Biimenlandsclie Berichten. •weg trachten te leggen, zoodat deze onver wijld met de samenstelling der nieuwe regee ring kunnen aanvangen. Zelfs zou de heer Gladstone reeds zijdelings mededeeling heb ben ontvangen, dat de ministers de loopende zaken ten spoedigste zullen afdoen, opdat hunne opvolgers zich terstond aan belangrijker arbeid kunnen vrijden. De prins van Wales presideerde Dinsdag op Marlborough-House weer eens eene bijeen komst der* koninklijke commissie voor de tentoonstelling van 1851 (de eerste wereld tentoonstelling), waarvan de werkzaamheden nog altijd niet geëindigd zijn. De prins is daarna naar Southampton gereisd, waar hij zich aan boord begaf van zijn jacht the Aline, waarmede hij naar Cowes is gezeild, om daar de komst van den Duitschen keizer af te wachten. De hertog van Devonshire, beter bekend als lord Harrington, het hoofd der liberale unionisten, en de hertog van Abercorn, voor zitter van de onlangs te Heliast gehouden unionistische demonstratie, zijn benoemd tot ridders der Orde van den Kouseband, die, behalve vorstelijke personen, slechts 25 leden telt. Op de Orkney-eilanden en in Shetland is de heer Lyel, een Gladstoniaan, gekozen met 2617 stemmen, tegen 1614 stemmen, die uitgebracht zijn op Don Younger, een unionist. Volgens een telegram uit Simla aan de Times, neemt de opstand van den emir eene ernstiger verhouding aan. De Engelsche mili taire overheid zendt troepen naar de grenzen. OOSTENRIJK. De Czechen hebben weinig wil van hun besluit om een afgevaardigde naar Londen te zenden, teneinde den heer Gladstone, den ijverigen strijder voor de verdrukten, geluk te wenschen met den uitslag der parlements verkiezingen. De heer Gladstone heeft zich n.l. doen verontschuldigen, hem niet te kun nen ontvangen en hem zijn dank doen bren gen voor de gelukwenschen, daarbij tevens verklarende, dat hij voor Oostenrijk en Duïtschland een innig verbond met Italië wenschte en hoopte den rassenhaat in Oosten- rijk-Hongarije te zien ophouden. De Oostenrijksche minister-president, graaf Taaffe, zal eenige weken rust moeten nemen, wegens eene vrij ernstige maagaandoening. RUSLAND. Aan de Daily News wordt uit Moscou ge meld, dat de cholera aldaar uitgebroken is, in weerwil dat het officieel tegengesproken wordt. De met spoortreinen aankomende reizigers worden onderzocht. Zij die verdacht worden aangetast te zijn, worden naar een gasthuis gebracht. Men meldt uit Petersburg dat, in weerwil van de krachtige maatregelen, door den gou verneur Baronoff genomen, er toch onge- meester laat ons zeggen, dat er ruiters in het land omzwerven, dat de merischen onze euveldaden nog niet vergeten zijn, en dat wij een toevluchts oord moeten zoeken, waar wij dit kunnen vinden." dWaar zullen wij toevlucht kunnen vinden V' vraagde Hiila levendig. Wanneer deze woestenij ons niet meer beschermt, werwaarts zullen wij dan vlieden V' sWij vlieden ook niet," zeide de jonge man vastberaden en fier, «Zij zuilen ons niet ge makkelijk vinden, en nimmer, wanneer zij van de veenhoeve uit ons langs den waterweg trachten te bereiken. Zelfs Hannes de schaap herder heeft de Friezenkamp niet weder gezien en vele uren noodig gehad om ons in de heide te vinden. Kwamen zij niettemin toch, dan kan het moeras voor velen hunner levensge vaarlijk zijn." De heldere oogen vlamden van een onheilig vuurdoch de grijsaarddie naar zijne mededeeling met bedaardheid had geluisterd, zag hem ernstig aan. regeldheden te Nischny-Nowgorod zijn voorge vallen. De meeste vreemde kooplieden hebben, naar men zegt, de stad verlaten en de jaar markt is als mislukt te beschouwen. Generaal Baronoff heeft bevel gegeven de personen, die geruchten omtrent de cholera verspreiden, gevangen te nemen. De heilige synode heeft de geestelijkheid verzocht de bevolking tot kalmte te brengen en haar te raden, aan de bevelen der regee- ring te gehoorzamen. ITALIË. De katholieken te Milaan schijnen vast be sloten te zqn, zich niet te buigen voor het pauselijk verbod van deelname aan de ver kiezingen. In een Donderdag gehouden ver gadering hebben zij een motie aangenomen, waarbij wordt herinnerd aan den goeden uit slag van hun optreden bij de gemeenteraads verkiezingen in Junien waarbij voorts een comité wordt belast met het voorbereiden van den verkiezingsstrijd voor zoover deze eenige kans op succes heeft. SPANJE. De ministerraad keurde het ontwerp goed tot verpachting der douane-rechten op Cuba. Generaal Pavia is tot gouverneur benoemd. De ministerraad