N°. 8068 Tweede Blad. Feuilleton. DE WEDERDOOPERS. A°. 1892. Maandag 1 Augustus. Zesenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, jBuitenlandsche Berichten. 1 •Abommbskntserhs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nomtners 11.85. - 2.50. - 0.10, UITGEVER: J. ODÉ. BVBBADt BOïBHSIBAAT, B 2 7. Advertentieprijs: van 1—10 gewon* regels me inbegrip van eene Courantf 1.10 Iedere gewone regel meer- 0.10 Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. B L O I De Indépendancc bevat een brief van den heer Van Eetveldestaats-secretaris van binnenlandsche zaken van den Congo-staat, als antwoord op een schrijven van den heer Wauters. Hij maakt daarin aanspraak op het recht van den staat om voorloopig een gedeelte van het grondgebied voor den handel te sluiten met het oog op de openbare vei ligheid, doch hij verklaart dat het ware doel van den staat is, die landen voor den handel te openen. Te Antwerpen is overleden de heer Eduard Pecher, omtrent wien de Koophandel de volgende bijzonderheden vermeldt: In 1825 te Antwerpen geboren, was hij vele jaren consul-generaal van België te Rio-Janeiro. Toen hij terug in zijne geboor testad kwam, verleende de koning, die hem alle achting toedroeg, hem den eeretitelvan •dit ambt en benoemde hem tot officier van zijne orde. Te Antwerpen stelde hij zich weer aan het hoofd van zijn handelshuis, langen tijd een der grootste van onze stad. In den heer Pecher verliest de liberale partij haren ouden leider en eeu krachtigen steun. Aan hem is het voor het grootste deel te danken, dat in 1872 de liberalen, na tien jaren vruchteloos strijden tegen de ^Meeting", te Antwerpen weer boven kwamen -en bezit van het stadhuis namen, waarop zy nog zetelen. Ook aan hem is de inrichting te danken ■der liberale partij, die sedert meer dan 20 jaar hare onwankelbare macht heeft uitge maakt en nog maakt. Gedurende vele jaren was hij de voorzitter der Liberale Associatie", waar hij steeds toonde een man van strijd en volharding te wezen. Niet alleen op politiek, maar ook op kunst gebied was de heer Pecher werkzaamjaren lang oefende hij het ambt uit van voorzitter van den »Cercle Artistique", waaraan hij onschatbare diensten wist te bewijzen, steeds met weergalooze eenvoudigheid en zedigheid. In alles wat hij aanvaardde, toonde de heer Pecher dat hij niet alleen een man van strijd, van daden, maar ook in den hoogsten graad een man van plicht was. Tevens was hij een begaafd redenaar, die bij oogenblikken zijne aanhoorders in vuur en geestdrift kon brengen en moed inboezemen. Vergeten wij ook niet te melden, dat hij insgelyks voorzitter is geweest van de «Fédé- ration libérale", tot welk ambt hij met toe juiching werd uitgeroepen door de afgevaar digden van al de liberale associaties des lands, als eene erkenning voor zijn onvermoeid streven voor de liberale belangen en grond- - beginselen. DDIISCUIASO. Het huwelijk van 's keizers zuster, prinses Margaretha van Pruisen, met prins Frederik Karei van Hessen zal den 20n November, den verjaardag van 's keizers moeder, te Berlijn voltrokken worden. De N. Freie Pr esse noemt de redevoering, die Bismarck te Kissingen heeft uitgesproken, wellicht de beste die hij sedert zijn uit treden uit den staatsdienst heeft gehouden. Logisch in de samenstelling, treffend in hare uitdrukkingen en vol van vaderlandsche geestdrift, levert zij eene schitterende weder legging van de op zich zelf belachelijke be wering in zekere bladen, als zouden zich bij Bismarck zwakheden van den ouderdom ver- toonen. Het