Zaterdag 6 Augustus. A6. 1892, N°. 8072 Zesenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Buiteiilandselie Berichten. Binnenlandsche Berichten. 1.85. - 2.50. - 0.10. UITGEVER: J. ODÉ. BURBA V BOÏBB8TB1AT, B 3 7. 6 E li e 1 De bladen beantwoorden op zeer levendïgen toon de heftige artikelen van eenige Fransche bladen over de Kongo-quaestie. De Qazette deelt mede dat de handel maatschappijen aan de Kongo het voornemen hebben eene rechtsvordering tot schadever goeding tegen den Onafliankelijken Kongo- Staat in te stellen. De commissie van 21 leden, belast met het voorloopige onderzoek van alle voorstellen tot grondwetsherzieningheeft Donderdag eene vergadering gehouden. De heer Saba- tier werd gekozen tot onder-voorzitter; de heeren Schollaert en Houzeau tot secreta rissen. Besloten werd, dat alle voorstellen in bet Fransch en het Ylaamsch gedrukt zullen worden, en dat alle voorstellen haar voor Hemelvaartsdag 1893 moeten toegezonden worden. Een officieele statistiek zal aan de commissie verstrekt worden van het aantal kiezers dat verkregen zou worden bij algemeen stemrecht van alle Belgen, boven den leef tijd van 21 of 25 jaar, die drie jaar in een gemeente gewoond hebben. De commissie is tot den 3den October uiteengegaan. De heer Grelle-Rogier, secretaris voor de buitenlandsche zaken van den Kongo-staat, is heden door koning Leopold ten gehoore ontvangen. Het onderhoud heeft ongetwijfeld geloopen over het jongste incident tusschen Frankrijk en de regeering van den Kongo-staat en over de berichten uit Njangwé en Katanga. DUITSCHLAND. Naar het schijnt zal, behalve de minister Herrfurth, ook zijn ambtgenoot van spoor wegen, de heer Thielen, uit het Kabinet treden, wegens de aanvallen waarin hij in de pers blootstaat over de onbevredigende uit komst der spoorwegen gedurende liet afge- loopen dienstjaar, dat een tekort van 40millioen mark heeft opgeleverd. Als voorzorgsmaategel tegen de cholera heeft de regeering voor Russische schepen, komende uit de Baltische zee, de Zwarte zee en de golf van Perzië, den toegang tot de Weichsel en de haven van Bantzig verboden. De rechtbank te Essen heeft al de beschul digden in het geding wegens stempelverval- sching vrijgesproken. F R A N K R IJ K. De ministerraad hield zich gisteren bezig met het geschil met den Kongoctaat. De onderhandelingen duren voort. Volgens berichten van den geneeskundigen dienst hebben verscheidene dagen geleden te Parijs zes gevallen van op cholera geljj- kenden buikloop plaats gehad, welke eerst na verscheiden dagen een doodelijken afloop hadden. ENGELAND. Woensdag heeft er eene vertrouwelijke bijeenkomst van leiders der liberalen plaats gehad ten huize van Gladstone, die weder hersteld is, ter beraadslaging over de be woordingen der voor te stellen motie van wantrouwen. De Ierscbe partij zou gisteren afzonderlijk bijeenkomen, doch men verzekert dat hare aanvoerders reeds met Gladstone eene afspraak gemaakt hebben aangaande het te volgen beleid. Slechts enkele harer vertegenwoordigers zullen het woordvoeren. De liberalen verwachten dat de stemming reeds Dinsdagavond zal plaats hebben, anderen echter Donderdag. In het gebouw van het Lagerhuis werd gisteren de Parlementszitting geopend. Op voorstel van den heer Ridley, gesteund door den heer Gladstone, werd de heer Arthur Peel met algemeene stemmen als voorzitter van het Lagerhuis herkozen. De minister Balfour wenschte den heer Peel geluk. De zitting werd daarna verdaagd tot Maandag a.s.dan worden de zittingen belangrijker, omdat dan de behandeling van het adres van antwoord op de troonrede aanvangt. De conservatieven zullen daarbij alles aanwen den om den heer Gladstone te dwingen zqn staatkundig programma nader te verklaren, maar vermoedelijk zal hij daarop niet veel antwoorden, omdat hjj daartoe, zoolang hij niet aan het bewind is, zeker niet door eene minderheid kan worden gedwongen. Den lOn of lln zullen de debatten worden ge sloten en tot stemming worden overgegaan over de van liberale zijde in te dienen motie van wantrouwen in het conservatieve Kabi net Salisbury, dat daarmede zal worden ten val gebracht. Terstond daarna zal de heer Gladstone bij de Koningin worden ontboden, die hem de vorming van een nieuw Kabinet zal opdragen, waarmede hij den 18n of20n dezer zal gereed zijn. Het Parlement zal dan verdaagd worden tot Februari, om aan de nieuwe ministers gelegenheid te geven hunne wetsontwerpen in gereedheid te brengen. In dien tusschentijd zullen ook de verkiezingen plaats hebben, noodig geworden door het als Parlementslid aftreden der nieuwe ministers. Naar het schijnt, hebben de conservatieven afgezien van hun aanvankelijk plan om, in strijd met alle traditie, de candïdatuur van den heer Gladstone in Midlothian opnieuw te bestrijden. Zijne vi ienden zullen er echter zoo gemakkelijk niet afkomen. Te Simla ontvangen telegrammen melden dat Afghaansche stammen in botsing zijn gekomen met de Chineezen en Russen aan den Pamir, en een aantal Khirghisen gevan gengenomen hebben. De expeditie van kolo nel Yanoff ïs te Ak Tash aangekomen. Meer dan 500 Russen zouden zich aan den Pamir bevinden. RUSLAND. Officieel