Binnenlandsche Berichten. lijk tractaat txissc'nen Frankrijk en Rusland, verzekert de Petersburger Correspondance politique dat de czaar zeer ontevreden is over het gebrek aan vertrouwen dat men hem betuigt, na Kroonstad en na de bezoe ken der grootvorsten. De beheerscher aller Russen meent dat het Franscb-Russische verbond, noodig geworden door gemeenschap pelijke belangen en gevaren, reeds om die reden een voldoende hechtheid bezit; schrif telijke tractaten zullen deze hechtheid niet vermeerderen. Het transportschip Mytho is met krijgs- rnaieriaal en troepen uit Toulon naar Dahomey vertrokken. Men weet dat de Mytho Oran zal aandoen en daar een gedeelte van het vreemden-legioen aan boord zal nemen om dit te stellen ter beschikking van kolonel Dodds. ENGELAND. Keizer "Wilhelm gebruikte gisteren met prins Heinrich van Pruisen, den prins van Wales, den hertog van Connaught, lord Salisbury, lord Dufferin en graaf Eulenburg, het diner bjj de koningin op Osborne. Toosten werden niet ingesteld. De koningin alleen dronk op de gezondheid des keizers en deze op de gezondheid der koningin. Een twintigtal Britsche officieren vertrekt binnenkort naar Gilgit, vermoedelijk in ver band met de aankomst van Russische troepen- afdeelingen in Pamir. Uit Simla wordt aan de Times bericht, dat de Engelsch-Indische regeering aan den emir van Afghanistan een brief heeft geschre ven, waarin zij herhaalt dat zij bereid is hem eene deputatie te zenden ora over de grensquaestie te onderhandelen. Eene deputatie van dien aard vertrekt waarschijnlijk eerstdaags, daar de emir meer malen te kennen heeft gegeven eene depu tatie te zullen ontvangen, aangezien het hem om verschillende redenen niet doenlijk is naar Indië te vertrekken. Hij zal aan de deputatie opheldering vragen en ook geven aangaande de Indisch-Afghaansche grensquaestie. Uit Bombay wordt van gisteren gemeld: De geruchten betreffende de aankomst van drie afdeelingen Russische troepen in het ge bied van Pamir worden ten volle bevestigd en verwekken groote ontsteltenis. O O S T E N E IJ K. Keizer Frans Jozef heeft aan de Duitsch- vrijzinnige partij een nieuw blijk van welwil lendheid gegeven, door haren vertegenwoor diger in het Kabinet, den minister zonder portefeuille Kuenborg, tot geheimraad te be noemen. Als opvolger van den minister zonder por tefeuille Prazak, die ontslag heeft genomen, wordt graaf Frans Thun, gouverneur van Bohemen, genoemd. RUSLAND. De czaar heeft dezer dagen eene ukase uitgevaardigd, waarbij de wet van 19 Februari vlucht barer gedachten, toen zij hem niet zag. Evenals de anderen beijverde zij zich, maar geen woord ontsnapte haar, dat hun Hilla's geheim zou kunnen verraden. 't Was pikdonker, toen het werk gedaan was. De bewoners der eenzame hoeve keerden terug en besloten in den vroegen morgenstond hunne akkers te maaien en de vrucht te bergen. Detief en twee andere mannen hadden de wacht gedurende den nacht op zich genomen Hilla wiide hen gezelschap houden maar ruw wees de jonge man haar af, zeggende 51 Wij trekken de wijde wereld niet in, Hilla, maar blijven in het veenGij kunt op de hoeve waken, indien gij met slapen kunt". Het meisje, op wier gelaat een pijnlijke trek zichtbaar was, keerde zich zwijgend om. Zij dacht aan den grijsaard, die hare verpleging noodig had, en ging met de anderen mede. Doch meer dan eens wendde zij het hoofd, om de gedaanten na te zien, die het veenland oostwaarts ingingen. Naarmate de nachtelijke 1861, die hel lijfeigenschap ophief behalve voor den in het gouvernement Astrakan wonenden stam der Kairrmkken, wier bande loosheid voor de openbare veiligheid gevaar lijk werd geacht, ook op dien stam van toe passing wordt verklaard. De stam der Kal- mukken telt op het oogenblik 150,000 zielen, die zonder onderscheid den Boeddhistischen godsdienst belijden. In officieele berichten uit Rusland te Berlijn ontvangen omtrent het vooruitzicht van den graanoogst wordt gezegd, dat het winterkoren wegens het natkoude weder gemiddeld niet gunstig staat e» dat het zomerkoorn ook te wenschen overlaat. Hier en daar is het graan ook door den worm aangetast. Aan de Standard wordt uit Moscou ge meld, dat de ofGcieel geopende jaarmarkt te Nischny Novgorod als totaal mislukt is op te vatten. Vreemde koopers komen er niet, en de Russen kunnen nauwelijks werklieden kragen voor het lossen der goederen uit stoombooten en spoorwagens. Zelfs boeren en tuchthuisboeven worden daartoe gebezigd. Een groote Moscovische firma biedt dagloo- ners negen gulden per dag aan als zij naar Nischny Novgorod