A0. 1892. Maandag 8 Augustus. N°. 8073. Eerste Blad. Zesenveertigste Jaargang. Buitenlandsche Berichten. Binnenlandsche Berichten. Verschijnt dageiijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. fiUlISCHbiSD. De vertegenwoordigers der Duitsche Bonds staten en van de Pruisische departementen van algemeen bestuur komen a.s. Maandag te Berlijn bijeen om te beraadslagen over de stelling, welke op handelsgebied van Duitsche zijde tegenover Rusland moet worden aan genomen. De koning van Denemarken bood gisteren den officieren van het regiment Thuringsche ulanen te Wiesbaden een feestmaal aan. Volgens gerucht zouden in een der forten nabij Metz verscheidene gevallen van cholera zijn voorgekomen. fEiHEBIJK. Volgens berichten uit Madagascar begint de verhouding der inlandsche regeering tot den Franschen resident steeds minder gunstig te worden. T-erwijl Fnuik rijks protectoraat over het eiland toch erkend is, schijnt de eerste minister Rainilaiarivouy den heer Lacoste, Frankrijks vertegenwoordiger, slechts als een vreemdeling te beschouwenlaatst genoemde heeft ternauwernood een paar malen gehoor by den minister kunnen ver krijgen, sedert de maand Maart j.l. Men had gemeend dat de conventie, den 5n Augustus 1890 met Engeland gesloten, en gevolgd door een tractaat met Duitsch- land, Frankrijks invloed op het eiland voor goed zou vestigen. Het tegendeel is gebeurd. Het gouvernement der Hova's biedt op be dekte wijze weerstand aan elke poging der vreemdelingen om de oppermacht in handen te krijgen. Als een sprekend voorbeeld kan dienen, dat de Duitsche consul, in September 1891 benoemd, zijn exequatur gevraagd heeft door bemiddeling van den Franschen resident, maar dat deze tot nog toe niet in staat is geweest, aan zijn verzoek gehoor te geven. ENGELAND. De hof-maaltijd, gisteren in het koninklijk kasteel te Osborne ter eere van den Duitschen keizer gegeven, had plaats in de prachtvol gedecoreerde Indische zaal. De keizer zat rechts van de koningin, de hertog van Con- naught linies. Volgens de Timet zal de troonrede bijna uitsluitend handelen over de buitenlandsche zaken. Koningin Victoria vertrekt den 25n dezer van Osborne naar Balmoral, waar zij tot half November blijft. Te Limerick, in Ierland, hebben Donderdag avond weer ernstige ongeregeldheden plaats gehad tusschen voor- en tegenstanders van Parnell. Twee muziekkorpsen werden hand gemeen en de politie, die met steenworpen -ontvangen werd, moest ten slotte met de blanke sabel aan het gevecht een einde maken. Een aantal perèonen zijn gearresteerd. Aan de Times wordt uit Simla van gisteren gemeld, dat men verzekert dat bg het gevecht met de Hazaras vier of vijf Russen zijn krijgsgevangen gemaakt en geboeid naar Cabul gezonden. Uit Simla wordt gemeld: Een troep Khir- ghisen, door Russen aangevoerd, kwamen in botsing met Afghanen. De Russen verloren 5 dooden en 16 gevangenen. De Afghanen weigeren, de laatstbedoelden los te laten, verklarend, voortaan geen kwartier meer te zullen geven. Woensdag was het weer zeilwedstrijd te Cowes en andermaal hebben de jachten van keizer Wilhelm en van prins Heinrich daaraan deelgenomen, andermaal evenwel zonder iets te winnen. OOSTENRIJK. Naar verzekerd wordt, heeft de regeering, met het oog op gevaar voor cholera, afge zien van het houden van groote manoeuvres in Galicië. De Pcsti Hirlap houdt vol, dat de minister van het keizerlijk hof Szoegenyi tot Oosten- rijksch-Hongaarsch gezant te Berlijn zal wor den benoemd en vervangen door den minister van eeredienst Czaky, waardoor het geschil betreffende den doop van kinderen uit ge mengde huwelijken gemakkelijker tot eene oplossing zou worden gebracht. NOORWEGEN. In eene te Christiania gehouden groote arbeidersvergadering is het volgend organi satieplan voor de Noorsche arbeidersver- eeniging vastgesteld. De leden verklaren zich beslist tegen het socialisme en beschouwen een vreedzame oplossing der bestaande ge schillen als de beste. Tot hun voornaamste eischen behoorenalgemeen stemrecht voor mannen en vrouwenwettelijke invoering van een aeht-uurs werkdag; staats- en ge meentehulp aan landarbeiders tot het ver werven van grondeigendomverzorging door den staat van oude en gebrekkige werklie den; geljjk erfrecht voor echte en onechte kinderen, en vrije rechts- en geneeskundige hulp voor iedereen. s RUSLAND. Daily News meldt uit Odessa, dat Rus land waarschijnlijk een circulaire aan de mogendheden zal zenden over de executies te Sofia. Nog wordt aan hetzelfde blad uit Odessa geseind, dat de Panslavisten woedend zijn wegens den stand van zaken in Bulgarije. 