Binnenlandsclie Berichten. wordt verdaagd. Er werd geen troonrede voor gelezen. Vermoedelijk zal de zitting in Novem ber opnieuw -worden verdaagd. De conservatieven te Newcastle hebben afgezien van hun voornemen om de herkiezing van den minister John Morley te bestrijden. Tot de veranderingen van personeel, welke een noodzakelijk gevolg zijn van de verande ring van ministerie, behoort ook de verwisse ling van opperhofmeesteres en paleisdames der koningin. Koningin Victoria is daarvan bijzonder afkeerig, maar de oude partij-over leveringen zijn zoo machtig en tyranniek, dat de heer Gladstone den moed niet heeft af te wijken van deze dwaze gewoonte, te dwazer nog, waar zij voor den politieken invloed der ministers niet het minste belang beeft en de verandering van ministerie zelfs op de bezetting der belangrijkste gezantschaps- posten geen invloed heeft. De thans noodige verwisseling van opperhofmeesteres heeft Gladstone bovendien heel wat hoofdbreken gekost, want dit ambt moet worden opge dragen aan eene hertogin en onder zijne kennissen heeft hij er niet een, die er voor geschikt is. Ten slotte is toch eene oplossing gevonden. Graaf Spencer, de nieuwe eerste lord der admiraliteit, zal tot hertog worden verheven, waarna zijne beminnelijke gemalin als opperhotmeesteres zal kunnen optreden. B S 1 i N D. Te Petersburg zijn Woensdag 22 personen aan cholera overleden. De regeering heeft aan de armbesturen in Polen gelast, gestreng toezicht te houden dat de kinderen van werklieden voortaan uitslui tend onderwijs genieten in de Russische taal. ITALIË. Er wordt bericht, dat de minister Giolitti voornemens is den dag voor de algemeene verkiezingen vast te stellen op den 23 October. De minister van oorlog zal zich in de vol gende week naar de Alpen begeven, waar be langrijke manoeuvres worden gehouden, naar ■welke de koning wellicht ook zal komen kijken, daar Z. M. zich in de buurt bevindt. Volgens de Daily Chronicle heeft de paus gelast dat alle pelgrims, die ter gelegenheid van zijn bisschoppelijk jubilé naar Rome ko men, op ziju kosten in de bijgebouwen van het vatikaan zullen worden gehuisvest. De pelgrimstochten vangen in September aan en zullen tot Mei van het volgende jaar duren. T U R K IJ E. Blijkens de Donderdag door de Indép. Beige uit Konstantiaopel ontvangen berichten om trent de reis van den Bulgaarschen minister president StambulolT naar de Turksche hoofd stad, is hij hoegenaamd niet door den sultan ten gehoore ontvangen, maar heeft hij, na afloop van de Sdamlik, een onderhoud van een half uur gehad met den grootmeester van eeredienst Munir pacha, waarna hij zich begeven heeft naar den grootvizier en den baar werd het pad; meer dan eens ontving de hei der een harden slag en werd hem het verwijt toegesnauwd »gij leidt ons op een dwaalweg, spitsboef." Maar de herder wendde zirh kalm om en antwoordde koel »Wilt gij naar den Friezekamp, edele heer? Of werwaarts verlangt gij dat ik u leide In twintig jaar ben ik zelf er niet geweest maar deze weg en geen andere leidt er heen." Het gemompel der ruiters gaf den aanvoerder te kennen, dat zij zijn drijven moede werden. Hij keek met meer naar hen om, en vervolgde al vloekende en scheldende zijn nachtelijken tocht. De gang der paarden werd al meer en meer onvast, reeds bleef do een of andere ruiter in 't moeras steken en vertraagde daardoor den rit. jLaat de schuiken in 't moeras stikken, als zij mij niet volgen kunnen 1" donderde de aan voerder. ïHunne angstkreten zullen het ge broed, dat hier huist, nog opjagen. Vooruit, gids, vooruit of mijn paard gaat over je heen." Hannes versnelde den pas, droeg de fakkel minister van buitenl. zaken, bij wie hij er op moet hebben aangedrongen dat de Porte wat openhartiger met Bulgarije zou omgaan, in beider belang. Voorts zou hij hebben aan gedrongen op afdoende maatregelen tegen de Bulgaarsche uitgewekenen, welke in het Turk sche rijk tegen het vorstenhuis samenspannen, op bevordering van den aaoleg van een spoor weg Sofia-Kustendil-Seres-Salonica en op deelneming door de Turksche regeering aan eene te Philippopel te houden nationale ten toonstelling. P E R Z I E. De cholera-epidemie is oorzaak dat in ver schillende streken volslagen regeeringloosheid heerscht, daar de overheidspersonen, onmach tig iets tegen de bevolking uit te richten, de vlucht nemen. AMERIKA. Uit Buffalo wordt gemeld dat de toestand zoogoed als onveranderd is. Er had gisteren geenerlei verstoring der orde plaats, doch men vreest dat de werkstaking zich nog verder zal uitbreiden. Tot handhaving der orde zijn 8000 man troepen aanwezig. Eenige goederen treinen vertrokken