N°. 8078. Ttveede Blad DE WEDERDOOPERS. A". 1892. Maandag 15 Augustus. Feuilleton. e s e n ve e r tgr s t e Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UIT G EVER: T. O D E. Bnitenlandsclie Berichten. BVKEAV: 18 O T E U S T It A A TE 2 7. advertentieprijs: van 110 gewone regols m mbegnp van eene Conrant1.1 Iedere gewone regel meer - 0.10 Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. abonnementsprijs, per kwartaal granco per post, door hei geheele Rijk Afzonderlijke nommers B E L Gr X E. De heer Van Eetveldesecretaris van binnenlandsche zaken voor den Kongo-staat, js gisteren van Brussel vertrokken, met ver lof voor den tijd van vele weken. De maat schappij voor den Boven-Kongo heeft Don derdag bij den minister van financiën een rapport ingediend, waarin zij hare grieven tegen den Kongo-staat te kennen geeft en de tusschenkomst van het Belgische gouver nement inroept. De minister heeft onmid dellijk geantwoord, met te vragen om de noodige inlichtingen. De Fransche regeering heeft Donderdag eene nota gezonden aan het bestuur van den Kongo-staat, waarin alle vroeger gestelde eisehen worden gehandhaafd. De nota bevat echter geen antwoord op de voorstellen tot onderwerping van het geschil aan eene scheids rechterlijke uitspraak. De Indépendance van gisteren bevat het volgende telegram: Benden Arabieren van het opperhoofd Rounaleza zijn van Tanganika naar Nyangwé en de Boven-Lomani gekomen. Zij verwoestten de riedel-zettingen. De op standelingen, die ten noordwesten van Ny angwé waren, zakten de Loualaba af tot Ribariba. Drie blanken werden gedood. De toestand is zeer gevaarlijk voor de nederzet ting, waar Hodister bevel voert. Men vreest, dat de Arabische hoofden te Stanley Falls en te Isanghi, die tot nu toe trouw waren geble ven, in opstand zullen komen. De Kongo- Staat zendt versterking naar het kamp van Bassoko. De Indépendance wijst op het ernstige van dit bericht en maakt sombere gevolgtrek- 15. sWij moeten nog noordelijker houden dan gisteravond," zeide Wouter. »De heide, waarop wij de boosdoeners aantroffen, strekte zich ver uit, en aan de overzijde van de rivier schijnen vele zandstrooken in het moeras te liggen. Vol hoop zag Frederik op. De woonsteden der menschen, waartoe Hilla behoorde, moesten veel zuidelijker liggen de weg, dien zij nu insloe gen, moest ongetwijfeld naar Holland leiden. Wanneer het hem mogelijk zou zijn achter te blij ven en zich van den troep los te maken, dan zou de bevrijding van het meisje kunnen gelukken. Met kennelijk ongeduld verbeidde hij dit oogenblik en zoo vaak hij den raadsheer in de oogen zag, klopte 1.85. - 2.50. - 0.10. kingen over den toestand aau den Boven- Kongo. De Etoile Beige bevat het volgend bericht uit den Kongohet syndicaat van de maat schappij Kantanga, bestaande uit 20 personen onder hevel van Hodister, is door Arabieren gedood of gevangengenomen. Het stoomschip Auguste Beernaert, dat goederen vervoert, werd door de Arabieren genomen. De facto rijen van het syndicaat zijn geplunderd. Het handels-syndicaat, waarvan Hodister directeur in Afrika was, heeft gisteren te Brussel een telegram uit den Kongostaat ont vangen, waarin melding wordt gemaakt van den dood van vijf zijner agenten (Tourot, No blesse, Piorret, Mussche en Chaumons) en van de plundering van verscheidene factorijen aan de Loualaba en Boven-Lomani. De kapitein Thyss, die het telegram heeft onderteekend, laat doorschemeren, dat hij de toekomst don ker inziet, ofschoon de Arabieren langs de Stanley-Falis tot nog toe rustig waren. Het bericht van gisterochtend dat de geheele zending van Hodister was te gronde gegaan, kan waar zijn; maar het is nog slechts