der Nederlanden, heeft aan de vereeniging tot bevordering van volks- en schoolbaden, te 's-Gravenhage gevestigd, f3000 doen toe komen ter voorziening in de nog ontbrekende gelden aan de oprichting van bet volks- en schoolbad daar ter stede, waarvoor door H. K. H. 30 aandeelen ad f 100, die moeilijk plaatsing konden vinden, zyn genomen. De gewone audiëntie van den minister van iinaneiën zal op Donderdag 25 en die van den minister van waters laat, handel en nijver heid zal op Zaterdag 27 dezer niet plaats hebben. Teneinde het noodeloos geschrijf zooveel mogelijk bij liet leger te weren, heeft de minister van oorlog eenige bepalingen tot wering daarvan in het leven geroepen en daarbij de opperoffïcieren uitgenoodigd bij hunne inspecties over de korpsen toe te zien, dat die bepalingen met alle juistheid worden opgevolgd. (Amt.) De minister van binnenlandsc'ne zaken heeft, met intrekking van zijne beschikking van 22 Juli j.l., he' vervoer van herkauwende dieren en varkens verboden lo. uit den kring omvattende de weilanden in de gemeente Giesendatn, gelegen ter weers zijden van den spoorweg Dordrecht—Gorin- chem, tusschen de wachtposten 71 en 73, ten noorden begrensd door den Tiendweg, ten zuiden door de bebouwde kom en het verdere bebouwde gedeelte dijk dev gemeente Giesendam, ten westen door de Zwynskade en ten oosten door de oostelijke grens van het weiland van P. ter Louw, gelegen voor wachtpost 71 2o. uit den lering omvattende de weilanden te Giesen-Oudekerk onder de gemeente Gie sendam en begrensd ten noorden door den Tiendweg, ten zuiden door het gehucht Giesen- Oudekerk, ten westen door den Danschen weg en ten oosten door de oostelijke grens van het weiland van .1. Rietveld. Onderteekend door alle groole kaashande laren hier te lande is aan minister Van Tien hoven een adres gezonden, waarin zij dank betuigen voor de behartiging van de belan gen van hunnen handel floor het sluiten der voorloopige overeenkomst met Spanje van 12 Juli 1.1. sGeen hunner toch, schrijven zij in dit adres, had durven hopen, dat aan hunne wenschen ten volle voldaan zou kunnen wor den, terwijl de door u getroffen regeling daaraan meer nog dan voldoet zelfs, en Hol- landsche kaas in Cuba en Portorico in veel gunstiger conditie stelt dan bij het afgeloopen handelstractant met Spanje en koloniën het geval was. »Door deze overeenkomst hebt u het voort bestaan van den handel van adressanten op de Spaansche bezittingen niet alleen mogelijk gemaakt en bovendien bevorderd, doch den Nederlandschen landbouw in het bijzonder een grooten dienst bewezen, van rneer nut dan welke beschermingsmaatregel ook zou kunnen opleveren. »In dezen tijd van vele en hooggestelde eischen aan gezaghebbenden, vermeenen ondergeteekenden dat de uiting hunner waar deering in dezen niet ongepast is en hopen zy, dat u dit schrijven als zoodanig beschouwen en hunne dankbetuiging aanvaarden wilt. Wanneer Hollandsche kaas nu nog voor Spanje zelf de conditiën van het afgeloopen handelstractaat zou kunnen herkrijgen, dan zou onze Hollandsche kaasmakerij en de zoo talrijke medebelangen reden hebben de vlag in top te blijven voeren, wat den uitvoer naar Spanje en koloniën betreft. »Deze laatste opmerking spruit geenszins voort uit onbescheiden veeleischendheid, doch het succes, waarmede uwe bemoeiingen be kroond werden bij het voorstaan der belangen van de Hollandsche kaas voor invoer in Spaansch-Indisch gebied, verbiedt ons het overgroot belang daarvan bij invoer in Spanje zelf onherinnerd te'laten. Met groot leedwezen vernemen wij het overlijden van