gaan. Blijkens officieele berichten neemt de cholera in het grootste gedeelte van het gebied derWolga merkbaar af. Daarentegen neemt het aantal ziektegevallen in het gebied der Don, met inbegrip van Rostow, toé; op 31 Juli kwamen daar 1055 ziekte- en 447 sterf gevallen voor. Een telegram aan deNowosti uit Nischny Novgorod meldtdat het aantal cholera gevallen er eer af- dan toeneemt en dat het aantal herstellenden stijgt. De weersgesteld heid werkt gunstig op de gezondheid. Prof. Aurep verklaarde dat de cholera over het algemeen in zwakken vorm is opgetreden en gaandeweg een minder kwaadaardig ka rakter draagt, zoodat geen grond tot veront rusting bestaat. De bevolking wordt rustigerde gevluchte werklieden keeren langzamerhand terug. De directie [der groote Russische spoor wegmaatschappij heeft eene som van 100,000 roebels beschikbaar gesteld voor maatregelen tot bestrijding der cholera. Te Astrakan heett de overheid een hospi taal doen inrichten tot opneming der kinde ren van aan cholera overleden personen. Alsof Rusland nog niet genoeg geteisterd wordt, wordt thans gemeld dat de pest uit Turkije in het gouvernement Kars is overge bracht en dat ook in den omtrek van Batum die verschrikkelijke ziekte zich onder de Ma- homedaansche bevolking vertoond heeft. In verscheidene kolenmijnen van Polen zjjn werkstakingen uitgebroken. AFRIKA, President Krüger van de Transvaal heeft den 6n Juli te Pretoria den eersten steen uren voortschreden, werd het angstige gevoel, dat haar beklemde, heviger, en nu eens was bet haar alsof zij de mannen, die zich in de duisternis verloren, moest terugroependan weder had zij moeite den aandrang om hen te achtervolgen te onderdrukken. Het geheim, dat zij te bewaren hadlag baar als een zware, neerdrukkende last op de ziel. Toen zij bunne woning bereikt bad en door bet enge venster in het vertrek van den grijsaard had getuurd, zeide zij tot het meisje, dat haar veigezelde Vader Berndt slaapt gerust, Elsjo. Blijf gij in zijne nabijheid, want ik kau dezen nacht niet hier blijvon, maar moet bij hen zijn, die over ons waken. Niet voor de tweede maal zal Detief mij terugwijzen." Aleer Elsje iets had kunnen antwoorden, had Hilla haar schamel kleed nauwer toegehaald en was de heide ingegaanwaarover de koele nachtwind blies, en volgde zij snel en zeker het spoor der mannen, die zij een paar uren geleden had verlaten. gelegd voor de nationale bank met bijbehoo- rende muntgebouwen. P E R Z I E. Uit Teheran wordt aan de Times ge seind dat onpartijdige geneeskundige rapporten omtrent de cholera te Mesched aantoonen, dat de ziekte aldaar niet van een allerhevigst karakter is, maar desniettemin hadden er in Juni en Juli 5000 sterfgevallen plaats, zijnde 30 pCt. der aangetasten. Doch de vorige week zijn er slechts zeven personen aan de ziekte bezweken. Enkele plaatsen tusschen Mescbed en Teheran en tusschen Taabriz en Teheran zijn geheel vrij van de cholera. SCHIEDAM, i Augustus 1882. Bij de heden door burgemeester en wet houders gehouden aanbesteding voor de leve ring van het drukwerk voor de gemeente gedurende de jaren 4893—1897 was inge schreven door de heeren J. Odé voor f 976.80, J. B. C. Hulsman voor f 870,29 en gebrs. Van Noortwijk voor f863.68. De toewijzing zal later geschieden. Men schrift van 2 dezer uit Baarn aan het N.ti. d. D.: Van toren en trans, van villa en burger woning wapperen heden de Nederlandsche en Oranjevlaggen, een ongekende drukte heerscht langs straten en wegen, terwijl iedereen met het geliefde oranje is getooid ter eere van den verjaardag van H. M. de Koningin-Regentes, Ambachtsvrouwe van Baarn. Op den Brink, het hoofdplein van Baarn, is een monumentale eerepoort ver rezen met 4 verschillende ingangen, alle ge drapeerd en geflankeerd door groen en vlaggen. Binnen de eerepoort zijn de bustes der Koninginnen, kwistig met bloemen versierd, geplaatst, terwijl 4 groepeeringen, de vier jaargetijden voorstellende, het geheel vol tooien. Op de '.erepoort prijken, behalve de Nederlandsche en Waldecksche wapenschilden, de wapens van Baarn en die der provinciën van Nederland. Aan den ingang prijken ter linker- en rechterzijde twee kolossale wapenschilden, waarop«Hulde aan de Ambachtsvrouwe van Baarn" en: «Hulde aan de Koningin- Regentes". Deze eerepoort werd des avonds door meer dan 1000 illumineerglazen ver licht, terwijl aan de boomen op den Brink nog bijna een 1000-tal ontstoken werd. Het muziekkorps van de kapel van het 5e reg. infanterie, onder directie van den kapel meester, den heer Van Aken, bracht van 24 ure een