Be gouvernementstroepen verlieten hun ver sterkingen om hen te vervolgen, maar stuitten op de reserve der insurgenten en werden letterlijk verpletterd. De insurgenten bezetten zonder verzet Bolivar en Soledad. JiPiS, Het nieuwe Kabinet bestaat grootendeels uit ministers, die reeds vroeger aan het roer waren. De samenstelling werd te Yokohama met voldoening begroet en men gelooft dat het een sterk Kabinet zal zijn. Ten aanzien van de binnenlandsche staat kunde zouden alle leden afkeerig zijn van de eischen der radicalen. Alleen de minister van koophandel en landbouw, die vroeger tot de leiders der radicalen behoorde, zou eenige wenschen der radicalen willen inwilligen. De buitenlandsche politiek zou vooral ten aanzien van de handelsverdragen vooruit strevend zijn. CHINA. Ambtenaren van het Tsung li Yamen ver klaren, dat zij geen ofïicieele tijding hebben gekregen van het voortdringen der Russen in Pamirland. Zij voegen er bij, dat de zaak hun niet aangaat en dat de geheele verantwoorde lijkheid op den Chineeschen gouverneur van Turkestan rust. A F B I K A. Aan de Times wordt uit Tanger geseind, dat, volgens aldaar ontvangen berichten uit Fez, de Marokkaansche ministers, die de slui ting van het Britsche tractaat belet hebben, ieder 50,000 frs. van den Franschen agent hebben ontvangen. Binnenlandsche Berichten. SCHIEDAM, 16 Augustus 1892. De heer J. C. Sander, hoofd der le tus- schenschool alhier, had den 15den dezer, in bescheiden kring en door waardeerende vrienden gelukgewenscht, het voorrecht, den dag te berdenken, dat hij 25 jaren genoemde betrekking vervult. Na acht jaar hoofd van de openbare school in de gemeente De Lier geweest te zijn, zag men hem daar slechts noode vertrekken, teneinde zijn arbeid in deze gemeente op te vatten in de openbare school aan de Warande, om elf jaar later dien voort te zetten in het nieuwe gebouw aan de Broersvest. Hoe hij onafgebroken met ijver op zijn post was als onderwijzer, en ook als directeur van de rijks-normaal school alhierhoe hij steeds als burger met onze gemeente in haar lief en leed mede leefde en zich een der eersten toonde, waar iets goeds tot stand te brengen was, of een krachtig helpende hand noodig bleek, daarover behoeven we niet uit te weiden dat weten allen, die onzen waardigen stad genoot als ambtenaar en burger mochten leeren kennen. We spreken zeker naar veler hart, wanneer we den nog krachtigen man nog vele jaren levens toewenschendat hij ze, zooveel in hem is, besteden zal ten nutte zoowel van oud als van jong Schiedam, daarvan zijn we ten volle overtuigd. Door de enquête-commissie te 's-Hage zijn, naar wij vernemen, twee brandersknechts uit onze gemeente, een meesterknecht en een pomper, opgeroepen om haar Donderdag a.s. inlichtingen te geven omtrent den arbeid in de branderijen alhier. Zondagmorgen te 4 uur bemerkte de brandersknecht W. Driessen, op de Nieuwe Haven loopende, dat er brand was op het dak van de branderij »Kunda" aan de West- vest, van mr. A. K. J. van der Drift. Driessen maakte uit de verte de brandersknechts van de j>Kunda", die voor de branderij op de komst van den meesterknecht stonden te wachten, op het ongeval opmerkzaam. De knechts gin gen daarop naar de in de nabijheid staande mouterij .van mr. A. K. J. van der Drift den mouter roepen en met diens hulp hebben zij denbrand, die door vonken uit den schoor steen op het dak was ontstaan, gebluscht. HH. MM. de Koningin en de Koningin- Regentes hebben