Gemengde Berichten. Koloniën. Land- en Tuinbouw. Rechtzaken. V i s s c h e r ij, Orerschie. Bij den bouwman P. v. d. Sar, aan den Schieveenschen dijk, beeft men, door baldadigheid of wraakzucht gedreven, bij een koe een speen opengesneden en ten overvloede in den nacht van Maandag op Dinsdag een pot boter gestolen. De dader of daders zijn vooralsnog onbekend. 's-Gravenhagc. In verband met de nieuwe regeling op bet bezichtigen der kon. paleizen, verneemt men nader, dat door de Koningin- Regentes, bij uitzondering, eene enkele maal wordt afgeweken van de persoonlijke toegangs bewijzen, daarvoor noodig, n.l. wanneer dit door besturen van liefdadige instellingen ten behoeve hunner verpleegden rechtstreeks aan H. M. schriftelijk wordt aangevraagd. Z. K. de groothertog van Saksen- Weïmar en zijne dochter, de hertogin van Mecklenburg, brachten heden een bezoek aan de sporttentoonstelling. Ia de Oostenrijksche afdeeling der sport tentoonstelling was het borstbeeld van keizer Frans Jozef heden ter gelegenheid van zijne geboortedag omkranst door lauweren aan lin ten van de landskieuren. JLmsterdam. Behalve de reeds genoemde geschenken ontving de heer P, C. Beelen- kamp, hoofd-ïnspecleur der Holl. IJzeren- Spoorwegmaatschappij van commissarissen dier maatschappij een geschenk in portefeuille, bestaande in een oprichtersaandeel der maatschappij, en van de leden der admini stratie een fraai bronzen beeld van Sarpedon. Maastricht. Onze gemeenteraad zal weldra geroepen worden om over een be langrijk punt, n.l. het verstrekken van subsidie aan het burgerlijk armbestuur, te beslissen. Tot nu toe heeft dit bestuur, dat in de laatste 30 jaar niet minder dan f164,000 aan legaten ontving, zich zelf kun nen bedruipen dit is thans anders geworden. De aan het bestuur toebeboorende pacht hoeven konden tengevolge van den ongun- sfigen toestand van den landbouw niet meer goed verpacht warden en werden daarom in eigen beheer genomen. Dit beheer heeft echter zeer ongunstige uitkomsten gegeven en het is wel hoofdzakelijk daaraan toe te schrijven, dat het armbestuur zich genood zaakt ziet den financieelen steun der gemeente in te roepen. Te Parijs is Dinsdagavond brand ontstaan in de kelders van den restaurant Nocl-Peters in de Passage des Princes. Veertien brandweermannen geraakten bewusteloosdrie hunner verkeeren in bedenkelijken toestand. De brand kwam aan in de. bergplaats van brandstoffen. Te Saint-Etienne (Loire) en omstreken, vooral ook te Fürminy, hebben zware regen- en hagel buien groote verwoestingen aangericht op de vel den. Vele wegen werden overstroomd, zoodat het rijtuig- en tramverkeer gestremd moest worden. Volgens de Hamburger Nachrichlen zijn door Bismarcks verblijf te Kissingen de Beierscbe spoorweg-ontvangsten met 54.000 mark gestegen en de opbrengst der posterijen en telegraaf steeg, daar, Bismarck 320 telegrammen (met bijna 10.000 woorden) ontving. Generaal Booth, van het Heilsleger", staat, als de meesten die in bet openbaar handelen, aan allerlei beschuldigingen bloot. Men sprak er van dat hij een deel der gelden, hem voor de uitvoering van zijn sociaal plan toevertrouwd, ten eigen bate aanwendde of verkwistte, dat hij slecht boek hield enz. enz. Een aantal achtenswaardige personen, o.a, de aartsdeken Farrar, de parlementsleden Labou- chère, Fowler, Samuel Smith, Lady Somerset, de hh. "W. F. Stend, Arnold White enz., verklaarden in een circulaire dat zij, op grond van eigen aan schouwing of van wat zij uit geloofwaardige bron nen vernamen, omtrent de wijze waarop de generaal het geld besteedde, dat hem voor zijn maatschappelijk plan werd gegeven, bet een groote ramp zouden achten als de generaal