ling Schiedam van den sNederlandschen t>rood-, koek- en bankelbakkersbond" een con^ cert van de statmuziek der Schiedamsche schutterij aangebeden, bij gelegenheid der algemeene vergadering van genoemden bond op Dinsdag 23 dezer i i de Officieren-Vereeni- gïng alhier. Ook zullen de leden van den bond door tusschenkomst van de vereeniging van gist- handelaren in de gelegenheid worden gesteld eenige branderijen te bezichtigen, met het oog op de gist fabricage. Men zal bet den leden van den bond gedu rende hun verblijf te dezer stede zoo aan genaam mogelijk maken. Vele ingezetenen zullen, naar rnen ons mededeelde, te dezer gelegenheid de driekleur uit hunne woning doen wapperen. Hedennamiddag kwam alhier in de Haven een tjalk 'van het iLeger des Heils", bemand met heilssoldaten èn matrozen, onder com mando van Enseign Tjaden, luitenant-stuur man. De schuit voerde in het want zoowel als in top een aantal vlaggetjes. Hedenavond zullen de janmaats van het aLeger des Heils" eene vergadering houden ïn de Citadel aan de Lange Haven. Hit Leiden wordt gemeld dat HH. MM. de Koningin en de Koningin-Regentes de aldaar van 7 tot 11 September a.s. te houden alge meene tentoonstelling der Hollandsche maat schappij van landbouw met een bezoek zullen vereeren. Uit Apeldoorn wordt bericht, dat het Hof in het begin van October weder op het paleis het Loo tot het einde des jaars verblijf komt houden. De prins en de prinses Von Wied zijn met hun kinderen Dinsdag te Domburg aange komen. De graaf d'Eu, prins van Orleans, schoon zoon van wijlen den keizer van Brazilië, en niet de hertog van Orleans, oudste zoon van den graaf van Parijs, is te Domburg aan gekomen. Wegens de ernstige ongesteldheid van generaal-majoor H. F, C. Hardenberg, inspec teur der infanterie, is bij koninklijk besluit de waarneming der functiën van inspecteur der infanterie opgedragen aan luitenant- generaal F. M. B. ridder Alewijn, adjudant in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin, chef van den generalen staf; bij dat besluit is tevens bepaald, dat luitenant-generaal ridder Alewijn voornoemd ook tijdens die waar neming zal belast blijven met zijne betrek king van chef van den generalen staf. In verband met de nieuwe regeling op het bezichtigen der kon. paleizen, vernemen wij nader, dat door de Koningin-Regentes, bij uitzondering, een enkele maal wordt afgewe ken van de persoonlijke toegangsbewijzen, daarvoor noodig, n.l. wanneer dit door bestu ren van liefdadige instellingen ten behoeve hunner verpleegden rechtstreeks aan H. M. schriftelijk wordt aangevraagd. De heer M. L. J. Bergeyron, bij kon. besluit benoemd tot consul te Cette, is in die hoedanig heid door de Fransche regeering erkend. In de gisteren gehouden openbare verga dering van den Raad van State, afd. voor de geschillen van bestuur, was o. a, ingekomen een kon. besl., waarbij, op het beroep van F. K. van der Heiden, onderwijzer te Oost- zaan, tegen een besluit van Ged. Staten van Noord-Holland, waarbij zijn verzoek om ver gunning tot gelijktijdige waarneming van de betrekking van boekhouder der te Oostzaan gevestigde brandwaarborg-maatschappij is afgewezen, wordt verklaard dat Ged, Staten ten dezen ten onrechte art. 36 der onderwijs wet hebben toegepast. Veeartsen die verlangen benoemd te wor den tot assistent aan 's rijks veeartsenijschool te Utrecht, voor het tijdvak van 1 October 1892 tot en met 30 September 1893, op eene bezoldiging van f1000 's jaars, gelieven vóór 10 September, met opgaaf van leeftijd en overlegging van hun diploma van veearts, schriftelijk daarvan te doen blijken in een aan H. M. de Koningin-Regentes gericht verzoekschrift. Bij de op den 13n Aug. j.l. gedane peilingen in den Nieuwen Waterweg, door de beambten van den waterstaat en het loodswezen is als volgt waargenomen: aan de zwarte-tonnen- zijde 71,0 decimeter; 50 meter benoorden de lijn der roode geleïdelichten 77.0 decimeter op de lijn der roode geleidelichten 80.0 deci meter; 50 meter bezuiden de lijn der roode geleidelichten 77.0 decimeter; aan de witte- tonnenzijde 53.0 decimeter; verder binnen waarts van af bovengenoemde lijn50 meter benoorden de lijn der groene geleidelichten 79.0 decimeterop de lijn der groene geleide lichten 80.0 decimeter; 50 meter bezuiden de lijn der groene geleidelichten 82.0 decimeter grondslag voor getijseinen, bij gewoon laag water, bij dag en nacht 77.0 decimeter. Als grondslag van de getijseinen wordt gerekend van