den oud-hoogleeraar rnr. C. W. Opzoomer, den man die èn als jurist èn ala wijsgeer eenmaal eene eerste plaats in ons land heeft ingenomen, en op het geestelijk leven van meer dan éen geslacht eenen machtigen invloed heeft uitgeoefend. In 4846 tot hoogleeraar benoemd aan de Utrechtsehe hoogeschool, heeft Opzoomer meer dan 40 jaar dat ambt bekleed, gevierd boven allen, bemind en geëerd door zijne leerlingen en niet minder buiten dien kring. In de laatste jaren sleet hij zijn leven in stille afzondering te Oosterbeek. Opzoomer was Rotterdammer van geboorte. (N. R. Ct.) De gepens. vice-admiraal C. H. Bogaert, laatstelijk directeur en commandant der marine te Willemsoord, is in het marine- hospitaal aldaar op 57-jarigen leeftijd over leden. .De oudste officier van het Nederlandsche leger, de luitenant-generaal P. G. J. van der Schrieek, vierde gisteren zijn SOsten ver jaardag. Volgens het V. D. bedraagt het getal aan 'srijb munt in de laatste dagen geslagen gouden tientjes met de beeltenis van H. M. Koningin Wilhelmina slechts een zestigtal. Vermoedelijk heeft dus deze muntslag alleen plaats gehad bij wijze van proef. Dat de nieuwe goudstukken waarschijnlijk dit jaar niet in omloop zouden worden ge bracht, zou onjuist zijn. De llerlijnsche correspondent der N. R. Ot. schrijft van gisteren. Op initiatief van den Duitschen postmeester-generaal onderhandel den voor eenigen tijd te Berlijn Duitsche en Hollandsche gedelegeerden over zekere veran deringen betreffende het postverkeer tusschen Engeland en Duitschland over Vlissingen, ten einde, door verhoogde snelheid en betere aan sluitingen, met eenen nieuwontworpen expres- trein tusschen Keulen en Berlijn nog aanslui ting te verkrijgen. Van Duitsche zijde was het oogmerk, de postverbinding met Enge land over Vlissingen nog meer dan tot dusver uit te breiden en te bespoedigen. Tegen dit plan opperden de Hollandsche gedelegeerden, met het oog op zwaar wegen de belangen der Hollandsche spoorwegen en stoombootlijnen, allerlei bezwaren. Tegelijker tijd echter deden Belgische belanghebbenden alhier ijverige pogingen ten gunste eener Duitsch-Engelsche postverbinding over Osten- de. Naar het thans heet, hebben de sedert het voorjaar tusschen Duitsche en Belgische spoorwegbesturen hangende onderhandelingen over eenen bliksemtrein van Berlijn naar Ostende thans tot eene principieele overeen komst tusschen de beide regeeringen gevoerd. De eindbeslissing hieromtrent is echter eerst bij het vaststellen der nieuwe dienstregeling in het volgende jaar te verwachten. Als ge- gemiddelde snelheid van den nieuwen trein moet het afleggen van 100 kilometer in het uur zijn aangenomen. Het meest tragische van het ongeval, dat aan luitenant Metelerknmp op de Clingendaal- sche wedrennen is overkomen, is, wanneer de Haagsche kroniekschrijver van de W. Gron, Ot. juist in ingelicht, wel dit: H. M. de Koningin, die veel van de behen digheid van den koenen gentleman-rider had gehoord, had, toen zij van het programma der Clingendaal-races kennis nam, haar leedwezen geuit, dat luitenant Metelerkamp niet zou mededingen. Dit werd hem medegedeeld, en als officier, een galant man, kwam de heer M. terstond op zijn genomen besluit terug om niet meer ran de wedrennen deel te nemen, wijl hij rei'ds meermalen bij hurdle-races een ongeval had gehad, en zich dus niet noodeloos aan gevaar wilde blootstellen. Ook mevrouw Metelerkamp 'bad op dit besluit veel invloed gehad, maar meende ook dat als de Koningin het wenschte, op de genomen beslissing moest worden teruggekomen. En de heer Meteler