Knnst en Wetenschap. Gemengde Berichten. Armenzorg. V i s s c h e r ij. K e r 1c n i c n w s. Land- en Tuinbouw. 0 nderwijs. den heer D. Kruïf, te Gouda, dïe door regen ten met de voorbereiding van en het toezicht op den bouw is belast. Hei grondwerk en het leggen der fundeeringen moeten vóór den In December van dit jaar zijn verricht den ln September 1893 moet het gebouw onder dak gebracht en glasdicht opgeleverd zijn, en de verdere werkzaamheden moeten den ln Maart 1894 voltooid zijn, opdat alsdan, na goedkeuring door de directie, het gebouw in gebruik kunne worden gesteld. Den 13n, 14n en 15 Augustus zal in het gebouw der sAcademie van Beeldende Kun sten en Technische Wetenschappen", aan de Coolvest te Rotterdam, een tentoonstelling gehouden worden van: de ingekomen ant woorden op de doordeafdeelingRotterdam der ^Maatschappij ter bevordering der Bouw kunde", ter gelegenheid van haar 50-jarig bestaan uitgeschreven: eere-prijs, voor een vorstelijk verblijf, in de nabijheid eener groote stadalsmede van een verzameling, bestaande uit 42 platen van bouwwerken, uitgevoerd door leden der maatschappij. Opening der tentoonstelling Zaterdag 13 Augustus, des namiddags te 2 uur, toeganke- kelijk voor de leden der afdeeling en genoo- digden. Zondag en Maandag 14 en 15 Augus tus, van 's morgens 10 tot 's middags 4 uur, voor geïntroduceerden en belangstellenden. Een stuk van Mauve zoo vertelt de Rail Mall was door een liefhebber van een kunstkooper gekocht voor 48 pond. Het zou echter een of twee dagen bij den kunstkooper blijven staan, daar de liefhebber uit de stad moest. Juist in die dagen stierf Mauve. Nu kwam er een tweede liefhebber, die terstond 60 pond bood. Kunstkooper en eerste lief hebber deelden de winst. Thans is de waarde 400 pond. Het succes van onze schilderschool op de tentoonstelling te München is ook dit jaar groot. Eerste gouden medailles werden toegekend aan Tholen, Ter Meulen en Dake. Tweede gouden medailles aan Marguerite Roosenboom, De Zwart en David Oijens. Wegens vroeger te München behaalde on derscheidingen, bleven buiten mededinging Apol, Blommers, Bisschop, De Bock, Du Chattel, mevr. Grandmont-Bonders-Hubrecht, Gabriel, De Haas, Israels, Klinkenberg, J. Maris, W. Maris, Mesdag, Neulmijs, P. Oijens, Roelofs, Sadée, Van de Sande Bakhuijzen, Hubert Vos en Weisenbruch. Er bleven dus slechts een veertigtal mede dingende Nederlandsehe schilders over, die circa 150 schilderijen, teekeningen en etsen hadden ingezonden. Als men nu weet, dat de catalogus der tentoonstelling 2850 nummers telt, dan be grijpt men dat de strijd zwaar is geweest. Met Oostenrijk is Nederland het eenige land dat drie eerste medailles behaalde. Het anthropologisch congres te Brussel heeft Donderdag beraadslaagd over de ver antwoordelijkheid van misdadigers en de mogelijkheid van misdaden door suggestie. Prof. Benedikt ontkende het bestaan van zulke misdaden. Tot dusver is het niet be wezen dat een enkele misdaad gepleegd is onder den invloed van suggestie. Daarom heeft de wetgeving zich daarmee niet te be moeien. Verscheidene sprekers stemden met hem in. De heer Mendel, professor in de psychiatrie te Berlijn, ontkent zelfs de moge lijkheid van genezen door hypnose. Maar die meening werd door verscheidene andere leden bestreden o. a. door dr, Voisin, van de Salpetrière te Parijsden heer Berilion, redacteur van de Revue d' Hypnotisme en prof. Ladame, van Genève; laatstgenoemde herinnerde echter, dat de quaestia nog niet I rijp is en nog veel studie vereischt om tot klaarheid te