A0. 1892. Woensdag 24 Augustus. Eerste Blad. KENNISGEVING. N°. 8084. esenveertigst© Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, uitgëverTT odé. Buitenlamlsclie Berichten. RCPSEHFLAie. BELGIS. In antwoord op de nota van den Franschen minister Ribot heeft het bestuur van den Kongo-staat medegedeeld, dat het nog geen bericht heeft ontvangen aangaande den moord van Pourmeyrac op de Kotto. Indien werke lijk de moord ware geschied op het door soldaten van den Kongo-staat bezet terrein, zou het bestuur daarvan reeds kennis dragen. Verder wordt verklaard, dat geen enkel ge- perfectionneerd—wapen aan de inlanders is geleverd. I Vanwege den onafhankelijken Kongo-staat worden berichten uit Yakoma van den 21n Juni openbaar gemaakt, waaruit blijkt dat er geenerlei geschil van eenigszins ernstigen •.aard tusschen de Fransche en ICongosche autoriteiten heeft plaats gevonden. De plek waar Poumeyrac hetzelfde lot ondergaan moet hebben als Crampel met dertig mannen, is op den rechteroever der Kotto-rivier, tachtig kilometer beneden Yakoma. De Moriteur des Interets maiérieh bevat een artikel over den Kongo, geteekend De Laveleye. Daarin wordt gezegd, dat de Kongo- staat de grootste aandeelhouder is van de Katanga-maatschappij. In de vergadering van aandeelhouders op 21 October stemde de vertegenwoordiger van den Kongo-staat zon der voorbehoud voor de expeditie van Hodister. De Moniteur begrijpt dus niet, hoe de staat de verantwoordelijkheid voor den dood van Hodister op de maatschappij kan werpen, daar die expeditie in overeenstemming met den staat is georganiseerd. Het stoffelijk overschot van den burgemees ter van Antwerpen, Leopold de Wael, is Zaterdag met groote plechtigheid ter aarde besteld. De begrafenis geschiedde op kosten der stad. Onder de aanzienlijke personen die de slippen van het lijkkleed droegen, behoor den de minister van binnenlandsche zaken De Burlet, de gouverneur der provincie, baron Osy, en de militaire gouverneur; de heer Buis, burgemeester van Brussel, de voorzitter der liberale associatie en die van den Vlaam- schen Bond. De koning had zich door graaf de Borciigrave doen vertegenwoordigen. De gemeenteraad van Antwerpen heeft besloten dat een van de openbare pleinen der stad den naam De Wael zal ontvangen, en dat met medewerking der burgerij een gedenk- teeken zal worden opgericht voor den betreurden burgemeester. DUITSCHLAND. De keizer heeft, naar de dagbladen melden, bij zijne toespraak tot de hoofdofficieren,waarin hij zich tegen den tweejarigen diensttijd verklaarde, zich ook gunstig uitgelaten over den algemeenen vredestoestand. Hij voegde er bjj dat men deze opvatting van den Euro- peeschen toestand en de gevolgen welke daaruit voor den duur van den diensttijd en de legerversterking voortvloeien, in wijde ren kring kon verspreiden, als van hem af komstig. Als zeker geldt thans, dat geen militaire voorstellen in de aanstaande zitting van den Rijksdag zullen ingediend worden, aangezien die zeker niet zouden worden toegestaan, wan neer niet tevens de tweejarige dienst werd iDgevoerd, ingevolge de uitnoodiging, in Mei 1890 door den Rijksdag tot de bondsregee- ringen gericht. Aan eene verzwakking van Caprivi's stel ling geloofd niemand. Eer zou men aannemen, dat het mislukken der militaire voorstellen hem, om staatkundige beweegredenen, zelfs aangenaam was. De Nordd. Ally. Zeitunj toch herinnert, dat Caprivi zich in'den Ilijks- dag, in 1890, in beginsel tegen de invoering van den tweejarigen, diensttijd verklaarde. De Berlijnsche 'correspondent der N. B. €t. schrijft van 20 dezer In liberale bladen uit zich de vrees, dat