Gemengde Berichten. Land- en Tuinbouw. In de coupé zijnde, gaven zij voor, dat men met het oog op de slechte controle, best in een hoogere klasse kon plaats nemen dan het kaartje, dat men in zijn bezit heeft, aan duidt, en zelfs met het grootste genoegen onderling het gepleegde feit besprekende, dat eenige dagen vroeger een reiziger met den stationschef te 's-IIage een weddenschap zou hebben aangegaandat hij voor 10 cents heen en terug van Den Haag naar Amsterdam zou reizen. De chef van het station te Delft, de heer D.mede i» dien waggon gezeten, hoorde hunne gesprekken kalm aan, doch ter plaatse aangekomen, kon hij niet nalaten den hoofd conducteur het nazien der plaatsbewijzen te gelasten en het bleek toen al spoedig, dat genoemde heeren werkelijk voorzien waren van kaartjes 2e klasse. Naar de oorzaak van het plaatsnemen in die coupé gevraagd, gaven zij te kennen dat de stationschef in Deu Haag had gezegd dit te mogen doenhetgeen evenwel door den heer D. werd tegengesproken, daar zij geheel eigendunkelijk direct na aankomst van bo- vengenoernden trein, zonder zich zelfs te heb ben vergewist of er nog ruimte in coupé's 2e klasse open wasonmiddellijk plaats hadden genomen in een le-klasse-rijtuig. Door betaling der gezamenlijke boete ad f 9.75 is dc zaak in orde gekomenwaarlijk een dure les. Maandagavond, omstreeks halfclf, na afloop van het vuurwerk te Sehevcningen, stond een 22-jarig jongmensch, de heer v. d. Dr., uit Den Haag, op een der balkons van een naar Den Haag vertrekkende staatsspoor- stoomtram, toen onderweg hem de hoed van het hoofd woei. Hij sprong van de tram, liep zijn hoofddeksel achterna, dat tussehen de rails viel, en werd, juist op liet oogenblik, dat hij zijn hoed van den grond opnam, door een andere stoomtram aangegrepen, omver geworpen en overreden. De vingers van de rechterhand zijn zoogoed als afgesneden, ter wijl de linkerarm op verschillende plaatsen ernstig is gekneusd en aan het hoofd ook eenige lichtere kwetsuren waren op te mer ken. Hij is terstond naar het ziekenhuis overgebracht. Gistermiddag is op den Holiandschen spoorweg de arbeider Stokman door trein 109 nabij Halfweg aangereden en kort daarna overleden. Een soldaat uit het kamp te Bergen (N.- Holl.) heeft, op de Schoorldamsche kermis, een jongmensch eene diepe snede in het aan gezicht toegebracht. De dader is gevankelijk naar het kamp gezonden. In de strafgevangenis te Groningen bevindt ïich thans een man, zekere J. C. S., die, in 1839 geboren, bijna zijn gansche leven achter slot en grendel heeft doorgebracht. Op 11- jarigen leeftijd werd hij reeds door de rechtbank te Amsterdam wegens diefstal veroordeeld tot 14 dagen celstrafin 1852 door diezelfde rechtbank tot 6 maanden gevangenisstraf en in 1853 tot gelijke straf; in 1856 tot2jaar en in 1858, dus kort na zjjn ontslag, tot 5 jaar. In 1864 aangehouden wegens bede larij, werd hij veroordeeld tot opzending naar eene rijkswerkinrichting. Intusschen namen zijne misdaden niet slechts toe in aantal, maarook in hoedapigheid. Tot dusver nog steeds gevonnisd wegens'ver- grijp aan andermans goed, werd hij den 17n Jur., 1865 door het provinciaal gerechtshof van Drente veroordeeld tot de straffe des doods, welk vonnis echter bij kon. besluit van 21 Aug. 1865 veranderd is in gevangenisstraf van 24 jaar en 8 maanden. Ongeveer 3 jaar in den kerker doorgebracht hebbende, wist hij door verbreking van afsluiting te ontvluchten. Om zijne vlucht mogelijk te maken, trachtte hij door diefstal, door middel van inbraak, zich van kleeren te