A0. 1892. Vrijdag 19 Augustus. N°. 8081 POLITIE. Zesenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Bnitenlandsche Berichten. Binnenlandsche Berichten. Aeonnekkktspbijs per kwartaal tranco per postdoor het gcheele Rijk Afzonderlijke nommers 1.85. UITGEVER: J. ODÉ. BUREAU: BOf ERITRA AT, E 3 7. Advirtehtiefkijs: ma 1—10 gewone regel» me inbegrip van eene Courant. .......if |1.10» Iedere gewone regel meer- 0.10, Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Aan het commissariaat zijn als gevonden aangebracht ot aangegeveneen zilveren rozenkrans in een paarlemoeren doosje, een stalen rozenkrans, een wit schort en een gouden knopje met rooden steen. DUITSCHLAND. De Berlijnsche correspondent der 2V'. 22. Ci. schrijft van gisteren: Gisteren, aan het feestmaal in het officieren- casino van het le regiment dragonders der garde, in welke bijeenkomst beroemde veld slagen werden herdacht, bestond er gelegen heid dat de keizer en graaf Herbert von Bis marck elkaar zouden ontmoeten, daar graaf Herbert vroeger bij dit regiment heeft ge diend en nog tot het kader officieren be hoort. De keizer heeft echter bij ontvangst eener boodschap eensklaps het feest verlaten, naar men beweert om; eene ontmoeting met graaf Herbert te ontwijken. Het heet in diplomatieke kringen, dat het plan tot het houden eener wereldtentoonstel ling alhier ten deele ook vaarwel gezegd is wegens de groote terughouding, waarmede het in het buitenland, ook van de zijde der bondgenooten, bejegend is. Onder anderen heeft de Italiaansche minister van buiten- landsche zaken op de tot hem langs ver- trouweljjken weg gerichte aanvraag tamelijk afwijzend geantwoord. Onder de tegenwoor dige oeconomische omstandigheden, moet in het antwoord gezegd zijn, is Italië niet in staat meer dan op bescheidene wijze aan de tentoonstelling deel te nemen. In parlementaire kringen verwacht men in de eerstvolgende zitting van den Rijksdag een krachtig verzet tegen het dan ter tafel komend nieuwe legerontwerp, wegens de aanzienlijke uitgaven, welke dit zal na zich sleepen. Behalve een onmiddellijk buitengewoon krediet van 150 millioén mark zal eene jaarfijksche uit gave van 9M millioen noodïg zyn, welk bedrag door de belastinghervormingen van den minister Miquel zou gedekt worden. Ten einde de oppositie te bevredigen, zou de rijks kanselier, in overleg met den minister van oorlog, willen toestemmen in invoering van den tweejarigen dienstplicht, maai' de keizer zoowel als graaf Waldersee moet daar beslist tegen zijn. Een telegram uit Dar es Salam meldt dat de expeditie onder aanvoering van Johan nes den 29n Juli het station Kilima Ndjaro zonder gevecht weer bezet heeft en dat hij bedoeld station in volmaakte orde gevonden heeft. BEISIE. Dinsdagavond heeft de koning bij een hem te Arlon door de Luxemburgscbe maat schappij van landbouw aangeboden feestmaal, n antwoord op een heildronk, gezegd België is voorspoedig, omdat het voorzichtig en wijs is geweesteen geest van edelmoe digheid en vaderlandsliefde heeft het werk der grondwet van 1830 bezield. Ik hoop dat een zelfde geest hen zal bezielen, die zich met de herziening van dat werk bezighouden. De koning besloot met te drinken op den voor spoed der provincie Luxemburg. De burgemeester van Antwerpen, de heer De Wael, is gistermiddag tengevolge van een beroerte waardoor hij Zondag werd ge troffen overleden. ENGELAND. Bryce wordt kanselier van het hertogdom Lancaster en zal Rosebery bij buitenlandsche zaken ter zijde staan. De