kamp vroeg dus nog als mededinger te wor den ingeschreven, na den daarvoor vastge- stelden termijn. De overige reders moesten dat goedkeuren, doch niemand dacht er aan bezwaar te maken. En zoo kwam dus luitenant Metelerkamp op hoog vereerend verlangen nog eens in de baan, om op zoo treurige wijze uit het strijd perk te worden gedragen. Gij zult beseffen hoeveel leed de Koningin persoonlijk, onder deze omstandigheden, van het gebeurde had. Volgens den briefschrijver uit de hofstad van de Middelb. Ct. ligt de oorzaak van het ongeval bij het paard, een uitmuntend renner, doch wiens voorpooten niet sterk genoeg schijnen voor de vrij hooge en telkens her haalde sprongen, die in de baan teClingen- daal bij deze race moesten gemaakt worden. Uitstekend ruiter als de eigenaar is heeft deze het er echter op gewaagd, vertrouwende op eigen bedrevenheid en kracht. De dik en rood opgezwollen polsen toonden duidelijk aan, toen de rijder daar ter neer lag, dat hij geen krachtsinspanning had gespaard om zijn paard op de been te houden; zij mocht, belaas, niet baten. De toestand van luitenant Metelerkamp is in die mate vooruitgaande, dat hij Zondag reeds eene kleine wandeling op Clingendadl heeft gemaakt. By het vertrek van Hr. Ms. Johan Willem Rriso van Havre met bestemming naar Genua werd aan den commandant en de offi cieren uitgeleide gedaan door den burgemeester der gemeente, den Nederlandschen consul, den president van het brandweer-congres en an dere autoriteiten. Een groote volksmenigte had op de kade postgevat, die de matrozen, die in het want paradeerden, luide toejuich ten. Een militair muziekkorps liet tijdens het afscheid de volksliederen hooren. De beste indruk werd door de vertegenwoordigers van Nederland te Havre achtergelaten. De jaarlijksche algemeene vergadering van den »Anti-Dienstverva»gingbond" zal op Dins dag 30 Augustus a.s., des voormiddags ten 41 ure, gehouden worden in het hotel Keizers hof te 's-Gravenhage (Buitenhof). Onder de ambtenaren der sExploitatie- Maatschappij" heerscht algemeen een ontevre dene stemming, in hoofdzaak door het voor onbepaalden tijd doen stilstaan van hunne 10 procents traktements verhoogiDg, tengevolge van het tekort dier maatschappij. De Duitsche Ra&fciTircrbuni heeft thans uitspraak gedaan in het bekende geschil te Keulen. Er is thans bepaald, dat de rijd ts Rademaker, Raiand, Koning, Adler en Me^r- sing (Nederlanders), Protin (Belg) en Vater (Duitscher) nogmaals té zamen zullen rijden om het kampioenschap van Europa, op een nader te bepalen datum. Door de Belgische vereeniging tot bescher ming der dieren is een prijs van 4000 fran ken uitgeloofd voor het beste antwoord in het Fransch, Nederlandsch, Hoogduitsch of En- gelsch op de Volgende vragen "Welke redenen pleiten vóór en tegen de vivisectie, uit het oogpunt der wetenschap en van het recht? Is de vivisectie algemeen in gebruik Geeft zij tot misbruiken aan leiding? Welke zijn die en hoe zijn ztj tegen te gaan? Wat is er in de onderscheidene landen gedaan, door wetgevende maatregelen of door persoonlijke pogingen, om de vivisectie te voorkomen of te reglementeeren Geeft eene schets van een wetsontwerp. De mededinging is tot primo October a.s. opengesteld. Verleden jaar is dezelfde prysvraag gesteld, doch onbeantwoord gebleven, doordien er geen voldoende bekendheid aan gegeven was. Pastoor Harderwijk te Delft komt op tegen het bericht in de N. R. Ct., dat aan de O. R.