A°. 1892, Donderdag 4 Augustus, N°. 8070. KENNISGEVING. Zesenyeert gate Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, uitgëverTT odé. Biiitenlandsehe Berichten. GOURA T. {abonnementsprijs per kwartaal franco per postdoor het geheele Rijk Afzonderlijke nommers 1,85. - 2.50. - 0.10. BUltR A UBOlfiBITRlJLT, 9 7, Advertentieprijs: van 1—10 gewone regels me inbegrip van eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer - 0.10; Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. De Burgemeester van Schiedam. Gezien het verzoek van den Generaal- Majoor Bevelhebber in de 1ste Militaire al- deeling Brengt de onderstaande circulaire ter al- gemeene kennis: Schiedam, 3 Augustus 4892. De Burgemeester voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. lste MILITAIRE AFDEELING. Vrijwillige oefeningen 3n den wapenhandel Overwegende dat Vrijwillige Oefeningen in den Wapenhandel alleszins nuttig zijn, niet alleen om dat jongelieden die voor den militiedienst kunnen worden aangewezen, zich daarbij voor de vervul ling van dezen dienst en voor de opleiding tot eenen graad bij het militiekader kunnen voorbe reiden, maar ook omdat zij in het algemeen strekken tot verhooging van de volksweerbaar heid, zoo heeft de Minister van Oorlog goedge vonden eenige voorloopige maatregelen te nemen om aan die oefeningen geleidelijk verdere uit breiding te geven, o. a. door de gelegenheid tot deelneming aan zoodanige oefeningen, zooveel hel mogelijk zal blijnen, open te stellen in Gemeenten, waar geen garnizoen ligt, en waar, voor de oefe ningen der schutterijen, geen instructeurs van het Leger beschikbaar worden gesteld. Omtrent de oefeningen in den wapenhandel in de bedoelde gelden de volger.de bepalingen io. Aan jongelingen van 17 jaar tot aan den militieplichtigen leeftijd, die zich daartoo bij den burgemeester der gemeente waar zij metterwoon gevestigd zijn, zoo spoedig mogelijk, maar uiter lijk vóór 1 September a.s., aanmelden, zal gele genheid worden gegeven kosteloos onderwijs te ontvangen in den wapenhandel Infanterieten minste wanneer daartegen geene zeer overwegende bezwaren bestaan. Ingeval dit noodig mocht worden geacht, kan van jongelieden, die zich tot deelneming hebben aangemeld of die reeds tot de oefeningen zijn toe gelaten, overlegging worden gevorderd van een ■extract uit het geboorteregister of van eenig ander stuk, waaruit voldoende van hunnen leeftijd blijkt en van een certificaat van goed gedrag. Voor dezen practischen cursus zullen vanwege ■het Rijk de noodige wapens en munitiën worden verstrekt. 2o. Aan jongelieden die dezen practischen cur sus bijwonen zal zoo mogelijk ook gelegenheid worden gegeven om kosteloos deel te nemen aan een theorelischen cursus, strekkende tot voorbe reiding voor den graad van milicien-korporaal bij de Infanterie. Voor het bijwonen van den hiervoren bedoelde theorelischen cursus wordt in het algemeen noo dig geacht dat de jongelieden zich minstens de •volgende kundigheden hebben eigen gemaakt het schrijven van eene goed leesbare hand b. de kennis van de gronden der spelling van de Nederlandsclie taal c. het rekenen, tot en met de gewone en tien- deelige breuken d. de kennis van het Nederlandsche stelsel van maten en gewichten e. eenige bekendheid met de vaderlandsche ge schiedenis f. voldoende kennis van de aardrijkskunde van Nederland. Jongelieden van wie in verband met het door hen genoten onderwijs kan worden aan- genomen, dat zij bedoelde kundigheden niet in voldoende mate bezitten, zullen niet tot den theo relischen cursus mogen worden toegelaten. Zij die gedurende den loop van liet cursusjaar, door gemis aan die kundigheden, de blijken geven van het te geven onderricht niet naar behooreii te kunnen volgen, zullen van genoemden cursus worden verwijderd. Laatstbedoelde maatregel zal eveneens moeten worden toegepast op hen die hetzij den thcorcti- schen, hetzij den practischen cursus niet geregeld 'volgen. 