Gemengde Berichten. Stedelijk Nieuws. Post en Telegraphie, Rechtzaken. V i s s c h e r ij. kerknieuws. Land- en Tuinbouw. 0 nderw Ijs. geheel vrij, maar ontheft hen ook van 4 mil- iioen aan accijnzen en bovendien het grond bezit van 4 millioen aan mutatierechten. {Economist). Zijn er bestrijders te goeder trouw van het Bïlliton-contract, van sommige zijden is van dit contract een stormram gemaakt tegen hen, die tot het sluiten er van medewerkten, met name tegen de leden der Tweede Kamer wie men, behalve vele andere verkeerde dingen, ook benadeeling van het algemeen belang ten laste legde. De heer Van Houten betoogt in het Soc. Weekblad de onwaarheid daarvan. Hij schrijft: »Vijf en dertig millioen weggeschonken, heet het in. radicale en socialistische bladen. Van Dollard tot Schelde wordt dit tot legende en tot strijdleus tegen de bestaande staatspar tijen. Met evenveel of.... even weinig recht mag ik op grond dier feiten zeggenniet 35 millioen verloren, maar 58 millioen behouden "Ware het contract door den rechter nietig geacht, dan hadden de aandeelhouders slechts hunne aanspraken wegens eventueele overne ming van gebouwenhad de Staat het drei gende proces verloren, dan kreeg de schat kist slechts de door s' Jacob bedongen 4ys pCt. Deze betrekkelijk geringe sommen niet rekenende, zijn beide leuzen van gelijke gehalte. Want indien de Billiton-maatschappij voortaan per jaar 1 millioen krijgt, waarvoor slechts een luttel bedrijfskapitaal door haar ter beschikking behoeft te worden gesteld, dan ontvangt de Staat 17, millioen, waar hij gevaar liep rnet een paar ton te worden afgescheept". Het plan voor den eersten veldtocht der heilssoldaten op Donderdag 4 Augustus e.k., te houden op het landgoed Vogelenzang", is als volgt samengesteld »Om acht uur precies zal het eerste schot vallen, en kolonel Oliphant (officier in bevel tot regeling van het geheel) vergezeld van al de officieren en cadetten in het kamp, die op dat oogenblik geen andere plichten te vervul len hebben, zal het feest openen ia park I door het ophijschen van de legervlag, het welk gepaard zal gaan met gezang en gebed voor het welslagen van den dag en voor zegen van het leger in alle landen. Om 9 uur zal het muziekkorps van de maatschappelijke afdeeling zich opstellen op platform I, en zal spelen tot de aankomst van den stoet met generaal Booth. Om 8.57 komt het internationaal staf-muziekkorps uit Londen aan van Rotterdam, en stelt zich op in de laan niet ver van het station, en de geheele staf van officieren en cadetten, die op geen andere wijze verbonden zijn, stellen zich onder leiding van staf-kapitein Palstra in het gelid achter het muziekkorps om den generaal in zijn rijtuig te ontvangen en daar na met hem naar het terrein te marcheeren. Om 9.45 verschijnt de generaal, vergezeld van den geheelen aanwezigen internationalen staf op het platform onder de daverende salvo's van duizenden menschelijke stemmen. De kolonels roepen den generaal, het muziek korps en den vreemden officieren eenige woorden van welkom toe. De generaal geeft daarna een kort overzicht over de tegen woordige positie van het leger in alle landen, om vervolgens over te gaan tot de »inzwe ring" van Ensign Tjaden, den halleluja-schip per, br. Wagenaar en de heils-matrozcn. Deze jongens zullen met hun vaartuig het geheele land doorgaan en aan de dorpen de boodschap van verlossing brengen. Om 10.30 zal de generaal een