benoeming van Rosebery wordt door de liberalen goedgekeurd, hoewel zij de zwakheid van het radicale element in het Kabinet betreuren. De conser vatieven roemen Gladstone omdat hij volgens de traditie ervaren collega's heeft gekozen. De Times zegt-dat het 't Kabinet aan mannen van karakter, beslistheid en initiatief ontbreekt en dat de meeste ministers ondergeschikten zijn van Gladstone. De heer Gladstone zal weinig genoegen be leven van zijn Iersche vrienden. Reeds voor hij nog gereed was met de samenstelling van zijn ministerie zijn zij begonnen zijne binnen- landsche staatkunde af te keuren en te dreigen hem ten val te zullen brengen. Zaterdag hield de boud van uitgezette pach ters in den omtrek van Cork eene bijeen komst, waarin de ontwijkende antwoorden, door Gladstone op de vragen van Mac Carthy bij het adresdebat in het Lagerhuis gegeven, werden afgekeurd, terwijl eene motie werd aangenomen, waarin met nadruk bij de liberale regeering wordt aangedrongen op de onverwijlde indiening van een kortwetsont- werp, waarbij de landheeren verplicht worden met hunne uitgezette pachters in onderhan deling te treden over een billijken verkoop van hunnen grond, met bepaling dat de staat het daarvoor benoodigde geld zal voorschieten, en het plan dier regeering werd afgekeurd om het Parlement te verdagen tot Februari, zonder iets voor de uitgezette pachters gedaan te hebben. Zondag werd in het Phoenixpark te Dublin eene volksbijeenkomst gehoudenwaaraan 10,000 personen deelnamen en waarin met heftigheid het onvoldoende ;antwoord werd afgekeurd, door Gladstone in het Lagerhuis gegeven op het verzoek om invrijheidstelling der staatkundig veroordeelden, welke onder zyn vorig bewind in den kerker geworpen werden. Eene motie werd aangenomen, ver klarende dat homerule moet worden vooraf gegaan door eene wet, waarbij algemeene amnestie wordt verleend aan politieke ge vangenen. De heer Labouchere, liberaal afgevaardigde van Northamptonzal bij het Lagerhuis ophieuw de motie indienen tot ontruiming van Egypte, welke twee jaren geleden door het meerendeel der liberalen gesteund werd. Dinsdagochtend heeft te Londen de plech tige inhuldiging plaats gehad van sogr. Vaughan als aartsbisschop van Westminster door den pauselijken legaat, bijgestaan door 30 bisschoppen en tal van lagere geestelijken, en ,in tegenwoordigheid van vele buitenland sche gezanten en leden van den hoogen adel. Opmerkelijk is, dat deze plechtigheid sedert 1550 weer voor de eerste maal in het open baar plaats had, wel een bewijs dus dat het katholicisme sedert groote vorderingen ge maakt heeft. Berichten uit Bombay, betreffende het ge vecht tusschen Afghanen en Russen op het Pamir-plateau, melden, dat een aantal Af ghanen in de nabijheid van Ak-Tasch op eene kleine afd. Russen, onder majoor Janow, heefit gestooten. Na eene korte woordenwisse ling. tusschen de aanvoerders trok de bevel hebber der Afghanen zijn revolver en schoot een Russisch officier neer. Hierop ontstond een gevecht, waarin zeven Afghanen sneu velden. Het verlies der Russen is niet bekend. ECSLAO. Naar men verneemt, heeft de regeerings- commissie voor de granen in de op Maandag te St-Petersburg gehouden vergadering zich verklaard voor de opheffing van alle nog be staande maatregelen tot verbod van uitvoer van granen. De openbaarmaking van het desbetreffende besluit wordt eerstdaags te gemoet gezien. Het regeeringsblad bevat thans de over plaatsing van den gezant Hitrovo van Lissa bon naar Japan en