3o. Tegen het einde van de hiervoren bedoelde cursussen, tusschen 15 en 20 Februari zal aan ieder, die aan deze cursussen met voldoenden ijver heeft deelgenomen en reeds voor de Militie heeft geloot, een getuigschrift worden uitgereikt. 4o. Jongelieden in het bezit van het hiervoren vermelde getuigschrift voor den practischen en thcoretischcn cursus, zullen, nadat zij militiedienst verricht hebben en met den graad van milicien korporaal met onbepaald verlof zijn gezonden, in staat worden gesteld, gedurende dat verlof, ook in het 2e en 3e jaar van hunnen militie-diensttijd, een practischen en theorelischen cursus tot voor bereiding van den graad van Milicien-Sergeant bij te wonen, ten minste in de gemeente inwoning daartoe gelegenheid kan worden gevonden. Ook Milicien-Korporaals, aan wie bedoeld ge tuigschrift niet werd uitgereikt, zullen tot deel neming aan de vrijwillige oefeningen in den wapenhandel (Infanterie) kunnen worden toege laten, indien zij daartoe de vereischte ontwikkeling en den noodigen aanleg bezitten. 5o. Practische en theoretische cursussen als boven bedoeld kunnen worden gehouden in die Gemeenten, waar een genoegzaam aantal jonge lieden zich voor de vrijwillige oefeningen in den wapenhandel aanmelden en waar door de zorg of met medewerking van het gemeentebestuur over bruikbare localiteit en terrein kan worden beschikt. 6o. De uitvoering van al hetgeen betrekking heeft op de vrijwillige oefeningen in den wapen handel wordt door mij geregeld, terwijl tevens het toezicht op die oefeningen door mij zal worden gehouden of door hem, die mij vervangt. Amsterdam, i Augustus 1892. De Generaal-Majoor Bevelhebber, H. W. van Marle. DUITSCHLAND. Gelijk men kon verwachten, hebben derede- voeringen, door Bismarck te Jena gehouden, veel opzien verwekt. De conservatieve Beichs- lote zegt«Het schijnt dat Bismarck nu tracht, van onderen op, als aanvoerder van een nationaal partijbondgenootschap in den Rijksdag, weder een invloed te verkrijgen gelijk hij vroeger van boven afals manda taris van den monarch, heeft geoefend". De ultramontaansche Qermania spreekt van een gewetenloos en gevaarlijk doordrijven van Bismarck, tegenover hetwelk geene conside ratie meer te pas komt. De Vossische Zeitur.g zegt dat al de geestdrift, die jegens Bismarck op zijne reizen aan den dag wordt gelegd slechts een snel opflikkerend stroovuur is, en dat, wanneer M poogde zich aan het hoofd eener parlementaire oppositie te plaatsen, hij geen hoopje aanhangers zoo groot als dat der socialisten in den Rijksdag om zich heeji zou zien scharen. Daarentegen gelooft de National Zeüung, dat Bismarcks redevoeringen weer klank zullen vinden in het hart des volks, hetgeen bi verkiezingen zal kunnen blijken, te meer omdat Bismarck zijne tegenwoordige inwerking op de natie wel zal voortzetten. Op zijne doorreis van Jena naar Schön- hausen werden den oud-kanselier Von Bis marck ook te Erfurt, "Weimar, Eisenach, Halle en Maagdenburg schitterende ovaties gebracht. Te Weimar werden hem ruikers aangeboden van rozen, geplukt in de tuinen van Schiller en Goethe. Maandagavond te 9'A uur kwam Von Bismarck te Schonhausen aan. De Berlijnsche correspondent der N. B. Ct, schrijft van gisteren: In verband met "Virchow's verkiezing tot rector der Berlijnsche hoogeschool, herinnert de Vossische Zeitung dat Virchow in den loop der tijden reeds driemaal als candidaat voor deze waardigheid gevallen is, en wel steeds omdat de meerderheid in den Senaat aanstoot nam aan Virchow's politiek standpunt. Gis teren eindelijk heeft de Senaat den meer dan zeventigjarigen man tot rector gekozen, aan welk ambt o. a. de officieele vertegenwoor diging der hoogeschool aan het hof verbon den is. De jongste redevoeringen van Bismarck hebben eeneu stortvloed van de meest