Vri dag 29 Juli. N°. 8066 DE WEDERDOOPERS. A°. 5892. Feuilleton. Zesenveertigste Jaargang. Verschijnt dagel ks, uitgezonderd Dinsdag. Biiiteiilandsche Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. scion IIVBBAC: BOTBRITBA AT» B 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewons regels me inbegrip van eene Courantf 1.10, Iedere gewone regel meer- 0.10 Driehui, geplaatst wordt tegen twekhial berekend. abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers BELG1E. De Brasselsche afdeeling van den socia- listischen bond heeft Maandagavond een mee ting belegd ten gunste van het algemeen stemrecht. De heer Janson, generaal Brial- mont, Nothomb en andere vertegenwoordi gers van verschillende politieke partijen had den voldaan aan de uitnoodiging, deze meeting bij te wonen. Onder de sprekers bevonden zich verscheidene katholieken, hetgeen den voorzitter Volders aanleiding gaf, te verklaren dat de samenwerking der democratische socia listen en der katholieken tot verkrijging van het algemeen stemrecht, zich niet lang meer zal laten wachten. Na afloop der vergadering werden de socialisten, met den heer Volders aan het hoofd, in het vergaderlokaal der katholieke werklieden feestelijk ontvangen. Het gerucht dat tSpa een komplot van dieven ontdekt zou zijn om eigendommen in de lucht te dor a springen, wordt van over heidswege tegengesproken. In de bladen ontspint zich eene polemiek over de ware schuldigen aan den staat van zaken aan den Congo. Volgens de Indépen- dance is het onhandig optreden der slavernij- bestrijders mede daarvan oorzaak, maar van andere zijde wordt dit met de meeste beslist heid ontkend. Wauters, secretaris-generaal van de Katanga- maatschappij, wederlegt nadrukkelijk de on derstelling, dat de oorzaak van den opstand der Arabieren toegeschreven kan worden aan de handeling van de handelsexpeditie en aan Hodister, het hoofd der expeditie. Wauters verklaart dat hij lang verblijf heeft gehouden aan den Congo, in dienst van den staat, en daarna in dienst van de maatschappij van den Boven-Congo, en gedurende al dien tijd is 10. Zweer niet! ik geloof u," riep het meisje, het hoofd weer opheffende. Zij sidderde niet meer 2oo hevig als te voren de angst verdween uit hare trekkenalleen eenige sluwheid, die haar eigen kon zijn, bleef op haar gelaat te lezen. Zij liet hare knielende houding varen en ging tegenover hem zitten. Besluiteloos en geroerd stond Frederik voor haar, geene woorden vindende om zijne aandoe ningen te vertolken. Hoe langer hij deze jeugdige gedaante in haar grof gewaad van eenvoudigen snit beschouwde, hoe langer hij dit bekoorlijke ge laat zag, des te zonderlinger werd het hem te moede. Sneller klopte bem het hart, belangstelling *1.85. - 2.50. - 0.10. Hodister nooit afgeweken van den juisten en vredelievenden weg. Indien er werkelijk n Katanga ernstige gebeurtenissen hebben plaats gehaddan is het zeker dat Hodister, wel verre van die geprovoceerd te hebben, al zijne ervaring en invloed zal hebben aangewend om de gemoederen tot bedaren te brengen. F R A N K R IJ K. De ontsteltenis bij de Parijsche bevolking, na de jongste dynamietaanslagen, is nog lang niet gekalmeerd. De humoristische bladen leverden zooals men weet, na den aanslag in de Rue de Clichy reeds allerlei beschouwingen en teekeningen over dezen rampzaligen toe stand waardoor rechterlijke ambtenaren, enz. tot »dakloozen" gèmaakt werden, en onder de bruggen zouden moeten slapen. Dergelijke voorstellingen bestaan niet