieven op haar andere lijnen. Tot Nederlandsche leden van de jury der boekhandeltentoonstelling in het Paleis voor Volksvlijt" te Amsterdam zijn benoemd de heeren B. van Son, DeventerB. A. M. Boele v. Hensbroek, Den Haag; D. Emnk en mr. Joh. Enschedé, Haarlem J. L. Beijers, C. L, Dake, L. A. deFlines, J. H. Iliibner, W. B. G. Molkenboer, B. Ch. Met, P. Smidt v. Gelder, AmsterdamAug. Belinfante, Den HaagF. de Stoppelaar, Leiden, en H. A. M. Roeiants, Schiedam. De sporttentoonstelling te Scheveningen werd van 1 Juni tot 24 Juli bezocht door 199,703 personen door de tourniquets. Uit Rotterdam meldt men aan het San- delsblad Het geschil tusschen de bootwerkers en sommige cargadoorsfirma's is thans in zoo verre in een ander stadium gekomen, dat ook de firma Muller Co. Maandag met drie booten het voorbeeld door de heeren Ruys Co. gegeven, ten opzichte van de vermin dering van het loon bij het inladen van slak- kenmeel heeft opgevolgd, terwijl andere car gadoors denzelfden weg zullen gaan. Een en ander staat in verband met de lage vrachten. Mochten de bootwerkers geen genoegen hier mee nemen, dan bestaat het plan de booten naar Schiedam te verhalen en daar te laden. Daar er over het algemeen weinig omgaat, gelooft men niet, dat het zoover komen zal, doch dat men zal nemen wat te krijgen is. Het museum van schilderijen op het stad huis te Haarlem bevat bijna alles wat onze beroemde Frans Hals met zijn geniaal pen seel heeft gewrocht. Enkele zijner voortbreng selen zijn echter s dwalende" (men spreekt van drie) en daaronder behoort ook het por tret van den Haarlemschen predikant Caspa- rus Sibélius. Dit portret nu, toebehoorende aan een lief hebber te Amsterdam, is ten verkoop ten toon gesteld in een binnenkamer bij de boek handelaars Van Cittert en Zonen op de Oude Groenmarkt aldaar. Het stuk is uitstekend geconserveerd en moet tien duizend galden opbrengen. Is er niet een Croesus te vinden, die het stuk aan ons museum cadeau wil doen? vraagt het Haarl. JDagll. De tentoonstelling van zilverwerken in het museum van kunstnijverheid te Haarlem zal 1 Augustus geopend worden. Zooals reeds vermeld werd, zal deze ten toonstelling bestaan uit twee afdeelingen, een van oude en een van nieuwe werken. Door verschillende Nederlandsche fabri kanten zijn moderne door hen uitgevoerde werken toegezegd, ook door particulieren zijn reeds vele oude zilverwerken afgestaan. Tot 30 Juli worden van particulieren oude zilverwerken voor deze tentoonstelling aange nomen en wordt daartoe een beroep gedaan op de welwillendheid der eigenaars. De inzen dingen worden behoorlijk tegen brandschade verzekerd en na afloop der tentoonstelling franco aan de inzenders teruggezonden, ter wijl voor goede bewaking de noodige voor zorgen genomen worden. De tweede dag van den internationalen zwemwedstrijd te Hamburg is voor onzer» Nederlandschen kampioen, den heer J. D. Bloemen, niet minder gelukkig geweest dan de eerste. Hij dong in twee nummers mede, en wel in: Gekleed zwemmen, 450 M, met 3 kilo klee deren in drogen toestand, en Schoolzwemmen, 300 M, (Schulsehwimmen) en won in b e i d e nummers den prijs. Hij startte in het geheel dus 5 keer en won 5 keer. Volgens de Volksvriend bedroeg de Neder landsche rijksbelasting op het gedistilleerd in 4865 a f50 per HL f9,215,000 of f5.22 per hoofd; in 4869 a f53 per HL f14,030,000 of f7.38 per hoofd; in 4877 a f57 per HL f24,412,000 of f9.44 per hoofd; in 1884 a f 60 per HL f 23,205,000 en in 4891 bij een zelfde belasting van f 60 per HL f24,641,887, uitmakende f9.03 per hoofd. Derhalve in 26 jaar eene vermeerdering van. f3.81 per ziel, ondanks de verhooging der belasting met f40 per hectoliter. Het Weckbl. v. Woerden deelt mede, dat men te Gouda bezig is pogingen aan te wen den om een seminarium te verkrijgen in den trant van de inrichting van den heer Van Dijk te Doetichem. De Nederlandsche fabriek van muziek instrumenten der firma M. J. H. Kessels te Tilburg heeft in opdracht ontvangen, ten spoedigste de muziekkorpsen der 40 keizerlijk- Turksche garde-regimenten van nieuwe instrumenten te voorzien en vervolgens alle muziekkorpsen van het Turksche leger. Naar aanleiding van het berichtje in de Tijd, dat pater Jonckbloet S. J. een gewich tige studie onder handen heeft, waarin door hem, op grond van persoonlijke waarnemin gen, in Indië zelf gedaan, zal bewezen wor den dat verscheidene toestandenin den »Max Havelaar" door Multatuli beschreven, totaal onwaar zijnschrijft de ZutpJt. Ct. jNu, we zullen met belangstelling kennis nemen van die studie, doch wij willen er hier voorloopig reeds op wijzen dat een zeer interessante studie over Bantam en ook over de Havelaarszaak op dit oogenblik ter perse is bij de firma "W. J. Thieme en Co. te Zut- phen. Zij is van de hand van een gewezen Indisch ambtenaar, den heer R. J. van San- dick, die zelf ter plaatse (Lebak) nasporingen deed en zijne studiën, thans verzameld, onder den titel van »Lief en leed uit Bantam" het licht zal doen zien. Met groote belangstelling hebben wij Van Sandicks objectieve beschouwingen van de Havelaarszaak kennis genomen (die vroeger ten deele trouwens in de Vragen des Tijds" gepubliceerd zijn) en wij meenen, dat met deze toelichting inderdaad de geschiedenis van Eduard Douwes Dekkers eervol ontslag als assistent-resident van Lebak ongeveer volledig is verklaard en het gedrag der Nederlandsche regeering in deze volkomen is gerechtvaardigd." Zondagavond namen een drietal heeren plaats in een waggon 4e klasse van den trein, welke te 9.33 van Den Haag naar Rotterdam, vertrekt.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2