komen. Internationale $por(tentoonstelling te Schevenlngen. Het uitvoerend comité ontving gisteren door tusschenkomst van het departement van buitenlandsche zaken, vanwege de Turksche regeering photographische af beeldingen, teekeningen en reglementen van de stoeterijen van Z. M. den sultan van Tur kije te Tchifar en sultan Sovi en bestemd voor de tentoonstelling. Deze inzending is dankbaar aanvaard en zal onmiddellijk geplaatst worden. Den 15n dezer, ter gelegenheid van het groot Landjuweel te Antwerpen te honden, zal het mo nument, gesticht ter eere van wijlen Jan van Beers, onthuld worden. Het is geheel voltooid en verrijst aan den rand van den vijver van het Stadspark. Uit arduinen kolom bestaande, waartegen 's dichters bronzen buste en medaillon is bevestigd en waar boven prijkt een bronzen genie, bezit het monument wezenlijke kunstwaarde en voert tot opschrift sAan Jan van Beers, zijne vereerders in Noord en Zuid". In de nabijheid van het slagveld van Waterloo, op de plek waar de straatwegen van Charleroi en Nivelles samenkomen, zijn zes geraamten opge dolven, met nog eenige overblijfselen van Engelsche uniformen, waaronder knoopen met het cijfer 15. Te Ems, Coblenz en op andere plaatsen in de Rijnstreek zijn Dinsdag tamelijk hevige schokken van aardbeving waargenomen. gezicht te werpen. Zij werd tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld, maar de keizer heefl de straf tot een maand verminderd. Een jong Frankforter, die in 1887 te Pest een ouden heer uit den Donau redde, werd dezer dagen verrast met het bericht, dat die beer over leden was en hem benoemd had tot zijn eenigen erfgenaam van zijn vermogen, f 230.000. De erflater had in zijn testement de aanteekening gemaakt, dat de jaren na zijne redding de geluk kigste van zijn leven zijn geweest Nadat den 7n dezer op den spoorweg Parijs Bordeaux, tusschen de stations te Grandjean en te Taillebourg, een trein ontspoord was, ten gevolge waarvan de machinist en de chef van den trein gedood en eenige reizigers gekwetst werden, had er den volgenden dag een spoorweg ongeluk bij het station te Castres plaats, doordien eene locomotief bij het rangeeren in botsing kwam met een trein. Eenige reizigers werden gekwetst, waarvan een zoodanig, dat men aan behoud van zijn leven wanhoopt. De gezondheidsraad te Parijs heeft gewezen op het gevaar van het gebruik van besmet ijs en daarom verzocht het ijs uit de vijvers van Epinay- Enghien niet langer tot consumtie toe te laten en een algemeen onderzoek te doen instellen naar de hoedanigheid van het ijs, uit andere wateren af komstig. In ijs bewaren de bacteriën haar levens vatbaarheid gedurende langen tijd. In de wijnbergen van Mareuil, die veel cham pagne leveren, heeft zich thans de druifluis ver toond. Te Presburg is een vuurwerkmakerij midden in de stad in de lucht gesprongen. De directeur is gedood en zijn vrouw ernstig gewond. Zoonis voor eenigen tijd gemeld is, heeft de onóersteunings-commixsie te Beesterzwaag gron den aangekocht om te ontginnen. Reeds sedert eenigen tijd ver.dienen een 70-tal arbeiders, die anders zonder werk zouden zijn, aldaar een Ilink dagloon, terwijl de uitkomsten, tot dusverre door ontginning verkregen, de verwachting verre overtreffen SCHIEDAM. Heden vertrok ter haringvis- scherij de logger Excellsior, schipper W. Seis. VLAARDINGEN, Statistiek der haringvis- scherij tot en met Woensdagavond. Ao. 1&89. Jagerij 2076 ton, 233 loggers 62.545,116 bom men 22.586, samen 87.207 ton. Ao. 1890. Jagerij 1368 ton, 287 loggers 77.941,194 bom