door geldge brek zijn werk niet vervolgen kon en dat zij dit werk warm aanbevelen. Bijzonderheden omtrent het vermelde onder zoek worden medegedeeld door den heer Arnold White in de Fortnightly Review van Juli, door den heer Gaskeli in de Contemporary Review en door den aartsdeken Farrar in de Review of the Churches van Juli. Het bleek echter, dat deze gunstige verklaringen nog niet voldoende waren om de telkens terug- keerende beschuldigingen te weerleggen. Daarom heeft nu de generaal een «uitdaging" tot zijne tegenstanders gericht en, in overeenstemming met een indertijd door The Times geopperd denkbeeld, voorgesteld, dat er een commissie worde benoemd, bestaande uit onpartijdige personen, wier nitspraak bij het volk gewicht in de schaal legt en door de felste tegenstanders van den generaal geëerbiedigd zal worden. Die commissie moet dan beslissen of generaal Booth persoonlijk voordeel trekt uit het maatschappelijk plan, of de gelden goed geadmi nistreerd worden en of zij worden besteed voor het doei waarvoor zij gegeven zijn. The Times en andere bladen hebben dit voorstel aangenomen. The Standard begroette het met bitteren spot en vele van 's generaals vrienden zijn tegen zulk een onderzoek als een verspillen van tijd en krachten. Maar de generaal is zich bewust, dat een verstandig onderzoek door onpar tijdige en bevoegde mannen zijn onderneming niet kan schaden. In het Baldwin-park te Dartford werd Dinsdag aan een klein gezelschap een nieuwe vliegmachine vertoond. De machine is nog niet geheel af. De uitvinder, de heer Maxim, heeft 120.000 gulden besteed om haar te maken. Uit het gerechtelijk onderzoek betreffende het ongeluk op het meer van Genève te Oucfay (sprin gen van den stoomketel aan boord van de stoom boot Montblanc) is gebleken, dal de schuld ligt aan nalatigheid der directie. Deze toch werd een paar dagen vóór het ongeluk vanwege den machi nist gewaarschuwd, dat er scheuren in den ketel en dat 'een nauwkeurig onderzoek dringend nood zakelijk was. Dat onderzoek werd echer toen nog een paar dagen uitgesteld. Voorts beschuldigt men den directeur door mis bruik van gezag van den machinist een rapport verkregen te hebben, waarin ontkend werd, dat er te voren eenig gebrek aan den stoomketel was bespeurd. Men is begonnen met het bouwen van den Eiffeltoren te Kopenhagen, op den Frederiksberg. Hij zal waarschijnlijk in twee jaar voltooid zijn. Bij de reeds vermelde nootlottige aanvaring bij Helsingfors werd de pleizierstoomboot Aria door de stoomboot Runebcrg geheel midden doorgesneden. Al de passagiers daar waren er ongeveer honderd aan boord sprongen van het zinkend vaartuig af in het water. Tot over maat van ramp ontplofte op hetzefde oogenblik de stoomketel van de Aria; de ongelukkige dren kelingen werden door het kokend heete water overstroomd en in een ondoordringbare wolk van stoom gehuld, welke alle pogingen tot redding verijdelde. Slechts tien personen, die van de zin kende boot op de Runebcrg oversprongen, brachten er het leven af. De negentig anderen verdronken. Een dolle wolf heeft dezer dagen te Lodz (Rus sisch Polen) grooten schrik verspreid. Het beest liep van hnis tot huis en beet alle menschen en dieren, die het ontmoette. Zoo werden niet minder dan twintig volwassenen en tien kinderen gebeten, alsook nog vele paarden, koeien, varkens en scha pen. De menschen, die geen denkbeeld hadden van de ontzettende gevolgen van znlk een beet, riepen geen van allen geneeskundige hulp in, en thans, als een berichtgever van The Standard het niet overdrijft, is de plaats vol razende menschen, wier geschreeuw en gehuil uit vele huizen over straat klinkt, maar die weldra uit