het resultaat van veronderstellingen. Er zijn nog geene voldoende informatiën verkregen, op grond waarvan men alle hoop zou moeten opgeven. Hodister had 16 Europeanen bij zich en de laatste door hem afgezonden berichten dagteekenen van April. Uit de gegevens, die uit verschillende bronnen zijn verkregen, kan men nagaan dat de beweging moet zijn uitge gaan van de bevolking der oevers van het Tan- ganika-meer, alwaar de expeditiën der kapi teins Joubert en Jacques ter bestrijding van den slavenhandel zich bevonden, en can zou er geen sprake zijn van een opstand der Ara bieren in Nyangwé, maar van een inval in de streek van Nyangwé door vijandige benden van het Arabische opperhoofd in Tanganika. zijn hart ider, en haalde hij den teugel van zijn paard aan. Doch niet hem alleen gold de gestrenge blik en het valsche lachje, waarmee heer Nicolaas Wouter's ijver beloonde. Zonder twijfel had hij de gevangenen een spoedigen dood gezworen. Thans dacht Frederik aan de waarschuwing, die zijn neef hem gisteren gaf, en meende haar nu te be- grijpen. Intusschen hadden zij den rand van het hoogveen bereikt. Wouter reed af en aan en vond spoedig het pad dat zij moesten volgen. Hij geleidde zijne ge zellen over de droge plaatsen en zorgde er voor niet in het moeras ter zijde te geraken. Hiertoe was het echter noodzakelijk dat men zich van elkander afzonderde, hoeveel heer Nicolaas ook hiertegen mocht hebben. Frederik reed nog steeds naast zijn neef, doch zijn oog had reeds de plaats ontdekt, waar hij ongemerkt het reisgezelschap verlaten kon. En toen hij die plaats bereikt had, bleef hij ongemerkt achter. Hij drukte zijn grauwen hengst de sporen in de zijde en had spoedig den troep rui ters in ijlenden ren achter zich gelaten. Eerst toen hij de muren der veenhoeve terugzag, schepte hij ES8ÏLAKD. In den ministerraad werd gistermorgen besloten, dat het Kabinet zal aftreden. Salis bury vertrok gisternamiddag naar Osborne om de koningin het resultaat van de stem ming van het Lagerhuis en liet besluit van den ministerraad mede te deelen. Hall, conservatief, is te Holborn zonder oppositie tot afgevaardigde gekozen in plaats van den tot rechter benoemden Bruce. De koningin heeft het ontslag van het ministerie-Salisbury aangenomen. Men ver zekert, dat Gladstone heden eene koninklijke boodschap zal ontvangen om een nieuw ministerie te vormen. Ponsonby, particulier secretaris der koning in, lieefs gisteren Gladstone bezocht, om hem te kennen te geven, dat tot het begin der volgende week, waarin de samenstelling van een nieuw ministerie zal kunnen zijn vol bracht, zijne aanwezigheid op Osborne niet zal worden vereiseht, daar H. M. wenscht, den lioogbejaaiden staatsman de moeite van het telkens heen en weerreizen te besparen. Het Parlementslid Henniker Ileaton heeft thans een motie aangekondigd, met betrek king tot het stuiversport voor het verkeer tusschen Engeland en de Engelsche koloniën. Hij wil een commissie zien ingesteld, om de voordeelen van het stelsel te onderzoeken en na te gaan, hoe het is in te voeren. Verder moet deze commissie nagaan of de tijd nog niet gekomen is, dat Engeland de leden van de Post-unie bijeenroept, om over een wereld-stuiversport te beraadslagen. Heaton zal verder een motie voorstellen ten gunste van den aankoop door het rijk van de telegraafkabels der verschillende maatschappijen, teneinde langs dezen weg een verlaging van de tarieven te verkrijgen. Eenige Parlementsleden hebben Gladstone een oogenblik adem. Nog eens overdacht hij wat hem te doen stond en draafde toen onverschillig liet ruime voorplein op. De beide ruiters, die op wacht stonden! verwon derden zich over zijne