N°. 8077. S A0. 1892, Zaterdag 13 Augustus. ©senveertigste Jaargang, Verschijnt dagelijks, iitgezonderd Dinsdag. üiïgeyërTT odé. Buitenlandsche Berichten* Binnenlandsche Berichten. ENGELAND. In de zitting van het Lagerhuis van Dins dag verklaarde de Parnellist Harrington nog dat, ofschoon zijne partij de tegenwoordige regeering wenscht omver te werpen, zij niet met de liberale party zal stemmen, wanneer die niet hare onmiddellijke aandacht wijdt aan zekere quaestiën. Dat is overigens haar belang, wanneer zij zich niet door de conser vatieven in moeilijkheid gebracht wil zien. Hij bejammert het, dat de heer Gladstone zich slechts bepaald heeft tot enkele woorden betreffende de uitgezette pachters. Bovendien wanneer het vraagstuk betreffende het ver- leerten van amnestie aan staalkundig gevan genen niet wordt opgelost, zal er eene nieuwe beweging ontstaan. De liberale partij zal dus verstandig doen met de openbare meening in Ierland op deze twee punten te bevredigen. De conservatief Sanderson maakte het denkbeeld belachelijk, dat het Parlement zal worden beheerscht door de «schapen der Roomsche kerk", en vroeg wie zich had kunnen voorstellen dat ook Gladstone naar Canossa zou gaan. Maar, zeide hij, men moet zich overtuigd houden dat, wanneer homerule in Ierland wordt ingevoerd, Ulster er zich met alle macht tegen zal verzetten. De voortzetting der debatten werd daarop •verdaagd tot Donderdag. In de gisteren gehouden zitting voerde Chamberlain bij de voortzetting van het debat over het adres van antwoord, ge durende een uur en tien minuten het woord. Hij zeide dat de oppositie het gouverne ment zal omverwerpen zonder haar politieke standpunt uiteengezet te hebben. Niemand kon zeggen of zij niet, terstond na aan het roer gekomen te zijn, weder in de minder heid zou geraken. Het land zou vertrou wen hebben in de buitenlandsche politiek van [Rosebery, want deze was aangekant tegen die van Gladstone en Morley met betrekking •tot Egypte. Doch indien Rosebery niet de ■portefeuille van buitenlandsche zaken aan vaardde, dan zou men binnen vijf of zes maanden aanstalten zien gemaakt tot de ont ruiming van Egypte, die door het volk niet werd goedgekeurd. De taak der oppositie met betrekking tot binnenlandsche zaken was eene Herculische en eischte twee onmis- ba-e voorwaarden: volmaakte overeenstem ming onder de leden der oppositie zeiven, en gematigdheid en steun van de zijde barer bondgenooten. Noch op de eene noch op de andere dezer voorwaarden kon de oppositie staat maken. Zij kan de opgewekte wenschen niet bevredigen. Bijgevolg was zij bjj voor- haat reeds gedoemd tot een onvermijdelijk wanslagen. De door Asquith gestelde motie van wan trouwen in het Kabinet-Salisbury werd des nachts met 350 tegen 310 stemmen aan genomen. De zitting is tot Donderdag a.s. verdaagd. Er is een Blauwboek verschenen over den loop van zaken in Uganda. Blijkens tijdingen uit Uganda, loopende tot 3 Mei, moet Mwanga, na met moeite aan de katholieke zendelingen te Budda ontsnapt te zijn, in zijne hoofdstad zijn teruggekeerd en ziji: koninklijk gezag hernomen hebben, waarna hij de Engelsche vlag heesch en zich protestant verklaarde. Het schijnt dat Lugard heeft toegestemd in de verdeeling van grondgebied, door welke de gewapende katholieken te Budda blijven. Het gerucht liep, dat de Fransche bisschop de katholieken aanspoorde om den oorlog voort te zetten. De positie der protestanten was echter goed beveiligd. F R A N K R IJ K. Door een 300-tal afgevaardigden van vrij- denkers-vereenigingen is te Parijs een bijeen komst gehouden. De heeren zijn na de vergadering in optocht getrokken naar het Maubertplein en het standbeeld van Etienne Dolet ("in de zestiende eeuw als ketter of godloochenaar opgehangen), hetwelk voor deze gelegenheid met vlaggen versierd was. Nadat kransen aan den voet van het gedenk- teeken waren neergelegd, hield een lid van den gemeenteraad een toespraak, waarin hij het afkeurde, dat de regeering een verzoe nende houding aannam jegens tot de republiek toegetreden geestelijken. Die geestelijken waren enkel huichelaars, beweerde hij. Wat men ook begon, de geestelijkheid was en bleef de vijandin van het volk, gelijk zij Dolet had ter dood gebracht. «Ontwaakt, burgers!" riep de redenaar uit. «Voorkomt deze vereeniging van geestelijkheid en regeering. Worgt deze vijandin, opdat de vrije gedachte zich verheffe, van aila hindernis bevrijd." Het is juist dat de minister Ribot de bezet ting der «iles Glorieuses", ten noorden van Madagaskar, gelast heeft. Ter viering van den honderdsten verjaardag der inneming van de Tuileriën en de verga derzaal der Wetgevende Kamer op 10 Augus tus 1792 had Wroensdag eene manifestatie plaats voor het standbeeld van Danton. Een groot aantal radicale vereenigingen was ver tegenwoordigd. Alles liep rustig af. De diefstal van een tweede bezending dyna miet, per spoorweg vervoerd, wordt van ver schillende zijden tegengesproken. Ook zon het gerucht, dat een hoeveelheid ontplofbare stof ie Parijs was binnengesmokkeld, van allen grond ontbloot zijn. Weder is een anarchist, Thibault genaamd, te Parijs gevangengenomen. Er zijn in zijne woning anarchistische proclamaties