enkel in de ver beelding zoo is den heer Dresch, den com missaris van politie aan wien men de inhech tenisneming van Ravachol te danken heeft, de huur opgezegdhetzelfde geschiedde met den beul Deibier, en de commissaris Gavreiie kan sedert geruimen tijd nergens meer een woning vinden. Kolonel Dodds berichtte aan den Franschen min. van marine, dat hij de expeditie tegen Dahomey spoedig tot een goed einde hoopte te brengen. DDlTSCULiSD. In Saksen wordt eene nieuwe methode gevolgd om aanhangers voor de anti-semie- tische beweging te winnen. Eenige frabri- kanten aldaar hebben namelijk het werkloon verminderd, onder bewering dat zjj daartoe worden genoodzaakt door handelingen der joden. De National Zeitmg verzekert, dat ver scheiden Bondsregeeringca en tal van groote industrieelen het denkbeeld om te Berlijn en bezorgdheid voor deze vreemdelinge wisselden elkaar af, en het was hem, alsof hij haar niet den vorigen dag voor het eerst gezien had. »Hoe heet gij, meisje? Komt gij eiken dag hier 7" Beschroomd en wantrouwend zag zij hem aan. Maar Frederiks blauwe oogen, die onderzoe kend op haar gevestigd waren en van innige belangstelling spraken, schenen haar moed tot antwoord te geven. sllilla heet ik," antwoordde zij. sTot op dezen dag kwam ik hier dikwijlsmaar deze keer is de laatste 1" »En waar komt gij vandaan, waarom wilt gij deze plek vermijden, Hillaï" ging de jonge man voort. Zij schudde het hoofd, prevelde in zich zelve, maar antwoordde niet.Waar komt gij vandaan vraagde Frederik opnieuw, en op scherpen toon klonk bet antwoord Als gij edelmoedig waart, genadig en barmhar tig wildet zijn, dan deedtgijmij deze. vraag niet. Gi] komt uit de groote menschelijke samenleving, en gij keert daarin terug. Gij siddert niet, wanneer eene wereldtentoonstelling te houden hebben verworpen. ENGELAND. Heden wordt in Downingstreet te Londen, onder voorzitterschap van den markies van Salisbury, ministerraad gehouden, waarschijn lijk wel de laatste van dit Kabinet. Over eene week heeft dan de parlements-opening plaats. Aan den heer Gladstone deed men onders hands weten, dat van den kant der ministers de eerste noodzakelijke werkzaamheden zoo veel mogelijk zullen worden bespoedigd, zoo dat dan aanstonds daarna het staatkundig debat kan beginnen en de stemming kan volgen over de motie, die het Kabinet zal nopen heen te gaan of vrijheid geven om te blijven. Men verwacht algemeen het eerste, en voorts dat het ongeveer half Augustus zal worden eer Gladstone bij de Koningin ge roepen wordt, Vl«var de Times mededeelt^ kende de Fran- sche regeering het voorgestelde Eogelsch- Marokkaansche handelsverdrag, en had die regeering daaraan hare goedkeuring gehecht. Over dat verdrag zou dientengevolge het laatste woord nog niet gezegd zijn. Evan Smith zou als instructie ontvangen hebben, vooreerst nog op zijnen post te blijven. Dinsdagnamiddag hield de maatschappij tot het bouwen eener brug over het Kanaal te Londen hare algemeene vergadering. De heer Stanhope, die de vergadering leidde, deelde mede dat de voorloopige werkzaam heden zijn afgeloopen en dat "het er nn maar op aankomt verlof te krijgen tot het bouwen der brug. De liberale partij, zeide hij, komt aan het bewind en er mag op gerekend wor den, dat het nieuwe ministerie meer dan het tegenwoordige rekening zal houden met de gij menschen ontmoet, en behoeft niet God om uit redding te bidden, wanneer een menschelijk oog u beeft gadegeslagen. Vrij en frank kunt gij gaan, waar gij wilt, en van