van den gezant Struve van Washington naar Den Haag. De berichten uit het binnenland krijgen een steeds ernstiger karakter. Wekten de eerste maatregelen tot bestrijding der cholera hier en daar ernstig verzet, gaandeweg breidt die oproerige geest zich uit; met min achting wordt over de overheid gesproken; de geestelijkheid, eenmaal by de Russische boeren zoo hoog in aanzien, wordt in de ker ken in de rede gevallen en op straat uitge jouwd, ja zelfs zijn er gevallen voorgekomen dat geestelijken in het openbaar mishandeld werden, zonder dat de opgewonden menigte zich stoorde aan de waarschuwing dat zy het heilig sacrament by zich droegen. Waar volksmenners de domme menigte door onzin nige verhalen tot dei-gelijke uitspattingen weten e verlokken, zullen meer ontwikkelde leiders zeker niet achterblijven een geest van opstand tegen het gezag aan te kweeken, welke voor het bestaan des ryks gevaarlijker kan worden riaa de hevigste cholera-epidemie. Te Kiew is de cholera in de gevangenis uitgebroken. Te Nischny. Novgorod is het cholera-hos- pitaal door een geweldigen storm grooten- deels vernieldvele zieken zijn daarbij om gekomen. T II E I IJ I. Volgens de Weener All ff. Zeitg. heeft de sultan aan den Bulgaarschen minister-presi dent Stambouloff verklaard, dat hij met ge noegen een bezoek zal ontvangen van vorst Ferdinand, en is laatstgenoemde voornemens in den loop der volgende maand zich naar Konstantinopel te hegeven, om dan tevens zijne erkenning als vorst van Bulgarye en gouverneur-generaal van Oost-Rumelië te verzoeken. AMERIKA. De wisselwachters van den New-York-Cen- tral-spoorweg staakten gisteren, evenals die van Buffalo, Rochester en Pittsburg, den arbeid. De militie van Rochester en Elmero moet naar Buffalo vertrekken. De mijnwer kers in den omtrek van Olivcrsprings legden dynamiet onder de rails om te beletten dat de militie naar de bedreigde plaatsen komt. De militie trok de bergen over. Een passagiers- trein is door de mijnwerkers van Coolcreek aangehouden. Het is waarschijnlijk dat al de spoorwegen van Buffalo den dienst zullen staken. Uit Nashville wordt van 16 dezer gemeld Het gebouw, waarin zich de dwangarbei ders bevinden, werd hedenochtend aange vallen door 150 mijnwerkers, die trachtten de dwangarbeiders te bevrijden. De aanval werd afgeslagen door de bewakers, na een "hardnekkige worsteling, waarbij zes mijn werkers en drie der bewakers ernstig wer den gewond. Daar men beducht is vooreen nieuwen aanval door de mijnwerkers met medewerking van anderen, is militaire hulp gezonden. De Hew-York Herald verneemt uit Caracas van Woensdag dat de vijf "westelijke staten van Venezuela zich tot een zelfstandigen bond hebben vereenigd, van welke generaal Eleazar Urdante ach tot dictator heeft doen uitroepen. AFRIKA. Uit Tanger wordt gemeld, dat toen de Fransche gezant en de gezantschapssecretaris Maandag langs het strand reden, de secretaris door een Moorsch soldaat met een pantoffel op de borst werd geslagen. Bij de daarop gevolgde woordenwisseling trokken soldaten het mes. Waren niet eenige leden van het Spaansche gezantschap ijlings toegeschoten, dan zouden de gezant en de secretaris ge dood zijn. Toen de gezant den volgenden avond opnieuw uitreed, werd hij andermaal door soldaten beleedigd. De daders worden opgespoord. SCHIEDAM, 18 Augustus 1892. Naar wij vernemen, heeft de vereeniging van gisthandelaren het bestuur van de afdee^ l 00 JRANT. - 2.50. - 0.10.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1