A°. 1892. Woensdag 24 Augustus. N°. 8084. Tweede Blad. m- Zesenveert g*stJaargang1. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Binnenlandsche Berichten. Gemengde Berichten. U IT GEVEË7T ODÉ. GOURANT. AB0HN8MENTSPSIJS, per VW*rt3a! franco per post, door het geheele Kijk Afzonderlijke nominers 1.85. - 2.50. - 0.10. BUREAU; B OT BR STRAAT, E 2 7. Advkrtentiepriis: van 1—10 gewone regels me inbegrip v*n eene Courantf 11.10. Iedere gewone regel meer- 0.10 Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. SCHIEDAM, SS Augustus 1802. De provinciale vereeniging van burge meesters en secretarissen in Zuid-Holland zal eene vergadering houden op Zaterdag 27 dezer, des middags te twaalf uren precies, ia de diergaarde te Rotterdam. Punten van behandeling Rekening en verantwoording van den secre taris over 1891. Vaststelling contributie voor 1892. Verkiezing van twee bestuursleden ter voorzie ning in de vacturen wegens periodieke aftreding van de heeren P. J. A. de Bruine en P. Lamaison van Heenvliet. Door den heer F. A. O. de Ridder, burgemees ter der gemeente Katwijk, zal worden ingeleid de. bespreking-over de vraag: sin boeverre is wijziging der wet, houdende voorziening tegen besmettelijke ziekte, noodzake lijk r Idem door den heer A. P. Zaalberg, burge meester van Alfen en Aarlanderveen aZijn burgemeester en wethouders, na het ko- aninklijk besluit van 18 Mei 1892 n°. 12, bevoegd sin een gelijk geval als zich te Reden voordeed, »het pertinente voorschrift van art. 8 der ge- meen te-wet te verwaarloozen Na afloop der vergadering zal (bij gunstig weder) een vaart op de rivier de Maas plaats heb ben en vervolgens een diner in de diergaarde. Vrijdag j.l. is de 60-jarige J. V, d. Bte Beekbergen, terwijl hij op het land werk zaam was, tengevolge van de groote hitte bezweken. In den Houtrakpolder hebben ongeregeld heden plaats gehad tusschen Hollandsche en de aldaar talrijk aanwezige Belgische arbei ders. Zoowel in de IJ- als in de Haarlem mermeerpolders heerscht eene spanning tus schen de verschillende arbeiders, die zich bij de geringste aanleiding openbaart. De politie van Halfweg heeft onmiddellijk een onderzoek ingesteld. Naar wij vernemen, blijft te Kaatsheuvel en omstreken alles rustig. Het tienden der haver is in vollen gang. Zondagochtend zyn te Drunen drie schoen makersknechts, die zich bij het hengelen te ver op de skweb" waagden, daardoor gezakt en verdronken. Te Rozeudaal heeft zich een geval van hondsdolheid voorgedaan. Een 20-tal honden, die men vermoedt dat gebeten zijn, zijn gedood. Te "Wilp zijn, naar gemeld wordt, bij een kind, dat nqg niet gevaccineerd is, de pokken uitgebroken. De onaangename lucht van vogelkooien. Om deze dikwijls onaangename lucht te doen verdwijnen, strooit men op den bodem der kooi, vooral waar het drink- en het badwaterbakje staateen laag zwavelzure kalk. Dit bedekt men met wat zand. Dit middel, toegepast op kippen- en duiven hokken, is van des te meer belang, daar het de vruchtbaarmakende waarde van den mest, dien men verkrygt, vermeerdert. Men zal dan bemerken, dat het een toe passing in het klein is van het middel, dat landbouwers wordt aanbevolen voor de mest vaalten der boerderij, om te beletten dat som mige vruchtbaarmakende bestanddeelen in gasvorm in de atmosfeer vervliegen. Een eenvoudig middel tegen kiespijn, dat spoedig bij de hand is, mag het volgende genoemd worden. Men late een weinig melk in een schoteltje koken. Neem dan een watje, doop dat in de melk en stop het vervol gens in het