onder alle omstandigheden aan hare op zich genomen verplichtingen zal kunnen voldoen, ook eene vergelijking van hare premïënmet die van andere zoowel binnen- als buiten- landsche maatschappijen kan moeilijk anders dan in haar voordeel uitvallen." Wij meenen ons van verdere aanbeveling te kunnen onthouden. De minister van binnenlandsche zaken; Overwegende datvolgens ingekomen ambtsbericht, de Aziatische cholera in Rusland cd Aziatisch Turkije voorkomt: Gelet op artt. 4 en 2 der wet van 28 Maart 4877 (Stbl. no. 35) Heeft goedgevonden alle havens aan de Zwarte zee en aan de zee van Azow en de havens aan den Donau van den mond dier rivier tot en metBraila, alsmede Beyrouth en Jaffa, en alle havens aan de Syrische kust tusschen die beide plaatsen gelegen, wegens Aziatische cholera hesmet te verklaren. St.-Ct Naar wij vernemen, komen heden de inspecteurs van het geneeskundig staatstoe zicht in Den Haag bijeen, om met den mi nister van binnenlandsche zaken maatregelen te beramen, welke genomen moeten worden als de cholera ons land van naderbij mocht bedreigen. Naar aanleiding van herhaaldelijk in het buitenland voorkomende moeilijkheden, ves tigt de minister van buitenlandsche zaken de aandacht van belanghebbenden op de wenschelijkheiddat zoowel personen die tijdelijk in het buitenland verblijven als zij, die aldaar voor langeren tijd gevestigd zijn, in het bezit zijn van een of ander officieel stuk, waardoor zij op ieder oogenblik hunne identiteit kunnen bewijzen. Sl.-Ct Op het internationaal congres over talwet geving en arbeid te Antwerpen zal Neder land vertegenwoordigd zijn, behalve, naar men verwacht, door den heer Pierson, minis- ster van financiën, en den heer Vening Meinesz, burgemeester van Amsterdam, door de heeren Van Houten, Neyst (Roermond), Stork, Armand Sassen, Van Karnebeek en Muller. {HM.) Door eenige kiezers in het district Zwolle is aan H. M. de Koningin-Regentes een breedvoerig gemotiveerd adres gezonden, waarin de vernietiging wordt verzocht van het besluit der Provinciale Staten van Over- ijsel, van 6 Juli j.l. tot toelating van de heeren mrs. S. J. van Roijen en C. baro-t de Vos van Steenwijk als leden dier Staten, Het volledig programma voor de feeste lijkheden op 4 en 5 Augustus, ter gelegen heid van de opening van een groot gedeelte van het Merwedekanaal, is aldus vastgesteld Donderdag 4 Augustus: Bijeenkomst der genoodigden aan de De-Ruyterkade te Amsterdam te halfelf. Na aankomst van HH. MM. wordt de feestelijke vaart door het kanaal tot Vrees wijk ondernomen, waar Koningin Wilhelmina een gedenksteen in het metselwerk der sluis zal onthullen. Aan boord zal een déjeuner worden aangeboden. De vorstinnen keeren per rijtuig uit Vreeswijk naar Soestdijk terug, waarna de deelnemers aan den tocht naar Utrecht vertrekken, om zich van daar per extra trein naar Amsterdam te begeven, waar zrj waarschijnlijk te halfzeven zullen aan komen. Te halfnegen zal men zich dan ten slotte aan een feestmaal in een der zalen van ïArtis" vereenigen. Vrijdag 5 Aug.Bijeenkomst aan de De- Ruyterkade te kwart voor tienen, afvaart naar IJmuiden, bezoek aan de haven en de in aanbouw zijnde werken aldaar, déjeuner te IJmuiden, tocht op de Noordzee, vertrek uit IJmuiden per extra trein naar Amsterdam, waar men ongeveer te halfvijf terug zal zijn. In de buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders der Hollaadsche Uzeren- Spoorweg-Maatschappij, 'gisteren te Amster dam gehouden, werd aan den raad van ad ministratie machtiging verleend tot het aangaan van eene overeenkomst met de spoorweg-maatschappij AlmeloSalzbergen over de exploitatie van hare lijn. Daar er een gerucht is verspreid, alsof de maatregel der perronkaartjes op de stations der staatsspoorwegen weder zal worden af geschaft, kunnen wij van welingelichte zjjde berichten, dat het is een loos gerucht. {Tijd.) Het Am si. Weekblad meldt: uNaar wij vernemen, schijnen de plannen voor het nieuwe postkantoor te Amsterdam door den minister van waterstaat afgekeurd te zijn, en wel omdat ze, als ontworpen in den hedendaagschen officieelen pseudo-renaïs- sance-stijl tegenover het deftige paleis een al te potsierlijken indruk teweeg zouden brengen." De Zoom meldt, dat zich heden een com missie uit den gemeenteraad van Bergen-op- Zoom op audiëntie zal begeven birj den minister van binnenlandsche zaken, teneinde een adres, vastgesteld in een aldaar gehouden besloten raadsvergadering (naar aanleiding van het optreden der politie, in