N°. 8085. A". 1892. Donderdag 25 Augustus. esenveertg-st© Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, uitgëvërTjT odé. Buitenlandsche Berichten. Binnenlandsche Berichten. 1.85. - 2.50. - 0.10. BUREAU: BOfEBITRAAI, E 2 7. DUITSCHLAND. De woorden van den keizer, op het feest maal na de parade over het gardekorps uitge sproken, hadden, naar thans bekend wordt, een geheel andere beteekenis dan men er eerst aan hechtte. De keizer laakte de militaire schrijvers in de dagbladen wegens hunne theo retische beschouwingen over den inwendigen dienst bij het leger, zooals de proeven met ge wei en van klein kaliber. "Vooral laakte de keizer, dat aan een militair wetsontwerp, waar voor hij nog in 't geheel niet zijn toestemming had gegeven, beschouwingen werden geknoopt, waarbij gezegd werd, dat bij invoering van den diensttijd van twee jaar beperkingen en besparingen konden worden gemaakt in de regeling van den dienst. De diensttijd van twee jaar, zeide de keizer, is, zonder dat aan den anderen kant zeer bijzondere voorwaarden worden ingewilligd, niet denkbaar, en als de Rijksdag niet vaderlandlievend genoeg is, •deze voorwaarden te gelijk met de invoering van den 2-jarigen dienst in te willigen, zal hij -steeds aan een kleiner goed gedisciplineerd leger d e voorkeur blij ven geven boven een groot. B E L 6 I E. Een onderzoek van gouvernementswege heeft tot de verklaring geleid, dat er nog geen enkel geval van epidemische cholera in Belgie is voorgekomen. De gevallen aan boord van de Jumet te Antwerpen waren inlandsche cholera. De gezondheidscommissie voor de Schelde, bevonden hebbende dat de gevallen van cholera-achtige ziekte, die zich te Antwerpen -hebben voorgedaan, niet het geringste epide- 'mische karakter bezitten, heeft besloten voor de haven van Antwerpen schoone gezondheids certificaten te blijven afgeven. Een medicus der hoogeschool van Leuven verklaart dat de ziekte, die aan boord van het Fransche stoomschip te Antwerpen uit- biak, wel degelijk cholera was. ENGELAND. De minister voor Ierland, John Morley, heeft aan de werklieden-deputatie uit New castle, die hem, met het oog op zijne a s. her kiezing als lid van het Lagerhuis, kwam spieken over de invoering van denachtuurs werkdag, opnieuw verklaard dat hij heslist tegen de wettelijke invoering daarvan voor alle ambachten gekant is. De conservatieve pers brengt hulde aan die vrijmoedige en eerlijke verklaring. De kiezers van den heer Labouchere zijn zeer verbolgen op koningin "Victoria wegens de antipathie, welke Hare Majesteit ten op zichte van hunnen afgevaardigde tegenover Gladstone heet te hebben uitgesproken. Zij willen binnenkort, om die verbolgenheid te Uuchten, eene groote indignation meeting be leggen in de lokalen der Northampton Libe ral and Radical Association. Uit Rome wordt aan de Daily Chronicle de inhoud medegedeeld van een schrijven van den heer Gladstone, voor de algemeene ver kiezingen aan de Corriere di Napoli. Glad stone beklaagt daarin Italie's aanzienlijke legeruitgaven en zijn lastig verbond, en spreekt de hoop uit dat het zijne Afiikaansche staat kunde zal laten varen, terwijl hij zegt de twee- of drievoudige bondgenootschappen steeds met wantrouwen aan te zien, omdat zij bij slot van rekening geen vredelievende bedoeling hebben. nDe kracht eener natie, zegt hij, is in hoofdzaak gelegen in eene be sparing harer krachten. Ik vrees dat Europa's toekomst zeer somber is, ofschoon, met Gods hulp, de tegenwoordige toestand, nog wel eenigen tijd kan voortduren." OOSTENK IJ E. Van officieuse zijde wordt gemeld, dat graaf Taaffe slechts het voorzitterschap van het Kabinet zal behouden, maar de leiding der binnenlandsche staatkunde aan andere handen zal toevertrouwen. Uit Lemberg wordt gemeld, datRutheen- sche boeren uit de Gahcische distrieten Zbaraz en Zloczow 's nachts in grooten ge tale de Russische grens overtrekken en daar .door de officieren der Russische grenswacht ontvangen en naar het binnenland voortge holpen worden. Volgens de onder het land volk verspreide geruchten beloven de officieren der grenswacht aan de gehuwde landver huizers niet alleen grondbezit, maar ook alle vroegere bezittingen der uit Rusland verdre ven joden. Zaterdagavond werd een groep van 30 Rutheensche boeren die het land wilden ver laten, door de Oostenrijksche gendarmes aan gehouden. Door de plaatselijke besturen was n.l. aan de regeering gevraagd de landver huizing te beletten, daar liet land geruineerd zou worden, als de bevolking het op zoo groote schaal verliet. ZWITSERLAND. De statuten van het permanent inter nationaal bureel van den vrede te Bern zijn goedgekeurd. De mogendheden zullen worden uitgenoodigd in de kosten van instandhouding te deelen. SPANJE. De minister van binnenlandsche zaken logenstraft, dat in de hoofdstad de cholera heerscht. De regeering heeft gelast, dat gestreng toezicht zal worden geoefend op reizigers en goederen uit België, terwijl zij aan haren gezant te Brussel geseind heeft, haar geregeld op de hoogte te houden van den loop der cholera-epidemie in België. B U L G A K IJ E. Vorst Ferdinand is geïnterviewd door een redacteur van de Figaro, aan wien hij