Zaterdag 20 Augustus. A°. 1892 N°. 8082. Zesenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÉ. BVUBACt BOIIIRITBAAT, E 2 7. Buitenlandgche Berichten» Binnenlandsche Berichten. F R A N K R IJ K. De werkstaking der Parijsche koetsiers zal hoogstens 8 dagen duren; er is geen geld en de werkstakers zijn het ineens. Reeds hebben een aantal het werk hervat. Volgens eenige bladen zou de vrouw van den anarchist Meunier bekend hebben dat haar man de dader is van de ontploffing in het restaurant-Véry. Uit Rive-de-Gier wordt gemeld, dat bij een huiszoeking in de woning van een zeke ren Poirier, een aantal patronen met grisou- tine gevonden zijn, waarvan de aikomst door Poirier niet genoegzaam verklaard kon worden. De man is naar Saint-Etienne over gebracht, om verhoord te worden. DÜITSCIILAND. Aangezien in een der gasthuizen te Berlijn twee op cholera gelijkende ziektegevallen zijn voorgekomen, heeft het gemeentebestuur den onmiddellijken bouw van twee barakken voor choleralijders gelast; Te Rostow, in Opper-Silezië, zijn drie Fran- sche officieren en eene dame, onder verden king van spionneering, gevangengenomen. B E L Q I E. Sommige dagbladen hebben gemeld, dat benden Arabieren de Lomani en Loualaba afgezakt zijn en zich verder naar Stanley Falls hebben begeven. In den Kongo-staat zijn nu dépêches ont vangen van den gouverneur te Boma, waarin bericht wordt, dat de toestand den 13n dezer uitmuntend was aan de Stanley Falls en dat men er niet de minste vrees koesterde. ENGELAND. Op aanbeveling van lord Salisbury heeft de koningin het markiezaal toegekend aan graaf Zetland, lord-luitenant van Ierland in het conservatieve Kabinet, acht nieuwe pairs van het koninkrijk benoemd en vijf private raadslieden, onder welke de afgevaardigde Jesse Collings en prof. Huxleyvoorts 42 baronets benoemd, waaronder vier afgevaar digden en baron Schroder, alsmede acht ridders, onder welke Ashmead Bartlett, civiel lord der admiraliteit in bet vorige Kabinet. Tot ondersecretarissen zijn benoemd: sir Edward Grey, buitenlandsche zakenHerbert Gladstone, binnenlandsche zakenGeorge Russell, Indie; Sydney Buxton, koloniën. Het Parlement is verdaagd tot 4 November. Het zou thans weer niet waar zijn, dat lord Rosebery aanvankelijk geweigerd heeft, in Gladstone's ministerie zitting te nemen. Wel heeft hij daartegen bezwaar gemaakt met het oog op zjjn gezondheidstoestand, welke door den dood zijner vrouw zoodanig geleden heeft, dat hij zich genoodzaakt zag ontslag te nemen nis voorzitter van den Londenschen graaf- schapsraad, maar ten slotte is hij gezwicht voor den aandrang van zijne vrienden. Andere redenen moeten voor zijn aarzelen niet bestaan hebben, daar de heer Gladstone de voorwaarde heeft ingewilligd, dat lord Salisbury's buiten landsche staatkunde zou worden voortgezet, behoudens zijn recht om zijn persoonlijkeu in vloed te doen gelden, waar het nieuwe kabinet niet door handelingen of verbintenissen van zijn voorganger gebonden is. DatBrycehem als minister zonder portefeuille is ter zijde ge steld, moet dan ook slechts worden beschouwd als een maatregel om lord Rosebery's krachten te sparen en om op een onverhoopt tusschen- tijds uittreden voorbereid te zijn. Gladstone heeft aan de kiezers van Midlo thian het verzoek gericht, hem als hunnen afgevaardigde in het Parlementte herkiezen, welke herkiezing doorzijn optreden als minis ter noodig is geworden. De Britsch-Indische