Zaterdag 30 Jul A". 1892, N°. 8067. Biiitenlandsclie Berichten. esenveertigste Jaargang, Verschijnt dage! ks, uitgezonderd Dinsdag. ÜITGËTeR: J. ODÉ. Binnenlandscke Berichten. DÜII8CIILAO. De keizer is Woensdagavond ten 10 ure te Potsdam aangekomen en door de keizerin ont vangen. Aan de te Berlijn verschijnende bladenis medegedeeld dat de rijkskanselier reeds Woensdagavond, op de reis van Spandau naar Potsdam, den keizer inlichtingen heeft gege ven over een plan eener wereldtentoonstel ling te Berlijn. De kanselier heeft gezegd dat de aan de bonds-regeeringen en groote industrieelen. gevraagde adviezen nog slechts voor het kleinste deel ontvangen zijn. Dien tengevolge moest de beslissing over deze aan gelegenheid voor het oogenblik nog uitgesteld worden. Volgens een particulier telegram aan de Schlesische Zeity,, wordt in geneeskundige kringen te Warschau beweerd, dat ook daar sporadische gevallen van Aziatische cholera zijn voorgekomen, en dat in de laatste dagen vier sterfgevallen aan die ziekte geconstateerd zijn. Het dienstaar 189192 heeft een overschot van bijna 4,000,000 mark opgeleverd. De tabaksbelasting had in dit cijfer een aandeel van f947000 M., de in-en uitgaande rechten 6,300,000 M. Daarentegen is er voor het leger 6,000,000 M. meer uitgegeven dan g >raamd was en voor de vloot 1,624,000 M. meer. ENGELAND. Te Greenwich, waar de Gladstoniaan als gekozen verklaard was, is bij het onderzoek der stembiljetten gebleken dat de Unionistische candidaat eene meerderheid van 55 stemmen had. De Gladstoniaan wordt dus nu door den Unionist vervangen. Een uit Zanzibar ontvangen bericht meldt, dat koning Mwanga van Uganda aan zijne katholieke raadgevers ontvlucht is en zich bij de protestanten heeft aangesloten. De Fransche katholieke bisschop Hirth moet bij z^jne volgelingen hebben aangedrongen liever den oorlog tot het uiterste voort te zetten, dan vrede te sluiten met de protestanten. De Britsehe Oostafrikaansche compagnie Leeft Woensdag een brief ontvangen van een protestantsch zendeling uit Uganda van 14 Maart j.l. Ook daarin wordt betoogd, dat de aanleiding tot de bloedige botsingen gelegen is in de weigering van koning Mwanga en de katholieke partij om een persoon uit te leveren, die den 21n Januari te voren een protestant met een geweerschot had vermoord. Met groot geduld had kapt. Lugard op ant woord gewacht, maar de koning beleedigde zijn gemachtigde en bedreigde de compagnie, Hoor van een naburig eiland het daar opge slagen buskruit te laten halen en dit onder He katholieken uit te deelen. De compagnie begon toen harerzijds geweren uit te deelen onder de protestanten, die veel zwakker in aantal waren, teneinde op overrompeling voorbereid te zijn. De katholieken waren daarover verbitterd en doodden opnieuw een protestant. Kapt. Lugard liet toen de zende- delingen halen, die in het fort waren, dat door de katholieken bedreigd werd. Plot seling werd dit van alle zijden aangevallen, terwijl steeds versterking aankwam. Het Maxim-kanon op het fort werd toen in wer king gebracht, met het gevolg dat de aan vallers op de vlucht sloegen en naai- de eilanden vluchtten. De protestanten vielen toen den heuvel Rudega aan, waarop het Fransche zendingshuis gelegen was, en staken de keik in brand. Kapt. Lugard weigerde verlof om de vluchtelingen te achtervolgen en zond den Franschen bisschop met vredes voorstellen naar koping Mwanga, maar deze sloeg die op grove wijze van de hand. Kapt. "Williams werd toen met het Maxim-kanon tegen het eiland afgezonden en boorde 32 tano's in den grond, terwijl 3 a 400 mannen, vrouwen en kinderen gedood werden. De koning en de Fransche bisschop wisten te ontvluchtental van katholieke priesters wer den gevangengenomen. Den 14n Maart was de koning nog niet in zijn land teruggekeerd en het was niet waarschijnlijk dat de prote stanten aan de overwonnenen hunne vroe gere positie zouden teruggeven. De muzel mannen in den omtrek waren bereid met de Engelschen in onderhandeling te treden. OOSTENRIJK. Het Heerenhuis heeft Woensdag de wets ontwerpen betreffende de munthervor ming met algemeene stemmen aangenomen in tweede en derde lezing. ZWEDEN. De Storthing heeft voor buitengewone uitgaven ten behoeve van het krijgswezen een bedrag van 2,769,000 kronen toegestaan in plaats van de verlangde 3 millioen. NOORWEGEN. Op verzoek van den koning heeft het ministerie zich bereid verklaard, in functie te blijven, op de met de Storthing overeen gekomen voorwaarden. RUSLAND. De commissie voor het internationale spoor wegcongres te Brussel heeft uit St.