ver- klaaid heeft, dat hij zich geheel aansprakelijk stelt voor de tenuitvoerlegging der doodvon nissen te Sofia, en verzekerd dat er bijna algeheele eenstemmigheid van inzichten be staat tusschen den minister-president Stam- buloff en hem. Wat zijne erkenning aangaat, zegt hij te verwachten dat, zoo Rusland de onafhanke lijkheid van zijn land eerbiedigt, het geen inniger vriend zal hebben dan Bulgarije. S E K Y 1 E. De minister Natchevitz verklaarde, dat het proces te Sofia eerlijk was gevoerd. De vrij heid der verdediging was niet beperkt. De discussiên waren openbaar en Milaroff en de drie anderen hadden vóór hun dood bekend. De prefecten zijn per telegraaf uit hun ambt ontslagen. De radicalen zijn uit het veld geslagen. De toestand wekt ernstige ongerust heid. AMERIKA. - Uit Montevideo wordtgemeld dat er onder handelingen gevoerd worden tusschen de regeering en een syndicaat van Fransche bankiers voor een 5 pGts. leening van 5 millioen piasters, uit te geven tegen 85 pCt,, gewaarborgd door de inkomende rechten. Men denkt, dat het parlement liet plan zal goedkeuren. Uit Rio de Janeiro woidt gemeld dat generaal Deodoro de Fonseca gisteren is overleden. Te Chicago is een adres in omloop, om keizer Wilhelm uit te noodigen, als gast van de stad Chicago de opening der wereld tentoonstelling bij te wonen. Men denkt in de Duitsche kolonie aldaar 150,000 hand- teekeningen te verkrijgen en zoodra die er zijn, wordt de uitnoodiging verzonden. Aan de Times wordt uit Philadelphia ge meld dat in 36 zilvermijnen van Idaho het werk is gestaakt, tengevolge van de vermin dering der waarde van dit metaal. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Bij de Staten-Generaal is ingediend een ont werp tot onteigening, ten name van de prov. Zuid-Holland, van de eigendommen in de gem. Leiden, welke noodig zijn voor het graven van een kanaal door de Hooimarkt te Leiden, ter verbetering van de verbinding van de haven en Oude Vestgracht aldaar. Aan de bekrachtiging der Staten-Generaal is onderworpen eene overeenkomst met de gem. Zutfen, waarvan de voornaamste bepa ling is, dat het rijk in het bezit komt van een voor de cavalerie geschikt oefeningsterrein, zoodanig gelegen, dat zoowel het garnizoen van Zutfen als dat van Deventer er gebruik van kan maken. Daartegenover neemt de gem. Zutfen over het wachthuis buiten de La re- poort, dat den toegang tot de stad zeer ontsiert, in ruil tegen den door het evercitie- terrein ingesloten grond rondom het fourage- magazijn. Bij de thans gesloten overeenkomst zrja echter ook verschillende andere militaire gebouwen geruild tegen gemeente-eigen dommen. De geheele ruiling loopt voor beide partijen den staat en de gemeente over een bedrag van f 62.894.74, waaronder voor rekening van de gemeente Zutfen f 32,454.74 voor aankoop van gronden voor het oefenings terrein en f21,900 als bijdrage in de kosten van het voor de oefeningen geschikt maken van het aan te koopen oefemngsterrein en in die van den bouw van woningen voor ge huwden, schei m-, gymnastieklokaal, enz. SCHIEDAM, 24 Augustus 1892. Ter aanvulling van ons verslag omtrent de 10de algemeene vergadering van den »Nederlandschen Broc 1-, Koek- en Banket- bakkersbond" nog een enkel woord. Aan het diner, waaraan ongeveer een honderdtal personen deelnamen, werd menige hartige toost geslagen. De lustige tonen der muziek verhoogden de opgewekte stemming, terwijl door het korps stafmuzikanten meer dan een extra nummer ten beste werd gegeven. Na afloop van het concert werd in de zaal een bal geïmproviseerd en tot laat in den nacht bleef men recht gezellig bijeen. Begunstigd door schoon weder, hoewel wat warm, kan het succes van dezen dag als volkomen worden beschouwd. De leden van den bond waren eenstemmig in den lof over de uitmuntende ontvangst, hun te Schie dam te beurt gevallen. Ongetwijfeld zal dan ook menigeen, wanneer hij straks naar zijn woonplaats is teruggekeerd, nog lang met on verdeeld genoegen op dit 10de congres van den bakkersbond, te Schiedam gehouden, terugzien. Onder de firma's te dezer stede die er zich op kunnen beroemen hun werklieden jaren lang in haar dienst te kunnen houden be hoort ook de firma Daniel Visser Zonen, distillateurs. Vierde onlangs Arij de'Bruin gedachtenis van zijn 25-jarige werkzaamheid bij genoemde firma, heden herdenkt Arij Noordam, meesterknecht in hare distilleer derij, zijn 50-jarige werkzaamheid aldaar, wel een bewijs dat er tusschen de patroons en hunne werklieden eene goede verstand houding bestaat. De jubilaris ontving bij deze gelegenheid van zijn patroons een stoffelijke blijk van waardeering voor zijn ijverige en nauwgezette plichtsbetrachting en ook van het kantoor- en fabriekspersoneel eenige fraaie geschenken, terwijl laatstgenoemden de distilleerderij zeer net met vlaggen en schilden, waarop toepas selijke inscripties, en groen hadden versierd. De groothertogin van Saksen, prinses Sophie. üj§ft godmit. ABONNEMENTSPRIJS, per kttartull franco per post, door het geheele Rtjlt Afzonderlijke noininers ADVERTENTIEPRIJS: van 1—10 gewone regels me inbegrip van eene CourantJ1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1