regeering heeft eene som van 40,000 ropijen toegestaan tot be kostiging van het vertegenwoordigen der Britsch-Indische thee-industrie op de tentoon stelling te Chicago, en verder nog eene som van ,40,000 ropijen ter versiering van het Britsch-Indische paviljoen op die tentoon stelling. OOSTENRIJK. Te Praag heeft een Czech, uit haat tegen de Duitschers, in de drukste straat der stad revolverschoten gelost op voorbijgaande Duitschers. De man, een bakkersknecht, viel onder de paarden van een rijtuig en werd zwaar gewond in arrest genomen. T U R K IJ E. Te Saloniki werd in den dubbelen bodem van een voor Belgrado bestemde kist 5 kgr. dynamiet gevonden. De afzender, een uit Frankrijk komende Rus, werd gearresteerd. AMERIKA. Uit Buffalo wordt gemeld: Al de eigendommen van de spoorweg maatschappij worden thans door piketten militairen, op onderlinge afstanden van 25 mijlen langs de baan geposteerd, bewaakt. Bij de depots van Lehigh-Valley en Buffalo Creek zijn 2000 man troepen gestationneerd. De gouverneur van den Staat New-York heeft de geheele nationale garde onder de wapenen geroepen. Er heerscht overal kalmte, doch de werkstaking breidt zich steeds uit Uit Nashville wordt gemeld Woensdagnacht is door 4700 mijnwerkers een nieuwe aanval op de gevangenis in Oliversprings gedaan. Na een hardnekkigen strijd, waarbjj 12 personen werden gedood en 20 gewond, werden de bewakers der ge vangenis teruggeworpen en 200 gevangenen bevrijd, die daarop naar Knoxville zijn ge zonden. Wegens het vernielen der telegraaf draden ontbreken de bijzonderheden. Voordat het bericht van den strijd hier aankwam, had de gouverneur militaire hulp tot bescher ming der gevangenis gezonden. SCHIEDAM, 19 Augustus 1892. Aan de leden van den gemeenteraad is kennisgegeven dat op heden is ter visie ge legd teneinde in de eerstvolgende ver gadering tot eene benoeming te kunnen over gaan de door burgemeester en wethouders opgemaakte aanbevelingslijst ter benoeming van negen leden der commissie van voor lichting, bedoeld in art. 49 der verordening op de heffing van een plaatselijke directe be lasting naar het inkomen, waarop geplaatst zijn de heeren: 4. J. M. van der Schalk, 2. P. Loopuyt; 4. W. A. J. Wittkampf, 2. J. T. Beukers; 4. J. H. Houtman, 2. D. C. Kok4. W. F. Tak, 2.J.LechnerC.Sz.4.J.C.H.Kramers, 2. J. H. Bertels4. D. Henkemans, 2. F. Bij landt4. A. Bosman, 2. J. van der Hout 4. J. J. Soudan, 2. C. M. Knoop4. G. W. Snel, 2. Th. Rudders Jr. •^■Blijkens een telegram van den gouvemeur- generaal van Nederlandseh-Indië van 18 dezer, wordt de gouvernements-koffieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 586,477 pikols. Naar het Bat. NU. mededeelt, is thans definitief besloten, dat de expeditie naar Lom bok zal doorgaan en nog deze maand zal vertrekken. Naar men aan de Amt. Ct. uit Den Haag mededeelt, zullen den bekroonden op de sport- tentoonstelling, aan wie gouden of zilveren medailles werden toegekend, naast de diplo ma's, waarop van de bekroning melding wordt gemaakt, medailles worden uitgereikt, welke, in stede van uit edel metaal te zijn geslagen, slechts van brons zullen vervaardigd zjjn. Deze medailles zullen zoodanig ingericht worden, dat de belanghebbenden ze kunnen doen verzilveren of vergulden, waarna ze, door de daarop gestelde inscriptie, voor zilve ren of gouden medailles kunnen doorgaan. Te Steenwijk wordt met 4 November a.s. eene Kamer van koophandel gevestigd, be staande uit vijf leden. De eerste verkiezing van leden voor de Kamer is bepaald in September a.s. De eerste af treding van de helft der leden geschiedt op 34 December 4893. De andere helft treedt af op 34 December 4895. Het daarop betrekking hebbend kon. be sluit van 45 Augustus is geplaatst in de St.