men 38.626, samen 117.935 ton. Ao, 1891. Jagerij 2026 ton, 193 loggers 41.620,105 bom men 21.758, zamen 65.404 ton. Ao. 1892. Jagerij 1027 ton, 352 loggers 90.242, 276 bom men 63.904, zamen 161.173 ton. In 1880 waren op dat tijdstip de prijzen f 9.75 voor volle en f7 voor maatjes- in 1890 f 10.75 voor volle en f8 voor maatjes-; in 1891 f 16 voor volle en f 12 voor maatjes-, en heden f9 voor volle en f 7 voor maatjes-. Gisteren zijn alhier binnengekomen 3 loggers, gezamenlijk aanbrengende 65 last haring, en 2 bommen van Scheveningen, te zamen met 570 kantjes haring. MAASSLUIS. Gisteren zijn alhier binnen gekomen 3 schepen, aanbrengende 64 last haring. Een schip kwam uit zee terug met gebroken kluif hout. KRAL1NGSCHE VEER. Gisterochtend wer den ter markt alhier aangevoerd 319 zalmen, die voor f0.75 tot 0.90 per i/5 kilo werden ver kocht. Nog werden aangevoerd 274 St.-Jacobs- zalmpjes, die 90 ct. per i/s kilo opbrachten. De kleine botjes, welke door garnalenvjsschers in de netten uit zee worden opgehaald en geen waarde hebben, zijn door pachters van binnenwa teren op Texel van tijd tot tijd bij duizenden in die wateren overgebracht. Men is tot de ontdekking gekomen, dat bot, welke in voortdurend stilstaand water werd over geplant, zes ii acht jaren behoeft om tot ontwik keling te komen, terwijl de botjes, in stroomend water overgebracht, reeds na twee jaren voor den handel leverbaar zijn. Een vreemd exemplaar onder de Noordzee-be woners. Door een visscher te Terschelling is een visch gevangen, die den bek van een schar, de onderhuid van een tong en den rug van een tarbot had. Xed.-Herr. Kerk. Beroepen: te Schraard de heer F. G. Pont, cand. te Utrecht. Bedankt: voor Veldhoven door ds. J. Heenlt, te Budelvoor Gasselter-Nijeveen door ds. II. Limpers, te Stavoren. De 18e zitting van de algemeene synode der Nederlandsch-hervcrmde kerk heeft met 12 tegen 7 stemmen zich vereenigd met een rapport, dat de beslissing over de onvereenigbaarheid der be trekking van herder een leeraar der Ned-herv. kerk en het lidmaatschap der Staten-Generaai moet overgelaten worden aan de conscientiën dei- predikanten, zoodat de ten vorigen jare aange nomen bepaling is teruggenomen. De beer B, W. H. Franssen, te Haaksbergen overleden, heeft zijne geheele nalatenschap ver maakt aan de hervormde kerk in het dorp Haaks bergen. In de provincie Groningen begint tegenwoordig groote behoefte aan predikanten in de Ned.-herv. kerk te ontstaan. In den ring Grootegast zijn va cant Marum. Tolbert, Opeinde, Grootegast en Lutjegast, benevens Zevenhuizen en Wilp, waar godsdienstonderwijzers werkzaam zijn. Die vau Voor het gerecht te Berlijn kwam gisteren in behandeling het proces tegen den Kommerzienrath Anton Wolff, diens procuratie-houder Szama- tolski en den bankier Josef Leipziger. Wolff behoorde, als president van de zoogenaamde mil- lioenenclub en als chef van het oud-gerenommeer de bankiershuis Hirschfeld en Wolff, tot de meest v bekende persoonlijkheden der Berlijnsche beurs, en hij had in de voornaamste kringen zijne cliën ten. Thans is hij aangeklaagd van verduistering van 5Vs miliioen aan effecten, welke zijne cliënten hem ter bewaring hadden toevertronvvd. Leipziger wordt van heling beschuldigd, daar hij ruim 4 miliioen aan effecten van Wolff overnam. Szama- tolski eindelijk heet zijnen chef Wolff strafbare handreiking verleend te hebben. Wolff is boven dien nog aangeklaagd van bedrieglijk bankroet, begaan door vervalschte boekhouding en buiten sporige private uitgaven. Als speler en sportsman