Jiet besluit des keizers tegen de invoering van eenen tweejarigen diensttijd in het leger, niet zal blijken in zich te sluiten dat de jaar- hjksche begrooting voor oorlog niet meer zal worden verhoogd. In verband daarmede vallen zij Caprivi aan en drijven den spot met hem reeds heeft Caprivi zoo zeggen zy zich verbonden eene vermindering van den dienstplicht te bewerkstelligen, en nu moet hij toonen, of hij liever ontslag neemt als rijkskanselier of op bevel des keizers, ge hoorzaam als een onder-oflicier de door Z. M. bevolen zwenking maakt. Ook den minister van financiën vallen de liberale bladen telkens aan. Hem wordt ge zegd, dat men zonder de eoncessiej van den tweejarigen diensttijd in geene nieuwe uit- J.gayen ,voor oorlog zal toestemmen, zoodat zijne ontwerpen van belasting-hervorming overbodig zijn, daar zij tocht slechs verhoo ging der belastingen bedoelden. Daarentegen zyn er staatkundige kringen, waarin men verneemt, dat de keizer juist daarom van de diep ingrijpende militaire ver anderingen, waaronder die van den tweejarigen diensttijd, heeft afgezien, teneinde aan Miquel de invoering van zijne belastingplannen ge makkelijker te maken en groote parlemen taire schokken in de eerstvolgende zitting te vermijden. In Elzas-Lotharingen zijn alle Fransche politieke bladen, behalve het Journal des Débats. de Petit Moniteur en la Paix, aan eene gestrenge censuur onderworpen. ENGELAND. Labouchère heeft aan een zijner kiezers geschreven, dat de koningin zich zoo ondub belzinnig tegen hem had verklaard, dat Glad stone had gemeend hem niet voor een porte feuille te kunnen voorstellen. Er is een tweede blauwboek verschenen over het gebeurde in Marokko. Sir Evan Smith verklaart daarin, dat de sultan nimmer plan had gehad een nieuw handelstractaat te sluiten. In een schrijven aan Smith ver klaarde lord Salisbury, dat, zoolang Engeland niet de volledige instemming der overige mogendheden bezat, het beter ware den sultan niet tot het sluiten van een handelstractaat over te halen. Naar uit Weenen wordt gemeld, is eenige weken geleden door de koningin aan den sultan een Mahommedaan gezonden, Fudieu genaamd, die een door de Koningin zelve onderteekenden brief in het Turksch over bracht, handelende over de Bulgaarsche en Egyptische zaken. De koningin gaf het ver langen te kennen dat prins Ferdinand erkend zou worden, waarna hij in het huwelijk zou kunnen treden. OOSTENRIJK. De keizer heeft bevel gegeven om het laatste gedeelte der militaire manoeuvres in Galicie achterwege te laten. ZWITSERLAND. Gisteren is het internationale vredescongres te Bern geopend. De heer Ruchonnet toonde aan, hoezeer het door het congres verspreide denkbeeld van den vrede veld gewonnen heeft in Zwitserland en het buitenland. De heer Richter, Duitscher, verklaarde dat het denkbeeld van den vrede weldra in Duitsehland aanmerkelijke vorderingen zal maken. RUSLAND. Uit vertrouwbare bron wordt gemeld dat de ukase der opheffing van het verbod tot uitvoer van rogge heden afgekondigd zal worden. Het aantal cholera-gevallen in het district - Lublin, Polen, tot den 19den dezer, bedraagt 34, waarvan 13 met doodelyken afloop. Uit goede bron wordt gemeld, dat op de audiëntie, welke de heer Wyschnegradski Zaterdag bij den czaar had, besloten is dat hij minister van financiën blijft, maar dat de departementen van koophandel, fabrieken en spoorwegen van het ministerie van finan ciën gescheiden en aan den heer Witte zul len overgedragen worden. De heer Witte is tot minister van koop handel en middelen van verkeer benoemd, SPANJE. De minister-president Canovas zal aan de Koningin een