«Men maakt", zegt het Bat. NIL, sde opmerking, dat de hangende lokken, waar mede op de nieuwe muntstukken (van 25 en 10 c.) onze jeugdige en lieftallige Koningin prijkt, op den inlander een vreemden indruk moeten maken. «De inlander houdt 't hoofd steeds gedekt en ook zijn vrouw en dochters vertonnen zich nimmer met loshangend haar. 't Beeld op de muntstukken doet den des- sa man denken aan slordigheid en onge manierdheid. «De zegsman van het NU. zou het beeld der voor Indië bestemde muntstukken ge dekt willen zien met de kon. kroon, zooals ook de beeltenis van Victoria, voorkomende op de in Bn'tsch Indië circuleerende geld stukken, gekroond is. Deze aangelegenheid fe misschien van meer belang, dan men meent." Als gedelegeerden der staatsspoorweg- maatschappij zullen alleen de heeren Span jaard en Perk de zitting van het internationaal spoorwegcongres te St.-Petersburg bijwonen. Het bericht betreffende werken ten behoeve van het medegebruik van den spoorweg van Botterdam over Gouda door de Holl. IJzeren- Spoorweg-rnaatscbappij eischt in zoover ver betering. dat dit medegebruik niet zal plaats hebben tusschen Rotterdam en Amsterdam, maar op de staats- en centraalljjnen Rot terdam—Utrecht-—Amersfoort, in aansluiting aan den Oosterspoorweg naar Zutfen. De stations Gouda, "Woerden en Harmeien, maar vooral Amersfoort, zullen daartoe worden tïïgebreid. De Belgische regeering zal op het 4e inter nationale coDgres tegen misbruik van alco holische dranken vertegenwoordigd worden door dr. F. A. Robijns, hoofdinspecteur van hot lager onderwijs. Hoe sterk Nederland bij den handel op den Kongo betrokken is, blokt uit de stati stiek over 1891, waarin door de regeering van den sEtat-Indépendant" de volgende cijfers gepubliceerd werden. Uitgevoerd naar Holland voor 6,448,353,15 fes.België voor 1,514,175,94 fes.Portugeesche bezittingen voor 1,356,645,62 fes.Fransche bezittingen voor 655,160 fes.Engeland voor 381,209,80 fes.Duitschland voor 134,002.16 fes.Frank rijk voor f 46.072,58. De Rotterdamsche gemeenteraad heeft de behandeling van het voorstel tot voltooiing van de Rijnhavenhetwelk op f 1,160,000 wordt geraamd, tot een volgende vergadering verdaagd. Uit Delft wordt ons nog gemeld, dat aan den heer J. C. Boers gisteren, ter gelegenheid van 2ijn 80»ten verjaardag werd aangeboden een album, bevattende ongeveer 250 namen en portretten van oud-leerlingen en vrienden. Door de besturen der volgende vereenigin- gen werd den heer Boers op de middag receptie persoonlijk hulde gebrachtde maat schappij «De Toekomst", waarvan de jubilaris bij deze gelegenheid tot eerelid werd be noemd; de feestcommissie, die zich geconsti tueerd had tot het geven van een feestcon- cert; de vereeniging «voor Noord-Nederlands muziekgeschiedenis", die hem met eene toe spraak van den heer prof. II. C. Rogge, aan bood een prachtig gecalligrafeerd huldeblijk, betrekking hebbende op de muzikale talenten van den jubilaris; de besturen der sMannen- zangvereeniging te Delft" en der afdeeling «Delft" van de maatschappij tot bevordering der toonkunst; het bestuur der studenten- muziekvereeniging «Apollo". Des avonds had in het gebouw »Be Ge meenschap" in het Agneta-park het feestcon- cert plaats, waarvan het programma was samengesteld uitsluitend uit toonwerken van den heer 3. C. Boers, uit verschillende tijd perken van zijn leven. Het orkest van het Concertgebouw uit Amsterdam, onder de leiding van den heer Fred. Boers, den zoon van den genialen com ponist, handhaafde ook thans zijn goeden naam. Het koor bestond uit ongeveer 100 dames en heeren. In de eerste afdeeling van het programma werden den jubilaris een drietal prachtige kransen aangeboden, een met het opschrift: «Den Grooten Meester. De feestcommissie. 4 Augustus 1892." éen met: «Hulde aan J. C. Boers op zijn tachtigsten verjaardag van het Delftsche Dameskoor." en éen van: s De Mannen-zang vereeniging te Delft, aan J. C. Boers. 