Binnenlandsche Berichten. van de Figaro, dat hij geenerlei helofte bij den sultan heeft gehaald. Hij heeft dezen eenvoudig een beleefdheidsbezoek gebracht. De quaestie der erkenning van vorst Ferdinand ■werd aangeroerd. Stambouloff vond den sultan in een betere stemming, maar niets bijzon ders werd gevraagd of toegestaan. S E R V I E. Het nieuwe Kabinet is aldus saarngesteld premier en buitenl. zaken, Avakinovitch oorlog, generaal Bogkitchevitchfinanciën, Stojanovitch tot hiertoe directeur der spoor wegen openbare werken, Alkostvitch, direc teur der universiteiteerediensten onderwijs, prof. .ïean Bochkovitchbinnenl. zaken de advokaat Rebaratsjustitie, de advocaat Nelstchkovich handel, Gvosditch. De regen ten hebben deze lijst goedgekeurd; de be noemingen zullen heden in het Staatsblad verschijnen. Het programma van het nieuwe Kabinet luidt: vriendschappelijke verhouding met alle mogendhedenkordaatheid in alle takken van bestuurvermeerdering van den welstand hervorming van het belastingstelseleven wicht der begrootingvoltooiing der nationale verdediging. De Skoupcbtina is tegen 27 Augustus bijeengeroepen. De oud-minister van justitie Djorjevitch is tot gezant te Parijs benoemd. AMERIKA. De staatssecretaris heeft van den zaak gelastigde der Yereenigde Staten te Konstan- tinopel bericht ontvangen dat Amerikaansche zendelingen te Bourdour, in Klein-Azië, mis handeld zijn geworden. Hierop is de zaak gelastigde per telegraaf gelast de Porte spoedige genoegdoening te vragen. Twee Amerikaansche oorlogsschepen worden naar de Klein-Aziatisclie kust gezonden. Tusschen het Congres en het ministerie der Argentijnschc republiek is eene ernstige span ning ontstaan, doordien in den loop van het debat over de begrooting van marine de minister van marine weigerde te antwoorden op eene tot hem gerichte interpellatie, en daarna aan het Congres eene mededeeling zond, welke als beleedigend werd beschouwd. Aan de Standard wordt uit Buenos-Ayres van 20 dezer gemeld dat, tengevolge van den twist tusschen den president en het Congres, president Pellegrini zijn ontslag heeft geno men, Gisteren drong het Congres bij den dezer dagen gekozen president Saenz Pena aan, om het presidentschap op zich te nemen. Volgens een nader bericht heeft president Pellegrini zijne ontslagaanvrage ingetrokken. Een telegram uit Valparaiso aan de New- York Herald meldt, dat Batista, de nieuwe president van Bolivia, de gansche republiek in staat van beleg heeft verklaard, uit vrees dat generaal Camacho eene omwenteling zal uit lokken. Uit Nashville wordt van 19 dezer gemeld Generaal Carnes, met troepen ter verster- kins aangekomen, heeft de werkstakers aan gevallen. Er zijn aan beide kanten veel dooden en gekwetsten gevallen. De generaal heeft het spoorwegstation te Coal Creek genomen en honderd mijnwerkers achter slot gezet als gijzelaars voor het leven van kolonel Anderson. Generaal Carnes is meester van den toe stand. De mijnwerkers hebben kolonel Ander son losgelaten, nadat zij in een gevecht de nederlaag geleden hadden. De vijandelijk heden kunnen thans als geëindigd beschouwd worden. A F B I K A. Een botsing heeft plaats gehad tusschen een Russisch expeditiekorps op de Pamir- boogvlakte en eert afdeeting Afghanen. Eenige Afghanen zijn gedood en gewond, en aan dan kant der Russen had men verscheidene gewonden. De Russische colonne heeft sedert haar onderzoekingen op de hoogvlakte hervat. SCHIEDAM, 23 Augustus 1892. Bij ukase van den czaar van Rusland is de uitvoer van rogge, roggemeel enz. weder veroorloofd. Onder talrijke blijken van belangstelling van de industrieelen en van andere ingezete nen dezer stad, ook door het uitsteken der vlag, hield de «Nederlandsche Brood-, Koek- en Bankethakkersbond" heden zijn 10de algemeene vergadering in de zaal der Officieren-Vereeniging alhier. De zaal bood met het door groen omgeven honds vaandel op den voorgrond, en de vele groe pen der vergaderden een recht prettigen aan blik. Te 12 uur opende de voorzitter, de heer S. W. Siernons, uit Amsterdam, de vergadering. In goed gekozen bewoordingen riep hij den leden het welkom toe, welkom in Schiedam, eene stad wel wat zwart, maar tevens eene stad. groot in industrie, voor de bakkers vooral van belang om hare uitgebreide gist- productie. Met de beste wenschen voor den bloei van het vriendelijke en gastvrije Schie dam opende hij deze vergadering, hopende dat de discussiën mochten strekken tot be vordering van de belangen der bakkerij. Nadat de notulen der vorige vergadering waren gelezen en