keurig programma ten gehoore. Tegen 2 uur was op den Brink geen plaatsje meer onbezet, evenzoo voor het «Hótel Velaars", want men verwachtte de Koningin- Regentes tegen halfdrie daar ter plaatse. Het weder, dat zich in den morgen slecht Frederik, dien wij eenigen tijd uit het oog hebben verloren, dacht intusschen gedurig aan de schoone wederdoopster, die hem zoo plotse ling ontvloden was, en voorzag met angst het oogenblik, waarop een zijner ruiters de woon stede der dwaalgeesten zou ontdekken. Wat hij doen of laten moest, wist hij niet. Éene zaak stond echter vasthij moest er voor zor gen, dat hun geen haar werd gedeerd. De schemer was reeds ingevallen, toen hij da boerderij bereikte. «Uwe ruiters zijn heden dikwijls hier geweesten een hunner heeft herhaaldelijk naar u gevraagd, zeide de blinde boer op onverschilligen toon. tWeikef' vraagde Frederik geprikkeld. «Die, weiken gij Wouter noemt Sinds den middag kwam hij driemaal op do hoeve en toonde met eiken keer meer opgewondenheid en ongerustheid 1 Op 't laatst vloekte hij vreeselijk, zadelde zijn paard en spoedde zichvan hier.", Frederiks hart klopte onstuimig, zijne adem haling was zwaar, onheilspellend klonk het liet aanzien, klaarde geheel op, en tegen 3 uur verschenen de Koninginnen in een rijtuig, met twee paarden hespannen, op den Brink, waar HIT. MM. door burgemeester, wethou ders en leden van den raad en den secretaris werden ontvangen en gecomplimenteerd. De twee zonen van den burgemeester boden HH. MM. bouquetten aan, die minzaam wer den aanvaard. Onder de tonen van het Wil helmus en het gejuich der talrijke menigte vervolgden de Koninginnen den weg door de versierde straten der gemeente naar Soestdijk, waar verder eenige feestelijkheden zullen plaats hebben. Naar wij vernemen, is aan den kunst schilder Bisschop, te 's-Gravenhage, opge dragen het maken van een levensgroot portret ten voeten uit van de Koningin-Regentes, om te worden geplaatst in een der ledige vak ken in de trouwzaal van het stadhuis te Leeuwarden. Zooals men zich herinnert, heeft de Regentes daartoe vergunning verleend bjj haar bezoek te Leeuwarden. (W. v. d. D.) De verjaardag van H. M. de Koningin- Regentes is ook in verschillende Duitsche badplaatsen gevierd, de daar aanwezige Neder landers hielden feestelijke bijeenkomsten; zoo te Cieef, waar men zich bjj Maywald verzamelde. In het Kurhaus te Homburg werd des morgens een feestconcert gegeven. Op het programma kwamen voor: «Alt niederlün- disches Volkslied" door E. Kremser, «Hollan- dische Volkshymne, Hommage aux Pays-Bas", marsch door J. Langenbach, en «Amster- damer-Park-polka" door J. Strausz. In Westindische bladen wordt gesproken over de benoeming van tnr. Engelberts tot ommegaand rechter in Suriname. Het blad Suriname bijv. is van oordeel, dat er onder de ingezetenen der kolonie genoeg bekwame mannen te vinden waren en dat geen Neder lander tot deze betrekking had behoeven be noemd te worden. De betrekking werd boven dien thans tjjdelijk waargenomen door- den heer J. P, W. van Eijk, die haar vroeger bekleed had, maar door den gouverneur Lobman toen gedwongen was geworden ontslag te vragen. Het blad had gehoopt, dat zulk een achteruitzetten en voorbijgaan van ingezetenen van Suriname onder den nieuwen gouverneur niet meer zou plaats hebben en is over de bovenvermelde benoe ming zeer ontevreden. De Dinsdag te Rotterdam gehouden eerste der vier najaars-koffieveiiingen van de Nederl. Handelmaatschappijgetaxeerd naar den maatstaf van 54l/n Ct., voor goed ordinair Java, liep met levendigen kooplust 551/* Ct. vraag voor behoefte veroorzaakte deze prijs verbetering, die nog gematigd kan genoemd worden, wanneer in aanmerking genomen hem in de ooren. Zou Wouter wederdoopers hebben gevonden, en was hij de raadsheerert nageijld om hen op het spoor te brengen Een geringe troost vond hij in de zekerheid dat hij £op denzelfden tijd, waarop Wonter het eerst naar hem had gevraagd, het meisje, zonder het te willen, had gewaarschuwd. Zij moest thans reeds lang bij de haren de dwepers en valsche profeten zijnzij konden reeds ontvlucht wezen 1 Op den drempel van het groote woonvertrek zag bij de beide andere ruiters. Volgens hunne mededeeiing hadden zij diep in de heide tusschen de moerassen rond gedoold, maar niets gevonden dan verlaten turfgravershutten, waarvan er vele in het hoog veen gevonden werden. Van Wouter wisten zij niets, zij hadden hem niet ontmoet, en de hoeve bereikt lang nadat hij noordwaarts was weg gereden. {Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2