af den 20u Aug. j.l. 77 dM. bij gewoon laag water, zoowel overdag als 's nachts, zijnde het minste water in de 100 M breede vaargeul, van 50 M benoorden tot 50 M bezuiden de lichtenlijnen. De diepte in den mond van den Waterweg, was met gewoon laagwater (7dM A. P.). Als een bewijs dat de scheepvaart langs de Vecht, ook na de opening van het Mer- wedekanaal, nog wel van eenige beteekenis schijnt te zullen blijven, kan dienen, dat in de week van 7 op 14 Augustus j.l. nog 210 schepen de Vechtbrug te Nederhorst den Berg passeerden. Naar wij vernemen, zal ook de heer H. A. Perk, door omstandigheden verhinderd, niet als afgevaardigde van de exploitatie-maat schappij aan het internationaal spoorweg congres te St.-Petersburg deelnemen. De burgemeester van Bergen-op-Zoom, de heer De Roock, die in den laatsten tijd, naar aanleiding van de daar plaats gehad hebbende ongeregeldheden, op zeer gespan nen voet met den gemeenteraad stond, is Dinsdag aldaar overleden. De sVictoria Alliance", Australische matïg- heidsbond, zal op het 4e internationaal con gres tegen drankmisbruik te 's-Gravenhage worden vertegenwoordigd door dr. Meaden, van Melbourne, en de Medical Temperance Ligue door dr. Dyce Duckworth van Londen, lijfarts van de koningin van Engeland. Het reeds vele jaren gevormde plan van eenige Hollandsche cricketspelers, om aan de Engelschen, die jaarlijks in Nederland aan de cricketwedstrijden komen deelnemen, een contra bezoek te brengen, zal eindelijk worden ten uitvoer gebracht. Het elftal, dat uitslui tend uit Hollandsche amateurs bestaat, en dat zich Zaterdagavond te Rotterdam hoopt in te schepen om den volgenden middag te Huil te arriveeren en dan de reis met den trein tot Scarborough voort te zetten, is als volgt door den N. O. B. gekozenC. Posthuma, P, Tromp de Haas. leden der Haarlemsche cricketclub sRood en Wit"J. G. Schroder. Küpfer en dr. H. Gorten, leden der Amstel criket-club uit Amsterdam; F. van den Bosch en C. de Groot, leden der cricketclub sOlym- pia" uit Den Haag; H. M. van Oosterzee, E. Harrison en C. Nolet, leden der Haagsche cricketclub, en A. Eyken, lid der Utrechtsche cricketclub j>Hercules". Aldus samengesteld, zal het Hollandsche elftal zeker geen slecht figuur maken. Dins dag 23 dezer zullen de wedstrijden ver moedelijk 5 in getal aanvangen en Zaterdag d.a.v. eindigen.. Het Hollandsche elftal zal staan onder leiding van den heer C. Nolet uit 's-Gravenhage. De toestand van luitenant Metelerkamp is niet ongunstiger, maar wegens de ge volgen van de hersenschudding is zijn vervoer nog verboden. Het bewustzijn is teruggekeerd. Dinsdagmiddag vertrokken van Delft een tweetal tjalken, bemand respectievelijk met 6 en 12 heilsmatrozen, onder commando van de heilsschippers Enseign Tjaden en kapitein Feenstra. Van deze tjalkeu gaat de grootste naar de binnenwateren van Friesland, de andere naar Zeeland, om in de dorpen dier provinciën bijeenkomsten te houden en de leer van het Leger des Heils te verkondigen. Vóór aan de schepen prijken op een rood bord de woorden»Op ter redding 1" en de vlag van het Leger wappert in den top van den mast. Door mr. H. Albarda te Leeuwarden is aan het museum van natuurlijke historie bij de rijks-universiteit te Leiden ten ge schenke aangeboden zijn hoogst belangrijke verzameling insectengeborgen in twee eikenhouten kasten en bestaande uit ruim 4400 exemplaren. Den schenker is daarvoor de dank der regeering betuigd. Door wijlen mr. A. Looxma Ypey, van Rijperkerk, is aan de gemeente Leeuwarden gelegateerd de som van f5000, met verzoek uit de inkomsten daarvan te voorzien inliet onderhoud der aau hem toebehoorende graf steden op de algemeene begraafplaats en bet overschot te besteden tot giften aan de armen van Leeuwarden. Uit Beetsterzwaag wordt aan de AT. 22. O/, gemeld Tot lid der commissie voor Beets is be noemd de heer N, Koomans, ontvanger der registratie, die de benoeming beeft aange nomen. De commissie heeft weder 6 hectare land ter ontginning aangekocht, zoodat thans ruim 12 hectare in haar bezit is. Ruim 70 arbeiders zijn op het land aan den arbeid. Binnen 4 weken zullen de arbeiderswoningen en de werkinrichting gereed zijn, zoodat ze voor den winter kunnen betrokken worden. De Rotterdamscbe diergaarde kwam in het bezit van een fraai vrouwelijk exemplaar van den chimpansé, zoodat zij nu weder een man netje en een wijfje van deze aapsoort rijk is. De dieren zijn geplaatst naast den Suma- traanschen orang-oetan. (JV. 22. 