goedgekeurd, verkreeg de heer M. Berck, voorzitter der afdeeling Schie dam, het woord. Hij wees er op, dat Schiedam trotsch was op deze vergadering, dat het alles in het werk wilde stellen, om het den leden gezellig te maken. Alle gistfabrieken waren ter bezichtiging; de vereeniging vangisthan- delaren biedt den bakkersbond een groot con cert aan in den tuin der Officieren-Vereeni ging, kortom, Schiedam hoopt, dat ieder lid nog na jaren met genoegen zal terugzien op deze vergadering, ter viering van het tienjarig bestaan van den bond. Zoowel deze rede als die van den voorzitter werd met luid applaus, ontvangen. Na rekening en verantwoording door den penningmeester, waaruit wij alleen aanstippendat de bond 554 leden telt, deelde de voorzitter mede, dat het voorstel Deventer, luidende«Op de algemeene vergadering hebben alleen afgevaardigden liet recht om te spreken", gewijzigd was aangenomen. Tijdens de behandeling der agenda zullen alleen afgevaardigden het woord mogen voeren, terwijl daarna ieder der aan wezige leden het recht zal hebben, zijn ge dachte in de vergadering te uiten. Nu werd een prachtig bloemstuk binnen gebracht, eene verrassing van de heeren Roetman, Scheffers Co.gisthandelaren alhier, die op deze wijze hunne ingenomen heid met de vergadering betuigden. De vergadering ging, na bezichtiging, tot punt 5 der agenda over, strekkende, om op deze vergadering te besluiten tot het inzenden van een adres van adhaesie aan het streven der vereeniging «het Kunstambacht" te 's-Gravenhage, tevens tot verzoek om by eventueele uitbreiding barer werkzaamheden ook de bakkerij daaronder op te nemen. Na uitvoerige discussie wordt dit voorstel aange nomen. Omtrent punt 0 werd besloten de con tributie te brengen op f 1.50, waarbij de Bondscourant gratis aan de leden wordt geleverd. Uitvoerige bespreking lokte punt 7 uit, n.l. de motie der Leeuwarder bakkersgezellen, van dezen inhoud«De vergadering spreke «als haar oordeel uit, dat afschaffing van «nachtarbeid en handhaving van Zondagsrust, «vermindering van arbeidsduur en verbetering 2 van vele werkplaatsen in ^bakkerijen van »grcot belang zijn voor het bakkersvak, zijn «beoefenaars in het broodetend publiek swenscht, dat door hulp van particulieren en 2den steun van den Staat, spoedig de ge- 2wenschte verbetering tot stand kome." Met vuur nam de afgevaardigde van Zaan dam het voor de bakkersgezellen opmet alle kracht moest de bakkersbond meestrijden tot verkrijging van de afschaffing van den nachtarbeid, waardoor de bakker genood zaakt is met een half uitgerust, afgetobd lichaam zijn bezigheden te verrichten. Het kwam spreker voor, dat, zoo de menschen in het algemeen, volgens Darwin, afstamden van de apen, de bakkers dan zeker moesten afstammen van de nachtdieren, van de uilen, en een misdadiger zou men kunnen straffen met een twintigjarig bakbersleven. Nadat nog tal van anderen het woord hadden gevoerd, waarbij door sommigen gewezen werd op de moeilijkheid der afschaffing van nachtarbeid, vooral in groote steden, door anderen op de wenschelijkheid van afschaffing van den Zondagsarbeid, werd instemming betuigd met de billjjke eischen der bakkersgezellen. Op dit oogenblik trad het bestuur van de Vereeniging van Gisthandelaren" de zaal binnen, om de vergadering te begroeten. Namens die vereeniging sprak de heer 3. J. G. Nolet de vergadering ongeveer in dezer voege toe«Mijne heeren 1 toen kort geleden het bericht tot ons kwam, dat de »Ned. Bakkers bond" zijn 10de algemeene vergadering in Schiedam zou houden, gevoelde de «Vereeni ging van Gisthandelaren" te dezer stede, dat dit feit niet onopgemerkt moest voorbij gaan. Zij besloot haar bestuur tot U af te vaardigen, om u een hartelijk welkom toe te roepen. YVeest verzekerd, dat onze veree niging met belangstelling.de vergadering van den 2Bakkersbond" door het initiatief van den heer Siemons, opgericht, volgt. Z'ij heeft ten bewijze daarvan de eer u een concert aan te bieden, maar tevens wenscht zij u een blijvend aandenken te schenken, bestaande in een zilve ren medaille, om aan debanierte hechten." Met den wensch »Lang leve de Nederlandsche Bakkersbond" besloot de heer Nolet zgne rede, die daverend applaus uitlokte. De voorzitter dankte de vereeniging voor hare levendige belangstelling en wees op het nauw verband tusschen de gisthandelaren en den bakkers bond. De medaille is van massief zilver, 125 gram zwaar en circa 6 cM in middellijn. Aan de medaille zijn in rosetvorm linten vastgehecht met de kleuren van Schiedam, Delft, Delftshaven en