groote heiligings-bijeenkomst openen, bijgestaan door het internationaal stafmuziekkorps, vergezeld van stafkapt. Fry, don leider van de strijd krachten in dit land. Te gelijker tijd zal op het platform II een bijeenkomst zijn, geleid door vrouwen alleen. Alles wat de mannen in deze bijeenkomst hebben te doen, is: te luisteren, te doen wat hun gezegd wordt en een zegen te ont vangen. Op hetzelfde uur op platform IEene op roeping ten strijde, geleid door den stafkapt. en mevr. Schoch van België, die weder in Nederland gevestigd zijn als attachés van het internationale hoofdkwartier voor bijzondere zendingen naar andere landen op het vaste land van Europa. Om 12.30 precies zal door een schot het sein worden gegeven en over het geheele terrein zullen mannen en vrouwen zich in groepen verzamelen, knielen, zingen en bidden. Vervolgens andere bijeenkomstenwaar onder ten 3 ure eene groote plechtige, onder leiding van den generaal. Om 5 uur zal weder een schot vallen, en alle soldaten, rekruten en bekeerlingen, geen enkele uitgezonderd, verzamelen zich in park I, waar zij korpsgewijs zullen worden opge steld in gelederen, teneinde te defileeren voor den generaal. Vervolgens zullen de soldaten zich bege ven naar het platform, in park III, waar zij de voorste zitplaatsen kunnen innemen, om deel te nemen aan de laatste groote gebeur tenis van den dag, n.l. de groote muzikale en dankzeggingbijeenkomst om 6 uur." warmte voorzien wordt, eenvoudig voor onzin. Als bewijs daarvoor voert bij o. a. aan, dat men, hoe hooger men komt, des te minder van die warmte bemerkt. BURGERLIJKE STAND. Geborens 28 Juli. Johannes Martinus, zoon van J. Hersbach en J. W. Landsbergen, Broersveld. 29. Anthonij, zoon van J. Koooijrnan en E. van der Beek, Lange Saven. 30. Johanna Maria, dochter van A. Kerdel en A. C. de Lange, Soofdstraat. Ondertrouwd29 Juli. F. Putters en M. Wijdemans. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbe kenden, welke op schriftelijk verzoek aan het postkantoor alhier kunnen worden gerecla meerd, over de le helft der maand Juli 1892. Brieven. Wed. D. de Groot, te Amsterdam. Rjjneveld, Nieveen. J. W. P. Bruinzeels, a Rozenuaal. J. S. Bels, a Zwolle. Briefkaarten. H. de Lange, te 's-Hage. Hubert, a a 1. Nuttige handwerken voor meisjes. Dever- eischteu zijn a. Juiste denkbeelden omtrent het geven van grondig, ook classicaal, onderwijs in de nuttige handwerken voor meisjes. b. Bedrevenheid in breien, mazen, stoppen, naaien en knippen. 2. Fraaie handwerken voor meisjes. a. Juiste denkbeelden omtrent het geven van grondig, ook classicaal, onderwijs in de fraais handwerden voor meisjes. b. Bedrevenheid in borduren, haken, breien, knoopen, guipure, kantsteken, Holbein- cn patroon* teekenen. c. Bet aangeven van de wijze, waarop de ver schillende handwerken worden aangevangen en voltooid. fWB— -■ - Voor de rechtbank te Middelburg is een i>goo chelaar", zich noemende Bosco, die te Hulst zijne kunsten zoodanig verrichtte, dat een weggegoo- cheld voorwerp niet meer in het bezit van de rechthebbende zelve kwam, ter zake van verduis tering veroordeeld tot 6 maanden gevangenis. VLAARDINGEN. De aanvoer van haring is buitengewoon groot. Deze week arriveerden alhier een 40-tal loggers en 20 bommen, aan brengende van 18 tot 30 last haring. De prijzen zijn dan ook belangrijk teruggeloopener werd Donderdag betaald voor: volle haring f40.50 maatjesharing f7.25, voile en maatjes- f9 