een zilveren en een bronzen medaille, waarop HD. beeltenis, geschonken als prijzen voor den schietwedstrijd van het le bataljon rustende schutterij van Zuid-Hol land, van 46 October te Loosduinen te houden. De minister van buitenl. zaken heeft zich gistermorgen naai' Soestdijk begeven, ter audiëntie bij H. M. de Koningin-Regentes. De jongst verloopen maand Juli heeft, blij kens het heden verschenen overzicht van de opbrengst der middelen, weder een verblijdend rendement in de schatkist doen vloeien, n.l. ruim f455,000 meer dan in de gelijknamige maand van het vorig jaar (f 9,428,883,60s tegen f 8,973,227,48s). Zulks komt natuurlijk weer ten goede aan het batig saldo dat bestond van het reeds verschenen gedeelte des jaars en dat nu aangegroeid is tot f 3,449,000 tegenover de eerste zeven maanden vau het jaar 4891 (f64,519,123,16 tegen f 61,369,784,88) hoe zeer wij tegenover de raming voor 7/12 nog f3,024,000 ten achteren zijn. Vergelijken wij nu de maand Juli van dit jaar met die van het vorig jaar, dan zien wij dat er thans op de directe belastingen (grondb., pers. en patenten) te zamen f 98,000 minder is afbetaald. Daarentegen is aan invoerrech ten f17,000 meer ontvangen, terwijl de rubriek accijnzen de gewone afwisseling aan biedt, hier wat meer daar wat minder. Meer leverden opde suiker f 189,000 de wijn f1500, en de zeep f2000; minder: het gedistilleerd f 49,000, het zout f 3500, de bieren en azijnen ruim f5000 ea het geslacht ruim f17,000. 7 De waarborg en belasting der gouden en zilveren werken blijft zijn teruggaanden tred behouden. Ook nu weder was de opbrengst f2500 minder dan in Juli 1891. Van de indirecte belastingen zijn er twee met hoogere en twee met lagere opbrengst. Meer ont vangen werd aan hypotheekrechten ruim f2000 en aan successierechten f453,000; doch minder warende zegelrechten f 25,000 en de registratierechten ruim f2000. Van de verdere posten op den staat verschijnen alleen de posterijen met eene meerdere opbrengst van f8000, doch minder geïnd werd op de domeinen f 700, rijkstelegrafen f 7000, jacht en visscherij f1500, loodsgelden f4000. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's rijks schatkist op 13 dezer bedroeg: hij de NederlandscheBank f 8.179,419.13 en hij de betaalmeesters- 2,032,085.84Vs Te zamen f 10,211,504.97Vj De gewone audiëntie van den minister van financien zal op Donderdag 18 dezer niet plaats hebben. De heer Pierson, minister van financiën, brengt zijn vacantie te Fiims, in Graubun- derland, door. (Vad.) Naar het Daghi. v. Z.-H. en 's-Grav. met zekerheid verneemt, zal eerstdaags het konink lijk besluit verschijnen, waarvan reeds vroeger sprake was, en waarbij ingesteld wordt eene staatscommissie, belast met het onderzoek der viaag of de gedeeltelijke droogmaking vau de Zuiderzee, gelijk zij ontworpen is door de Zuiderzee-vereeniging, uitvoerbaar en in het algemeen belang van den staat moet worden gerekend. Bij gelegenheid van de interpellatie van den heer De Savornin Lobman betreffende de veeziekte, heeft de heer Fransen van de Putte zijns verbazing te kennen gegeven over de onbetamelijke wijze waarop de Belgische minister zich in den Senaat over eene be vriende regeering heeft uitgelaten, en daaraan nog toegevoegd, dat het oogenblik tot eene dergelijke onvriendelijke uitlating hem boven dien voorkwam al zeer slecht gekozen te zijn, nu de bescheidenheid om niet te zeggen de ingetogenheid aan ouze zijde, door belanghebbenden, door