overzicht geven van den binnen- en buitenlandschen staatkundigen toestand, welke als zeer gespannen beschouwd wordt. Men acht eene ministerieele crisis onvermijdelijk. Te Xeres is een aanvang gemaakt met het proces tegen de anarchisten. Door de politie zijn buitengewone maatregelen ge nomen. PORTUGAL. De regeering zal met de houders van bui- tenlandsche schuldbrieven door tusschenkomst hunner regeeringen onderhandelen over de grondslagen der schikking, welke zij in Januari ter bekrachtiging aan de Cortes zal voor leggen. Het Kabinet besloot in zijne laatste bijeen komst geene enkele nieuwe belasting uit te schrijven. Het zal den vorm der inning van de tegenwoordige belastingen herzien en de uitgaven verminderen. Blijkens eene officieele depêche is het be richt van het bombardement van het Portu- geesehe fort te Whyddah door de Franschen onjuist. B U L G A R IJ E. StamboulofT verklaarde aan den redacteur OOURA IT. Abonnfmentspriis, per kwartaal franco per post, door bet geheele Rijk Afzonderlijke nommers t 1.85. - 2.50, - 0.10, BTBEACt BOTBRlTBAAT, 8 7. Advertentieprijs: van 1—10 gewone regels me inbegrip van eene Courantf |1.10. ledm gewone regel meer- 0.10. Driemaai, geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. De Burgemeester van Schiedam Gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland d.d. 16 Augustus 1892, no. 6S, Provinciaal Blad no. 53) brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het waarschijnlijk geacht wordt, dat de tweede generatie van de rups van de gamma-uil zich spoedig opnieuw zal vertoonen, en daarom vanwege den Minister van Binnenlandsche Zaken de volgende middelen wor den aanbevolen ter bestrijding van de rupsenplaag, die reeds zooveel nadeel lieeft toegebracht Het plaatsen van bakken met stroop en azijn op de aangetaste velden, en midden in zoodanigen bak eene lantaarn (b.v. een,gewone stallantaarn). Voor klaver, het zoo spoedig mogelijk afmaaien van het gews, en vervolgens het eggen of rollen van den stoppel, of het overweiden met schapen. Het besproeien van het aangetaste gewas met een mengsel van petroleum en groene zeep in wa ter. Voor éen hectare zou noodig zijn 1000 iiter water, 20 liter petroleum en 10 kilo groene zeep. (De gewone pulverisateur zal voor de verspreiding -van dit mengsel niet gebruikt kunnen worden, wijl de petroleuro oplossend werkt op de eaoutchouc- •deelen van het werktuig, waardoor dit spoedig on klaar zal woiden.) Voor late aardappelen is een besproeiing met Bordeausche pap aan te beveler en wel var de steikte van 3% koper-vitriool en 1% kalk op 1000 liter water. Besproeiing van den aangetasten akker met gips- poeder of met poedervormig superphosphaat (a 500 tot 1000 kilo per IIA), na voorafgaande bevochti ging van het loof met water, door den pulverisateur «p den akker gebracht. Het graven van steilwandige greppels langs de aangetaste velden. In deze greppels kunnen de rup sen gedood worden door jongens of door het leggen van geteerde stokken. In plaats van teer zou men beter een mengsel var teer met 1/4 gesmolten hars kunnen nemen, wijl dit langer week blijft. Wanneer het aangetaste terrein door een sloot isomgeven, zal het wenschelijk zijn, deze zooveel mogelijk van waterplanten te zuiveren, teneinde den rupsen het overtrekken te bemoeilijken. Ten slotte -wordt ieder ingezetene verzocht om, •wanneer op of nabij zijn landerijen de rupsenplaag zich voordoet, daarvan oogenblikkelijk ter gemeente secretarie aangifte te doen Schiedam, 23 Augustus 1892. Be Burgemeester van 'Schiedam, VAN DIJK VAN MATENESSE.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1