een aantal maatregelen in het helang van den gezondheidstoestand met het oog op eventueele verschijning *Van choïera-gevallen. De minister van binnen), zaken, de heer Tak van Poortvliet, is gisteren, met verlof voor een paar weken, naar het buitenland vertrokken. De commissie voor de arbeids-enquête zal, wat de getuigen-verhooren betreft, met 1 October hare werkzaamheden eindigen. De St.-Ct. No. 187 bevat de wet van den 18n Juni j.l., houdende goedkeuring der op 14 October 1890 te Bern gesloten interna tionale overeenkomst tusschen Nederland BelgiëDuitschland Frankrijk Italië Luxemburg, Oostenrijk-Hongarije, Rusland en Zwitserland, omtrent het goederenvervoer op de spoorwegen. Daarbij is tevens gevoegd de inhoud van bedoelde overeenkomst, in de Duitsche en in de Fransche taal, de lijst der spoorweglijnen, waarop de overeenkomst toepasselijk is, het reglement betreffende de instelling van een centraal bureel, de uit voeringsbepalingen der overeenkomst en het slotprotocol. Ten opzichte van de toepassing van de militiewet worden mede als studenten in de godgeleerdheid beschouwd zij, die met het stellig gebleken voornemen om zich aan dsn geestelijken stand te wijdenhunne opleiding toi naar van den godsdienst bij het Roomsch-katboliek kerkgenuc-tochap ontvangen in de abdij van Berne, gevestigd te Hees wijk. De Eerste Kamer zal in 't loopend zittings jaar niet weder bijeenkomen. Het plan bestaat om terstond na de be handeling van het adres van antwoord üp de Troonrede, waarmee de nieuwe zitting in September geopend wordt, tot de openbare beraadslaging over de belastingvoorstellen over te gaan. (Fad.) De leden van de Staten-Generaalzijn uitg»- noodigd tot het dit jaar te Bern te houden internationaal congres van den «Vredebond*'. De Nederlandsche marine heett een groot verlies geleden. De kapitein-luitenant ter zee M. C. van Doorn, een van onze kundigste en meest bekende marine-officieren, chef van het materieel bij het departement van marine in Indië, is in de kracht van het leven door een ongelukkig toeval overleden. Blijkens een bij de familie ontvangen tele gram uit Batavia is kapitein Van Doorn door het op hol slaan van de paarden van zijn rijtuig verongelukt. De heer Van Doorn, die ridder was van den Nederl. Leeuw, was slechts 45 jaar oud. Door de marine en door een breeden kring van vrienden Kil zijn nood lottig vroegtijdig einde algemeen worden betreurd. Vad.) In de "Woensdagmiddag te 's-Gravenhage gehouden zomervergadering van den «Ge neeskundigen Raad van Zuid-Holland"' is medegedeeld dat dr. Egeling. wegens ge zondheidsredenen ontslag heeft gevraagd als lid van deze vergadering. Een langdurige gedachtenwisseling vond plaats over het rapport van den inspecteur dr. Carsten omtrent zijne verrichtingen in zake de typhus-epidemie te Scheveningen. Algemeen werd de indolente houding van het dagelijksch bestuur van 's-Graven'nage in dezen afgekeurd en de door een lid opge maakte conclusie, dat de gezondheidsbelan gen van 's-Hage en Scheveningen niet te best aan het gemeentebestuur zijn toever trouwd, vond bij geen zijner collega's tegenspraak. Bij acclamatie machtigde de vergadering den inspecteur tot den gemeenteraad der residentie een schrijven te richten, waarin de Geneesk. Raad de overtuiging te kennen geeft, dat Scheveningen door zijne opeen- gehoopte bevolking ia bekrompen ongezonde woningen, door de onvoldoende rioleering en het gebrek aan goed drinkwater in de dichtst bevolkte buurten, meer en meer een broeinest wordt voor besmettelijke ziekten niet alleen maar tevens het gevaar oplevert voor het epidemisch worden van sommige dezer ziekten, en dat onverwijlde voorziening in deze toestanden een dringende eisch is van het oogenbiik. Aan een commissie uit den Raad, be staande uit prof. Mac Gillavry, en de doc toren Van Iterson (Gouda) en Cramer (Rotterdam) is een onderzoek opgedragen naar de beste wijze van ontsmetten van woningen. Mede is aan eene commissie, bestaande uit de heeren dr. Snijder, Torn Leeson en Kros, belast met het onderzoek naar de behoefte aan vroedvrouwen in deze provin cie en zulks ter beantwoording der vragen van eene commissie uit de vergadering van de geneeskundige inspecteurs. De commissie voor verslag, omtrent het onderzoek naar de oorzaken der kinder sterfte in het eerste levensjaar, werd tot de najaarsvergadering diligent verklaard. De voorzitter deelde mede, dat de ver gadering