A0. 1892, Maandag 1 Augustus. N°. 8068. Eerste Blad. KENNISGEVING. KENNISGEVING. Zesenveertigste Jaargang. Verschijnt dagei ks, uitgezonderd Dinsdag, Biiineiilandsche Berichten. UITGEVERIJ. ODE. Schiedam, 30 Juli 1892. Het groote proces, in de hoofdstad van Bulgarije, Sofia, gevoerd tegen de bedrijvers van den moordaanslag op den minister Beltsjeff, is geëindigd met de executie van een viertal hoofdschuldigen. Een moord is een moorden de doodstraf, aan een moor- -denaar voltrokken in landen, waar die straf nog bestaat, maakt in den regel de gemoe deren niet opgewondenmaar het genoemde proces maakt een uitzondering. Ons geheele werelddeel neemt er notitie van; want eigen lijk is het een politiek proces. De lieden, die den aanslag pleegden, waren geen per sonen van eenige beteekeuis; maar dedrijf- veeren, die er hen toe brachten, en de per sonen, die er hen toe aanzetten, daar komt het in dezen op aan. En dan verschijnt de Russische regeering met haar agenten alweer in geen gunstig daglicht, en zijn de arme kerels, die den aanslag met hun leven boetten, eigenlijk de slachtoffers van politiek geknoei. Rusland kan een onafhankelijk Bulgarije maar niet uitstaan. Zes jaar geleden wist het den eersten yorst van het vorstendom uit den zadel te lichten. De tweede, prins Ferdinand van Coburg, is taai en laat zich niet gemakkelijk beetnemen, hoewel, als men de Bulgaarsche berichten gelooven mag, er van Russische zijde geen enkel middel, hoe laag ook, en geen geld, tot welk bedrag ook, wordt gespaard, om een omwenteling in het leven te roepen, die het vorstendom van Rusland afhankelijk zou maken. Dit schijnt uit het proces duidelijk gebleken te zijn. De Bul gaarsche Staatscourant heeft ten minste verscheidene stukken uit het proces openbaar gemaakt, die.| van Ruslands kuiperijen de duidelijkste bewijzen leveren. Van het minis terie van buitenlandsche zaken te Petersburg gingen de voorschriften aan de agenten in Bulgarije uitprins Ferdinand van Coburg moest weg, of liever, hij zou vogelvrij ver klaard worden, iets, dat men zou meenen sedert de Fransche revolutie uit de rij dei- zeden en gebruiken verdwenen te zijn. Rus land zou dan de hand leggen op-het vorsten dom Russische soldaten zouden het Bulr gaarsche leger versterken, en Russische officie ren zouden dat leger aanvoeren, en een Russisch regeeringssysteem met Russische wetten zou op het Bulgaarsche volk worden toegepast. Dit zijn zoowat de plannen, die bij gelegenheid van bet proces zijn openbaar gemaakt. De Russische pers heeft zich die beschuldigingen aangetrokken, en prins Fer dinand en den minister Stamboeloff voor leugenaars uitgemaakt, zonder echter de bewijzen er bij te voegen, dat de gepubli ceerde stukken valsch waren. 't Spreekt vanzelf, dat Duitsche en Fran sche bladen zich met vuur op dezequaestie geworpen hebben, gene om van Rusland zooveel kwaad te spreken, als maar mogelijk is, deze om voor Rusland in de bres te springen. Zegt b.v. de Kreuzzeitung, dat men in Frank rijk verstandig zou doen, als men over deze zaak zweeg, daar de medeplichtigheid van de regeeringskringen te Petersburg aan het ge beurde zonneklaar bewezen is; te Parijs noemt men de terechtstelling van de moor denaars te Sofia een smet op de beschaving, 't Hangt er maar van af, hoe de zaken bezien worden. Ondertusschen woedt de cholera in Rusland. Het volk mort, en is ontevreden op den keizer, die rustig te Kopenhagen bleef, toen de ziekte uitbarstte en die er geen maat regelen tegen nam. Van «Vadertje", zoo noemt de Rus den czaar, had hij betere dingen verwacht. De onderdanen van den beheerscher aller Russen mogen echter wel voorzichtig zijn met hun uitingen; ten minste de procla matie van den gouverneur van Nisjny Nov gorod is ver van malsch. Deze heer, misschien dezelfde tooneelen vreezende, als te Astrakan en te Saratow, en bovendien enkele dreigbrieven ontvangen hebbende, heeft openlijk laten bekendmaken, dat hij eiken opruier zal opknoopen, en eiken medeplichtige voor den krijgsraad zal brengen- Kort maar krachtig. Eindelijk, om met nog een trek van de vaderlijke genegenheid van den czaar voor zijn onderdanen van Rusland af te stappen, toen Z. M. werd gewezen op de drukkende bepalingen omtrent de Polen, moet hij tot antwoord hebben gegeven, dat het voor de veiligheid van Rusland noodig is, dat de Polen verpletterd worden! Bismarck wordt een beetje vei velend, toch heeft hij een goed werk gedaan. In zijn bladde Hamburger Nachrichten, heeft hi een artikel geplaatstdat de vijanden der Joden bijster slecht zal smaken. Daarin wordt kort en bondig gezegd, dat de antisemitische agitatie, zooals zij levendig gehouden wordt, moeilijk eenig practisch gevolg kan hebben. jEcjj feit is het, dat het Israëlietische volk in het geld verdienen en bijeenbrengen den anderen elementen der bevolking de baas is, en deze eigenschap is de hoofdoorzaak van den haat tegen de Joden. Het feit zelf en de gevolgen daarvan zijn evenwel niet weg te nementenzij door een herhaling van den St.