voorzien, maar werd aan gehouden, en deswege in 1868 veroordeeld tot 6 jaar hechtenis, welke nu zijn veranderd in 3 jaar celstraf. Teneinde nu deze straf te ondergaaD, is hij dezer dagen naar de gevan genis te Groningen overgebracht. {TT, D.) Men schrijft uit Zevenbenzen aan het B. Nil. In den nacht van Donderdag op "Vrijdag hebben een tweetal rijksambtenaren weder eene goede aanhaling gedaan. Zij hadden n.l. het geluk nabij het Lamsgatsveer onder Hoeven een groot aantal zoutsmokkelaars te ontmoeten, die alien zwaar beladen schenen te zijn. De ambtenaren, verlekkerd op een dergelijk buitenkansje, en vervuld met een vurigen dienstijver, snelden op hen toe, grepen hen aan en onderzochten hunne lasten, welke bleken zakken met hooi te zijn. Verlegen staarden ze elkander en de smokkelaars aan, die overtuigd, dat op hooi geen accijns drukt, een zeer kalme houding aannamen. In die oogenblikken van verslagenheid nam de ach terhoede (een bende van 20 man) de gelegen heid waar om met hunne zakken, welke met zout waren geladen, te ontsnappen. 's-Gravenhagc. HH. MM. de Koningin nen arriveeren a.s. Vrijdag per staatsspoor ten 11 ure 48 min. (plaatstijd) uit Soestdijk in de residentie, tot het brengen van een bezoek aan de sporttentoonstelling, en keeren met dezelfde gelegenheid des avonds 7'/s uur naar het lustslot terug. In de wachtkamer le klasse van het staatsspoorstation alhier is thans, tegenover de portretten van Hare Koninklijke ouders, gesteld het portret van H. M. Koningin Wilhelmina, in crayon geteekend door Dake. De gelijkenis der jeugdige Vorstin is sprekend. De president van het uitvoerend comité der sporttentoonstelling, de heer mr, Van Oudheusden, gaf gisteren in het Oranje- hotel" te Scheveningen een diner aan de leden der regelings-commissie en de jury der paardententoonstelling. De erfgroothertog van Baden is gisteren uit Luxemburg in het »Oranjehotel" terug gekeerd. Ridderkerk. Bij de gisteren gehouden verkiezing van een lid der Provinciale Staten zijn uitgebracht 1898 geldige stemmen. Gekozen is de heer .T. P, Havelaar (anti-rev.) met 980 stemmen. De heer P. Smit Jr., (liberaal) verkreeg 912 stemmen. Haarlem. Ook de anti-revolutionnaire en de overige katholieke kiesvereenigingen in dit district hebben besloten, mr. Water schoot v. d. Gracht op het witte en den heer 't Hooft op het groene briefje te plaatsen. lïergen-cp-Zoom. In de laatste dagen der vorige week is de orde op straat niet meer verstoord geworden. Eiken avond, be halve Zaterdag, heeft de schutterij, tegen het eindigen der oefeningen van liet heilsleger, eenige straten afgezet gehouden. In de jongste gemeenteraadszitting werd de burgemeester geïnterpelleerd door eenige leden, die over de genomen maatregelen onte vreden waren, inzonderheid over de handel wijze der politie, den lln dezer, in de Lieve vrouwestraat. Het raadslid Somers wenschte een verzoek aan de regeering gericht te zien tot het instellen van een onderzoek naar het gebeurde. De burgemeester constateerde, dat na het optreden der politie geen enkele verwonding door sabelhouwen bekend was geworden en dat alle kwetsuren het gevolg waren geweest van vallen en dringen. Voorts dat het uit elkander jagen van de menigte in de Lieve vrouwestraat noodzakelijk was, ora haar te beletten naar de haven te gaan, waar zonder twijfel groote ongelukken zouden gebeurd zijn. Ten slotte beriep de burgemeester zich op de grondwet en verklaarde de heilige rech ten van ieder ingezetene te zullen verdedigen, ook al zou hij gesteenigd worden. De