im te Opto Burgerschool. Opeobare frpige y oopiog DE CHOLERA. Gemengde Berichten. AI) YERTENTIEN. Donderdagmorgen het gesticht ingewijd van de broeders van den H. Johannes de Deo, De plechtigheid werd verricht door den bisschop van Haarlem, den heer Bottemanne, in tegen woordigheid van dr. D. de Haan, die de gemeente vertegenwoordigde, velehoogeren lager geplaatste geestelijken en verschillende genoodigden, o. a. ook het Israëlietisch kerk bestuur. De stichting der congregatie van den H. Johannes de Deo dateert van zijn leven, dat samenviel met dat van keizer Karei V. De stichting te Haarlem is thans gehuis vest in een groot en schoon gebouw in de Maarten-van-Heemskerkstraat, 56 M breed en 27 M hoog. Vroeger woonden de broeders in het St.- Nicolaas-gesticht, in dn Janstraat, doch toen het den broeder-overste, den heer J. Egert, duidelijk werd, dat daar zeer spoedig de ruimte zou ontbreken, besloot hij pogingen in het werk te stellen op eigen terrein een eigen gebouw te stichten. Overal waar hij aanklopte, vond hij gehoor, en zoo verrees de stichting, met geldelyken steun van alle gezindten, als een bewijs van groote verdraag zaamheid en liefde tot den naaste. Het St.-Nicolaas-gesticht was uitsluitend bestemd tot verpleging van R.-k. oude man nen, terwijl er ook zieken werden opgenomen, mits niet aan besmettelijke ziekten lijdende. Thans is de werkkring zeer uitgebreid. Ook nu kunnen R.-k. mannen in het ge sticht worden opgenomen, kosteloos of tegen vergoeding, ook al zijn ze niet ziek. Zij wor den dan als sen pension zijnde" beschouwd. Thans worden echter ook lijders aan besmet telijke giekten dpgenmnen, onverschillig wel ken godsdienst zij belijden. Een onvermogende wordt evengoed opgenomen als een ander, die met een welgevulde beurs aanklopt. De verpleging van zieke mannen buitenshuis is hetzelfde gebleven. Desverlangd worden dezen kosteloos door broeders verpleegd. Amsterdam. De commissie tot het bren gen van een huldeblijk aan mr. G. van Tien hoven en mr. N. G. Pierson heeft, in overleg met burg. en weth., tot den senaat het ver zoek gericht, om de door mej. Thérèse Schwartze geschilderde portretten der beide heeren voor de senaatskamer der universiteit in ontvangst te nemen. De aanbieding aan het dagelijksch bestuur der gemeente zal geschieden op Dinsdag 2 Augustus te 11 uur, in de aula der univer siteit. Internationale Sporttentoonstelling te Schevenlngen. Nadat de Koninginnen gistermiddag de sporttentoonstelling hadden bezocht, gingen zij per rijtuig naardepaardententoonstelling. Toen de Koninginnen in de voor haar be stemde loge kwamen, werden zij door het zeer talrijk publiek op de tribune en om den ring met gejuich en door de kapel der huza ren met het Wilhelmus begroet. De merries stonden reeds in den ring en defileerden terstond. Daarna verschenen twee tienspannen (van Berg, uit Berlijn, en Schle- singer, uit Weenen). De wijze waarop de edele dieren werden voorgevoerd wekte aller bewondering. E-en volgend nummer van het program was het rijden door officieren, waar aan door hetzelfde viertal werden deelgeno men, dat des ochtends om den eereprijs had gereden. Deze prijs, door de Koningin-Regentes uit geloofd, bestaat uit een kostbaren geheel uit de hand gedreven zilveren beker. Kapitein Punt, die met »Paddy" dezen prijs won, werd zeer toegejuicht en aan de Koninginnen voorgesteld. De