-Barlholomeus-nacht of de Siciliaansche Vesper, wat toch wel zelfs de hartstochte- lijkste antisemieten niet wenschen zullen en ook wel niet meer mogelijk zullen achten. "Wat de antisemieten tot dusver aan de regeering in overweging hebben gegeven, zou den toestand niet verbeterendaar heeft men b.v. een verbod voor de Joden om in de rech terlijke carrière te iredenwat ten gevolge zou hebben, dat zij nog meer tot handelen bedrijf hun toevlucht zouden moeten nemen, en de oeconomisehe macht der Joden nog slechts vermeerderen zou. De Joden weten beter met geld om te gaan en" zij* in finan- cieele ondernemingen doortastendermaar aan dezen natuurlijken aanleg verandert men niets door eeuwig klagen en luid deela- meeren over de «schadelijkheid" van het Joodsche element. Men moet middelen tot verbetering aan de hand weten te doen, en juist dit missen wij tot dusver in de anti semitische agitatie. Men twijfelt er niet meer aan, dat de dagen van het conservatieve Kabinet in Engeland zijn geteld, en de heer Gladstone aan het roer zal komen. Hij rust thans van de ver moeienissen van den verkiezingsveldtocht uit op zijn buitenverblijf Hawarden, en heeft de geruchten, die er liepen, alsof hij daar zwaar ziek zou zijn aangekomen, dadelijk doen tegenspreken. De mannen van Gladstone's partij hebben moeite hun ongeduld te be dwingen. Ze maken er de koningin zijdelings een verwijt van, dat deze het Parlement zelf niet opent. In dit geval toch zou de troonrede, die H. M. bij zulk een gelegenheid uitspreekt, met een adres van antwoord moeten beant woord worden. Dan kreeg men een princi pieel debat, dan kon de meerderheid een vijandig votum tegen de regeering uitbrengen, en Gladstone terstond optreden. Gebeurt dit niet, dan moet men een latere gelegenheid afwachtendit is dus tijd verloren en de premier is oud. Het tijdvak van home- rule-plannen is dus op de komst! SCHIEDAM, 30 Juli 1892. Ter gelegenheid van den verjaardag van II. M. de Koningin-Regentes, zal Dinsdag a.s. des namiddags te 1 uur, bij gunstig weder, in het exercitieveld, door den majoor-comman dant eene inspectie worden gehouden over de schutterij. De ofticieren-vereeniging zal des avonds een concert met plantsoenverlichting geven voor beide atdeelingen "toegankelijk door het korps stafmuzikanten der dd. schut terij. Dezer dagen werd alhier vanwege de «Hol- landsche Sociëteit van Levensverzekeringen" te Amsterdam (correspondenten voor Schie dam en omstreken de firma P. Loopuyt Co.) eene circulaire verspreid, waarop wij meenen de aandacht onzer lezers te moeten vestigen om de bekende soliditeit dezer sociëteit. In deze circulaire lezen wij o. a. De «Hollandsche Sociëteit van Levensverze keringen", de eerste instelling van dien aard hier te lande, verkeert na een langdurig be staan, dank zij de hechtheid harer samen stelling, de juistheid harer berekeningen en de nauwgezetheid van haar beheer in zoo danig krachtigen financieelen toestand, als geene andere soortgelijke instelling kan aan wijzen. Haar kapitaal, groot f 1,000,000, is ten volle gestort. Het bij de statuten bepaalde maximum van reserve-rekening ad f 250,000 is bereikt. De waarde der loopende verzekeringen, die aan het einde van ieder boekjaar wis kunstig wordt berekend, bedraagt uit. Decem ber j.l. f 8,641,660. Tegenover deze hare ver plichtingen staan blijkens de balans bezittin gen tot een werkelijke waarde van ruim f 11,500,000. Deze krachtige financieele toestand heeft niet alleen waarde voor hare aandeelhouders, maar is van nog oneindig grooter belang voor allen, die reede contracten met haar hebben aangegaan of in de toekomst zullen sluiten. Vinden in het vorenstaande personen, die eene verzekering met haar wenschen te sluiten, een afdoenden waarborg, dat hunne belangen volkomen veilig zijn en de sociëteit COURANT. abonnementsprijs, per kwartaal 3rato per post, door het geheel: Rijk Afzonderlijk' nomraers 1.85. - 2.50. - 0.10. BCRUAV: BOTB1BITEAAT, E 2 7. Advertentieprijs: van 1—10 gewone regels me inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- O.tO Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. De burgemeester van Schiedam, Brengt bij dezen ter kennis van de ingezetenen: Dat het kottier voor de belasting op het Personeel No. 5, bevattende de buitenwijken dezer Gemeente over het Dienstjaar 1892^93, door den Heer Provincialen Inspecteur der Directe Belastingen te Rotterdam, op den 27n Juli 1892 executoir verklaard en op lieden aan den Ontvang'r der Directe Belastingen, ter invordering is overgemaakt Voorts wordt bij dezen herinnerd, dat een ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen; alsmede dat van hedei af de termijn van drie maanden ingaat, binnen welken de reclames tegen dezen aanslag behooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den 30sten Juli 1892. De Burgemeester voornoemd, VAN DIJK. VAN MATENESSE. Burgemeester en Wethouders van Schie dam, Gelet op art. 219 der wet van den 29sten Juni 1851 Staatsblad no. 85), regelende de samen stelling, inrichting en bevoegdheid der gemeente besturen Doen te weten Dat de rekening en verantwoording van de inkomsten en uitgaven der gemeente, over het dienstjaar 1891, op gisteren aan den Raad is ingediend, en te gelijk op de Secretarie der ge meente voor een ieder ter lezing is nedergeiegd terwijl die rekening tevens tegen betaling der kosten, in afschrift aldaar verkrijgbaar is gesteld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den 30n Juli 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. De Secretaris, VERNÈDE.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1