-Ot. no. 493. Den 22n Augustus a.s. zal te Utrecht een alg. verg. gehouden worden van de vereeniging «Trouw aan Koning en Vaderland", tot het vormen van een ondersteuningsfonds voor behoeftigen, gerechtigd tot het dragen van het Metalen Kruis en de Citadelmedaille. Deze vereeniging heeft reeds eenige malen aan behoeftige oud-strijders een ondersteuning kunnen doen toekomen en, naar wij verne men, is het bestuur voornemens aan de ver gadering in overweging te geven, wederom een uitkeering te doen, waartoe men o. a. in staat gesteld is door een rijksbijdrage van f40.000. Dat men met die uitkeering tot nu toe gewacht heeft, vindt, naar men ons mededeelt, zijn oorzaak daarin, dat, in aansluiting aan een vroegere bespreking van dit punt, de voorkeur er aan gegeven wordt, de ondersteuning, die de vereeniging schenken kan, tegen het najaar en in den winter te verstrekkenliever dan in het gunstige jaargetijde. In verband met de omstandigheid, dat eenerzyds de bijdragen van bijzondere per sonen nog slechts matig inkomen en van den anderen kant bi) het toekennen eener som uit 's rijks schatkist op den voorgrond is gesteld, dat de bijzondere liefdadigheid moet voorgaan, wanscht het dagelijksch be stuur der vereeniging in de algemeene ver gadering ook ter sprake te brengen de vraag, welke middelen zijn aan te wenden ter ver sterking van de fondsen der vereeniging. Het is met het oog daarop wenschelijk, dat velen tot de algemeene vergadering opko men. Lid der vereeniging wordt men door het betalen eener jaarlijksche contributie van f2.50, donateur door het betalen eener jaar lijksche bijdrage van minstens f40 of van een som in eens van minstens f400. De Ned. maatschappij van geneeskunde zal op het 4e internationaal congres tegen drank misbruik te 's-Gravenhage vertegenwoordigd worden door de heerenprof. Stokvis, dr. Snij ders, dr. v. Dooremaal en dr. "Winkler, en de Ned. vereeniging voor psychiatrie door dr. Cowan, dr. Van Andel en dr. Teilegen. Ook zullen verscheidene besturen van krank zinnigengestichten op het congres vertegen woordigd worden. De 49e algemeene vergadering van den «Volksbond, Vereeniging tegen Drankmis bruik", zal den 7n September a.s. te 's-Gra- venhage gehouden worden. Behalve zaken van huishoudelijken aard, zijn aan de orde gesteldde bespreking van het rapport over arbeiderswoningen en eenige voorstellen der afdeelingen. In de volgende maanden zal te Dordrecht, in de lokalen der vereeniging «Kunstmin", een internationale kegel wedstrijd worden ge houden, bestaande uit korps-, personeelen-, vrijen- en koningswedstrijd. De wedstrijd wordt uitgeschreven door de Dordrechtsche kegelclubs, «Novemviri", «De jas uit", en «Dordrecht" en zal beginnen op Zondag 4 September en eindigen op Zondag 9 Oct. In een uitvoerigen feestwijzer zijn tege- lijkertijd de verschillende bepalingen voor dit concours opgenomen. COURANT. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nomtners t 1.S5. - 2.50. - 0.10. Advertentieprijs: .an 110 gewone regels ine inbegrip van eene Courantf |1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1