jonge Koningin reikte hem, in haar loge, zelf met eenige vleiende woorden, den prijs uit, Alsriu kwamen de tweespannen voor waarbij de winners zeer de aandacht trok ken daarna de hengsten. Zeer interes sant was hierbij het voorstellen van zes aan- eeDgekoppelde Belgische merriën. De Ko ningin, die bijzonder op paarden is gesteld, scheen zich vooral met dit schouwspel te amuseeren. De rijpaarden, die in draf en in galop den ring werden rondgereden, de aangespannen sulkeys en sjeezen, de vierspannen, de spring paarden bovenal, die bijna alle voortreffelijk de hurdles namen, de ponies en de tandems, trokken evenzeer de aandacht der vorstinnen. Men kon het Koningin Wilhelmina aanzien dat zij vooral in de ponies veel pleizier had. Verschillende malen gaf zij daarvan blijk. Te 5.45 uur verlieten HH. MM. onder luid gejubel, het terrein, om zich naar het paleis te begeven. Van do vier gouden medailles door H. M. de Koningin geschonken ter bekroning op de Intern. Sporttentoonstelling te Scheve- ningen, zullen beschikbaar worden gesteld twee voor de afdeeling visscherij, een voor de groep schoone kunsten, afdeeling Neder land, en een voor de groepen ijs- en water sport. Van de zilveren medailles door H. M. de Koningin beschikbaar gesteld, zijn bestemd een voor de groep schoone kunsten, afd. Frankrijk; een idem, afd. België, een idem, afd. Nederland, een voor de groep nijverheid, afd. België, een idem, afd. Oostenrijk, een idem, afd. Frankrijk, een idem, aid. Neder land, en een voor de afd. voorwerpen ter opluistering. De Ironsen medailles door H. M. de Ko ningin geschonkenzullen worden beschik baar gesteld voor de afdeeling nijverheid van België, Oostenrijk, Duitschland, Frankrijk, Nederland en Noorwegen, iedereen en voor de afd. voorwerpen ter opluistering twee. Door H. M. de Koningin-Regentes zijn 16 zilveren medailles geschonken. Daarvan zal eene worden bestemd voor den kolfwed3trijd van den »Nederl. Kolfbond", de eenige wed strijd, die zoodanige onderscheiding mocht verwerven, omdat deze uitsluitend een natio naal karakter draagt. Verder zullen deze zilveren medailles der Koningin-Regentes bestemd zijn voor de afdee ling nijverheid, nl. België, Oostenrijk, Noor wegen, Duitschland, Frankrijk en Nederland ieder eene en eene voor de afd. voorwerpen ter opluistering. De bronzen medailles door H. M. de Koningin- Regentes geschonken zullen aldus verdeeld worden: afd. nijverheid, België, Oostenrijk, Frankrijk, Nederland ieder een; afd .schoone kunsten, Noorwegen, Nederland ieder eene en twee voor de afd. voorwerpen ter opluistering. Ingezonden medcdeellngen, betreffende zaken van particulier handels- en nijverheidsbelang. 30 Cents per regel. Deze vreeselijke geesel, die van tijd tot tijd schrik en verwoesting komt spreiden, zelfs in die landen welke het verste van den oor sprong der kwaal verwijderd zijn, schijnt meer bijzonder t'huis te behooren in zekere provin ciën van Engelsch Indië, voornamelijk in de presidencie van Madras. Geen jaar gaat er voorbij zonder dat deze kwaadaardige en meestal noodlottige kwaal er duizende men- schen ten grave sleept. Beschouwt men nu dat eene specie van cholera juist uitgebroken is, helaasin een groot aantal onzer steden en dorpen, dan zal iedereen wel dringend verplicht zyn om onmiddelijk voorbehoedende maatre gelen te nemen tegen het ijselijke gevaar dat ons bedreigt. Wij