komst. Doch kort en gebiedend klonk zijn bevel, om in den zadel te springen en naar Leer te rijden, waar heer Nico laas hunne hulp noodig had. Door geene beving der stem verried de jonker zijne bezorgdheid, en de ruiters koesterden geen achterdocht, omdat het de neef van hunnen gestrengen meester was, die hun dit bevel gaf. Zonder eenige onrust vraagden zij, wie op de gevangenen zou passen, en toen Frederik hun antwoordde, dat hij zelf dit zou doen, gingen zij welgemoed naar den stal. De jongeling zwenkte zijn paard ook naar den stal en leunde schijnbaar tegen de deur, waarachter Hilla en hare gezellen gekneveld zaten. De lucht was bewolkt en koel, maar hem was het, alsof het snikheet was en onophoudelijk dwaalde zijn blik naar den rijweg. Doch geen verraderlijk stofwolkje steeg omhoog, en ofschoon de kostbare oogenblikken voorbijvlogen, sleutelden de ruiters in de hoeve om, en trachtten schriftelijk verzocht dat de quaestie van den 8-uur-werkdag zal worden onderzocht en een plaats krijgen in de eerstvolgende troonrede. Men verzekert dat de groote meerderheid van de liberalen voor de beweging is. Uit Simla wordt van 11 dezer gemeld: Naar men verneemt, heeft een nieuwe hotsing plaats gehad tusschen de Russen en de Afghanen, op de hoogvlakte van Pamir. Bijzonderheden ontbreken. D I S C tl L A 5 1). Naar aanleiding van het bericht vauAm- sterdamsche bladen, als zou de Duitsche ge zant in Den Haag, graaf Von Rantzau, niet meer op zijn post aldaar terugkeeren, ver zekert de Nordd. AllgZeitung, dat in goed onderrichte kringen te Berlijn niets er van bekend is dat graaf Rantzau voornemens zou zijn den diplomatieken dienst te verlaten. De Nordd. Allg. Zeitg. zegt, dat de onder handelingen met Rusland tot sluiting eener handelsovereenkomst nog zoo weinig gevor derd zijn, dat aangaande den loop der zaak niets met zekerheid te berichten valt. De Foss. Zeitg. zegt, naar aanleiding van het ontslag van den minister Herrfurth, dat tengevolge der voortdurende wijzigingen in het ministerie, waarvan het meerendeel der bevolking de ware reden nooit verneemt, het vertrouwen des volks in het beleid en doorzicht der mannen die de teugels van het bestuur in handen houden steeds vermindert en de stoutmoedigheid van hen die wan ordelijkheden stichten in gelijke mate toe neemt. De Berlijnsche correspondent der N. 12. Gt. schrijft van gisteren Naardien reeds sinds veertien dagen alhier in de diplomatieke kringen werd gezegd, dat Stambouloff om geene andere reden zekere ge heime Russische documenten openbaar heeft nog eenig voedsel te vinden, alvorens zich op marsch te begeven. Ongeduldig liep Frederik voor den stal heen en weer en greep nu en dan onwille keurig naar zijn jachtmes, waarmee hij de ban den der gevangenen zou slaken. Toen de ruiters eindelijk afgetrokken waren, kon de jonker zich niet langer bedwingen fluks schoof hij den houten grendel terug, trapte de deur open, en trad den stal in, waar het lot zijns levens beslist zou worden. Bij zijne verschijning stonden de man nen op, en keken hem vol haat en toorn aan. Zonder echter op hen acht te slaan, boog hij zich over het meisje, dat neergehurkt was blijven zitten, neder en sneed de touwen door, die haar armen geboeid hielden. Doch de blik, dien het jonge meisje op hem wierp, sprak noch van vreugde noch van verbazinghare donkere oogen vulden zich met tranen, hare lippen bewogen zich, maar geen ge luid vermocht zij te uiten. Innig bewogen zesde Frederik »Sla op, Hilla, ik zal u de vrijheid geven. Niet mijne schuld was het, dat gij gevangene ztjt." Het gelaat van den gevangen Detleï werd tovd

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 5