Rotterdam. De in scriptie aan de voorzijde luidt: «Den Neder- landschen Bakkersbond op zijn tiende Jaar congres, gehouden te Schiedam, aangeboden door de Vereeniging van Gisthandelaren den 23sten Augustus 1892". Aan de keerzijde bevindt zich het wapen van den Nederlnnd- schen bakkersbond. De lieer G. J. Gantvoort bepleit hierna het wenscheiijke der verzekering van gezellen, onder algemeene instemming der vergadering. Als plaats voor de volgende jaarvergadering wordt Zaandam aangewezen. Na behandeling van eenige huishoudelijke zaken wordt de vergadering door den voor zitter gesloten. Nogmaals wijst hierby de voor zitter op de kostelijke ontvangst te Schie dam; allen belangstellenden te dezer stede zegt hij hartelijk dank en hij twijfelt niet of alle leden van den bond zullen een der gelijke belangstelling weten te waardeeren. Na afloop der vergadering maakten de dames gebruik van de welwillende aanbieding van den heer M. Kranen, om een rij toertje te doen over Overschie naar Rotterdam, langs Diergaarde, Park, Nieuwe Werk, Boompjes, Fijenoord tot over de 2de brug, Oude Plan tage. Nieuwe Plantage en zoo over Delfts haven terug naar Schiedam. Na de hevige onweersbui, die zich onmid dellijk na alloop der vergadering boven de stad ontlastte, vingen de dames den rijtoer aan en gingen de leden van den bond eenige brandergen bezichtigen. Nadat allen in den tuin der Officieren- Vereeniging waren teruggekeerd, begaf men zich aan een gemeenschappelijken maaltijd, onder de opwekkende tonen der muziek van het korps stafmuzikanten der schutterij. De kegelclub »Anti-Poedel" alhier zal deelnemen aan den korpswedstrijd uitge schreven door dekegelvereeniging «Regiment" te Rotterdam, welke zal plaats hebben in het koffiehuis Tivoli aan den Coolsingel te Rotter dam op 28 Augustus en 11 September a.s. De bliksem is hedennamiddag in den molen. «De Walvisch" geslagen, zonder beduidende schade aan te richten. Bij kon. besluit is een pensioen van f 000- verleend aan I. Kleijnhens, wed. J. van Zand bergen Buwalda, ontvanger der directe be lastingen. De ministers van justitie en van koloniën gingen gisteren bij H. M. de Koningin-Regen tes te Soestdijk ter audiëntie. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's rijks schatkist op 20 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche Bank f 8,918,477.09'/» en bg de betaalmeesters- 1,884,569.83 Te zamen 10,803,046.92'/» De minister van oorlog heeft bepaald, dat, wanneer de geweren als eerbewijs worden gepresenteerd, de officieren met de sabel de eerste en tweede beweging van het salueeren zullen uitvoeren, en in die houding blijven staan totdat de geweren worden overgenomen of afgezet, waarop zij de beide andere be wegingen verrichten. De ministers, die thans met verlof in het buitenland zijn, zullen allen in het laatst dezer maand te 's-Hage terugkeeren. Opdat bg de betaling van grondbelasting zekerheid besta of al dan niet vervolgings- kosten verschuldigd zijn, zullen voortaan de waarschuwingen en aanmaningen voor alle elders dan ten kantore van den aanslag wonende belastingschuldigen, gedrukt op kaarten, bij dienstbrief van den ontvanger, houder van het kohier, worden gezonden aan zijn ambtgenoot over het kantoor der woon plaats van den aangeslagene. Laatstgenoemde ontvanger doet die vervolgingsstukken, na daarvan aanteekening te hebben genomen, aan den belastingschuldige toekomen. Die bepalingen gelden mede bij vervolging van achterstallige personeele belasting en patentrecht. Tegen het zenden van eeri expeditie naar Lombok, hoezeer ook noodzakelijk gerekend, al ware het alleen wegens de meer dan uit dagende houding door den radja tegenover de regeering aangenomen, is een ernstig be zwaar gerezenop het eiland heerscht name lijk de cholera.' Het volk beschouwt haar als een straf des hemels voor de handelingen van den vorst, die het ook om andere redenen met zijn grootenen zijn onderdanen te kwaad heeft, weshalve hg uit vrees voor zijn veilig heid van Mataram naar Ampenan is gegaan. De regeering verwacht dat de radja door een en ander gedwongen zal worden het hoofd in den schoot te leggen, zoodat geen expeditie zal noodig zijn. De oud-hoogleeraar mr. G. W. Opzoomer is te Oosterbeek overleden. De voorzitter der Fransche Kamer van afgevaardigden, de heer Floquet, is j.l. Zater dagavond te 's-Gravenhage aan het «Hotel des Inde-s" afgestapt, vergezeld van de heeren: Ducas, gevolmachtigd minister, werkzaam aan het ministerie van buitenl. zaken te

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2