gisteren onder militaire bescherming. Naar men verzekert, heeft het losbranden der Gatling-kanonnen onder de mijnwerkers te Coalcreek vreeselijke gevolgen gehad, zoodat er een aantal dooden gevallen zijn. Kolonel Anderson wordt gevangen gehouden en zorg vuldig bewaakt, teneinde te voorkomen dat hij gelyncht wordt. De onder zijne bevelen staande militie gaat nog steeds gewapender hand te werk. Waarschijnlijk zal het slechts mogelijk wezen groote rampen te voorkomen, indien er troepen van het staande leger ge zonden worden. Uit Knoxville wordt gemeld: De mijnwer kers tastten gisteren tweemaal de militaire macht in Coalcreek aan, doch werden beide keeren teruggeslagen. Na een bloedig gevecht zijn 500 man troepen naar Coalcreek gezonden. Er heerscht hier groote opgewondenheid en te Buffalo staan de zaken stil. De hoofden der werkstaking verklaren, dat op de spoor wegen, beheerd door Van der Bilt, de arbeid is gestaakt, evenals op die van de lijnen Erie, Highvalley en Buftalo-creek. De werk stakers verklaren dat, alvorens toe te geven, zij hunne operatiën ten westen tot Chicago en ten oosten tot Newyork zullen uitbreiden. AFRIKA. Volgens berichten uit Tanger bieden vele opstandelingen in Marokko hunne onderwer ping aan. De op verzoek van eenigen hunner hervatte onderhandelingen hebben intusschen niet tot een bevredigend resultaat geleid. Daar op is gedreigd dat de regeeringstroepen den strijd zouden hervatten, zoo de opstandelingen zich niet spoedig onderwierpen. hooger, doch de raadsheer zag niet den hoon en de walging, die op het rimpelige gelaat van den eenvoudigen dorpeling lag. Uit de verte weerklonk geroep en gevloek, steeds drassiger werd bet veenland, breede slooten moesten worden overgesprongen, de schimmel van zijn nevenman zakte ineenmaar heer Nicolaas rustte niet, en volgde zoo snel hij kon den gids, wiens tred lichter en vlugger werd, naarmate zij meer het einddoel van den tocht naderden. Slechts twee ruiters vergezelden nog hunnen aanvoerder, de overigen waren verloren of achtergebleven. Het aanslaan van een hond zeide den aanvoerder, dat het doel bijna bereikt was, en vuurde hem nog meer aan. Hij deed het paard zijne laatste krachten inspannen en toer. dit wederom steviger grond onder zijne voeten voelde, stoof het met zijn berijder voor uit. Op dit oogenblik bleef Hannes achter. De grauwe muren der eenzaam gelegen hoeve doemden uit het nachtelijk donker op, een licht scheen er flauwtjes te branden, en iangs De Tentoonstelling van den Boekhandel. Men kan de tentoonstelling van den boek handel in het Paleis voor Volksvlijt" te Amsterdam beschouwen van twee standpun ten: van een technisch en een aesthetisch standpunt. In beide opzichten geeft deze tentoonstelling heel wat te leeren. Men behoeft slechts de groote zaal van het paleis even door te wandelen om over tuigd te worden, dat het boekdrukkersbedrijf in de laatste jaren met reuzenschreden is vooruitgegaan. Schier alles, wat vroeger door de vaardige hand van den werkman moest geschieden, wordt nu langs machinalen weg tot stand gebracht. Alleen .den zetter heeft de machine nog niet kunnen verdringen. Wel zijn herhaal delijk proeven genomen met een zet- of distribueer-machine, maar deze bleek geen practische resultaten te hebben. Dit is ook zeer gemakkelijk na te gaan, als men weet ■welke verschillende lettersoorten, randen en vignetten in het z.g. smoutwerk worden gebruikt. En waar blijft men met den smaak, die ook op het dx-ukwerk zijn stempel moet drukken; kan men dit aan een machine overlaten De letterzetterij is nagenoeg op dezelfde hoogte blijven staan, waarop zij reeds voor vele jaren stond. Wel heeft zij eenige ver beteringen ondergaan en is zij in het bezit gekomen van nieuwe hulpmiddelen, maar van een vooruitgang als dien der boekdrukkerij is geen sprake. Men zou zelfs eene niet al te gewaagde stelling verkondigen, wanneer men beweerde, dat de zetterij eer achteruit- dan vooruitgegaan was. En uit een aesthetisch oogpunt beschouwd, is deze stelling zeer goed te verdedigen. Vroeger had iedere voorname drukkerij hare eigene lettex-soorten en versierselen, zoodat elke drukkerij als 't ware haar eigen karakter legde in het werk dat zij drukte. Leg maar eens een kenner het een of andere oude boekje voor; hij zal onmiddellijk, zonder het titelblad te zien, weten te zeggeD, dat hef boekje in die eeuw en daar of daar gedrukt is. Tegenwoordig is dat geheel anders gewor den. Dezelfde lettergieterij levert dezelfde lettei-soorten aan meerdei-e boekdrukkerijen daardoor is het individueele karakter van het boek verlorengegaan, en vertoont zich slechts nog in eenige kostbare