1812—1892." Na afloop van het concert begaven de aan wezigen zich in het sierlijk geïllumineerde Agneta-park, waar een vuurwerk werd afge stoken. (N. B. Ct.) De «Yelddag" van het Leger des Heils, die Donderdag op het landgoed «Vogelen zang" bjj Haarlem plaats had, ter viering van het vijfjarig beslaan van het Leger in Nederland, was zeer drukbezocht. Wel een 10,000 personen woonden het bij, waaron der een 2000 heilssoldaten. Alles was uitste kend georganiseerd en liep nagenoeg over eenkomstig het lijvige programma af. Des morgens te acht uur werd het ope ningsschot gelost, de vlag op het midden van het terrein geheschen en de bijeenkomst door kolonel Oliphant, bevelhebber in Nederland, geopend. Te halfelf ongeveer kwam de generaal aan in de equipage eener familie te Bennebroek. Met een hartelijk «halleluja" ontving hem de schare, en nadat de kolonel de menigte had toegesproken, nam de gene raal zelf het woord. Eene eigenaardige plechtigheid verdient op- geteekend te worden. Het Leger des Heils. bij uitstek practiseh, begreep terecht dat by de tegenwoordige wijze van werken een groot aantal kleine plaatsen die aan binnen wateren liggen, geen beurt kregen. Om ook op deze een «aanval" te kunnen doen, heeft men een gewone Friesche tjalk gekocht, deze met hangmatten totzeer eenvoudig nachtver blijf ingericht en eenige jongelieden aange worven, om onder bevel van den ensign Tja- deo, de binnenwateren in ons land te beva ren en daar propaganda voor het Leger des Heils te maken. De jonge mannen waren gekleed in een net matrozenpak, van donker blauw, met een pet waarop het woord «Seheepsbrigade". Met eene toespraak van den generaal wer den zij, zooals het programma dat noemde, ingezworen en hun op het hart gedrukt, trouw te zijn aan God en aan het «Leger des Heils" en een beetje gevaar niet te schromen. Overigens gaf generaal Booth in zijne toe spraak tot de schare een overzicht van wat er gedaan is. Deze bijeenkomst werd afgewisseld door gezang met begeleiding van het Londensche muziekkorps, dat inderdaad als fanfarekorps verdienstelijk heeten mag. Nadat deze bijeenkomst was afgeloopen, trad de generaal opnieuw voor het publiek op in de groote tent, welke 2000 mensehen be vatten kon. Te gelijk hielden de heer en mevrouw Schoch eene heiligingsbijeenkomst op platform I, Tjaden en zijne matrozen eene in de kleine tent en mevrouw Oliphant geb. Schoch op platform H. De eerst- en laatstgenoemde bijeenkomsten waren wel de merkwaardigste, laatstgenoemde vooral, omdat de leiding daarvan uitsluitend aan vrouwen was opgedragen. Ongeveer twee uur trad de generaal nog maals op, nu op het tweede platform, terwijl terzelfder tijd elders bijeenkomsten werden geleid respectievelijk door stafkapitein Polstra, adjudant Jonker, adjudant Clark en zijne echtgenoot® en adjudant Wesseling. Daarna sprak de onvermoeide generaal in park IH de aanwezigen nog toe. Het was door dit alles reeds over halfzes geworden, toen de troepen konden worden opgesteld voor het défilé voor den generaal. Voorzien van de gekleurde vlaggetjes stelden zich allen in drie afdeelingen op en defileerden voorbij generaal Booth. Daarop werd een voor deze gelegenheid vervaardigd lied gezongen op de wijze van «Wien Neerlandsch Bloed" en de feestdag besloten met eene groote muzikale en dankzeggingsbijeenkomst onder leiding van kolonel Oliphant. Hiermede was de velddag geëindigd. Te Jorwerd (Fr.) is in 6 huisgezinnen febris typhoidea uitgebroken. De ziekte toont zich kwaadaardig. Er zijn reeds enkele per sonen aan bezweken. Door de autoriteiten zijn alle maatregelen genomen tot ontsmet ting en tegen verdere uitbreiding dezer ziekte. Even heneden de spoorbrug te Hattem, nabij de baggermachine, die aldaar wordt gebezigd bij de werkzaamheden voor de drink waterleiding, werd in den IJsel het lijk ge vonden van den heer L. de P., ontvanger te Hattem. Hij verliet zijn woning met het doel om een boodschap te Zwolle te doen en werd daarna vermist. Vermoedelijk is de heer De P., die den laatsten tijd meermalen last van duizelingen had en die nog gezien is op het jaagpad naar het Katerveer, even hoven de spoorbrug door een duizeling over vallen en te water geraakt. Joanna Cops, weduwe van Arnoldus van Heesch te Oshoopt 24 September a.s, haar lOOsten verjaardag te vieren. De burgemeester van Os verzoekt den ingezetenen «geen giften in te zamelen of te geven tot het organiseeren van een feest, dat allicht uitloopt op minder passende toestan den bij zulk een eerbiedwaardige gelegen heid," doch van gemeentewege en van de zijde van eenige aanzienlijken zal voor seen passende viering en goeddoening aan het oude vrouwtje" worden gezorgd. Eene gemeentelijke verloskundige te Breda, mej. v. d. C., werd deze week door den echt genoot eener kraamvrouw in diens huis op ernstige wijze mishandeld, omdat hij meende dat zijne vrouw niet met voldoende zorg door haar werd behandeld. Hij pakte haar bij de keel en sloeg haar zoo geweldig, dat zij half bewusteloos hij eene buurvrouw moest vluch ten. De zaak is in handen der justitie. Men schrijft ons uit Kleef: Het is een gezicht, dat ons eerst zeer vreemd voorkwam, doch waaraan wij nu ge woon worden, dat niet alleen heeren, maar ook dames blootvoets door onze lanen wan delen, de laatste meestal met sandalen. Die dit eenigen tijd gedaan hebben, raken er niet alleen aan gewoon, maar vinden het heerlijk, evenals de grastrappers en de ver schillende baden genietenden. Opmerkelijk is het getal der vele geneze- nen, dat niet minder dan 90 pGt. bedraagt, en dat van een cijfer van 1500 patiënten, die sedert 1 Maart 1.!., toen de inrichting geopend werd, hier in behandeling kwamen. Men moet de energie, het geduld en de minzaamheid bewonderen van dr. Bergmann, die eene taak heeft, welke bijna aan het ongelooflijke grenst. Die hij ongeneeslijk oordeelt houdt hij niet op door valsche voor spiegelingen. En toch geneest hij onderbuiks lijden zoowel als bloedarmoede, rheumatiek zoowel als hardnekkige hoofdpijnen, borst lijden zoowel als melancolie. In Holland verspreidde men het gerucht, dat de geheele onderneming alhier en R.-k. propaganda was, dewijl de groote man daar van (Kneipp) een R.-k. pastoor is. Niets is minder waar dan dat. Er komen hier wel Roomsch-ka-Jiolieke priesters van alle rangen, doch een orthodox predikant was ook al onder de candidaten en van godsdienstvormen is er geen sprake. Dat het voor Kleef een ontzaglijk voordeel oplevert, is natuurlijk; de hotels zijn vol en vele privaatwoningen bezet. En de uitzichtstoren ïs bijna gereed. (B. v. Z.-IL) Orerschle. Tot leden der commissie, die gehoord moet worden over de grensverande- ring tusschen deze gemeente en Rotterdam, zijn gekozen de heeren: M. van der Laan, Jb. Rodenburg, P. Zeeuw Janszoon, C. van den Berg Cz., T. B. Schouten, C. van den Berg Thz., D. van den Berg notaris, H. van "Woerden, Johs. van Kempen, A. Maat en N. Heemskerk. Rotterdam. De hoofden der politie te dezer stede hebben van gedachten gewisseld om de onder-inspecteurs van sabels te voor zien. Hoogstwaarschijnlijk zal er toe over gegaan worden. Het plan is dan met de reorganisatie gereed te zijn voor den aanvang der aanstaande kermis. Vermoedelijk zal het hoofddeksel dier beambten door een ander vervangen worden. (JB. NU.) Amsterdam. Meer dan 250 genoodigden van de Kamer van koophandel alhier ver- eenïgden zich Donderdagavond aan een feest maaltijd in de koningszaal van Artis, om de opening van het gedeeltelijke Merwede-kanaat te vieren. Een groot aantal dronken werden uitgebracht, die deels betrekking hadden op het feest van den dag, deels op den band tusschen de Duitschers en Nederlanders. Tot de gasten behoorden da gezant van het Duit- sche rijk, graaf Von Rantzau, de consul- generaal te Amsterdam, dr. Goehring, de ministers van buitenlandsche zaken en van waterstaat, de waarnemende commissaris der Koningin in Noord-Holland, mr. Ferf, enz. De eerste dronk werd door den voorzitter, den heer D. Cordes, ingesteld op de Vorstin nen op de Regentes, die steeds zulke blijken gegeven heeft van warme belangstelling in alles wat handel en nijverheid en den bloei van het vaderland betreft, en op de jonge Koningin, wie door haar moeder gelijke be langstelling wordt ingeprent. Deze dronk werd levendig toegejuicht, niet minder die, welke den heer Cordes instelde op den Duitschen keizer en op de hartelijke betrekkingen van vriendschap tusschen Duitschland en Nederland. Hierna werden dronken ingesteld door den heer Aug. Hendrichs op de beteekenis van een verbeterde Lek en op de regeeringdoor den minister Lely, die de waarde van het nieuwe kanaal in verband met de te ver wachten verbetering van de verbinding met de Noordzee deed uitkomenop den Amster- damschen Rijnhandel door den heer Termeu- len op raad en dagelijksch bostuur van Am sterdam en op de Duitsche gasten door den heer Heldring; door den Duitschen consul- generaal, die wees op den eerbied en de sympathie van Duitschland voor het kleine Nederland. Aan het eind stelde hij een dronk in op het Nederlandsche volk, waarbij zijn landgenooten zich met geestdrift aansloten. Hierna spraken nog de burgemeester van Amsterdam, mr. S. A. Vening Meinesz, op den bloei van handel en nijverheid in Neder land en Duitschland de voorzitters der han delskamers van Duisburg, van Dusseldorf, van Mainz, die allen de gastvrijheid van Amsterdam roemdende secretaris van sSchuttevaer", de heer Varenkamp, de heer Zur Mühlen op de Hollandsche ingenieurs van den waterstaat, inzonderheid op de heeren Wellan en Kemper.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2