02.) De inboedel van een bekend letterkundige, wonende in de Aert-van-Nesstraat te Rot terdam, werd gisteren daar door een deur waarder verkocht. Hij bestond uit een tafel, inktkoker, sigarenkast, 6 Japansche bakjes en een wandelstok. De geheele verkooping bracht circa een rijksdaalder op. Dinsdagnamiddag zijn te Scheveningen twee Sclieveningsehe knapen van negen en elf jaar in zee verdronken. Zij waren zonder toezicht ten zuiden van het dorp gaan baden en zijn waarschijnlijk door den sterken stroom in zee getrokken. Tegen den avond spoelden hun lijkjes tegen de bank aan en werden toen door een paar mannen gegrepen. Dagelijks worden bij de politie te Haarlem valsche kwartjes gedeponeerd, vermoedelijk uitgegeven door de drie aangehouden valsche munters. Behalve de reeds in ons nummer van 17 dezer vermelde valsche munters zijn ook dezer dagen te Castrieum twee personen aange houden, een Hollander en een Duitscher, die mede in het bezit waren van valsch geld. Op aanwijzing heeft wederom de politie een onderzoek ingesteld en Dinsdagnacht huis zoeking gedaan in een perceel op de Lauriers gracht te Amsterdam, waar een tweede werk plaats werd ontdekt. Merkwaardigerwijze vond men hier niet alleen de matrijzen voor Hol landsche munt, maar ook gipsen vormen voor markstukken, benevens ruim honderd valsche marken, welke alle in beslag werden ge nomen. De aangehoudenen in dit geval zijn zekere H. op de Lauriersgracht wonende, de Duit scher IV. en eene vriendin van deze. Voorts is in een bierkelder aan de Prinsen gracht te Amsterdam een nagemaakte, nog niet geheel afgewerkte gulden, henevens eenige compositie gevonden. De gulden is in be slag genomen en er zal een onderzoek worden ingesteld. Dinsdagmorgen stortte te Almelo een ge deelte van den steiger van den in aanbouw zijnden watertoren naar beneden, waardoor 4 personen zoo ernstig verwond werden, dat zij naar het ziekenhuis moesten worden vervoerd. Men schrijft uit Utrecht aan de N. 22. Ct. Bij eene der Oud-katholieke kerken hier ter stede, namelijk die in den Driehoek, heerscht nog altijd een oud en eigenaardig gebruik. Daar wordt aan behoeftige paren, die zich ia het huwelijk begeven, mits zoowel de bruid als de bruidegom tot de kerk behooren, eene som van zestig gulden voor de eerste uitrusting" gegeven. Niettegenstaande dit gebruik reeds dikwijls tot gegronde bedenkingen aanleiding heeft gegeven, heeft men nog niet kunnen beslui ten er mede op te houden, maar blijft men ook nog heden ten dage voortgaan om op deze wijze vaak zeer onberaden huwelijken te bevorderen. Niet zelden toch moet het zijn voorgeko men, dat slechts een betrekkelijk klein gedeelte van de uit deze huvvelijksbeurs ont vangen som besteed werd om het jeugdige huisgezin van een bed, eenige stoelen, een tafel en andere onmisbare voorwerpente voorzien, terwij! een aanzienlijk overschot diende om den trouwdag goed gekleed en feestelijk door te brengen. Als het jonge paar dan ook na weinige maanden reeds komt aanvragen om eene der vrije woningen, waarover de gemeente te beschikken heeft, te mogen betrekken, dan moet zelfs het kerkbestuur, dat door zijne mildheid het huwelijk mogelijk maakte, daar over niet verwonderd zijn. Naar men meent, moet het gebruik zijnen oorsprong vinden in de vroeger bestaan- hebbende, doch sedert niet gerechtvaardigd gebleken vrees, dat de volgelingen der Utrechtsche kerk langzamerhand mochten uitsterven. Men meldt uit Kaatsheuvel d.d., 17 dezer aan de P. Nk Ot. Gistervoormiddag, circa 10 uur, was men hier niet weinig verbaasd, een paar vracht karren te zien, vergezeld van den heer Balbian van,Doorn, notaris.te Utrecht, als rentmeester .van een gedeelte der Sprangsche tiend, twee .marechaussees te voet en een 300-tal Sprang sche ingezetenen, voor het grootste gedeelte schoenmakersknechts. Het werd genoemden notaris, die te Sprang bezig was met tienden en het nagaan der velden, welke oogst er op gestaan had, zoo lastig gemaakt, dat hij onder bescherming der bijzjjnde politie ver sterking kwam vragen. De marechaussees te paard waren direct hiertoe bereid, en toen vertrokken met den notaris 5 marechaussees te voet en 3 bereden naar Sprang. Een dichte drom volks versperde hier den publie- ken weg; na driemaal gesommeerd te zijn,- zich te verwijderen, werd de menigte dooi de paarden uit elkaar gedreven. Enkele sabel houwen zijn daarbij uitgedeeld. (tf-

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2