prachtuitgaven, zooals die nu en dan nog wel eens verschijnen. Toch openbaart zich hier en daar nog een streven om den stijl te blijven huldigen, dat wil zeggen om eenheid en harmonie te bren gen in de uitmonstering van het boek, deze in overeenstemming te brengen met den de leemen hutten stormde heer Nicolaas, slechts door éen ruiter gevolgd, naar de hoofddeur der woning. Zij was gegrendeld, doch hij sprong van het paard en trapte het vergane hout in stukken. Hij zag niet, hoe daar buiten in de heide de lichtende fakkel van den schaapherder uitging, hij hoorde het verwijderd geroep zijner ruiters niet meer, maar ijlde over een steenen drempel het lichtschijnsel tegemoet. Als verblind deinsde hij een oogenblik terug. Een dichte xook sloeg hem bij 't openen der deur tegemoet en betemmerde zijne ademhaling op den haard brandde een groot turfvuur, en in den armluchter vlamde de pijnboomtak. Een kreet van ontzetting weerklonk en Frederik sprong op van de bank, waarop Hilla rustte, en trok zijn zwaard te barer en zijner verdediging. Doch de forsche stem van den raadsheer weer klonk door het vertrek sLaal uw wapen rusten, knaap 1 Huist gij hier te middden van dwepers en misdadigers Zijn de wederdoopers nog als vanouds, de lusten inhoud er van en met het doel, waarvoor liet moet dienen. Het is niet vleiend voor onze nationale kunstnijverheid, maar de verklaring kan hier niet achterwege blijven, dat aan onze Neder- landsehe uitgaven in 't algemeen dat karakter ontbi-eekt, en in dat opzicht doen wij niet voor onze Duitsche naburen onder. Hetzelfde verschijnsel evenwel kan men niet alleen waarnemen bij ons boekdrukkers- werk, maar in bijna alle voortbrengselen onzer kunstnijverheid vertoont ach dat ge- hi-ek aan stijl en karakter. In 't algemeen laten wij te veel aan het toeval over, zonder rekening te houden met de eischen van den goeden smaak, met de aesthetische regelen, door de verschillende stijlen voorgeschreven. Vergelijk eens den stylaal behandelden sAlmanach des amateurs de reliure" (Fran- sche afdeeling) met zjjn fraaien geciseleerd lederen band in den stijl der 15de eeuw, met zoovele smakelooze, overladen stempel- banden, waaraan de Nederlandsche afdeeling buitengewoon rijk is. Wat in de architectuur het geval is, geldt in zekeren zin ook voor het boek. Evenals een gebouw, moet ook een boek den stempel dragen zijner bestemming. Wat bijvoorbeeld te zeggen van een Fran- schen spoorweg- eu reisgids in groot-quarto uitgave Wat te zeggen van de dikwijls onhandige formaten, waarin onze Hollandsche romans soms verschenen? Wat eindelijk te zeggen van sommige kin derprentenboeken, met kleine letter gedrukt en voorzien van een band, coquet behandeld met teere kleuren, waarvan de bekoorlijkheid door een enkel vlekje ontsierd wordt? Dit zijn slechts enkele voorbeelden uit de vele, welke deze tentoonstelling oplevert. De zin voor het schoone, gepaard aan dien voor het practischeoch, die voorbeelden zijn zoo schaarsch. Den Franschman vergeven we gaai-neziju buitensporig- groote ..reisgidsen,, want in veie andere opzichten toont hij zijn zin voor het practische. Evenals de Engelschman als 'tware met een krant geboren wordt, zoo is de Fransch man geboren romanlezer. Geen land ter wereld, waar die romans zooveel aftrek vin den als in Frankrijk. Een Franschman leest ovei-al: aan tafel, op reis, in zijn schafttijd, zelfs in bed bij kaarslicht. Het is dus niet meer dan natuurlijk, dat de uitgevers zorgden voor een handig formaat, waardoor een boek verkregen wordt dat men overal kan meenemen. "Vandaar, dat de meeste Fransche romans nagenoeg hetzelfde formaat hebben, post- octavo, terwijl onze Hollandsche uitgevers, wat het formaat betreft, op de meest willekeurige- w|jze te werk gaan. Ook ten opzichte van de leerboeken valt het- des vleesches genietende. Weg met uw wapen, of mijne ruiters zullen u neervellen. Wilt gij de deerne beschermen, bescherm haar dan voor de vlammenwant de brandstapel is haar zeker loon Woest stormde hij op Hilla los, maar Frederik slingerde hem met kracht terug; de eenige ruiter, die hem had kunnen volgen, snelde te zijner hulp, doch aleer deze iets had kunnen uitrichten, ging de van riet gevlochten deur van het zij vertrek open, en stond de grijsaard, die hierin woonde, op den drempel. Het rosse toortslicht verlichtte zijn gelaat, en de gouden keten, die anders aan den muur hing, glinsterde op zijn donkerkleurig gewaad. Luid, scherp, snijdend klonk zijne stem door het vertrek »De brandstapel I" Nicolaas Lourens, lost zich daarin de liefde voor uw kleinkind op?" (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 6