moet Wolff in de laatste vijf jaren 800.000 mark verbruikt hebben. Verder wordt aangevoerd, dat Wolff en Leipziger sedert twintig jaar wisselruite rij en waaghalzige speculaties bedreven hebben, doch zóo heimelijk, dat hun personeel tot het laatste toe er niets van bemerkte. Eerst toen het water tot aan de lippen gestegen was, werd de sluier opgetild. Om nu de middelen tot verder spe- culeeren te vinden, verpandde Wolff bij Leipziger de gedeponeerde effecten.'In het geheel bedraagt het passief bij de firma Wolff over de twaalf mil iioen. Intusschen hebben de crediteuren nog altijd kans, 50 percent te krijgen, daar er meer dan vijf mUloen mark activa voorhanden is. Bij het huidige verhoor trachtte elk der beide hoofdbe- scbuldigden den ander ais den verleider en zich zeiven als het slachtoffer voor te stellen. De zes tigjarige Wolff was zoo ontdaan, dat hij haast geen woord kon uitbrengen. Hij had het geducht op de zenuwen en deed niets dan schreien, zoodat twee artsen hem in de gerechtszaal ter zijde moesten staan. Wolff is veroordeeld tot KJ jaar gevangenis straf en vijf jaar verlies van eerLeipziger tot 10 jaar tuchthuisstraf en vijf verlies van eer. Szamatolski is vrijgesproken. Een Berlijnsch meisje, Anna Poetke, die najaren- lang met* een koopman te hebben geleefd door dezen, toen hij een rijk huwelijk deed, aan haar lot Werd overgelaten, ofschoon zij kindoren hadden, wreekte xich door den ontrouwe vitriool in het Het grootste gedeelte der bruidsgeschenken, welke de dochter van Sagasta, het hoofd der Spaansche liberalen, ontving, is gestolen. De geschenken, welke in het openbaar ten toon gesteld werden, hadden eene waarde van f120.000; er was ook een parure van turkooizen onder, welke de koningin aan de bruid geschonken had. Sagasta heeft een belooning van 20.000 peseta's uitgeloofd voor het vatten van den dief. Uit Helsingfors (Finland) wordt gemeld dat in den nacht van Zondag op Maandag de stoomboot Ajaxmet 100 pleizier-reizigers aan boord, in botsing kwam met de stoomboot Runcberg. De Ajax zonk onmiddellijk. Van de passagiers wer den slechts 10 personen gered tot nu toe zijn 35 lijken gevonden. Op eene vierde hoeve is thans te Edam een geval van miltvuur geconstateerd. Bij den land man J. de Jonge (wiens akkers grenzen aan die van P. Schouten en W. de Jonge, waar gevallen van miltvuur voorkwamen) is nu eene koe dood gevallen. Het cadaver wordt verbrand. Te Venraai is een geval van miltvuur gecon stateerd. De wettelijke bepalingen zijn in vollen omvang toegepast. Gistermiddag werd in tegenwoordigheid van de heeren Fabius en Kramer officieel gesloten de cursus in vrije en orde-oefeningen, te Rotter dam gedurende 4 weken, vanwege het rijk, gehou den onder leiding van den heer Van Aken, bijgestaan door den heer Flothuis. Niet anders kan gezegd worden, dan dat genoemde heeren een niet te overtreffen ijver, tact en werklust aan den dag gelegd hebben. Al is de tijd van 4 weken betrekkelijk kort geweest, de deelnemers hebben ontegenzeggelijk een ruim inzicht in het nieuwe onderwijsvak gekregen, en door de wijze van han delen van genoemde heeren zal zeker bij de meeste, zoo niet bij alle 54 deelnemers een gansch andere meening omtrent de vrije en orde-oefeningen gevestigd zijn. Wat ook de uilslag van het in October af te leggen examen moge wezen, voor zeker zullen alle deelnemers ten hoogste erkente lijk zijn voor de vele, goede en practisclie lessen en raadgevingen, van de leiders ontvangen. (.V. R. Cl.)

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3