oor, aan de lijdende zijde, zoo dra men het eenigszins verdragen kan. Al schrijnt het oor een weinig, is dat toch niet erg, daar melk een uitstekend middel tegen brandwonden is en het dus vanzelf weer geneest. De Tentoonstelling van den Boekhandel.' Er zijn op het gebied van bindwerk zeer fraais staaltjes te zien in het «Paleis voor Volksvlijt". Vooral uit een retrospectief oogpunt zijn som mige inzendingen van zeer groot belang. Eene vergelijking tusschen de Hollandsche in zendingen en die van Frankrijk vooral brengt ons tot de verklaring, dat wij bij Frankrijk nog zeer veel ten achter staan, en dat onze voorouders het in dat vak veel verder gebracht hadden dan wij. In deze eeuw werd het boekbindersvak ten onzent schromelijk verwaarloosd, zóo zelfs, dat in 1842 een stad als Leeuwarden niet éen boek binder onder bare inwoners telde. En Leeuwar den stond niet alleen. In den regel konden alleen de hoofd- en academiesteden zich op een boek binderij beroemen. Nieuwe boeken verschenen èf ingenaaid, bi gekartonneerd, zooals dichtbun dels en almanakken. Vermogende lieden, die er eene bibliotheek op nahielden, zonden hun kostbare boeken nu en dan naar eenig voornaam binder, met opgave hoe zij hunne werken verlangden ingebonden te hebben. Eigenlijke banden, naar den kunstsmaak van den binder ontworpen, bestonden er bijna niet. Hoe geheel anders bij vroeger. In vorige eeuwen, toen boeken nog tot de zeldzaamheden behoorden, wist men niet hoe deze papieren kinderen feestelijk uit te dossen. Juwelier en goudsmid kwamen er dikwijls bij te pasaan de houten, lederen of zijden banden werden hooge eischen gesteld. Later werden die banden min der kostbaar, maar verkregen als kunstwerk nog meer waarde. Zelfs de grootste schilders reken den het niet beneden zich, het ontwerp voor een boek te maken. Zoo waren de Hollandsche banden der 17e en 18e eeuw beroemd, en vertoonden een be paalde nationale eigenaardigheid. Langzamerhand echter verviel de kunstsmaak ten opzichte van het boek, naarmate dit alge meen werddo zucht naar weelde en vertoon verplaatste zich op andere voorwerpen van ge bruik, en het boek vond eindelijk zijn weg, zijn leven en zijn dood, in denzelfden vorm, waarin het ter wereld was gekomen. Later gingen de banden voor boeken uit de handen dar kunst over in die van den fabrikant. Toen de schrijvers in alle landen vermeerder den, en dientengevolge de uitgevers ook, zocht men naar allerlei hulpmiddelen om het boek zoo goed mogelijk van de hand te doen. Hierin werd geen onbelangrijke steun geboden door de fabriekmatige boekbinderij. Hoe minder aanlokkelijk de inhoud van het boek was, des te meer .aantrekkelijkheid trachtte men aan hot uiterlijke er van te* geven. Het karton, dat een tijdlang de boekbinderij bebeerschte, werd omstreeks de helft dezer eeuw verdrongen door eene Engelsche vinding, die den boekhandel zeer te stade kwam. Men was namelijk op het denkbeeld gekomen, voor de prachtwerken het dure leder te vervangen door een veel goedkooper gekleurde linnen of katoenen stof, die tevens geschikt was zich met stempels en letters te laten vergulden. Deze vinding was geroepen eene geheele om wenteling te brengen in de boekbinderijendeze werd, in plaats van een kunstvak, een gewone industrieele zaak, waaraan nog werd tegemoet gekomen door de vele verbeterde en nieuwuitge- vonden machines. Een kijkje op de tentoonstelling zal dan ook doen zien, dat er bijna geen onderdeel is van het boekbindersbedrijf, dat niet machinaal kan ge schieden. Onder de