tot exploitatie van staatsspoorwegen door den staat wordt gedacht, ten volle bevestigen. Mevrouw H. M. J. de Klerck, geboren Schut, te 's-Gravenhage is door Z. M. den sultan van Turkije benoemd tot groot-officier van de Ghefakat-orde. Van Mei—September 1893 zal te Batavia eene tentoonstelling worden gehouden van voortbrengselen van en voorwerpen behoorende tot den landbouw en de cultures, de veeteelt en de koloniale en uitheemsche nijverheid. Be tentoonstelling, die in Mei 1893 zal wor den geopend, gaat uit van de Bataviasehe landbouw-vereeniging te Buitenzorg, terwijl de uitvoering in handen werd gesteld van een bestuur, waarvan de gouverneur-generaal het beschermheerschap aanvaardde, en den lieer R. C. Kroesen, vice-president van den raad van Indië, wegens zijn toewijding aan deze zaak, het eere-voorzitterschap werd aan geboden. Het bestuur is voorts samengesteld uit de hh.: S. B. Zeverijn, pres. van de Javasche Bank, voorzitter; mr. C. A. Henny en H. J. Meertens, vice-voorzitters; A. H. G. Fokker, pres. van de factorij der Nederl. handel-maat- scbappij, thesaurier; J. M. H. van Oosterzee, chef van de firma de Lange Sc Co,, directeur- generaal; mr. A. W. Jacometti, advokaat en procureur, secretaris; mr. J. A. van der Chijs, algemeen voorzitter der jurydr. M. Treub, directeur van 's lands plantentuin te Batavia, president der afdeeling landbouw; E, J, Kerk hoven, landheer, pres. der afd. veeteelt; J. D. Mijer, directeur der ijsfabriek te Batavia, pres. der afd. nijverheid. De laatstgenoemde bevindt zich tijdelijk in het land en houdt zich bezig met allerlei schikkingen en voorloopige regelingen. Reeds heeft de regeering vrijdom van rechten toe gestaan zoowel bij den invoer in Indië als bij eventueele terugzending in Holland van de goederen, voor de tentoonstelling bestemd. Bij niet-terugzending naar Rolland worden echter de rechten geheven. Vei der hebben de stoom vaart-maatschappijen »Nederland" en nElot- terdamsche Lloyd" een verminderd vracht tarief voor deze tentoonstelling toegestaan. Plaatsruimte tot redelijke afmeting wordt niet in rekening gebracht, terwijl voor het opstellen der etalages vanwege de tentoon stellingscommissie wordt zorg gedragen. Daar entegen moet de inzender de etalages zelf bekostigen. Bekroningen zullen worden toegekend in den vorm van gouden en zilveren medailles en diploma's. Nog wordt medegedeeld, dat toestemming is verkregen voor eene loterij van tweehon derd duizend gulden. Bovendien zal getracht worden, een waarborgfonds te stichten tot dekking der eventueele uitgaven boven de raming. Na ultimo Januari worden geen inzendingen meer ter verscheping aangenomen. De heer J, D. Mijer stelt zich gaarne be reid tot het verstrekken vun alle inlichtingen zijn adres is: den heer J. H. deBussy, Rokin 60, Amsterdam. Bij dezen heer zijn circulaires te bekomen. Arie van Duinen, de moedige sergeant, die weinige dagen geleden in zijn geboorteplaats Dordrecht op zoo waardige wijze reeds werd geëerd, werd gisteren door den minister Van Dedem ten gehoore ontvangen. De man, die zoodanig in Atjeh is gewond, dat hij op twee krukken springt, was vergezeld van een dn luitenant, een oud-kameraad uit vroeger jaren. Ruim anderhalf uur verbleef Van Duinen in .het kabinet van den minister van koloniën, op wiens verzoek de invalide-sergeant een uitvoerig verhaal ten beste gaf van zijn krijgs verrichtingen in Atjeh, o. a, ook van het ge vecht te Lamith, waarbij hij zoo jammerlijk verminkt geraakte. Met de grootste belangstelling luisterde de minister en aan het vroolijk gelaat van Arie van Duinen kon men wel zien, dat de toezeggingen van den heer Van"Dedern van den meest gunstigen aard waren geweest. Wel werd, naar men verneemt, nog geen zekere toezegging gedaan hem op de voor dracht te plaatsen ter benoeming van ridder t der Militaire Willemsorde, doch dat dit eer lang zal geschieden, valt haast niet te betwijfe len. Op 't uogenblik ontbraken nog eenige daarvoor noodige stukken, welke evenwel uit Indië zullen worden ontboden. Met groote kameraadschappelijkheid werd »Arie" ontvangen door verschillende ambte naren van koloniën, onder wie hij vele oud- bekenden van het slagveld aantrofj mannen, die, zelf versierd met het kruis voor moed, beleid en trouw, zeker niets liever zullen zien dan dat ook op de borst van hun wapen broeder van voorheen deze hoogste onder scheiding zal worden gehecht. Naar de Amst. Ct. verneemt, zijn bij het hoogheemraadschap van Rijnland plannen in bewerking tot vergrooting der schutsluizen en kolk te Spaarndam. Bij het doorgaan der reeds lang bestaande plannen zouden zee- schepèn, te IJmuiden geschut, Haarlem kun nen bereiken. Onder de feestelijkheden op Koninginnedag, 31 Augustus door de nVereeniging tot veredeling van het Volksvermaak" te Amster dam op touw gezet, behooreu voiksroeiwed- strijden op den Amstel. De regeling is door de Amst. roei- en zeilvereeniging op zich genomen. Door wijlen mejuffrouw M. J. Crommelin, te Haarlem overleden, is o. a. aao het ïFonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden" vermaakt fCOOO, vrij van successierecht. Volgens het D. v. Z.