per ton. Bijsoorten in verhouding lager. Gisteren zijn alhier binnengekomen 4 schepen, gezamenlijk aanbiengende 4437 kantjes haring. MAASSLUIS. In afslag werd Donderdag betaald voor volle haring f40.25 a 40.50, maatjesharing f7. Handel iets levendiger. Gisteren zijn alhier binnengekomen 2 schepen, tezamen aanbrengende 455 ton maatjes-, 392 ton volle en 40 ton steurharing. KRALINGSCI1E VEER. - Gisterochtend wer den ter markt alhier aangevoerd 649 zalmen, die voor 0.60 tot 0.80 per '/a kilo werden ver kocht: Nog werden aangevoerd 410 St.-Jacöbs- zalmpjes, die 65 ct. per Va kilo golden, en 2 steuren. Jied.-Herv. Kerk. Beroepen: te St.-Amialand ds. J. R, van Kooij, te Steenderen c. a. te Bilt ds. G. Nfij- huis, te Yenendaal. Bedankt: voor Ooltgensplaat door ds. L. F. A. Westerbeek van Eerten Bz., te Serooskerke voor Est door ds. C. L. Voorhoeve, te Dene kamp. Dr. Bronsveld heeft, in zijn kroniek in de Stemmen voor waarheid en vrede eene be schouwing geleverd over het besluit der synode van de christelijke en de Nederduitsch-gere- formeerden tot vereeniging van de beide ker ken die zij vertegenwoordigen. Hij schrijft van die vereeniging, dat zij is tot stand ge komen na een reeks van handelingen, welke bij vernieuwing een hoogen dunk geven van de diplomatieke talenten, die aan enkele kerkelijke heeren geschonken zijn. sOf hierbij altijd de vroomheid en oprecht heid hebben voorgezeten, mogen wij met recht betwijfelen. Het doieeren zou niet de vlucht genomen hebben, welke het nam, indien in den beginne niet nadrukkelijk was verzekerd »Wij scheiden ons tot geen prijs af van de kerk: «Wij zijn en blijven de kerk". Wat van die bewering waarheid was, is nu geble ken. Als een nieuw kerkgenootschap, naast de Ned. herv. kerk, treden nu de doleerenden op met de Chr. Gereformeerden. Toen men eenmaal de goede lieden feitelijk uit de kerk had gelokt, en het hun moeilijk viel terug te keeren toen kon men de kooi sluiten, en zeggennu zit gij er in voorgoed. Dat ook de Christelijk Gereformeerden in diezelfde kooi zouden komen, hebben w(j eerst niet In Amerika heerscht buitengewone hitte in de laatste dagente Chicago stierven 50 menschen van de hitte, die ook elders veel slachtoffers eischt Het indertijd opgevatte maar weder prijsgege ven plan tot oprichting van een toren ter tentoon stelling van Chicago, nog hooger dan die van Eiffel, schijnt weer opgevat te zijn. Er moet eene nieuwe maatschappij tot stand zijn gekomen, die tegen Mei aanstaande het gevaarte aan den oever van het meer uit ijzer en staal zal doen ver rijzen. Boven, op een hoogte van 4492 voet, zal het beeld van Columbus, op een vlak van 52 voet doorsnee, geplaatst worden. Aan den voet willen de ontwerpers vier hotels oprichten, elk van 7 verdiepingen hoog, die te za nten 3000 kamers zullen bevatten. Op de daken dier hotels wil men «Babylonische hangende tuinen" aanleggen. Rondom den toren zal een dubbel spoor worden aangelegd, waarlangs men met een electrische tram tot op eene hoogte van 1300 voet zal kunnen komen. De baan zal als eene spiraal om den toren loopen met een stijging van drie percent, Deleng te der baan zal zeven Engelsche mijlen bedragen, zoodat men een rit van 14 mijlen kan doen om boven en weer beneden te komen. De maatschap pij ziet zulk groot bezoek tegemoet, dat alles er op ingericht is, dat 400.000 personen opéenen dag den top van den toren zullen kunnen bezoe ken. Een zonderling