hun lijden zullen ziju. Batavia, 19 Juli. Aan het verslag over Atjeb, loopende van 18 Juni tot en met 4 Juli j.l., is bet volgende ontleend Groot-Atjeh. Van onze posten werden Siroen Lambaroe en Boekit Karang af en toe beschoten. Den 2n Juli werden door den commandant van laatstgemelde versterking aan het hoofd van eene patrouille de kwaadwilligen verdrevenbij het af geven van enkele salvo's zag men twee Atjehers vallen. Kennelijk met het doe! om de buiten de linie ge vestigde bevolking derXXVI Moekims geheel order hun invloed te brengen, houden vijandelijke Atjehers onder Habib Samalanga zich onledig met het opwerpen van eene versterking te Kaljoe. Ten einde hun dit te verhinderen, heeft onze hoeloeba- lang Toekoe Nja Bantak van Lamreng zich naar het gebied batten de linie begeven. Binnen de linie kwaaien slechts enkele gevallen van cholera voos", daarbuiten moet die tiekte echter sterk heerschen. Den 26n Juni keerde de civiele en militaire gouverneur van zijn reis naar de Onderhoorig- heden te Kota Radja terug. Onderhoorigkedcn. Noordkust. Onze ver sterking te Segli werd van uit aan het strand gelegen op circa 500 meter afstands verwijderde loopgraven zoomede uit Kota-Rentang af en toe beschoten. Een naar deze versterking uitgezonden patrouille en enkele granaatschoien deden het vijandelijk vuur spoedig zwijgen. Om een einde te maken aan beschietingen, waaraan de passar van de zijde der vijandelijke Atjehers blootstond, ondernam de post-com- mandant met drie officieren, 50 bajonetten en een achttal gewapende Atjehers eene excursie Baar een bezuiden Kramat gelegen versterking, van waaruit die beschietingen plaats hadden, en welke, na een hoogst moeilijken tocht, werd bereikt. Zij was echter op ditoogenblik niet bezet, zoodat men zich moest bepalen tot het afgeven van eenige salvo's op een prauw, welke men op de Segli- jjyier ontwaarde en die bemand was met 5 met geweren gewapende Atjehers, waarvan er twee door ons vuur werden neergelegd. Eenige dagen later overviel depost-commandant met een detachement de vijandelijke versterkingen, welke geslecht werden, nadat de vijand met achterlating van 14 dooden en vele wapens op de vlucht was geslagenwij bekwamen bij die ge- gelegenheid 5 gewonden. Hr. Ms. Batavia werd bij het kruisen tot tegen- gang der visscherij, nabij de kampongs Batoe Karendah en Koeala Bitee, beschoten, welke kampongs daarop door gemelden bodem met granaat vuur werden getuchtigd. Oostkust. De schuldigen aan den, blijkens het vorige verslag ten nadeele van de opvarenden eener vóór Djingki liggende Chineesche tongkang gepleegden roof, zijn thans bekend door het hoofd van gemeld landschap zullen pogingen worden gedaan om hen te vatten. Te Kroet Lintang (Djingki) werd weder des nachts een Ghineescbe tongkang overvallen door kwaadwilligen, 'die met een sampan de rivier waren opgeroeid en op dezelfde wijze wisten te ontkomeneen der Chineesche opvarenden werd bij die gelegenheid, vermoord en twee gewond, terwijl een bedrag van 1850 den roevers in handen viel; volgens loopende geruchten zouden de daders in ACoer Ni ris tehuis behooren. Do brug over het moeras te Paija Gadjah is gereedgekomen, zoodat thans Edi met Ferlak door een flinken, voor rijtuigen geschikten weg is ver bonden. Te Edi bleef het rustig. Westkust. Op den 18n Juni werd de passar te Melabouh beschoten van den kant van Padang- Sirahiq. Een bevolkings-patrouiile, gesteund door het vuur uit onze versterking, viel den vijand aan, die met verlies van éen dcode en eenige wapens aftrok. Het weder was over het algemeen droog en warm. Slechts in de laatste dagen van den verslag- tijd viel er wat regen, gepaard met bevigen