het gedierte der heide behoeft gij niet te leeren, hoe u te verschuilen. Verbeug u over uw geluk maar vraag mij niets meer." Diep getroffen was jonker Frederik door deze woorden van het meisje, dat smachtende naar de zijde van bet Eemsdal blikte. Zij prees zijn geluk, dat hij elk uur bereid was te ontvlieden. Zijn mede lijden, zijne deelneming nam toe, maar toch kon hij den uitroep niet weerhouden sHet is uw eigen schuld, Hilla, als gij sidderen moet van angst. Ruk de verdoemde dwaling uit uw hart, maak u vrij van het geboefte der weder- doopers, red lijf en ziel 1" Plotseling hield hij op en sloeg verward de oogen neder voor den vurigen blik van het jonge meisje, welks gelaat met een donkeren blos was overtogen. «Gij zijt geboren, waar uw vader en uwe moeder leefden 1 Gij moet het lot uwer geboorte wenschen der openbare meening en met de algemeene belangen van Engeland en Europa» RUSLAND. De gouverneur van Nischny-Novgorod schijnt tijdens de groote jaarmarkt aldaar ongeregeldheden te vreezen als protest tegen de maatregelen tot bestrijding der cholera, welke die markt belangrijke nadeelen dreigen toe te brengen. Hij heeft daarom doen af kondigen, dat de minste poging tot rustver storing met geweld van wapenen zal worden tegengegaan en dat de belhamels op de plaats zelve zullen worden opgeknoopt, terwijl de medeplichtigen hunne gerechte straf niet zullen ontgaan. In het gebied langs de Wolga komen telkens nieuwe ongeregeldheden voor. De reizigers worden geplunderd. De werklieden vluchten. Nieuwe voorschriften zijn thans uitgevaar digd, waarbij bepaald wordt dat de joden niet kunnen deelnemen aan gemeentelijke verkie zingen en ook gemeentelijke betrekkingen mogen bekleeden, uitgezonderd te Kiew, waar het gemeentebestuur zelf de vertegen woordigers der joden zal aanwijzen, tot een getal niet grooter dan een tiende van het gezamenlijk aantal raadsleden. B U L G A R IJ E. Miltrow, Karagulow, Popow en Georgiew zijn Woensdagochtend ten 5 ure, te Sofia op de binnenplaats der gevangenis, geëxecuteerd. Zij legden eene groote mate van doodsverachting aan den dag. R U M E N I E. Te Bucharest is een »Beschavingsbond" opgericht, welke zich ten doel stelt de behar tiging van de belangen der Rumeniërs in Hongarije, en voornemens is in September a.s. eene groote vergadering te beleggen, waarin eene motie zal worden ingediend om de Euro- peesche mogendheden uit te noodigen bij de dragen, om het even, of het u bevalt of niet. De Hemelsche Vader is echter overal, en wie in Hem gelooft, kan ook het leed verdragen, dat hij niet heeft verdiend 1" Frederik Lourens zwichtte voor deze woorden der wederdoopster, die thans in hare volle lengte voor hem stond. Zij zag hem smeekend aan, en lichtte haar voet op, als tot weggaan gereed 't was hem te moede, alsof hij haar niet mocht laten gaan. Hij had bijna vergeten, waar en wie hij was doch de smeekende uitdrukking van haar gelaat herinnerde hem er aan. Nog éene vraag, éeue waarschuwing lag op zijne lippen. Doch hij had reeds een stap ter zijde gedaan, en reeds was het jonge meisje hem voorbijgeslopen. Zij daalde den heuvel af; noch steeds oogde hij haar na. Doch aan den zoom van het moerassige veenland gekomen, wendde zij zich om en wierp hem een blik toe, zoo vol bekommernis, dat hij, hare woor den indachtig, in de schaduw van het boomgewas terugtrad, en van verdere bespieding afzag. Door aandoening en vermoeienis overmeesterd, wierp bij

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1