haasten ons het publiek te berichten en onbetwistbare proeven hebben getuigenis daarvan gegeven datSEQUAii's OnMinuF.T,iJKE Verlichting boven alle andere bekende geneesmiddelen uitschijnt als het eenig specifiek, onfeilbaar en veilig middel tegen aanvallen van cholera, wat ook de oor sprong dier besmettelijke ziekte zijn moge. Het spijt ons zeer dat ruimte niet toelaat hier ge heel en al op te geven wat een dagblad van Madras, de Madras Times" onlangs daarom trent bekend gemaakt heeft, maar wij zullen ons tevreden stellen met het voornaamste nittreksel daarvan te geven»Deze verschrikkelijke pest,welke jaarlijks onze stad en de geheele pro vincie bezoekt, heeft haar tegengift gevonden in een middel hetwelk tegelijkertijd genezend en voorbehoedend is, en bekend is onder den naam van dSequah's Onmiddelijke Verlich ting". Achttien personen, die in de stad Renigunta door de cholera aangetast waren en hunne toevlucht tot dit waarlijk wonder baar specifiek middel genomen hadden, zijn nu weder volkomen hersteld, terwijl uit een groot aantal andere zieken er geen is die niet een slachtoffer dezer vreeselijke ziektegevallen is. Dokters en apothekers hebben ook al andere geneesmiddelen en behandelingen tegen de choir ra ter zijde gelegd ten gunste van Sequak's onfeilbaar Onmiddei.ijke Ver lichting. Het is bovenal als een voor behoedend middel dat dit toebereidsel eene rechtvaardige beroemdheid verkregen heeft." Tot deze woordeu van het officiëele dagblad van Madras moeten wij nog voegen de getuigenis van Mijnheer Rriggs, Hoofd ambtenaar van den Spoorweg te Renigunta, die het volgende schrijft»De geheele bevolking dezer stad staat nog verbaasd over de bij na wonderdadige genezing van twee vrouwen die beide zwanger, de eene zes en de andere acht maanden, door cholera aangetast waren. Na drie dagen scheen haren dood volkomen zeker te zyn en de dokters hadden haar opge geven om andere zieken hulp te ver- leenen. In dit laatste oogenblik was mij het geluk geschonken dezen twee vrouwen eenige dosis van Seqüaii's Onmiddelijke Verlichting te geven met den wonder baarsten uitslag De inwoners van Renigunta zien heden deze vrouwen volkomen hersteld eö hare genezing was in vier uren tot stand gebracht!" (Sequaii's Onmiddelijke Ver lichting wordt overal verkocht.) Uitsluitend verkrijgbaar bij D. MALTHA Gzn., Drogist, Hoogstraat 343, Schiedam. Prijs 1.36 Ctld. per flacou. Pasteur heeft bevonden dat microben worden aangebracht door ijs dat van onzuiver water ge maakt is de microben kunnen, naar hij verzekert, de laagste temperatuur doorstaan. Volgens nadere mededeelingen in de Dcbals worden tegenwoordig te Parijs niet alleen sinaas appelen maar allerlei vruchten kunstmatig ge kleurd, bleeke fletse aardbeziën fraai rood gemaakt enz. Zelfs heeft men vnationaie peren", van binnen rood, wit en blauw geschakeerdmeloenen worden chemisch geurig gemaakt en wat dies meer zij. In een officieel schrijven doet de heer Lang, burgemeester te Oberammergaude berichten logenstraffendat de bewoners zijner gemeente of eenigen van hen naar Ciiicago zouden gaan om daar bij gelegenheid der wereldtentoonstel ling de Passiegêheimen te vertoonen. De belofte door onze voorvaderen vóór meer dan 250 jaar gedaan, om alle tien jaar de lijdens- gebeimen van O. H, Jezus Christus voor te stellen, is tot nog toe steeds getrouw nagekomen. Het zij echter