-H. en 's-Gr. is het bericht, dat luitenant Metelerkamp bij zijn val de onderkaak gebroken heelt, onjuist. Hij heeft geen enkel lid gebroken. Men schrijft uit Rotterdam: Zij, die de Rotterdamsche kermis zouden willen bezoeken om iets nieuws te zien, kunnen gerust thuis blijven. Het ziet er allertreurigst uit, wat het gehalte betreft. Er is een legio tentjes en spelletjes, maar slechts een enkele tent van eenige beteekenis. Het ledig, door de groote spellen van voorheen achtergelaten, is thans aangevuld met poffertjeskramen. Met de kra men is het in de laatste jaren ook al niet veel beter gesteld dan met de spellen. Nieuws op het gebied van kunstindustrie als anders zins leveren zij volstrekt niet op en de koek kramen hebben het leeuwenaandeel. Het a capella-koor, onder leiding van Dan. de Lange, zal zich in Oct. op uitnoodiging doen hooren in het Gewandhaus te Leipzig en drie avonden in de Philharmonie te Ber lijn. (AT. v. d. D.) De weesinrichting te Neerbosch zal op 23, 24 en 25 Augustus e.k. voor publiek bezoek gesloten zijn. Bij den te Sneek gehouden zeilwedstrijd werd de championprijsCup of the Holland Society of New-York, benevens een zilveren medaille, gewonnen door de Sperwer, van den heer C. Jurriens, die dezen cup voor de derde maal behaalde en dus voorgoed eige naar daarvan is. De heer J. is bestuurslid van de roei- en zeilvereeniging jDe Amstel", te Amsterdam. Max Müller heeft zich in een schrijven aan het Wiener jfreier Blati uitgelaten over het anti-semitisme. De beroemde hoogleeraar zegt o. a.»Meer dan eens heb ik mij ver klaard tegen het drijven der anti-semieten. Ik ben in alle opzichten tegen generaliseeren. Als men een oordeel hoort over de Engeischen, Franschen of Duitschers, dan moet men steeds vragen, hoeveel Engeischen, Franschen of Duitschers hebt gij in uw leven ontmoet? Misschien twintig, en toch oordeelt men stoutweg over veertig of vijftig millioen. Ik heb vele Joden gekend, want ik ben in Dessau geboren. Velen van mijn beste vrienden waren Joden. Er zijn natuurlijk zwarte schapen onder de kudde, maar daarom het gansche volk te veroordeelen, strijdt toch tegen alle regelen der logica. j>Het is sedert langen tijd mijne gewoonte eiken Duitscher in Engeland voor te houden dat éen Duitscher verantwoordelijk is voor den goeden naam van het Duitsche volk in Engeland. Ditzelfde wil ik den Joden predi ken. Iedere Jood is in het land, waar hg vertoeft, verantwoordelijk voor het Jodendom in zijn geheel. Als iedere Jood dat begrijpt, dan zal het anti-semitisme weldra aan kracht afnemen". Het Technikum Mittweida (Saksen) telde in het afgeloopen 25ste schooljaar 1198 leer lingen, verdeeld over de afdeelingen voor machine-ingenieurs en elektrotechniker. De leerlingen zijn uit verschillende landen van Europa (ook uit Holland), Azië, Afrika en Amerika afkomstigzij zijn meestal de kin deren van fabrikanten, ingenieurs, kooplieden, enz. De toelating voor den eerstvolgenaen halfjaarlijkschen wintercursus begint den 17n October a.s. Verder verwijzen wij naar het programma, hetwelk kosteloos bq de directie der school te bevragen is. Te Zandvoort vertoeven dezen zomer onge veer vierhonderd badgasten meer dan ver leden jaar. Omtrent de reeds vermelde arrestatie te Kastrikum deelt men ons nader mede, dat de eer daarvan toekomt aan den brigadier der rijks veld wacht W. J. H. de HertogL, van Uitgeest, die dit geheel alleen heeft vol voerd. Hij was juist van eene niet gemak kelijke reis met een krankzinnige vrouw te Kastrikum teruggekeerd, toen hij vernam, dat aldaar door twee heeren verdacht geld was uitgegeven. Onmiddellijk ging hij deze twee achterhalen, en wel met behulp van een hondenkar, welke juist in die richting voorbijreed. Het tweetal werd ingehaald en poogde nu te ontvluchten, doch zij wer den door hem gegrepenéen echter ontsnapte en snelde het daarbijgelsgen bosch in, doch ook deze werd later door den inmiddels toegeschoten opzichter der jacht en visscherij Banning en eenige inwoners