Nsderlandsche firma's, die zich als boekbinders een zekeren naam verworven hebben, werden door de heeren J. Brandt en Zoon, F. J. van den Heuvel, te Amsterdam J. A. Loeber te Leiden en Lutkie en Cranenburg te 's-Hertogen- bosch zeer fraaie exemplaren ingezonden. De firma C. L. van Langenhuijzen te Amster dam zond eene fraaie collectie reproduction van oud bindwerk, terwijl de firma G. B. Brom uit Utrecht eenige zeer mooie in zilver gedreven boek banden voo» missaals enz. inzond. Deze enkele op zich zelf staande voorbeelden van fraai bindwerk kunnen echter niet vernietigen de uitspraak van een Franschman in een werk over de boekbinderij. Hij zegt daarin: Holland lieeft nog veel te leeren, alvorens het de hoogte bereikt zal hebben, waarop onze voor ouders twee eeuwen geleden stonden. De prachtige collectie van den antiquaar- boekbandelaar Fred. Muller is daar om bij deze treurige verklaring de noodige illustratie te geven. Internationale Sporf tentoonstelling te Sclieveningen. Zondag is voor het eerst, en wel in do entree der sporttentoonstelling geëxposeerd de kostbare en prachtige eerste prijs in de loterij der tentoonstelling. De prijs bestaat uit een compleet koffie- en theeservies van massief zilver, waarbij ook een massief zilveren bouilloir, twee massief zilveren bladen, twee zilveren presenteer- trommels met onderbladen en lepeldoos met 12 zilveren lepels. Het geheel mag als een meesterstuk van fraaie bewerking, voorn! ook wat vorm betreft, worden geroemd. Teneinde de hooge waarde van den prijs zoo volkomen mogelijk te laten, zijn in het massief zilver zoo weinig mogelijk versieringen aangebracht. Bij dit compleet koffie- en theeservies be lmoren *12 geëmailleerde uit de hand ge schilderde theekoppen en 12 dito Mokkakop pen, zeer artistiek uitgevoerd. De tentoonstelling werd Zondag bezocht door 6358 betalende personen. Van 14 tot 21 Augustus gingen 47,000 eu van 1 Juni tot 21 Augs. 373,320 bezoekers door de tourniquets. Uit Perpignan (Frankrijk) wordt bericht, dat een meisje van dertig jaar, wees, na zes maanden in een klooster te hebben doorgebracht, aan haren vroegeren voogd had geschreven, dat zij het klooster weder wilde verlaten, doch dat de «zus ters" weigerden haar in vrijheid te stellen en zelfs niet gedoogden, dat de oom een onderhoud had met zijne pupil. De overheid bemoeit zich nu met de zaak. Te Callao, in Peru, heeft een groote brand 32 huizen vernield en voor 400.000 dollars schade aangericht. De Chicago-ten toonstelling. 't Wordt een ware stad, ons Jackson Park zegt de Nederlander. Bij het openen der wereld tentoonstelling moeten er 125 gebouwen onder dak zijn. Die 125 gebouwen beslaan een opper vlakte van 200 acres. Juli-maand zag aan 50 der 60 geprojecteerde gebouwen een begin gemaakt. Acht duizend werk lieden arbeiden er lustig op voort. Wonder genoeg, dat de vreeselijke hitte op hen weinig invloed had. Niet meer dan 14 werden dientengevolge onge steld. Eere, wien die eere toekomtAllereerst aan onzen directeur-generaal Davis, wiens voorzichtige voortvarendheid en voortvarende voorzichtigheid kwalijk hoog genoeg is aan te slaan maar dan ook eere aan mrs. Potter Palmer, de presidente der dames-commissie. Zij ontving dezer dagen het bezoek van aartsbisschop Ireland en heeft zij van paus Leo toezegging van krachtige hulp ontvan gen, de aartsbisschop heeft haar zijn niet geringen invloed beloofd om hier van al de schoone bor duurwerken enz., door vrome katholieke vrouwen

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 5