verband met de plaats gehad hebbende ongeregeldheden), persoonlijk aan den minister te overhandigen en zoo noodig toe te lichten. Donderdag is te Wijchen, by Nijmegen, in allen eenvoud onthuld het gedenkteeken op het graf van wijlen P. H. Witkamp. Als leden van het hoofd-eomité van het hulde blijk waren hierbij aanwezig: de heeren dr. H. Blink, M. Merens, C. Abels, L. C. Dudok de Wit, H. v, Lachterop, ds. C. Alberti en A. D. Hagedoorn. Yerder werd de plechtig heid door den burgemeester en vele autori teiten uit Wijchen, door familieleden van wijlen den heer Witkamp en door vele be langstellenden bijgewoond. Namens het comité werd hierbij eene rede uitgesproken door den voorzitter, dr. H. Blink. De spreker schetste in enkele trekken den ontwikkelingsgang en levensloop van Wit kamp, om nader bij Witkamp als aardrijks kundige en geschiedschrijver stil te staan en hem als zoodanig in de lijst van zijn rijd te plaatsen. Daarenboven werd Witkamp als warm en trouw Nederlander en als edel en opofferend mensch geteekend. Na de rede van dr. Blink voerde de heer C. Abels het woord namens het hoofdbestuur van het Nederlandseh onderwijzers-genoot schap. De heer L. C. Dudok de Wit sprak eenige zeer gevoelvolle woorden over zijn dierbaren vriend, vader Witkamp, en schetste zijn edel karakter. De heer Witkamp, zoon van den over ledene, bedankte voor de hulde, die hier aan zijn vader gebracht werd, en droeg de zorg er voor over aan de gemeente. De burgemeester van Wijchen antwoordde, dat het een eer voor Wijchen was, de laatste rustplaats van een verdienstelijk man als Witkamp te bezitten, en dat men er trotsch was op dit huldeteeken. Hij zou als hoofd der gemeente zijn wakend oog over dit hul deteeken laten gaan. Ten slotte bracht de heer Merens een woord van dank aan den heer C. Alberti, predikant te Wijchen, voor het vele, dat hij gedaan had, om de laatste levensdagen van onzen vriend Witkamp te veraangenamen en hem in zijne ziekte bij te staan. De Rotterdamsche afdeelingvan den sZuid- hollandschen Bond voor Algemeen Kiesrecht" besloot geen deel te nemen aan de groote meeting welke te 's-Hage in September zal worden gehouden, en wel op grond van bij verschillende gelegenheden opgedane ervarin gen, daar eenstemmigheid en voorafbepaalde afspraak zeer dikwijls veel te wenschen over laten, voornamelijk wanneer de tijd van uit voering aangebroken is; en ook met het oog op de meeting, die ter gelegener tijd door het centraal bestuur van het sAlg. Nederl. Werkliedenverbond" voor de zaak van het algemeen kiesrecht zal georganiseerd worden. Als rechtspersoon is erkendde sYereeni- ging tot verbetering van den toestand der arbeiders te Beets in Opsterland", te Beet- sterzwaag. Zij tracht haar doel te bereiken door het verstrekken van voorschotten onder borgtocht tegen lage rente aan arbeiders te Beets; door het stichten van goed inge richte woningen voor eigen rekening en het in gebruik afstaan van deze woningen aan arbeiders te Beets tegen een matige huur; door het aankoopen en doen bewerken van gronden door arbeiders te Beets woonachtig en deze gronden, nadat zij door bewerkingen in goeden staat van cultuur z\jn gebracht, weder te verkoopen of te verhuren; door werkverschaffing in het eventueel te stichten werkhuis en daarbuiten. Gisteravond is door de politie te Fijenoord naar het ziekenhuis gebracht een 34-jarige smid, zittende op het Stieltjesplein aange troffen, en niet in staat zijn weg te vervol gen vanwege zijne vreeselijk stukgeloopen voeten. De man, te Amersfoort te huis behoo- rende, had eerst Duitschland en daarna Frank rijk doorloopen, naar werk zoekende. Volgens zijne opgave kwam hij thans van Parijs. {N. B. Ct.) Door het personeel der glasblazerij te Vrijenban is omtrent de dezer dagen ver melde werkstaking een kleine circulaire ver spreid, waarin het opkomt tegen de gegeven lezing dienaangaande. «De oorzaak van deze werkstaking zegt de circulaire o. a. is deze, dat de directeur met behulp van den baas het onmogelijke heeft gevergddaarover heeft het volk zjjn afkeuring uitgesproken. Toen durfde de baas het volk voor de voeten werpen, dat het hek openstond en men dus heen kon gaan. sOnzen dank behooren wij te brengen aan de politie, die zoo gauw inzag, dat wij geen politie noodig hebben. Het is geen dronke manswerkstaking, waarbij de sabel getrokken wordt. Wij zijn zelf wel in staat orde en rust te bewaren. Er is nog geen onverschillig woord geuitveel minder is de rust verstoord." Het