in zijne handen gesteld. Bij den eersten gearresteerde werd ge vonden ongeveer veertig gulden aan klein geld, dat reeds ingewisseld was, en nog, ver borgen in de jas, een zakje met valsche guldens. Na het opmaken van het proces-verbaal bleek het, dat zij verkeerde namen hadden opgegeven. Bij de instructie door den rechter commissaris te Alkmaar noemden rij hunne ware namen K. J. Hoenson en A. Wolcken- hauer waarop onmiddellijk naar Amster dam, waar zij woonden of verblijf hielden, getelegrapheerd werd. Op deze aanwijzing zijn vervolgens verscheidene valsche guldens en verschillende voorwerpen, dienende tot vervaardiging daarvanin beslag genomen. (N. v. d, B.) Te Burg op Texel is in een gezin de typhus uitgebroken. Te St. Anna Parochie is tegen den socialist Kamphuizen proces-verbaal opgemaakt, omdat hij in een redevoering bad beweerd, dat in een constitutioneele monarchie de keizers, koningen of koninginnen gelijk waren aan stroopoppen. Bij het afbranden der woning van den arbeider P. P., te Bergharen bij Wijchen, is een jongetje van 4 jaar in de vlammen omgekomen, terwijl de moeder, bij haar pogingen om het kind, dat ziek was, te red den, zelf ernstige brandwonden bekwam. Te Utrecht wordt op 28 Augustus e.k. de algemeene vergadering gehouden van het ^Genootschap ter beoefening der Heilgym nastiek in Nederland". Op die vergadering zullen o. a. behandeld worden de navolgende onderwerpen 4o. »Over spierveilaminingen en haar heilgymnastische behandeling", in te leiden door den heer E. Minkman2o. Invloed van de houding op de beweging", in te leiden door den heer J. H. Reijs3o. »De meting bij het onderzoek der Scoliose", in te leiden door den heer W. van Daatselaar. Te Rukfen, tusschen Breda en Rozendaal, zijn wederom eenige smokkelaars op beeter- daad door de ambtenaren betrapt en aange houden. In deze streek, hef brandpunt der smokkelarij, treft men zelfs verscheidene ge zinnen aan, die uitsluitend van den smokkel handel leven. De vermindering van zoutaccijns zal een ontzaglijken invloed oefenen op het leven dier personenvelen hunner hebben zich nu reeds voorgenomen zich in België te vestigen, waar zij eene nieuwe bron van be staan hopen te vinden in tabak smokkelen.. Een kindje, dat voor eenige dagen te 's-Bosch door een later dol verklaarden hond is gebeten, is onder geleide van een politie agent naar Parijs gebracht, om daar, door tusschenkomst van het Nederlandsche gezant schap, volgens de methode van dr. Pasteur te worden behandeld. Uit Bergeik (N.-Br.) meldt men aan het N. v. d. T). dat de schok van de ontploffing der dvnamietfabriek te Arendonck (bij Turn hout) aldaar allerwegen gevoeld werd. Het waren als eenige schokken, door eene aard beving teweeggebracht, waardoor de vensters schudden en velen meenden, dat eenig zwaar voorwerp op zolder omviel. Terzelfder tijd, het wasj.l. Woensdagmorgen omstreeks half- zes uur, zagen herders op de heide een groote vlam en geweldige rookkolom opstijgen. Om winterperen en appelen goed te be waren, legt men ze in goed uitgewassehen, zuiver en kurkdroog zand, tusschen de vruch ten eenige ruimte latende en dan aanvullen, zoodat ze even bedekt zijn. Om het rimpelen en taai worden te voor komen, moeten ze vooral niet te vroeg ge plukt worden. Maassluis. Den 15n Juni j.l. heeft de heer N. M. Keukenmeester, directeur van het post-en telegraafkantoor alhier, zijne 25-jarige ambtelijke werkzaamheid daar herdacht, zijnde hij in 1867, bij de opening van het telegraaf kantoor, tot directeur daarvan, en in 4881 ook tot directeur van het postkantoor benoemd. Nadat de viering van dezen feestdag door verschillende omstandigheden eenige weken lang verschoven was moeten worden, werd den heer Keukenmeester dezer dagen door eene commissie uit de ingezetenen van Maas sluis een notenhouten cilinder-schrijfbureau, als bewijs van vriendschap en waardeering, aangeboden. Blijkt hieruit de achting, die hem in zijne omgeving wordt toegedragen, onder zijne mede-ambtenaren is de heer Keukenmeester bekend door zijne Handleiding voor Post' ambtenaren. Ook is gedurende zijnen diensttijd te Maassluis de werkkring van het telegraaf kantoor sterk uitgebreid, en heeft de tot stand gebrachte wekker-inrichting voor de kust wacht, in verbinding met den Hoek-van- Holland, onder zijne leiding aan de scheepvaart gewichtige diensten bewezen. 's-Gravenhage. Op den a.s. verjaardag van H. M. de Koningin 3i Augustus zal vanwege het gemeentebestuur een vuur werk in de Maliebaan worden afgestoken."

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2