hechtte zijne goedkeuring aan een krediet van 50 millioen voor openbare werken, oorlog en de betaling der pagares. B M E N I E. Volgens bericht uit Bucharest is er ernstig sprake van eene wijziging van het ministerie in den zin van toenadering tot.het drie voudig verbond. De heer Carp zou met de portefeuille van buitenlandsche zaken belast worden. Een correspondent der Times geeft eene onthulling, waaruit zou blijken, dat de be weging der Rumeniërs tegen Hongarije door Rusland gesteund wordt. A M E B I K A. De regeering der Vereenigde Staten heeft de ontscheping van Fransche landverhuizers verboden, met het oog op de epidemie van cholera nostras in de omstreken van Parijs. Onder de werkstakers der fabrieken van Carnegie blijkt werkelijk eene partij te be staan, die door middel van geweld de werk gevers tot inwilliging der gestelde eischen wil dwingen. Niet alieen is te Pittsburg eene samenzwering ontdekt om een der fabrieken in de lucht doen springen, maar ook heeft men in een der hoogovens, waar 144 werk lieden bezig waren, de gasleiding opengezet, welke laaghartige daad, die ontzettende ge volgen kon gehad hebben, gelukkig intijds ontdekt werd. Uit Caracas wordt gemeld, dat het congres n Venezuela is bijeengeroepen. Aan de revo- lutionnaire leden zal een vrijgeleide worden verstrekt, zoodat zij zich ongehinderd naar de hoofdstad kunnen begeven. s Laadt geen moord op uw'geweten en houdt u rein van de zonden der vaderen I - Verbergt u, wanneer het tot bet uiterste komt gij kent de plaats. Brengt bijtijds alle gereedschap derwaarts, waarmee wij den schralen* grond de eerste levensbehoeften hebben afgedwongen. Beter ware het intusschen, dat aan nwe ellende en aan dit leven in de wildernis een einde kwam Indien Frans van Waideck, die veertig jaar geleden bisschop van Munster was, nog leefde, dan zou ik zeggenga heen Detlef, vertoon u aan hem, en zeg hem, dat van de mannen, die eens Munster verwoestten, hem en de Christenheid hebben beoorloogd, een aan zijne wraak is ontkomen en nog onder de levenden behoort. Zeg hem, dat de tangeh, waarmede Jan van Leiden en Knipperdolting werden genepen, nog eens weer gloeiend kunnen worden gemaakt voor bem, wiens tong het eerst tot oproer aanhitste, wiens woord duizenden bij duizenden in 't verderf heeft gestort, voor Bernhard Rotbman Ik ben er zeker van, dat, wanneer hij dit hoort, Blijkens een bericht uit Valparaiso is de Chïleensche Senaat bereid eene amnestie te verleenen, maar wil de Kamer daar niets van weten. AFRIKA. Uit Fez wordt gemeld dat het hof tegen over Engeland de tartende houding blijft aannemen. Men maakt buitengewone toebe reidselen voor de ontvangst van denFranschen minister in September. Het gerucht loopt, dat de huurders van vijftig huizen daaruit gezet zouden worden om voor den Franschen minister en zjjn gevolg plaats te maken. SCHIEDAM, 30 Juli 1892. Bij het uiteengaan der Tweede Kamer bleven onafgedaan de volgende wetsontwer pen: onteigening voor de afsluiting van de rivier de Maas beneden Heusdende artsen- wet; goedkeuring van internationale over eenkomsten tot bescherming van industri- eelen eigendom; verhooging der Indische begrooting voor 1892 ten behoeve van den aanleg van een dam van Oedjoeng Piring naar het Djamoean-rifonteigening voor een locaalspoorweg Sittard—HeerlenPruisische grens; voorts het wetsontwerp op het faillisse ment en de surséance van betalingde voor stellen van wet der heeren Pijttersen en Schimraelpenninck v, d. Oye, betreffende de oprichting van Kamers van arbeidde wets ontwerpen omtrent onteigening voor den aanleg van een afwateringskanaal van's-Her- togenbosch naar Drongelenhet Nederlander schap en het ingezetenschapde verbetering van den Berkel, de Schipbeek en de Regge wijziging der marine-begrooting voor 1891 vaststelling van het slot der Indische reke ningen over 18801887 aanvulling der wet van 3 Januari 1884 (betreflende de rijksopvoedingsgestichten)en aanvulling en verhooging van het IVe hoofdstuk der staats- begrooting voor 1892; verhooging van de oorlogsbegrooting en de vestingbegrooting voor 1892onteigening ten behoeve van eene nieuwe koopmansbeurs te Amsterdam; ont eigening ten behoeve der duinwaterleiding te Haarlem; benevens het voorstel-Donner tot wijziging van art. 42 der wet van 11 April 1827, houdende oprichting van schutterijen. De minister van buitenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, blijkens mededeeling van den gezant der "Vereenigde Staten van Noord-Amerika, gedurende het jaar 1893, ter gelegenheid van de wereld tentoonstelling te Chicago, daar ter stede een groot aantal wereldcongressen zal gehouden worden, welke zich zooveel mogelijk over alle takken van wetenschap, letterkunde, op voedkunde, wetgeving, zedenkunde, godsdienst enz., zullen uitstrekken en in hun geheel den algemeenen menschelijken vooruitgang hij u geen haar op uw hoofd zal krenken." Afgemat zonk de grijsaard in zijn stoel terug. Gemelijk en zwijgend had Detlef naar hem geluisterd, terwijl Hilla den uitgeputten, wezen loos om zich heen blikkenden oude trachtte bij te staan. 