2S< spuwen vuur en vlam. Het heet officieus dat de regeering van den czaar het voor nemen heeft eerstdaags aan de groote mogend heden een rondschrijven te richten over de terechtstellingen te Sofia. Daarin zou de wettigheid van het Bulgaarsche gerechtshof alsook de echtheid der stukken, door Rusland ontkend worden. Te Kasan hebben 132 geneesheeren en een groot aantal uit andere steden aan het departement van geneeskunde een protest gezonden tegen het bevel der heilige synode om in de steden, die door cholera zijn aan getast, processiën en openbare gebeden te houden, met het oog op het gevaar dat zoo danige ophoopiügen van volk opleveren voor overbrenging der besmetting. ITALIË. In de bladen wordt geprotesteerd tegen het aan negus Menelek van Abessynië toe geschreven voornemen om een gezantschap naar Parijs te zenden. Inderdaad mag, volgens het verdrag, dat de negus maar half nakomt en dat door Italië ook maar zwakjes wordt gehandhaafd, Abessynië zich niet tot de bui tenlandsche mogendheden wenden dan onder bemiddeling van Italië. Reeds herhaaldelijk evenwel maakte het, met geschenken enz., hierop inbreuk en is dit oogluikend door de regeering toegelaten. Nu evenwel maakt de pers alarm en zal iets moeten gedaan worden. Het vierde eeuwfeest der ontdekking van Amerika, is ook te Genua, waar Columbus, volgens sommige geschiedschrijvers, geboren is, gevierd, hoewel bij lange niet op zoo schitterende wijze als te Palos en Huelva. Er werd den 3n dezer een historische optocht gehoudende stad was bevlagd en de win kels en bureaux waren gesloten., SPANJE. Er hebben opnieuw botsingen plaats gehad in verschillende steden, ter zake van de octrooirechten. De militaire macht moest te "Vigo tusschen beide komen. B U L G A R IJ E. De door de regeering openbaargemaakte, voor Rusland zoo onteerende geschriften blijken haar in 1891 verkocht te zijn door zekeren Jacobson, destijds tolk van den toen- maligen Russischen gezant te Bucharest, den beruchten Hitrovo. De Duitsche vertegen woordiger te Sofia, Von Wangenheim, tevens belast met de waarneming van Ruslands be langen in het vorstendom, had de gevangen neming en uitlevering van Jacobson verzocht op grond van diefstal van papieren der Rus sische legatie te Bucharest, maar de Bul gaarsche regeering antwoordde dat zij dien persoon reeds, als verdacht van staatkundige kuiperijen, over de grenzen had gezet. Thans is gebleken dat zulks niet het geval was en dat Jacobson zich steeds te Sofia heeft weten schuil te houden, op grond waarvan opnieuw zijne uitlevering verzocht is. De Russische regeering levex't daardoor natuui'lijk een be wijs te meer voor de echtheid der bewuste stukken. A St E R I K A. De consul van Venezuela te New- ork heeft brieven ontvangen, waarin gemeld wordt, dat Cx-espo oveileden is. AFRIKA. Belichten uit Engelsche bron uit Marokko melden, dat de sultan acht gemachtigden en een commissaris benoemd heeft om de onder handelingen over een handelsverdrag voort te zetten, maar dat hun vertrek door deu invloed van de vertegenwoordigers van som mige mogendheden wordt tegengewerkt. Men gelooft dat de sultan, alvorens een definitief besluit te nemen, de wisseling van ministerie in Engeland afwacht. De Times verneemt uit Tanger dat niet de Fransche gezant in persoon, maar diens secretaris Souhart de stokebrand tegen En geland moet wezen. Op zijn aansporen zouden de leden der Fransche legatie weggebleven zqn tyj het vertrek der Engelsche missie, ofschoon die der overige buitenlandsche lega tion allen tegenwoordig waren. SCHIEDAM, C Augustus 1892. De gemeenteraad zal op Dinsdag 9 dezer, des namiddags ten kwartier voor twee ure, een vergadering houden. De alsdan aan de orde gestelde onderwerpen zijn: ingekomen stukken, waaronder ontwerp-verordening, regelende den werkkring der vaste raads commissie, belast met het onderzoeken der bezwaarschriften van aangeslagenen over hunnen aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen; en casuquo be noeming van leden en plaatsvervangende leden in die commissie; ontwerp-reglemeut, regelende de samenstelling en den werk kring der commissie van voorlichting, bedoeld in art. 19 der verordening op de heffing van een plaatselijke directe belasting naar het inkomenontwerp eener nieuwe instructie voor den secretaris-rentmeester van het bur gerlijk armbestuur; opmaken van een voor dracht ter benoeming van leden van het college van zetters voor 's rijks directe be lastingen. En verdere voorstellen en mede- deelingen. Bij kon. besluit is, inet aanvulling der be palingen omtrent de pensioenen der predi- kanten bij de protestantsehe gemeente in Ned. Indië, bepaald: lo. dat, bij herplaatsing in Ned. Indië van een gepensiouneerd predikant bg de prote stantsehe gemeente aldaar, zyn pensioen niet wordt uitbetaald over den tijd, gedurende welken hij activiteits-ti'aktement geniet 2o. dat wanneer een aldus herplaatste ge- pensionneerde opnieuw den dienst verlaat, hem zijn vroeger of een hooger pensioen wordt toegelegd, naarmate hij daarop volgens de vigeerende pensioens-bepalingen aanspraak heeft. DIIRA T. abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, doof-het geheels Rijk Afzonderlijke nummers 1.85. - 2.50. - 0.10. BVRBADi B ©"TER STB A AT, 2 7. Advertentieprijs: ran 1—10 gewone regels me inbegrip van eene Courantf 1.10, Iedere gewone regel meer- 0.1', Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1