periodiek ongeval met de Westlandsche stoomtram had deze week Woensdag plaats nabij Poeldijk, waar de machine van den 40,40 u. uit Den Haag vertrokken trein defect bleek. Toen de reizigers de reden van het langdurig oponthoud wilden onderzoeken, waren machine en treinpersoneel verdwenen, doch gelukkig waren er straatmaken aan het werk, van wie ze vernamen wat er aan de hand was, alsmede dat er naar Loosduinen getelephoneerd was om een »omnifms", ten einde de passagiei's verder te vervoeren. Gelukkig had men te Loosduinen echter nog een machine gevonden, die na eenigen tijd aankwam en de reizigers wel een uur te laat, doch heelhuids te Naaldwijk afleverde. De toestand van den heer v. d. Dr., te 's-Hage, die Maandagavond door een stoom tram der S.-S. werd aangereden, is van dien aard, dat nog niet kan worden beslist of de rechterarm, die op drie plaatsen gebroken is, moet worden geamputeerd. In het duin bij IJmuiden worden in de laatste dagen veel marmotten gevonden, die daar hunne holen hebben. Ongeveer 25 zijn er reeds gevangen en eenige daarvan heb ben al in de gevangenschap jongen gewor pen. Zij zijn mak en niet moeilijk te vangen. Hoe de dieren, die vroeger nooit te IJmui den gevonden werden, daar komen, weet men niet recht. Er loopt een geruchtdat er on langs een groote kist vol marmotten door een paar heeren in het duin gebracht zou zijnmet welk doel weet niemand te zeggen. De heer F. te Heerenveen scheurde Dins dag j.l. zqn hand open aan een spijker. Ter genezing werd een cent op de wonde gelegd. De hand zwol daarna sterk op en Woensdag nacht is de heer F. reeds bezweken. Te Hees (bij Nijmegen) hoopt de wed. Otte 2 Augustus a.s. haar 104den verjaar dag te vieren. De hoogbejaarde vrouw is goed gezond, helder van verstand en verricht nog dage lijks hare huishoudelijke bezigheden. Te Eenrum zijn ter diepte van 2ys meter onder den grond, eenige urnen, gevuld met verbrande beenderen, gevonden. De urnen werden bij het opdelven geschonden. Te Overloon is de zoon van J. v. A., die aldaar bij zekeren S. was uitbesteed, ge worgd. S. is, ais vermoedelijke dader, aan gehouden. Te Roermond zoo meldt men aan de AT. B. Ct. is een koperen zegel gevonden van de leenmannen der proostdij te Meersen. Op het opschrift staat»S. C. H. de Mer- sen", terwijl in het schild een lelie staat, waarboven een wapenschildje. S. C. H. beteekentSigillum Currae homi- num zegel van het hof der leenmannen. Johan de Vries Hoffmann uit New-York be weert een erfgenaam te zijn van den te Pitts burg overleden pater Möllinger. Hij is Neder lander van geboorte en naar hij zegt een voile neef van den pater. Zijn advocaat zegt te ge- looven dat Hoffmann de waarheid spreekt. Men schat het vermogen van pater Möllinger op 300,000 a 4,000,000 dollars, zoodat onze Hollander nog kans heeft een rijk man te wor den. Op het oogenblik is hij behanger. "Aldus de Amsi. Ct. Ons zijn evenwel neven van den overledene bekend die hem nader bestaan dan Hoffmann en wiens opkomst misschien ten gevolge zal hebben, dat Hoffmann van de deeling vrijblijft. {Arnh. CL) Bij den uitgever D. Deddens te Aalsmeer is een proefblad verschenen van De Levens verzekering, weekblad gewijd aan de belangen der levensverzekering in het algemeen en aan die der verzekerden in het hijzonder. De heer F. Roosjen is hoofdredacteur. 's-Gravenhage. Gisteravond te halfacht zijn de Koninginnen naar Soestdijk terug gekeerd. Ook nu was, evenals des ochtends, eene talrijke menigte op de been zoowel bij het paleis als aan het station van den staats spoorweg en langs den weg, dien het rijtuig met de beide Vorstinnen volgde. Dezelfde autoriteiten die des ochtends aan het station hunne opwachting maakten, deden HH. MM. uitgeleide. Terwijl de trein zich langzaam in beweging stelde, bleven de Koninginnen nog een poos vertoeven op een der balkons van den salon- wagen en groetten van daar minzaam de heeren, die tot afscheid op het perron ge schaard stonden en de overtalrijke menigte, onder luid gejubel van honderden kinderen, die zich even voorbij het station achter de afsluithekken verdrongen. Koningin Wilhel mina wuifde bij het voorbijrijden met haren zakdoek de kinderen lachend toe. De minister van marine is heden naar Amsterdam vertrokken tot bijwoning van de aldaar te houden zeilwedstrijden, welke heden middag besloten worden met een feestmaal, waaraan Zijne Excellentie zal deelnemen. Haarlem. Met groote plechtigheid is

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2