2Let niet op hetgeen hij zegt," fluisterde zij den jongen man toe. «Voor ons is hij een vader geweest en zonder zijn raad en toespraak waren onze ouders hier ellendig omgekomen Wanneer hij er niet meer is, dan zal er wel een dag komen, waarop wij van hier vlieden en zoo God wil een nieuw leven beginnen kunnen." «Dat is uw droombeeld, Hilla gij zijt de eenige, dÏ8 de wereld in wil," zei Detlef somber. «Wij verlangen er niet naar om de akkers, die wij ontgonnen en met ons zweet bemest hebben, te verlaten. Uw hart trekt naar elders, sinds gij weigerdet u naar den wil van onzen vader en onze zeden te voegen en mijne vrouw te worden!" «Gij allen verlangt, evenals ik, niet steeds op zedelijk en wetenschappelijk gebied in het licht moeten stellen. Voorloopig zijn de con gressen over de verschillende onderwerpen reeds georganiseerd. Zij zullen waarschijn lijk in de onderstaande volgorde gehouden worden. Gedurende de maand Mei: I. Muziek en tooneel. II. De pers. Hl. Genees- en heelkunde. Gedurende de maand Juni: IV. Matigheid. V. Hervormingen op zedelijk en maatschap pelijk gebied. VI. Handel en bankwezen. Gedurende de maand Juli: VII. Letterkunde. VHI. "Wetenschap en wijsbegeerte. IX. Opvoedkunde. Gedurende de maand Augustus: X. Technische wetenschappen. XI. Kunst, bouwkunde enz. XII. Staatkunde, wetshervorming. Gedurende de maand September: XIII. Godsdienst, zendingen enz. XIV. Zondagsrust. Gedurende de maand October: XV. Arbeid, bedrijven en beroepen. XVI. Landbouw. Al deze congressen worden in hoofd- en onderafdeelingen verdeeld, voor de meeste waarvan zich reeds regelings-comité's gevormd hebben. In al de daartoe geschikte afdeelin- gen zullen afzonderlijke samenkomsten voor vrouwen gehouden worden. Personen, vereenigingen of genootschappen, welke aan een of meer dezer congressen wenschen deel te nemen, kunnen nadere inlichtingen bekomen bij het departement van buitenlandsche zaken. Omtrent de vermoedelijke gevolgen van de door minister Pierson voorgedragen belasting hervorming maakte de heer mr. S. van Houten in de Tweede Kamer de volgende becijfering. In de vermogensbelasting zullen vallen: 2140 personen die een half millipen of meer bezitten en te zarnen 2.6 millioen ongeveer in de nieuwe heffing zullen betalen. 4860 personon die van 2—5 ton bezitten en te zamen ongeveer 2.2 millioen zullen opbrengen. Van de SX millioen der belasting zal dus 4.8 millioen of 56 pCt. worden betaald door de 7000 meest vermogenden in den lande. Dan komen er nog ruim 9100 personen die 1 a 2 ton bezitten en tezamen lx millioen hebben te betalen. Van de overige kapitalisten die van f 14,000 tot f 100,000 bezitten ten getale van 80,000 ongeveer, wordt te zamen 2Va mill, gevorderd. De nieuwe heffing treft dus slechts onge veer 90,000 van de ruim 900,000 gezinnen in het land, en de meest vermogenden het zwaarst. Zij laat 810,000 gezinnen niet alleen vogelvrijverklaarden en ballingen te blijven. Zoolang wij hier vertoeven, zal het nimmer anders dan nu worden. Ook al zwerven er geene ruiters rond, zullen wij steeds de w'eder- doopers heeten en door iedereen geschuwd' blijven. De blinde grijsaard van gindsche hoeve heeft ons menige goedheid bewezen, hij waar schuwt ons voor het naderende gevaar, doch nimmer zal hij aan onzen haard nederzitten, noch wij aan den zij«e." De jonge man werd kregelig en boos. On zacht greep hij het meisje bij den arm en zeide «Verlaat ons dan en trek de wereld in maar laat ons hier blijven. Iets onaangenaams- zou u kunnen bejegenen, wanneer de ruiters onze woonsteden ontdekten en wij naar onze geheime schuilplaatsen moesten vluchten. Zij kunnen onzen oogst vernielen, onze kudden rooven, onze hutten verbranden, en een- strenge winter, honger en ellende kunnen vol gen. Ga, Hilla, en trek de wereld in mogen uwe dagen nog vele zijn," Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 6