-Peters- burg bericht ontvangen, dat de gezondheids toestand daar mets gevaarlijks oplevert en er niet de minste reden is om te veronder stellen dat er quarantaine-maatregelen ge nomen zullen worden, waardoor de reis der afgevaardigden belemmering kon ondervinden. ITALIË. Naar thans weder gemeld wordt, schijnt het bezoek van het Fransche eskader te Genua nog niet geheel een beklonken zaak te zjjn. Te Rivarosso heeft een ernstig oproer plaats gehadde syndacus en de karabiniers werden een oogenblik door het volk ingesloten. Twee der oproerlingen werden gedood en éen ernstig gewond. Vijf personen werden gevangengenomen. SPANJE. Uit San Sebastian wordt gemeld dat de Engelsche gezant gisteren een onderhoud had met den minister van buitenlandsche zaken, die rich ontstemd toonde over de openbaar making der bedoelingen van Spanje in de zaken van Marokko. De Liberal houdt de juistheid van het bericht van het instellen van een expeditie korps vol. B U L G A R IJ E. Dé Swoloda, het orgaan van den minister president Stambouloff, deelt thans, naar aan leiding van het proces-Bel tscheff, den inhoud mede van eenige belangrijke Russische brie ven in cijferschrift, n.l. een schrijven van den Russischen gezant te Bucharest, den beken- deiTtinrii itstoker Hiiiwo, van Juli 1838 mui den chef van het Aziatisch departement te Petersburg, wien hij mededeelt dat met Zankoff onderhandelingen zijn aangeknoopt, welke de uitden wegruiming van vorst Ferdi nand ten doel hebben, terwijl voorts geld gevraagd wordt om door Zankoff verdeeld te worden onder de handlangers, van wier hulp hij zich reeds verzekerd heeft om den vorst te dooden. In het antwoord op dien brief wordt gezegd, dat aan Zankoff voor het be wuste doel 50,000 francs zal worden toege zonden. Het blad zegt nog meer hoogst belangrijke stukken toe. De officieuse Journal de St. Petersèourg ont kent natuurlijk de echtheid dier stokkenen beweert dat zij door de regeering te Sofia zelve vervalscht zijn, om welke reden het dan ook bejammert dat een krijgsraad op grond van dergelijke stukken doodvonnissen heeft durven uitspreken. AIEBIEA. Het Huis van afgevaardigden der Ver- eenigde Staten heeft besloten aan de wereld tentoonstelling te Chicago eene subsidie van vijf millioen dollars toe te staan. Het meerendeel der werklieden in de fa brieken van Carnegie te Pittsburg heeft den arbeid hervat. De troepen worden gaandeweg huiswaarts gezonden; alleen te Homestead blijven twee regimenten in garnizoen. Een oorlogsschip der Vereenigde Staten is naar Honduras gezonden, wegens den opstand die in deze republiek is uitgebroken. Volgens sir Buchard, den consul der Vereenigde Staten, hebben de opstandelingen zich meester ge maakt van de twee belangrijke havens Truxillo en la Cuba. AFRIKA. Uit Tanger wordt aan de Times gemeld, dat volgens berichten uit Fez van den 20n, de sultan gezegd zou hebben dat hij voorne mens was den czaar te verzoeken, een gezant van Rusland in Marokko te benoemen, ten einde zich onafhankelijk te kunnen maken van de vriendschap met andere mogendheden, door middel van het bondgenootschap tusschen Frankrijk en Rusland. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. West-Indië. De commissie uit de Tweede Kamer, die gerapporteerd heeft om trent het Koloniaal Verslag van 1891, be- treflende "VVest-Indiê, acht het vvenschelijk dat de regeering bij het indienen der a.s. begrootiug inlichtingen verstrekke omtrent de twee volgende vragen lo. of de tenuitvoerlegging van de arbitrale uitspraak in zake de voormalige Lawa-quaestie tot geene moeilijkheden aanleiding heeft ge- geven 2o. of de aanleiding lot de ernstige onge regeldheden te Paramaribo opgehouden heeft te bestaan? SCHIEDAM, 29 Juli 1892. De gemeenteraad hield hedennamiddag te kwartier voor twee ure eene zitting, welke werd bijgewoond door 16 leden; af wezig de heeren Roelants, Poortman en Van Erpecum met kennisgevingalsmede de heeren Maas en dr. De Bruijn. Na resumtie der notulen van 1 Juli II. kwamen de volgende stukken inEene missive van de Gedeputeerde Staten dezer provincie, ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit van 1 Juli 11. tot onderhandsche verhuring van een woonhuis aan den haven meester J. Bitter; eene missive van de» commissaris der Koningin in deze provincie, ten geleide van een afschrift van het konink lijk besluit van den 14 Juli jl. tot schorsing van het besluit van den raad dezer gemeente van 1 Juli te vorenhoudende vaststelling van een nieuw reglement van orde; beide missiven werden aangenomen voor kennis geving. De heer De Groot kwam hieibij op tegen het door den voorzitter gezegde iu de vorige vergadering betreffende het houden van vóór vergaderingen, met de verzekering dat daarin nooit iets geschiedde wat het daglicht niet kon velen, en dat de leden altijd vrijbleven hoe te stemmen. De voorzitter zeide dat hij daarop nu niet zou antwoorden, maar zich voorbehield later hierop terug te komen. Van burgemeester en wethouders de reke ning der gemeente over 1891, met hunne verantwoording en een ontwerp-besluit tot voorloopige vaststelling der ontvangsten en uitgaven. De ontvangsten bedragen f589,279.43, de uitgaven f 572,819.53s, zoo- OURANT. abonnementsprijs f per kwartaal tramco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nummers r t.85. - 2.50. - 0.10. BUREAU: B OTK 11 BT U AAT, E 8 7. Advertentieprijs: can 1—10 gewon* regels m« inbegrip van eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10 Driemaal, geplaatst wordt tegen tweemaal berekend.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1