testament. Het testament van den Amerikaan Henry Livingstone, onlangs te Florence overleden, is even zonderling als de man zelf steeds was. Hij gaf nooit een fooi, maar zeide steeds tot den bediendeeje staat in mijn testament". Niemand geloofde het natuurlijk maar Livingstone hield woord. De koetsiers en conducteurs der omnibussen erven 20.000 lire, de huurkoetsiers 20.000, de bedienden van twee koffiehuizen 12000 lire. Een bedelaar, die hem soms hielp bij het stijgen in het rijtuig, erft 10.000 lire; een arme klerk van een bank, die eens in het Casino Borghese in de nabijheid van L. staande uitriep«als ik maar eens 50.000 lire had, dan kocht ik een villaatje buiten", heeft die 50.000 lire gekregen. De koetsiers en conducteurs van de trams krijgen nietsdaar L. de trams en in 't bijzonder de rails haatte, omdat zij ongelukken veroorzaakten bij zijn toertjeseens met 24 paardenzooals men zich zal herinneren. Alle liefdadige instellingen heeft de Amerikaan goed bedacht. In het Wiesbadener Tagoblalt verklaart een geleerde de hypothese, dat op de zon groote hitte heerscht en dat de aarde door haar van Blijkens bericht van liarer Majesteits gezant te Brussel is de invoer van Nederiandsch rundvee in België, behalve langs Esschen, Stroobrugge, Sel- zaete, Clinge, Tromp en Staak, van 30 dezer af ook geoorloofd langs bet douanekantoor van Santvliet. SL-Ct Op eene vergadering van btoembollenkweekers te Poeldijk (Z -H.) is beslotenter uitbreiding van den handel in droge bloembollen op kleine schaal, te beginnen met de verzending van droge bollen naar plaatsen in Engeland, waar voor dien handel beurs wordt gehouden. Voorloopig zijn daarvoor 20.000 stuks tulpen bestemd. ,Mede worden krachtige pogingen aangewend den binnenlandschén handel in" droge hollen in het Westland te bevorderen,waarvoor geregeld te 's-Gravenzande beurs wordt gehouden. De handel is daar zeer levendig en de aanvoer, in verband met de nog zeer jonge teelt, reeds aan zienlijk op den laatsten beursdag werden circa 90.000 stuks bollen omgezet. Uit bet noorden van Friesland schrijft men aan het N. v. d. D. «In de laatste dagen neemt de aardappelziekte op de Friesche klei snel toe. Zelfs zijn sommige akkers aangetast, welke besproeid waren met bouillie bordelaise. Andere bleven echter tot heden gespaardzoodat men wellicht de ziekte meer moet wijten aan eene verkeerde of onvoldoende toepassing van het middel dan aan bet middel zelf. Daar vele akkers uit vrees voor uitbreiding van de ziekte gerooid worden, zijn de prijzen der aardappelen sterk gedaald. Intusschen is de op brengst vrij ruimzoodat de landbouwers nog tamelijk goede zaken maken." Door den heer Van der Palm, predikant te Langezwaag, is daar voor driejaar met medewer king van enkele andere personen een tuinbouw- maatschappij opgericht, welke jaar op jaar in omvang toeneemt. Thans is deze vereeniging reeds zoo ver gevorderd, dat zij wekelijks tweemaal een groentenmarkt te Sneek kan houden. De wakkere ondernemer gelooft in de stellige toekomst dezer zaak en meent, dat wanneer velen ziju voorbeeld in deze streken gaan volgen, hier een Westland in het klein kan gemaakt worden. De programma's van de examens ter verkrij ging eener akte van bekwaamheid voor huis-en schoolonderwijs in de vakken, genoemd onder A en l, in art. 2 der onderwijswet, zijn bij konink lijk besluit gewijzigd, als volgt

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 7