gansche Duitsche volk moge de vermaning ter harte gaan a Wij moeten éen zijnindien wij niet willen verloren gaan". Het denkbeeld, dat de vereeniging van de Duitsche stammen, de wederop richting van het Rijk, niet uit de gebeur tenissen van 1866 konden volgen, heeft prins Bismarck reeds meermalen toe gelicht, maar nog nooit zoo overtuigend uit gedrukt. Men kan het slechts betreuren, meent de Af. Fr. Pr., dat deze rede niet in den Duitschen Rijksdaggehouden is; deze was voor haar de aangewezen plaats. De bladen deelen thans bijzonderheden mede over het gevecht bij den Kilimandseharo (Oost-Airika), waarin de Duitsche bevelhebber freiherr Von Bülow met luitenant Wolfram en 30 Soudaneezen gesneuveld is. De Duitschers wijten hunne moeilijkheden in die streken aan de Engelschen. De vorige koning van Marangu, Mandara, was den Duit schers welgezindmaar zijn zoon en opvolger, de 16-jarige Meli, staat geheel onder den in vloed der Engelsche zendelingen. Hij bezette %n vefsterkte Moschi, een station, dat door de Duitschers ontruimd was, maar dat zy in stand gelaten hadden, omdat het later als handelsfactory zou dienen. Op Von Bülow's herhaalden eiseh, dat Meli Moschi zou verlaten,antwoordde Meli meteen oorlogsverklaring, en toen daarop de Duitsche bevelhebber met 110 man op Moschi aan viel, werd hij met de zijnen door duizenden inboorlingen omsingeld en verslagen, na een lang en bloedig gevecht, waarby de Engel sche zendelingen werkelooze toeschouwers waren. De Duitschers weerden zich dapper. By het terugtrekken moest het carré, dat zij gevormd hadden, zich een weg banen over de lyken van 7 a 800 verslagen inboorlingen. Von Bülow, die drie schoten in den arm had gekregen, leidde, in een hangmat liggende, het gevecht en den terugtocht, totdat hij door een schot in den onderbuik doodelijk getroffen werd. rBAUBIIS. De jury sprak het schuldig uit over alle beklaagden, maar met verzachtende omstan digheden voor Drochet en Etiévant, Fouroux werd veroordeeld tot 20 jaar dwangarbeid en 10 jaar ontzegging van verblijf in Frank rijk Chalbret tot 12 jaar en 10 jaar ont zegging Drochet tot 0 jaar en 6 jaar ont zegging; Etiévant tot 5 jaar gevangenis. Het anarchistische blad Père Peinard is in den persoon van Duret, verantwoordelijk uit gever, veroordeeld tot een jaar gevangenis en tot eene boete van fr. 1000, wegens op hitsing tot moord, brandstichting en plun dering. De staats-secretaris voor koloniën heeft over Libreville (Gabon) bericht ontvangen van den heer De Brazza, gouverneur van Fransch Congo. De expeditie-De Brazza be vond zich den 23n"Mei in hel gebied van den rechteroever der Oebangi, waar tractaten met de inboorlingen werden gesloten. De gezondheidstoestand der expeditie en de be- trekkfngen met de inlanders lieten niets te wenschen over. ENGELAND. De Donderdag gehouden ministerraad werd door alle ministers bijgewoond. Welke be sluiten er genomen zijn betreffende de houding der regeering tegenover het nieuwe Lagerhuis is nog niet bekend, maar als zeker mag wor den aangenomen, dat de ministers beslist voornemens zijn slechts een votum van ver trouwen te vragenomwanneer hun dat geweigerd wordt, terstond ontslag te nemen. Aan hunne politieke tegenstanders zullen z'y niet de minste moeilijkheden in den li. Een bijbel, die op de knieën van den grijsaard •had gelegen, was bij Hilla's komst op den grond gevallen. En terwijl hij bukte om hem op te nemen, ontwaarde hij de hevige aandoening van het meisje, •een nooit te voren opgemerkt vlammen ven hare oogen. En alles vergetende, vraagde