wordt gemeld dat de cholera zich heeft voorgedaan te Perawo, een dorp in de buurt van Moskou, aan den MoskouKazan- spoorweg. Drie gevallen kwamen er voor, waarvan twee met doodelijken afloop. Overi gens is de toestand onveranderd gebleven. Volgens het Central News heeft de Rus sische regeering van de Suez-kanaal-maat- schappij bericht ontvangen dat het voorloopige reglement op het doorvaren van petroleum- schepen herzien zal worden, en dat inmiddels aan tankschepen de doorvaart niet toegestaan zal worden. ITALIË. Thans wordt met zekerheid uit Rome ge meld, dat een Fransch eskader naar Genua zal komen ter gelegenheid van het bezoek van den koning en de koningin aan de ten toonstelling aldaar. Dat zal wezen einde Augustus of begin September. Ook de F.ngel- sche, Duitsche, Spaansche en Portugeesche eskaders zullen zich terzelfdertijd daar ver- efeuigen. - - S F A N J E. Uit Valencia wordt gemeld dat er troepen gezonden zijn naar verscheidene dorpen in de provincie Murcia, waar wegens de accijnzen de orde is verstoord. PORTUGAL. De raad van administratie der koninklijke spoorwegen heeft de bewoordingen van het jaarverslag goedgekeurd, alsmede verschil lende voorstellen, die in de algemeene ver gadering op 1 October a.s. zullen worden ter tafel gebracht. GRIEKENLAND. In de Kamer heeft, bij de beraadslaging over de staatsbegrooting, de heer üelyannis verklaard alle verantwoordelijkheid voor den financieelen toestand te moeten werpen op Tricoupis, wien hij het deficit van 67 millioen verweet. Delyannis legde daarna een getuige nis af van zijne trouw aan het koningschap. AMERIKA. Volgens berichten uit New-York zal liet doode punt, waarop het Huis van afgevaar digden zich bevindt ten aanzien van de sub sidie voor de wereldtentoonstelling te Chicago, vermoedelijk met een vergelijk eindigen. De kredietwet,waarin een bedrag van vijf millioen dollars voor bedoeld subsidie voorkomt, zou terstond goedgekeurd worden, evenals de af zonderlijke wetsvoordracht voor die subsidie, doch het bedrag der subsidie zou voorloopig tot de helft teruggebracht worden. Uit Rio de Janeiro wordt gemeld dat de Senaat bij derde lezing het ontwerp tot am nestie voor alle staatkundig veroordeelden heeft aangenomen. AFRIKA. Uit Tanger wordt aan de Times gemeld, dat de betrekkingen tusschen de Engelsche en de Fransche gezanten oogenschijnlijk wel hartelijk zijn, maar de laatste toch voort durend kwaad stookt en het tegen Engeland gezinde plaatselijke blad ondersteunt. Ook heeft de Fransche gezant den sultan doen weten dat deze niet bevreesd behoeft te wezen voor Engeland, aangezien dit niets zou doen naar aanleiding van de den Engelschen gezant sir Evan Smith aangedane behandeling. SCHIEDAM, 6 Augustus 1892. Onze gemeente bood gisteravond een treu rig schouwspel van onchristelijken zin en on verdraagzaamheid. Het stationsplein was tot aan de Schie bezaaid met menschen, die daar deels uit belangstelling, deels uit nieuwsgierig heid, deels, zooals later bleek, ook met andere bedoelingen de terugkomst verbeidden van de afdeeling Schiedam van het »Leger des Heils", welke den velddag te Vogelenzang had bijge woond. Te 8 uur 19 min. stoomde de trein het station binnen en nauwelijks waren de heilssol daten buitengekomen, of zij werden verwel komd met liederen welke niet alleen hen, maar ook ieder weldenkende ten zeerste moes ten grieven. Zoo ging men op weg naar de «citadel" aan de Lange Haven, begeleid door hetzelfde grauw, dat zich niet tevredenstelde met het herhalen van het aangeheven ge schreeuw, maar zelfs tot handtastelijkheden overging, de heilssoldaten aangreep en hunne vlaggen verscheurde, ondanks het kordaat optreden der politie. Aldus vervolgd en gesard als een troep misdadigers, bereikten de heils soldaten ten laatste de «citadel", dankbaar althans heelhuids uit de handen hunner «christelijke" stadgenooten ontkomen te zijn. Indien bij den terugkeer van bedevaarten en zendingsfeesten, door «ongeloovigen" een dergelijke handeling werd gepleegd, hoe zou men dan zulk eene handelwijze en terecht op de kaak stellen 1 Hoe dan te oordeelen over het schandaal, gisteravond door»geloo- vige Christenen" bedreven? Indien de kapitein der heilssoldaten erop bedacht was geweest de politie tijdig kennis te geven van hunne terugkomst dan wij zijn er ten volle van overtuigd zou het den troep kwalijk gezinden niet mogelijk zijn geweest ouze goede stad in opspraak te brengen. Naar wij inet genoegen vernemen, zijn heden reeds verscheiden belhamels in ver hoor geweest bij den commissaris van politie wij hopen zeer dat zij eens duchtig zullen ge straft worden, opdat onze stad van verdere tooneelen van vervolging der heilssoldaten verschoond blijve. De Eerste Kamer der Staten Generaal, die a.s. Maandagavond hare werkzaamheden hervat, zal nog in dezelfde week, na het abonnkbbntsprijs, per kwart**l Jraoeo per post, door het geheel® Rijk Afzonderlijke nommers - ADVERTENTIEPRIJS: ran 1—10 gewone regels me inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10, Drieham. geplaatst wordt tegen twbkkaai, berekend.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1