de pers, door de vertegenwoordiging en, voor zoover bekend, ook door de regeering betracht, zoo bijzonder uitkomt tegenover de geruchtmakende en in België sterk afgekeurde uitvoering, aan het ons opgedrongen Kongo-tractaat gegeven. Behalve de reeds opgegeven wijzigingen in den treinenloop der staatsspoorwegen met aanvang van 1 October, wordt nog mede gedeeld dat de trein van 8.5 v.m. niet,meer naar Tilburg, doch uitsluitend naar Rozendaal zal locpen. Daarentengea zal 9.11 v.m. van Rotterdam D. P. een trein naar de richting Venlo vertrekken, doch de trein van 10.5 v.m. van Rotterdam D. P. vervallen. Verder zal de trein van 7.32 n.m. van Rotterdam D. P. uitsluitend naar Rozendaal loopen, doch te 8,29 n.m. een trein van Rotterdam D.'P. naar Eindhoven afrijden. Gelria zegt, naar aanleiding van den dood van prof. De Vries, over dezen»Een vau de meest sprekende eigenschappen van dezen geleerde was zijn vurige vaderlandsliefde. Gewijd als hij zijn rijke leven had aan de Nederlandsche taal, droomde hij zich voor haar gaarne een gebied dat, zich uitstrek kende langs de kusten der Noordzee, over het zuiden van Afrika, door den Indischen archipel eu van stad tot stad in Amerika, millioenen en nogmaals millioenen zou om vatten. Wanneer dat ideaal hem bezielde, vonkte zijn oog van geestdrift, de kleine ge stalte scheen grooter te wordeo, zijne woor den waren kernig en met een gloed over goten. En niet uit klein belang kwam deze bezieling voorthet was zijn innige over tuiging dat onze taal nog eene groote roeping heeft: het verkondigen van het woord vrij heid op aarde. Zoolang onze natie trouw blijft aan het verleden vau watergeus, Vlaming en »boer", zoolang zal onze taal bestaan, om tot onderdrukten en slaven het woord der verlossing te spreken." Mr. Joan Bohl wijdt aan prof. dr. Jacob Moleschott een hoogst interessante studie in Eigen Haardwaarbij 't portret van den 70-jarigen geleerde en zijn beeltenis op middelbaren leeftijd zijn gevoegd, zoomede een afbeelding van het geschenk, den jubi laris door Ned. vrienden en vereerders aan te biedeneen schilderij van Jozef Israels, jHollandsch huismoedertje." Het jongst verschenen nummer van Eigen Haard bevat ook een portret van den heer P. C. Beelenkamp, hoofdinspecteur derHoli. ijzeren-spoorweg-maatschappijdie morgen zijn 50-jarig jubileum in dienst dier onder neming viert, met een bijschrift van den heer J. van Wickevoort Crommelin, chef van de thesaurie van genoemde maatschappij. Vau Het Centrum verscheen Zaterdag een keurig uitgevoerd feestnummer ter eere van dr. H. J. A. M. Schaepman, op diens zilveren priesterfeest, dat gisteren werd gevierd. In fraaien rand is de eerste pagina gevuld met een flink portret van den jubilaris en een feestzang, hem door Eduard Brons opgedra gen een adres van 't katholieke Nederland en verschillende bijdragen, uit Rome en van andere oorden, in binnen- en buitenland, in proza en poezie, benevens Schaepmans por tret van vóór 25 jaren, zijn verder in het feestblad opgenomen. De »Nederlandsche Brood-, Koek-enBan- ketbakkersbond" zal zijne jaarlijksche alge- meene vergadering houden op Dinsdag 23 Augustus a.s. des middags te 12 uur in de Officieren-Vereeniging te Schiedam. Punten van behandeling zijn o. a. Voorstel van de afdeeling »de Voorzorg" om op deze vergadering te besluiten tot het inzenden van een adres van instemming met het streven der vereeniging ihet Kunstambacht" te 's-Gra- venbage tevens het verzoek