verre van ons, zegt de burge meester, om van de Oberammergauers acteurs van beroep te maken en deze voorstellingen op andere plaatsen te houden dan te Oberammergau. Een brutale diefstal is te Londen gepleegd. Een diamanthandelaar had zaken gedaan en reed naar huis, terwijl hij voor 5000 p. st. aan diamanten in zijn rijtuig had. Hij stapte onderweg in een restau rant uit en liet het rijtuig met de diamanten onder bewaking van den koetsier. Deze verwijderde zich een oogenblik en toen hij terugkwam, was alles verdwenen. Hij rijtuig werd later eigens anders teruggevonden, maar zonder diamanten. Uit Weenen wordt gemeld, dat een oude boer te Grinzing eenige jaren geleden een onfeilbaar gebleken middel tegen de druivenbladluis (phyl loxera) heeft gevonden, waarvan hij het geheim voor 30,000 florijnen moet hebben verkocht aan Fransche wijnbrouwers, die hem in diea-t genomen hebben. De straf van den soldaat Jams, te Homestead (die een half uur aan zijn duimen werd opgehangen, omdat hij een anarchistische uiting niet terug wilde trekken) wordt algemeen afgekeurd, ook door den Amerikaanschen minister van oorlog. Te Meadviile heeft een vergadering van burgers een motie aangenomen, waarin de straf van Jams .veen vergrijp tegen de menscbelijkheid, een schande voor den staat en een beieediging voor de Nationale Garde" wordt genoemd. De verga ring besloot, den gouverneur te verzoeken, kolo nel Streator (die last gaf tot de straf), generaal Snowden (die haar goedkeurde) en de andere bij deze zaak betrokken officieren te straffen. "Voorspoedig bevallen vaneen JONGEN E. KGOIJMANVan der Beek. Schiedam, 30 Juli 4892. De LESSEN beginnen weder Maandag a September a.s., ten 9 ure, op welken dag de nieuwe leerlingen moeten meebrengen het vaccine-bewijs. Ouders of Voogden, die wenseheu jonge lieden te doen deelnemen aan het TOEI.A- TIsCi-EIAMEKl, worden uitgenoodigd zich daartoe bij den ondergeteekende aan te melden vóór Ia Augustus. K. W. M. MONTIJN, Gymn. Beet. OUDERS of VOOGDEN, die leerlingen willen aangeven voor de KE MlIMEKSGIIOOM, wordt verzocht, zich vóór 13 Augustus e.k. aan te melden bij het hoofd der school, den Heer J. WIJ.UA. De leerlingen moeten vóór 4 Januari i 887 geboren zijn. Voor de Vereenlglng „Hf I K U IV- STICHr WORDT GEVRAAGD een opzien die, van zijn gewone dagelijksche bezigheden, genoegzaam tijd beschikbaar heeft, om deze betrekking naar behooren te vervullen. De voorwaarden zijnbehalve het genot van een groote woning met waterleiding, een salaris van t 50.per drie maanden. Sollicitanten vervoegen zich. uiterlyk tot 8 Augustus e.k,, des morgens tusschen 8 en 9 «ur, bij den Heer Dr. C. J. VAIL- LANT, Voorzitter der Vereeniging. Schiedam, IIJET BJESTUUB. 30 Juli 4892. VAN Een MUIS en EKVE met open grond, in het Fi-ankenland te Schiedam, wijk G, no. 8, kadaster sectie L, no. 644, groot 63 cent. Bij velling op Vrijdag S> Augustus 1893, des voorm. ten elf ure, en afslag den volgenden dag, des avonds ten acht u re, beide in het VERKOOPLOKAAL aan de Korte Haven te Schiedam; zijnde de goederen te bezichtigen op Woensdag en Donderdag voor de veiling, van des voorm, 40 tot des middags 42 en des nam. van 2 tot 4 ureop vertoon van een bewijs van toegang, door Notaris H. W. M. ROELANTS te Schiedam afgegevente wiens kan tore nadere inlichting te bekomen is.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3