-k. kerk te Utrecht een zg. huwelijks- beurs nog zonde bestaan. Reeds lang is zij af geschaft en toen zij bestond is eene uitkeering nimmer gedaan om onberaden huwelijken te bevorderen, maar had haar grond in gansch andere bedoelingen. Omtrent den moord te Rotterdam, Zater dagavond op den politie-agent v. d. Berg gepleegd, die eene geweldige sensatie in de stad maakt, wordt nader gemeld: Aangaande de omstandigheden, waaronder de moord beeft plaats gehad, zijn verschillende lezingen in omloop. De meest vertrouwbare is deze In de Delftschestraat, eene stille buurt, is een bierhuis, waar de sociaal-democraten in den laat- sten tijd hunne bijeenkomsten houden en waar zij ook buiten hunne vergaderingen druk verkeeren. Zaterdagavond waren daar vele hunner aanwezig, ter gelegenheid van de kennis. Er ontstond twist, doordien een vroolijko troep kermisgangers het gebouw binnenkwam, waaronder zich personen bevonden, die zich van de partij hadden afge scheiden, omdat zij zich niet konden vereenigen met de revolutionnaire tactiek, der leiders. De kermisgangers werden de deur uitgegooid, en dit bracht een oploop voor de deur teweeg. Toen daarop twee agenten van politie het lokaal wilden binnengaan om de orde te herstellen, «oste een der aanwezigen een schot op hen, waardoor een der agenten zoodanig werd ge troffen, dat hij onmiddellijk dood was. Eerst werd door personen, die buiten stonden, de bekende socialist Helsdingen als de dader aan gewezen. Men vond bij hem echter geen revolver. Al de in het bierbuis aanwezigen werden naar het naastbij zijnde politie-bureau vervoerd. Er waren echter geen termen om een hunner gevangen te houden. Later rezen er zeer ernstige vermoedens tegen zekeren Oekeloen, een ijverig sociaal-demo craat, horlogemaker van zijn ambacht en onder Kralingen woonachtig. Deze Oekeloen is opgespoord en gearresteerd en de instructie schijnt de aanvan kelijke vermoedens, tegen hem gerezen, belangrijk versterkt te hebben. Naar men verneemt, heeft hij voor de justitie verklaard, dat hij de dader niet is, maar er roem in zou stellen, indien hij den moord had gepleegd. Men heeft de revolver, waarmee de moord vermoedelijk gepleegd is, in een privaat gevonden, nog voorzien van vijf patronen. Waarschijnlijk zullen er voldoende bewijzen tegen Oekeloen gevonden worden. De socialisten trachten de schuld van zich af te werpen, maar het is eene bekende zaak, dat velen hunner gewoon zijn met geladen wapenen te ioopen en ook dat de politie voortdurend van hunne zijde bedreigd wordt. Er is geen enkele grond om te vermoeden, dat de moord kan gepleegd zijn door een der op de straat aanwezigen, voor wie de hulp der politie juist werd ingeroepen, omdat zij door de socialis ten in het lokaal met stokken werden geslagen. Het was terwijl da agent daaraan een einde ma ken, dat hij door het doodelijk schot getroffen werd. De dader schijnt de revolver aan een zoontje van den kastelein te hebben gegeven, om dit hei melijk in het privaat te werpen.'Vandaar dat bij de visitatie geen vuurwerpen gevonden werd. Van de verklaringen van deze jongen zal voor de ver dere instructie veel afhangen. De kastelein behoort mede tot de partij. In de woning van Oekeloen in de Rubensstraat te Kralingen had gisterochtend een huiszoeking plaats. Hedenochtend ten "y3 ure is door een roeier uit de Maas bij de Westerkade ge~ vischt het lijk van A. W. de Raad, den dader van den in den nacht van Zaterdag op Zondag j.l. gepleegden moordaanslag op de dienstbode Jacoba Besseling in de tapperij »het Molentje' aan de Zandstraat. Het lijk is naar de loods voor drenkelingen in Croos- ■wijk overgebracht. (2V. R. Ct.)

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2