uiteen- loopende opmerkingen en critieken in de couranten uitgelokt. De bladen der vrijzinnige partij maken zich schamper vroolijk over Bismarck als voorvechter van het parlemen tarisme, dat hij (volgens deze bladen) zijn leven lang bestreden heeit. De ultramon taansche pers is woedend-en zweert trouw aan den keizer tegenover den «gevaarlijken muiter Bismarck". De ccnservatief-orthodox- protestantsche wringt jammerend de handen, dat de eertijds zoo groote staatsman openlijk is afgedaald tot voorvechter eener parlemen taire heerschappij der bezittende midden klasse, wie het immers aan het ware Christen dom ontbreekt. De bladen der midden-partijen aanvaarden wel is waar Bismarck's standpunt, maar toch ten deele met zekere omzichtigheid, teneinde niet door al te levendigen bijval den keizer te krenken. Heden liep op de beurs in zeer beslisten vorm het gerucht, dat Rusland onderhan delingen over eene handelspolitiek met Duitschland heeft aangeknoopt en dat de weder- zijdsche gevolmachtigden aanstaanden Maan dag de beraadslagingen zouden openen. De Vossische Zeüung zegt dit te weten van eenen volkomen vertrouwbaren Petersburger zegs man, terwijl de Bórsenlcoerier even beslist het gerucht bestempelt als volslagen uit de lucht gegrepen. De Berlijnsche avondbladen van gisteren maken schier alle melding van het gerucht, dat de minister Herfiirth, wegens zijne heden- kingen tegen de belastinghervormingsont- werpenontslag wil nemen of reeds ge nomen had. Iets zekers i3 daaromtrent echter nog niet bekend. BBLGIE. Het bericht dat de onderhandelingen tus schen Frankrijk en den Kongo-staat zijn af gebroken, is onjuistze zijn slechts geschorst, teneinde de gevolmachtigden in de gelegen heid te stellen hun regeeringen te raadplegen. Mochten zij niet tot het gewenschte doel lei den dan zou de zaakovereenkomstig de bepaling van het Berlijnsche tractaat, aaneen scheidsgerecht onderworpen worden. F R A N K R IJ K. De uitslag der verkiezingen voor de Alge- meene Raden is thans volledig bekend. In 4406 kantons zijn 4062 republikeinen, 202 conservatieven en 25 independenten gekozen. Er moeten 447 herstemmingen plaats hebben. De republikeinen hebben 467 zetels gewon nen, tegenover een verlies van 19. ENGELAND. De Duitsche keizer en prins Heinrich ge bruikten het diner op Osborne. Daaraan namen ook deel de prins van Wales, de hertog van Connaught, prins en prinses Chris- tiaan en graaf Hatzfeldt. De keizer nam gisteren met zijn jacht Meteor deel aan den wedstrijd om de «Queen's Cup", die gewonnen werd door het jacht Oorsair. Gisteravond dineerde de keizer in de kon. yachtclub. De heer Gladstone is zoogoed als hersteld van de verkoudheid, welke hem genoodzaakt heeft eenige dagen het bed te houden. Aan zijne vrienden heeft hij geschreven dat het Lagerhuis Zaterdag bijeenkomt voor de be noeming van zijn voorzitter en dat Maandag de troonrede wordt voorgelezen, waarbij hij hun verzoekt tegenwoordig te zijn. De Times verneemt uit Sofia dat de regee ring besloten heeft met ingang van den 43n dezer de vrijheid der pers te herstellen. Uit Simla wordt aan het hetzelfde blad gemeld dat de tegen de opstandelingen uit gezonden troepen van den emir gemeene zaak met de opstandelingen hebben gemaakt. Zij hebben het garnizoen des emirs teMaimena aangevallen, maar werden teruggeslagen. Te Singapore is, naar de Times bericht, uit Tientsin de tijding ontvangen dat het Fransche syndicaat voor het aanleggen van spoorwegen zich teruggetrokken heeft, wegens het mislukken der pogingen van den Fran- schen gezant om China over te halen tot het aanvaarden van de door liet syndicaat ont worpen plannen. De regeering van Nieuw-Zeeland is met de «Eastern Telegraph Company" overeenge komen het kabeltarief tusschen Nieuw-Zee land en Engeland te verminderen tot 4Va shilling per woord.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1