wind. De gezondheidstoestand wrs stationnair. Het gemiddelde ziektecijfer per dag bedroeg 26 tegen 26.5 en dat der beri-beri 13 tegen 12.3 gedurende den vorigen verslagtijd. Het sterftecijfer was lager. In geen jaren zoo schrijft men uit het noordwestelijk gedeelte van Noord-Brabant gaf de oogst zulke uitstekende opbrengsten, als dit thans het geval is. Over de opbrengst van tarwe, rogge en gerst is men zeer tevreden, terwijl men van de late aardappelen, zoogenaamde jammen, een buitengewone opbrengst verwacht. Door bevoegde landbouwers wordt de opbrengst van de late aardappelen op 300 a 400 hectoliter per hectare geschat, eene opbrengst ongekend groot. Voor dit artikel verwacht men zeer lage prijzen. Ook het beetwortelgewas belooft eene buitengewone opbrengst, en daar in ons land ongeveer 10 tot 12 pCt. meer is uitgezaaid, 2»1 de oogst dit jaar zeer groot zijn en de campagne aan de suikerfabrieken langen tijd aanhouden. Alleen vlas en koolzaad hebben een zeer gewoon beschot opgeleverd. Lijnzaad is bijna niet vei kre gen, daar de zaadbollen van het vlas door rupsen zijn vernietigd. Voor lijnzaad verwacht men zeer hooge prijzen, daar er bovendien bijna geen vlas was uitgezaaid. Voor het koolzaad worden zulke geringe prijzen betaald, dat de meeste landbou- W3rs dit jaar geen zaad meer zuilen zaaien. De aardappeloogst belooft in Drente buiten gewoon goed te worden, misschien zoo groot, als het in de jaien, waarin de ziekte zich voor deed, nog niet is geweest. Van die ziekte zelf hoort men daar ook in het geheel niet. De deug delijkheid van den aardappel wordt tegenwoor dig algemeen geroemd, en er is overvloed, zoodat men verwacht, dat de prijzen niet hoog zuilen zijn. In de Dinsdag gehouden zitting der arrorid.- rechtbank te Rotterdam stonden terecht: J. A. E. en P. J. E., brandersknechts, wonende te Schiedam, beklaagd van op 14 Mei 1.1., na vooraf bet plan beraamd te hebben om uit de bzanderij van den heer W. F. Tak aan de Noord- vest te Schiedam, wat moutwijn weg te nemen, door otnklimming van de heining gekomen te zijn achter de branderij op de kolenplaats, vanwaar de eerste beklaagde door bestijging van eenttap en inklimming van een raam, gekomen was in de branderij en aldaar een kit met moutwijn uit het beste vat had gevuld. Terwijl de eerste beklaagde dezen diefstal pleegde, stond de tweede beklaagde op den uit kijk, alwaar hij door den meesterknecht Van Gent werd gegrepen. De eerste beklaagde zeide beschonken te zijn geweest en zich niets meer te kunnen herinneren. De tweede beklaagde bekende wat hem ten laste was gelegd. De gestolen moutwijn zou hebben moeten dienen bij het huwelijk van de zuster van beklaagden. Vier getuigen werden in deze zaak gehoord. Het openbaar ministerie, waargenomen door mr. Modderman, substituut-officier van justitie achtte de houding van den eersten beklaagde allerzonderlingst, vooral nadat hij nog een paar dagen geleden, toen hij met zijn moeder op het parket kwam smeeken om aan de zaak geen gevolg te geven, alles nog eens ten overvloede bekend had. ZE.A. achtte ai het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen en eischte voor deze feiten hunne veroordeeling tot 45 dagen gevangenisstraf, omdat zij tot nu toe gunstig be kendstonden. Uitspraak over acht dagen. SCHIEDAM. Gaden vertrok ter haring- visscberij de logger Paulina, schipper A. Schouten. VLAARDINGEN. Gisteren zijn alhier binnengekomen 3 loggere, gezamenlijk aanbren gende 64 last haring, en 3 bommen van Scheve- ningen, gezamenlijk met 885 kantjes haring. KRALÏNGSCHE VEER. Gisterochtend wer den ter markt alhier aangevoerd 95 zalmen,

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3