Biimenlandsch e Berichten. niet langer tegen de overbrenging van cholera- Kjders naar de hospitalen. De nieuwe door de cholera bezochte plaat sen zijnPensa; den 27n Juli kwam daar éen ziektegevaltot dien dag kwamen er 7 sterfgevallen voor; Tambow, waar op 28 Juli 32 ziekte- en 26 sterfgevallen voorkwamen het district Tver, waar op 27 Juli 383 ziekte- en 206 sterfgevallen voorkwamen; Taschkend, waar op 22 Juli 174 personen aan de ziekte overleden; Samarkand, waar 10 sterfgevallen voorkwamen. Te Nischny Novgorod kwamen op 28 Juli 74 ziekte- en 30 sterfgevallen voor. De Standard verneemt nit St.-Petersburg dat de cholera toeneemt te Moskou, waar de overheid vreest voor wanordelijkheden. SPANJE. De herinneringsfeesten der ontdekking van Amerika zijn gisteren te Huelva aangevangen met godsdienstige plechtigheden. De karveel Santa Maria heeft last ontvangen vóór Palos te ankeren ter plaatse waar Columbus zijne reis aanving. Er liggen 17 oorlogsschepen in de haven van Huelva ten anker. AMERIKA. Aan de New-York 3er aid wordt van Cu rasao getelegrapheerd, dat volgens berichten uit "Venezuela, op het oogenblik Crespo de uitvoerende macht oefent. De gouverne mentstroepen, niet bestand tegen zijn aanval, ontruimden de hoofdstad en lieten haar in de macht der aanhangers van Crespo. De toestand te Caracas is zeer gespannen. Er zijn zes candidaten voor het president schap. Dr. Paul schijnt de populaire candi- daat te zijn, maar generaal Sania dreigt met een nieuwe revolutie, indien Paul wordt ge kozen en Crespo zal ongetwijfeld de vijande lijkheden hervatten als Sania de zege behaalt. De zaken staan overal stil en hongersnood heerscht in 'tland. JAPAN. Er is een aanslag gepleegd op het leven tam Kono, den minister van handel, en graat Okuma, president van den laatsten minister raad. De toeleg is echter mislukt. Graaf ©kuma's leven is reeds eenmaal bedreigd geweest; hij ontving toen een schot in een der beenen, dat moest worden afgezet. Beide ministers hadden voorden aanslag aan hunne ■woning brieven ontvangen, waarin hun werd medegedeeld, dat men 'top hun leven ge munt had. Men gelooft, dat de dader een gehuurd politiek misdadiger isalle pogingen worden in 'twerk gesteld om hem op 't spoor te komen. SCHIEDAM, 2 Augustus 1892. Ter gelegenheid van den 34n verjaardag van H. M. de Koningin-Regentes wappert heden de nationale vlag van alle openbare gehouwen en kerktorens, de molens, de in de havens liggende schepen en uit verschei dene particuliere woningen; ook werd het carillon bespeeld. Over de schutterij werd hedennamiddag te den uur in het exercitieveld door den majoor commandant inspectie gehouden en had ook de plechtige installatie plaats van den nieuw- henoemden kapitein A. Gouka. Tal van belangstellenden woonden dit mili taire schouwspel hij. Het doet ons genoegen te kunnen mede- deelen dat de firma H. A. M. Roelants alhier op de internationale tentoonstelling van boekhandel en aanverwante vakken te Am sterdam in afd. II groep B tot E, Drukkerij enz., is bekroond met het diploma van ver dienste. J.l. Zaterdagavond is brand ontdekt in het dak der branderij van den heer B. van der Eijk aan den Noord vestsingel alhier, ver moedelijk ontstaan door een vonk uit den schoorsteen. De brand is door de politie met behulp van burgers gehluscht. Zondag en Maandag j.l. had te Gouda de tweede openbare uitvoering van het gewest »Zuid-Holland en Zeeland" van het Neder- landsch gymnastiekverbond plaats. Zondag morgen ten 10 ure werden de turners door de feestcommissiebij monde van haren voorzitter, den kapitein der infanterie G. P. Cheriex, in een der zalen van de sociëteit »Ons Genoegen" verwelkomd. Daarna had de repetitie voor de uitvoering van 's middags plaats, waarna de verschillende vereenigingen met hi. re banieren een marsch door de stad maakten om, hij het raadhuis gekomen, daar officieel door het gemeentebestuur te worden ontvangen. Des middags werd onder leiding van den heer Ouderkerk, gymnastiek-onder- wijzer te Gouda, de openbare uitvoering ge geven, welke bestond uit eene serie vrije oefeningendie door een honderdvijftigtal turners vlug en krachtig werden uitgevoerd. Het weder liet den eersten dag niets te wenschen over, zoodat velen nog van'de gelegenheid gebruik maakten óm 's avonds het concert, door de kapel der grenadiers