hij»Wat is u overkomen, mijn kind 7 Wat voert u herwaarts, 'Hilla 7" sik ben den dood ontloopen, vader Berndt," zeide Hilla, nog bevende bij de herinnering. sOn- danks uwe waarschuwing was ik hedenmiddag naar den lindeheuvel gegaan. Ik vond hem ledig, en dacht evenals in vorige zomers daar ongestoord te rusten en de wijde wereld te kunnen overzien. Maar nauwelijks had ik mij in het mos nederge- legd, of de jonge ruiter, die mij gisteren had achter volgd, stond, uit het veen komende, voor mij. En dezen keer gelukte het mij niet te ontvluchten maar hij liet mij gaan, nadat hij met mij gespro ken had." «En gij zeidet hem, kind - 7" De grijsaard vol eindigde den volzin niet, hij scheen voor zijne eigene vraag terug te deinzen. «Niets niets, dan dat ik Hilla heette. Eer had ik mij laten dooden dan u te verraden. Hij weet niet, welken weg ik ben gegaanhij was goed en zacht jegens mij." De oogen des grijsaards rustten zacht op de jonk vrouwelijke gestalte. Hilla hield het hoofd gebogen en heete tranen welden uit hare donkere oogen zij snikte hevig, «Nooit zal ik weer naar de linden gaan, hier op de hoeve wil ik leven en sterven. Gij zeidet anders vaak, dat God ons een dag vol genade zon kunnen schenken, vader Berndt- dien dag zal ik niet meer aanschouwen." De oudo man begreep het gevoel, dat het meisja overmeesterde. Aan zijne voeten was zij neerge knield, en zag tot hem op, alsof zij van hem troost verwachtte. Doch de trekken van zijn gelaat waren nog smartelijker dan de bare. «God straft ons het zwaarst, door hen te treffen, die wij liefhebben," prevelde hij. Tienduizendmaal liever ging ik nu in den dood, dien ik ontkomen ben, wanneer daardoor u allen, vooral u Hilla, mijn bind, de poorten des levens konden worden geopend. Het lot der kinderen en kleinkinderen bedachten wij niet, toen wij, tot deze woestenij onze toevlucht nemende, door honger en koude en ontbering van allerlei aard voor onze zonden boetten en ons toch verheugden in ons met zooveel strijd behou den leven Er moet een einde aan komen, dat gij lijdt voor euveldaden, waaraan gij geen deel hebt gehadDoch wanneer gij van ons scheidt, onbe schermd en hulpeloos, dan is uw verderf zeker. Zult gij den jongen ruiter, wil deze u wederzien, Hilla 7" «Nooit, nooit 1" riep zij. «Geen stap wijk ik verder van hen en u af, vader Berndt. Maar zeg Detlef nog heden, dat hij nooit weder aanzoek om mijne hand mag doen, want ik wil niet de echtga- noote wezen van een uitgestootene uit de men- schelijke samenleving, niet moeder worden van een kind, dat het oog zijner natuurgenooten in de heide moet ontvlieden." Deze woorden troffen blijkbaar den grijsaard. Hij socht naar een antwoord, doch slechts een dof, onverstaanbaar gemompel kwam over zijne lippen. Hilla bemerkte niet, toen zij hare tranen bad afgedroogd en met ternedergeslagen oogen zwij gend bleef zitten, hoe pijnlijk bare smart den ouden man had aangedaan. Alvorens echter deze stjne hevige ontroering was meester geworden, klonken wederom voetstappen, en ditmaal die van een man door, het ruime woonvertrek. Een jongeling, die er verwilderd uitzag an de sporen van zijnen arbeid in veen en moeras met zich droeg, trad met hooggekleurd gelaat het kleine kale kamertje binnen. «Vrede zij met u, vader Berndt 1 Vrede zij met u, Hilla 1 Eene treurige boodschap voert mij tot u. Een uur geleden kwam Hannes, de schaapherder van den veenboer ginds aan de Eems, bij ons in de heide, waar wij een nieuwen akker bewerken. Zijn

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 5