vergadering werd bijgewoond door een talrijk publiek op de tribune, waar velen eenige malen luidruchtig instemden met de aanvallen tegen den burgemeester. Maastricht. Dank zij de tussehenkomst van den minister van waterstaat, is men Maandag in België begonnen het zijkanaal Luik—Maastricht te vullen, zoodat gisteren de scheepvaart weder hervat kon worden. Internationale Sporttentoonstelling te Scheveningen. Met het oog op het bezoek van Hare Majesteiten de Koningin en de Koningin- Regentes aan de sporttentoonstelling op Vrijdag 29 dezer, zal deze, in verband met de orde-maatregelen, tussehen 1 en 2 ure, of zooveel later als dit noodig voorkomt, niet toegankelijk zijn voor het publiek. Na drie ure tot na de aankomst van de Koninginnen op de paardententoonstelling wordt de toegang tot de tribune op het sport terrein gestaakt. Het zal streng verboden zijn Hare Majes teiten geschenken of bouquetten aan te bie den. In geen geval zullen deze worden aan vaard. Antwerpen vierde Zondag leest ter eere van den beroemden Ylaamschen componist Peter Benoit, die den dag herdacht waarop hij vóór 25 jaar als directeur der muziekschool optrad. De held van het feest was het voorwerp eener indrukwekkende betooging, zoowel vnn de zijde der bevolking van Antwerpen als van die der Vlaainsche partij, liet is bekend dat vele groote wei ken van Benoit uit gevoerd werden te Parijs in het Trocadero, te Lon den in het Cristal Palace en de Albert Ball, alsook te Amsterdam en in de voornaamste steden van België en Nederland. In bet Weener algemeen ziekenhuis heeft men in de laatste twee maanden vele proeven genomen met de tuberculocidine, een verbeterde navolging van prof. Koch's geneesmiddel tegen longtering, door den Zuricher hoogleeraar Klebs bereid. In 12 gevallen van meer ernstigen aard beeft men et' vrij groot succes mede gehad en o. a. is een meisje van 16 jaar, dat voor twee maanden in hooge mate door tuberculose was aangetast, volkomen hersteld. De Weener geneeskundige vereeniging zal over enkele maanden onderzoeken en bekend maken of het meisje duurzaam is genezen. Een dokter te Astrakan, die bij het jongste oproer aldaar aan den dood ontsnapte, beschrijft in een brief aan een vriend de stad als een groot ziekenhuis. Bij de vele ziekenbarakken is bijna ieder groot huis tot hospitaal ingericht. Die huizen zijn toch door de bewoners verlaten, de voornaamste lieden, rijke kooplieden en bur gers zijn allen gevlucht naarMoskau, St-Peters- burg of het buitenland. De dokter geeft daarna een verbaal van zijn vlucht voor het woedende volk, dat de cholera weet aan de geneesheeren die, zoo vertelde man elkaar, de zieken vergiftigd hadden, om hen dan levend te verbranden. De woeste menigte be stormde de hospitalen en barakken, velde de bedienden neder en doodde verscheidene genees heeren. De zieken werden op hunne bedden op straat gesleept en bet volk danste dan er omheen onder het zingen van volksliederen. Zes of acht kerels met bijlen en een paar revolvers sloegen de deur van den briefschrijfer in en stormden zijne kamer binnen. Ilij vluchte door het venster (dat laag bij den grond was) en snelde naar een weide dichtbij het huis, waar hij zich verschool tussehen het hooge, verdorde gras. Daar hoorde hij geruimen tijd het gejoel der menigte en het gejammer der zieken. Toen werd alles op eens stil en een oogenblik later sloegen er hooge vlammen uit het ziekenhuishet ge peupel had het in brand gestoken. De wind dreef vonken en stukken brandend hout naar het gras veld, dat hier en daar al begon te