gevonden. DUITSCIILAND. Er wordt thans verzekerd dat de Pruisische regeering bij de Weimarsche druk heeft geoefend, om groote ovaties ter eere van Bismarck te Jena te doen verhinderen. De Weimarsche regeering weigerde echter alle bemiddeling niet alleen, maar benoemde ook later nog den rechterlijken ambtenaar Krin gel*, die namens den Jenaër gemeenteraad Bismarck begroette, tot eene hoogere waar digheid. Alle commentaren der pers over Herrfurth's aftreden laten zich aldus samenvatten, dat de liberalen er zeer pijnlijk door getroffen zijn, terwijl de conservatieven zich er over ver heugen. De benoeming van Eulenburg geeft aan de tegenwoordige regeering weder meer eene richting naar rechts. B E L G I E. Te Brussel kwam gisteren een ongeluks- rnare van den Kongo. Hodester, dé hööfdagent, en de 20 agenten die hem vergezelden, zijn door de Arabieren gedood of gevangengeno men. Men weet dat er zeven agenten op de stoomboot Augusts Beernaert gevat en ver moord zijnde factorijen der compagnie wer den vernield, en de koopwaren zijn in de handen der Arabieren. De «Sociélé Aiiónyme Beige pour le Commerce du Haut-Congo" was voor een bedrag van 300,000 fr. bij deze noodlottige onderneming betrokken. OOSTENRIJK. De Staatscourant bevat "de wet tot rege ling van den geldomloop, alsmede een besluit van den minister van ffnaneiën betreffende de invoering van de kroon als munteenheid. ZWITSERLAND. De bondsregeering heeft bekrachtiging ver leend op den eisch van den bonds-öfïïcier van justitie om den Franschman Paul Guibert (zich ook Meyer en Richard noemende), die bekend is wegens anarchistische woelingen en in het bezit is gevonden van ontplofbare stoffen en lonten, over de grens te doen zetten. RUSLAND. De toestand van den minister ven buitenl. zaken, baron Von Giers, is dermate verbeterd, dat hij tegen het laatst dezer maand een buitenlandsch verlof neemt van drie maanden. Eerst gaat hij naar Berlijn, dan naar de meren van boven-Italië en tegen den winter naar Monaco. Het internationaal congres van archaeologie, anthropologic^ en zoölogie, dat morgen wordt geopend en waavvoor zeer groote toebereid selen waren gemaakt, zal slechts door weinige buitenlanders worden bijgewoond. Virchow zal komen en te gelijker tijd de cholera bestu- deeren. Vele geleerden schreven, dat zij meer uit angst voor de quarantaine-maat regelen dan voor de cholera zelf wegblijven. B U L G A R IJ E. Uit Sofia verneemt de Times, dat men het daar eens is over den goeden uitslag van de reis van prins Ferdinand door Europa. De officieele ontvangst van den vorst te Wreenen en te Londen was allerhartelijkst en, hoewel dit is tegengesproken, de prins had te Miinehen een langdurig onderhoud met Bismarck. T U R E IJ E. De Standard verneemt uit Batoem dat on afhankelijke personen die de Armenische provinciën van Turkije hebben doorgereisd, een schrikwekkend tafereel hebben opgehan gen van de gruwelen door de vervolgers der Christenen bedreven, vooral sedert de aan voerder der Kurden eene aanmoediging uit Iyonstantinopel ontving. Werkelijk bescher men de overheden de bandieten. Bij de be- rooving van reizigers arresteerden de ban dieten de Armeniërs. P E R Z I E. Aan de Perzische grens breidt de cholera zich snel uit. Tal van soldaten van het sanitair kordon zijn reeds aan de ziekte bezweken. Het bezoeken der citadel van Kars is streng verboden. Ook te Teheran neemt de epidemie toe; verscheidene leden van het corps diplo matique hebben die stad verlaten. A M E R I K A. Het geschil tusschen het bestuur der ijzer fabrieken en het werklieden-syndicaat te Pittsburg is uit den weg geruimd, nadat van weerszijden iets was toegegeven. Eene werk staking, waardoor 130,000 werklieden hier en in het westen zouden getroffen worden, is daardoor voorkomen. De New-York Herald verneemt uit Laguyradat Crespo de gouvernements troepen onder Mendoza bij Victoria versloeg. Crespo's leger nadert Caracas. De ongeregeldheden te Homestead worden door de overheid als geëindigd beschouwd. Opnieuw hebben twee regimenten soldaten de stad verlaten. Uit Valparaiso wordt aan de New-York Herald gemeld, dat de opstand in Bolivia algemeen is. Men gelooft dat generaal Camasso zal terugkeeren en zich aan het hoofd der beweging stellen. AFRIKA. In de Transvaal in een wet uitgevaardigd, waarin alle arbeid op Zondag verboden wordt. De grondproductie zal daardoor met een zevende verminderen, een bedrag van f900,000 per maand. Maar president Krüger heeft ver klaard, dat hij den dag des Heeren voor geen millioenen wil verkoopen. SCHIEDAM, 12 Augustus 1802. J. Lourens is met ingang van 15 dezer aan gesteld als 2e brugwachter aan de Oranjebrug. Naar wjj vernemen, is door den minister van binnenl. zaken eene circulaire uitgevaar digd, bestemd voor de gemeentebesturen, waarin hunne aandacht wordt gevestigd op abonnementsprijs, per kwartaal Jranco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers 1.85. - 2.50. - 0.10. BtKGAU: B OTB IS ftT RAAT, K 37. Advertentieprijs: van 1—10 gewone regels me inbegrip van eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer - 0.10. Drikmaai. geplaatst wordt tegen tweemaal berekend.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1