van inspecteurs, Zaterdag voor 8 dagen mei, uen min. van binnenl. zaken gehouden, de quaesüc der invasie van de cholera van alle kanten had bezien en de maatregelen had besproken in de gegeven omstandigheden to nemen, in dien zin, dat men in het land gerust kon zijn. Het WA. neemt een particulier schrijven op van een lid der inlandsche aristocratie in de Minahassa aan een vriend in Europa, die, zegt het blad, voor des schrijvers eerlijkheid en betrouwbaarheid instaat. Daarin wordt in bijzonderheden al het kwaad geschetst, dat de tegenwoordige resi dent Stakman daar pleegt, door te handelen in strijd met de adat en Tcahiasa'dr. (zeden en gewoonten) en het nemen van maatregelen, die groote ontevredenheid wekken en het vertrouwen in de Indische regeering doen verlorengaan. De regeerings-commissaris Gallois werd belast met een onderzoek, maar met de zijdelingsche opdracht van den G.-G. om de zaak te onderzoeken zooveel mogelijk ten gunste van het bestuur en dus ook van de regeering. De schrijver zegt, dat hoe welmeenend de bedoelingen van den resident ook mogen ge weest zijn om als hervormer op te treden, hij gebleken is totaal ongeschikt te zijn, daar hij gebruik maakt van onwettige handelingen en niet te werk gaat met bezadigdheid, waar van hij voorbeelden aanhaalt. Zijn brief ein digt met de volgende woorden: Uit goede bron kan ik u mededeelen, dat de resident gehandhaafd blijft. Geve God, dat de Minahassa, tot het uiterste gebracht, niet in opstand kome. Gelukkig zien hoofden en bevolking nog met vertrouwen op tot onze geëerbiedigde Koningin, van wie zij nog alles verwachten." De Haagsche correspondent van de N. Qron. Ct. meldt, dat er weer ernstig sprake zou zijn van de oprichting van een groot sanato rium in de Scheveningsche boschjes. De plan nen daartoe, meldt genoemde kroniekschrij ver, zijn gereed en men is druk in de weer om het noodige kapitaal te zoeken. De oproeping tot het te Utrecht hou den van eene vergadering van Kamers van koophandel en audere nijverheids- vereenigingenter behandeling van het vraagstuk der invoerrechten, is andermaal uitgegaan van de Kamer van koophandel en fabrieken te 's-Gravenhagewelke reeds ten vorigen jare de eerste stappen deed tot het houden van een zoodanige vergade ring, Het plan is toen echter, voor zoover bekend, niet doorgegaan. Op het internationaal boekdrukkers congres, dat den 25n dezer te Bern zal worden gehouden, zal de «Algemeene Neder landsche Typographenbond" vertegenwoordigd worden door A. Rot (voorzitter van den bond) te Amsterdam. Als bewijs van den treurigen financieelen toestand van sommige Limburgsche gemeen ten kan wel dienen, wat het L. N. meedeelt, n.l. dat twee hoofden van scholen, op dorpen nabij Roermond, sedert Nieuwjaar nog geen traktement hebben ontvangen. Door de politie te Rotterdam is proces verbaal opgemaakt tegen een jongmensch, wonende te Schiedam, die korten tijd agent was bij de le Nederlandsche verzekering maatschappij op het leven tegen invaliditeit en ongelukken, en zich aan verduistering van geld ten nadeele dier maatschappij, waar van eene filiaal te Rotterdam is gevestigd, had schuldig gemaakt. NB. Ct.) De heer Hagenbeek, de beroemde dieren handelaar en zoöloog uit Hamburg, zal te Rotterdam in den circus eene reeks voorstel lingen geven met zijne gedresseerde wilde beesten. Leeuwen, panters, tijgers, olifanten, beren enz. zullen optreden als koorddansers, balloopers, gymnasten enz.: terwijl de heer Hagenbeek tablssux-vi va-ils van -ïO wilde dieren zal arrangeeren. (Maasbode.) Ter verbetering van het bericht van giste ren, wordt aan de D. C. medegedeeld, dat het bedrag van f300, hetwelk de in het gevecht te Lamtih zwaar gewonde en te dier zake gegageerde onderofficier Arie van Dui nen uit handen van den burgemeester van Dordrecht ontving, niet is eene gift, door de officieren in Atjeh voor hem bijeengebracht, maar eene gratificatie uit het «Fonds voor de te Atjeh verminkte onderofficieren en mindere militairen van Kola Radja", door den kolonel-commandant van het koloniaal werfde pot voor den betrokkene ontvangen en ter uitkeering aan den burgemeester van Dor drecht toegezonden, zonder verdere mede- deelingen. Dezen zomer hebben in den Haarlemmer meerpolder herhaaldelijk baldadigheden plaats wegens het gebruiken van vreemd werkvolk door de landbouwers. Ieder oogenbiik hoort men van vechtpartijen met de «Belgen zoo als de