om bij eene even- tueele uitbreiding harer werkzaamheden, ook de bakkerij daaronder op te nemen. Voorstel van bet hoofdbestuur om de contri- butie van den bond zoodanig te verhoogen, dat ieder lid de Bondscourant gratis ontvangt, tegen betaling der contributie. Aangezien over het bedrag der verbooging nog al debat ontstond, stelt het hoofdbestuur voor de afdeelingen te laten kiezen, en welde con tributie met een gulden te verbougen, dus te brengen tot f2, waardoor de Bondscourant aan de leden gratis kan geleverd worden buiten bezwaar van de bondskasof wel de contributie te verhooogen met 50 cent en dus te brengen op f 1.50, waarbij de Bondscourant aan de leden gratis wordt geleverd, echter met bezwaar der bondskas, en een eventueel tekort bestreden wordt uit de kas van den bond. Bespreking der ingediende motie van de Leeu warder bakkersgezellen, aangenomen in hun ver gadering van 6 Februari 1892, te Leeuwarden, en luidende aDe vergadering gehoord de lezing van mr. P. J. Troelstra en het daarop gevolgd debat, spreekt als haar oordeel uit dat afschaffing van nachtarbeid en handhaving van Zondagsrust, vermindering van arbeidsduur en verbetering van vele werkplaatsen in bak kerijen van groot belang zijn voor bet bakkers vak, zijn beoefenaars en het broodetend publiek, wenscht dat door hulp van paiticulieren enden steun van den staat spoedig de gewenschte- verbetering tot stand kome." Voordracht van den heer G. J. Gantvoort van Amsterdam over het wenschelijke der ver zekering van gezellen. Vaststelling der bijdragen van de afdeelingen aan de bondskas (art. 7 alg. regl.). Dit punt komt niet in behandeling bij aanneming van punt 6 dezer agenda. Plaatsaanwijzing der volgende aig. vergadering. Verkiezing van een lid van het dagehjksch bestuur wegens periodiek aftreden van den heer D. Schreuder, die herkiesbaar is. Verkiezing van twee leden van bet hoofdbe stuur wegens periodiek aftreden van de heeren 11. J. Gantvoort Deventer en C. Stuffers Zaan dijk (beiden niet herkiesbaar). Hef in vele bladen en ook door ons medegedeelde bericht van de Amsterdammer over een vergadering, die te Middelburg zou gehouden zijn, in verband met de bestrijding der kosten van de ontvangst van HH. MM. de Koninginnen bij haar bezoek aan Zeeland, blijkt nu geheel en al uit de lucht gegrepen te zijn. In den Zondag te Scheveningen gehouden wielerwedstrijd bleven de Nederlandsche deelnemers in alle afdeelingen overwinnaars- Raland was de held van den dag. De heer G. A. baron Tindal meldt aan de N. 22. CL, dat hij niet behoort tot de oprich ters der nieuwe courant te Amsterdam. Door wijlen den heer P. v. D. te H. bij N„ (vroeger woonachtig te Amsterdam) is ver maakt voor de diaconie-armen der Ned.-herv. gem. f5000; de 12e kerk f2000; de diaconie scholen f1500; het weeshuis f1500; oude mannen- en vrouwenhuis f 1500het onder houd der kerkgebouwen f 1000het vernieu wingsfonds der jassen van de weesjongens f 750voor de diaconessen-inrichting f750 (alle te Amsterdam) het Ned. bijbelgenoot schap f 1000 den Evangelisatietak van de sVereeniging tot Verbreiding der Waarheid" te Amsterdam f 500de diaconie herv. gem. te Sloterdijk flOOO; het Ned. zendelingge nootschap te Rotterdam f2500. Zaterdagavond zijn van het etablissement Fijenoord uit gebrek aan werk niet minder dan 130 werklieden ontslagen, onder welke er waren, die sedert een groot aantal jaren daar hadden gewerkt.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2