branden, en de vluchteling moest zijn schuilplaats verlaten. Hij vluchtte in den tuin van een naburig huis. De bewoner van dat huis, die hem kende, was bereid hem een schuilplaats te verleenen. Daar klinkt buiten een woest gebrul en er wordt met bijlen op de deur gebonsd. De dochter des huizes komt doodelijk verschrikt aansnellen Vader, het volk wil ons vermoorden Onze vroegere koetsier is aan het hoofd der bende De drie verscholen zich toen in den kelder, waar zestig vaten spiritus en nog een aantal vaten wijn lagen. Daar boorden zij boven hun hoofd de plunderaars den boel vernielen. Ein delijk, toen alles stukgeslagen was, drongen zij ook in den kelder door. De woestelingen deden zich daar tegoed aan den drank, die er lag, en de andere vaten sloegen zij stuk het was een vloed van spiritus. ïHé, jongens! riep er een. sAls wij den spi ritus eens aanstaken 7 Dat zou een mooi brandje zijn! v<>Ja, maar dan moeten we eerst door het kelderluik naar buiten. Anders verbranden wij allemaal mee Do troep ging wegen de vluchtelingen hadden nog juist den tijd uic den kelder naar den tuin te snellen. Nauwlijks hadden ztj den nieuwen schuilhoek bereikt, of daar bloegen de spiritusvlammen uit de kelder ramen en in een oogwenk stond het huis lichte laaie. Den volgenden dag kwam er versterking van de militaire macht. De orde werd hersteld en een aantal oproermakers werden in hechtenis genomen. Uit Alexandria wordt een groote ramp bericht. De toren van de moskee Munaier is gedurende een godsdienstoefening ingestort en honderden menschen moeten onder het puin om het leven zijn gekomen. 1 e New-York heerscht eene vreeselijke waimte. Overal worden onweders en overstroomingen go- meid. Te heeling, in West-Virginië, waar een gedeelte van eenen spoorweg en eene brug door eene windhoos vernield werden, is een gezin van negen personen verdronken. Te Bay-citjin den staat Michigan, heefteen brand gewoed, waardoor driehonderd gebouwen ernieid zijn en voor een rnillioen dollars schade is aangericht. De gebouwen van Edison's electriciteitswet ken te New-York zijn afgebrand. Honderden personen zijn hierdoor zonder werk. Door het hoofdbestuur der Holl. maatschappij van landbouw wordt de aandacht gevestigd op de zoogenaamde kalverziekte. Het verzoekt inlichtin gen op de volgende vragen o. Is er bij de veehouders in de provinciën Noord- en Zuid-Hoüand eene ziekte der kalveren en. onder bovengenoemde benaming, waaraan vele dieren bezwijken kort na de geboorte Zoo ja, onder welke verschijnselen werd de ziekte dan door de veehouders waargenomen 2o. Jiomt er wellicht onder eene andere bena- ming eene ziekte van meer of minder algemeene bekendheid bij pasgeboren kalveren voor, waaraan de aangetaste dieren grootendeels te gronde gaan Tevens wordt daarbij de aandacht gevestigd op de kenmerken der ziekte, welke het hoofdbestuur weergeeft, terwijl het iedereen die inlichtingen geven kan, uitgenoodigt, die te verstrekken aan den voorzitter Herman F. Bultman of aan den secretaris P. F. L. Waldeck.. Jn de omstreken van Haarlem is de bloembol- lenoogst weer afgeloopen. Het gewas was over het algemeen zeer voldoende en de weinige warme dagen in bet laatst van Juni hebben toch nog veel goed gedaan. De handel is nu begonnen, en over eenige weken zal de verzending weder in vollen gang zijn. Niet alleen geheel Europa wordt door vele bloemisten doorreisd, ook Amerika wordt tegen woordig veel gezocht en is op weg een goede afne mer voor bloembollen te worden.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3