vreemdelingen gewoonlijk worden ge noemd. Ook op de landbouwers heeft men het gemunt. Hier werd in den nacht het koren platgetreden of afgesneden, elders het vee uit de weide gedreven, zelfs werden koeien en paarden verminkt. Dinsdagnacht is weder bij de wed. Koeckhoven aan den Sloterweg eene *koe den staart afgesneden en zoodanig gewond, dat het dier moest worden afgemaakt. In een vorig nummer kwam een bericht voor, meldende dat mej. Ten Have—Veninga, te Westerleetengevolge van bloedvergiftiging zou ztjn gestorven, ontstaan doordat boenwas bij het afwrijven van stoelen in eene wonde aan de pink zou zijn gekomen. De pink zou later afgezet zijn. "Van het geheel berichtje is dit waar, dat mej. Ten Have overleden isvan bloedver giftiging is geen sprake. Zij had geen wonde aan de hand, de pink is niet afgezetzelfs had de juffrouw geen stoelen met was ge wreven. (U. D.) Te Echt is dezer dagen bij het uitdelven van kiezel een gouden muntstuk gevonden, ter grootte van een gulden. Op de eene zijde staat een kruis, met verschillende wapens tusschen de armen, omgeven door de woorden «Archiduces. Aust. Duces. Burg et Brab." Op de andere zijde staan twee lelietakken met het jaartal 1600. Op den rand de woor den: «Albertus et Elizabeth D. C." Te Breda hebben zich twee gevallen van pokken met doodelijken afloop voorgedaan- Dinsdagochtend, ongeveer 6 uur, vloog- boven Breda een kolossale roofvogel, namelijk, een arend van de grootste soort. Hij kwam uit het Noorden en trok naar het Zuiden. Woensdagmiddag is de justitie uit Breda te Tilburg geweest, om een onderzoek in te stellen naar den Zondagnacht aldaar ge- pleegden moord op den fabrieksarbeider C. v. H. De lijkschouwing geschiedde in het gast huis in tegenwoordigheid van den vermoede- lijken dader F. B., die dit met de grootste kalmte aanzag. Het lijk van den verslagene werd daarna onder een toeloop van duizenden mensehen begraven. Daarna werd het verhoor door de justitie voortgezet, met het gevolg, dat nog zekere I,. C. als medeplichtige gearresteerd werd, teneinde met F. B. aan de justitie te Breda overgeleverd te worden. Te Maastricht heeft een werkman door het onvoorzichtig omgaan met eene revolver zijnen kameraad doodelijk getroffen. Als hoofdredacteur van de nieuw op te richten ochtend-courant te Amsterdam zal optreden de heer H. L. A. Obreen, corres pondent van de N. Hott. Ct. te Parijs, Een drukwerk, verzonden uit Amerika en geadresseerd naar Hillfoot (Dolland), kwam werkelijk den geadresseerde in handende postbeambten hadden begrepen, dat het naar Hellevoetsluis (Holland) moest. 's-Grnvenliage. De Koninginnen komen morgen voormiddag halftwaalf per staatsspoor alhier aan en keeren, na bijwoning van de wedrennen te Clingendaal, des avonds te 7.10 naar Soestdijk terug. Amsterdam. Den 31n dezer, den verjaardag der Koningin zal op den Amstel een groot waterfeest worden gehouden bestaande uit volkswedstrijden. Er zal worden geroeid in vier- entwaalf- riemssloepenroeiakenvletten en in sloepjesgeroeid door twee personen r ieder met een riemmet stuurmanallen beneden 16 jaar, geïntroduceerd door een lid eener erkende Amsterdamsche roei- of zeilvereeniging. Als le prijs worden voor dit nummer uitgeloofd 3 groote zil veren medailles en als 2e prijs 3 groote bronzen medailles. Het feestdat te éen uur aanvangt wordt geopend met eene parade van de hier ter stede besstaande roeivereenigingen alle beschikbare roeivaartuigen der Amster damsche vereenigingen zullen aan dit hier ter stede nog niet geziene schouwspel deel nemen. De opstelling van de roeivloot heeft plaats aan den Buiten-Amstel bij den Omval, van waar de vloot In verschillende liniën tot bij de stad zal oproeien. Het feest wordt besloten met een zeilwed strijd voor roeivaartuigen. Utrecht. Het plan tot stichting van een nieuw gasthuis voor ooglijders alhier is thans zijne verwezenlijking nabij. In het vorige jaar werd, nadat de onderhandelingen met het gemeentebestuur om den zuidooste lijken hoek van het Sterreboseh te bestem men voor het bouwen van het nieuwe gast huis niet tot een resultaat hadden geleid, door hel college van regenten daarvoor aan gekocht een terrein van ruim 30 aren, ge legen aan het uiteinde van de Blijenburg- straat. Den 20n Augustus zal de aanbesteding plaats hebben van het bouwen van het nieuwe gasthuis op dat terrein, naar de plannen van

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2