en jagers in den tuin van sOrts Genoegen" gegeven, bij te wonen. Maandag, den dag der wedstrijden, regende het echter onop houdelijk, zoodat besloten werd deze in een der zalen van bovengenoemde sociëteit te doen plaats hebben. In afdeeling A (wed strijd voor vereenigingen welke reeds eene 1 en of 2en prijs gewonnen hebben) kwamen drie vereenigingen uit. De uitslag van dezen wedstrijd was als volgt: sAlgemeene Turnvereeniging" van Rotter dam In prijs, gouden medaille; ïOlympia" van 's-Hage 2n prijs, zilveren medaille, en b Voorwaarts" van 's-Hage 3n prijs, bronzen medaille. Aan wedstrijd B (voor vereenigingen welke niet aan wedstrijd A deelnamen) namen 7 vereenigingenwaaronder ook sPalaestra" van Schiedam, deel. De uitslag van dezen wedstrijd is als volgt sDonar" uit Delft ln prijs, verguld zilveren medaille, met 29'/a puntenPalaestra" uit Schiedam 2n prijs, zilveren medaille, met 29% puntenj>Hellas" uit 's-Hage 3n prijs, zilveren medaille, met 28% punten Lichaamsontwikkeling" uit Delft 4n prijs, bronzen medaille, met 27 punten. Na afloop der wedstrijden gaven de ver schillende vereenigingen welke hieraan had den deelgenomen nog eenige nummers ten beste, waarna des namiddags ten 4 ure door den voorzitter der feestcommissie de prijzen met een toepasselijk woord aan de winners werden uitgereikt, 's Avonds besloot een zeer geanimeerd bal in »Ons Genoegen" de feeste lijkheden te Gouda, die nog langen tijd bij de verschillende turners welke er aan hebben deelgenomen in herinnering zullen blijven. Zondag heeft te Dordrecht in de sociëteit jDe Vrijheid", op uitnoodiging van de kolf- vereeniging »De Roos" een kolfwedstrijd plaats gehad tusschen deze en de vereeni gingen sSchiedam", »Delft" en Gouda". De kolfbaan was met groen en bloemen versierd, terwijl de wapens der verschillende steden met een roos in het midden op den vloer ge schilderd warenwat een prettigen indruk maakte. Aan den wedstrijd namen 32 kolvers uit de vier genoemde gemeenten deel. Door de vereeniging iDe Roos" waren drie fraaie prijzen in zilver uitgeloofd. De heer D» B. Gips, president dezer vereeniging, opende den wedstrijd met een hartelijk woord van wel kom, waarna de eerewijn werd aangeboden. De strijd was feler werden mooie slagen en series gemaakt. Vooral bij de laatste serie ging het prachtig en werden degenen die 104, 408 punten enz. hadden, ver overvleu geld. De uitslag van den strijd was, dat de eerste prijs met 121 punten behaald werd door den heer G. J. Vincent te Schiedam, de tweede met 118 punten dcor den heer J. H. Spierings tc Gouda, en de derde door den heer Th. J. Kleijheeg te Schiedam, met 112 punten, zoodat sSchiedam" weer het leeuwenaandeel had. Door de vereenigingen sDelft" en Schiedam" waren nog aangebo den twee consolatieprijzen, als een voor hem die in de eerste 2 series de meeste punten had behaald en geen prijswinner was, en een voor dengene die de minste poedels had ge slagen. De eerste dezer 2 prijzen viel ten deel aan den heer N. Polak te Gouda, die 80 punten had behaald, en de tweede aan den heer A. Wijsbroek te Schiedam, die geen enkele poedel had geslagen. Na afloop van den wedstrijd vereenigde men zich aan een vriendschappelijken maaltijd, waarna men den avond gezellig en prettig samenbleef en menige toost werd uitgebracht. De ministers van binnenlandsehe zaken en van waterstaat zijn gisteren naar Soest- dijk vertrokken ter audiëntie bij H. M. Bij kon. besluit is de gepens. generaal- majoor der infanterie J. J. C. den Beer Poortugael benoemd tot lid van den Raad van State. Bij kon. besl. van den 2Sn Juli j.l. is, met ingang van 1 October a.s,, benoemd tot directeur van het postkantoor te Rotterdam de heer Th. Hoijer, thans directeur van het postkantoor te Haarlem. Bij kon. besluit van 28 Juli zijn benoemd tot vertegenwoordigers der Nederlandsche regeering bij het op den 7den Augustus a.s. te Brussel te openen internationaal congres van crimineele anthropologic: mr. F. W, J. G. Snijder van Wissenkerke, referendaris, chef der 2e afdeeling aan het departement van justitie, te 's-Gravenhagemr. G. A. van Hamel, hoogleeraar aan de universiteit te Amsterdam, en mr. J. Simon van der Aa, te 's-Gravenhage. Behalve de kiesrechtregeling heeft de regee ring ook een voorstel betreffende den leer plicht voorbereid, waarvan de indiening eveneens in het volgend zittingjaar kan vyor- den te gemoet gezien. De gewone audiëntie van den minister ran oorlog zal op Donderdag den 4n dezer niet plaats hebben. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's rijks schatkist op 30 Juli bedroeg bij de Nederlandsche Bank f 5.748,419.93 en bij de betaalmeesters- 1,362,424.61Vs Te zamen 7,110,844.54% Wrj vestigen de aandacht op eene aankon diging, voorkomende in de Staats-Courant van 30 dezer, waarbij opnieuw belanghebbenden, die wenschen in te zenden ojf* de tentoon stelling te Chicago, verzocht wordt daarvan zoo spoedig mogelijk kennis te geven aan de Nederlandsche commissie voor die tentoon stelling, wier secretaris jhr. S. van Citters te 's-Gravenhage is. Blijkens bericht van den consul-generaal te Christiania is, met ingang van 4 Aug. 1892, het invoerrecht op suiker verlaagd van 0.30 tot 0.20 kronen per kilogram. Op het adres van L. Boersma en 324 andere veehandelaars in de provinciën Fries land, Groningen en Drente strekkende om door bemiddeling van den minister van buitenlandsche zaken den invoer van levende schapen n Engeland te verkrijgen, voor zooverre de drie noordelijke provinciën be treft is van genoemden minister een antwoord ontvangen, in hoofdzaak inhoudendT dat, volgens bericht van onzen gezaat te Londen, sop dit oogenblik geen sprake kan zijn, dat zoodanige aanvrage in ernstige overweging kan worden genomen, maar dat. zoodra de gelegenheid slechts eenigszins gunstig kan geacht worden, op dit gewichtig onderwerp met aandrang zal worden ten - gekomen". De minister voegt daarbij, dat z. i. stappen bij de Engeïsche regeering, om een gunstige behandeling voor het Nederlandsche vee te verkrijgen, geen kans op een gunstigen uit slag zullen hebben, zoolang het mond- en klauwzeer hier te lande niet geheel is ge weken. Men zal binnenkort overgaan tot een defi nitieve wijziging in het stelsel van voeding van den soldaat. Tot heden is het zakgeld van den soldaat afhankelijk van de duurte der levensmid delen, dus in alle garnizoenen niet gelijk. De minister van oorlog zal nu een vast zakgeld voor de militairen der landmacht invoeren, zoodat dit in alle garnizoenen het zelfde zal zijn. De Roomsch-katholieke kiesvereenigin Recht en Orde", te Rotterdam, heeft bi de aanstaande verkiezing van een lid voor de Provinciale Staten candidaat gesteld den eer L. W. Jansen, te Schiedam, en voor den gemeenteraad den heer W. Bahlmann. Het voorstel van den heer Donner bespre kende. die aan de oefeningen der schutterij op Zondag een einde wil maken, merkt de Mïdd. Cf. op dat de voorsteller halverwege blijft stilstaan. Als men ter wdle van gemoedsbezwaarde schutters des Zondags geen oefeningen houdt, moet men ook ter wille van gemoedsbe zwaarde soldaten des Zondags geen parade houden, en dit kan voorkomen, daar ook vorsten om de zooveel jaar op Zondag ver jaren. Ook moet voor de Israëlieten gewaakt worden, dat deze niet op Zaterdag voor mili taire parades of oefeningen worden opge roepen. De Midd. Ot. hecht niet aen de huidige be paling, maar meent alleen op de consequente gevolgen te moeten wijzen van eene oplossing met den Franschen slag, gelijk de heer Don ner voorstelt. Het verwijt dat de anti-revolutionnairen zich op kleingeestige vijandige wijze tegen de belastingwetten verzet hebben is niet verdiend, zegt de Graafschapper, en zij be roept zich op den minister van financiën zeivendie verklaarde sde oppositie tegen mijn wetsontwerp is gevoerd op eene wijze die mij voortdurend achting heeft ingeboe zemd. Geen kleingeestige oppositie vond hier plaatser werd slag geleverd op de groote punten, geen poging tot obstructioaisme was merkbaar". De minister sprak zoo vóór de stemtnir toen uit de adviezen van verscheidene leden der anti-revolutionnairen nog niet was op te maken dat ook zij zich tegen de wet zouden verklaren. Zelfs bij stemming over het slot artikel waren er nog vijf van hen, die aan de uitvoering op 1 Mei 1893 hunne goed keuring schonken omtoen de geheele wet in omvraag werd gebracht, hunne stem daar aan te onthouden. Hoe men aan de invoering van eene wet op een bepaald tijdstip zijne stem kan gevea en straks haar verwerpt, laten wij voor reke ning van deze leden. De minister sprak met de parlementaire

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2