A0. 1892, Zaterdag 27 Augustus. N°. 8087. Zesenveert gste Jaargang. Bnitenlandsclie Berichten. sneu Binnenlandsche Berichten. abonnementsprijs, per kwartKsJ franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers 1.85. - 2.50. - 0.10. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd DFnsdag, UITGEVER: J. ODÉ. BUREAU: BOTEBSTRMf, z 7. Advertentieprijs: na 1—40 gewon* regels me inbegrip van eene Gonranl1,10. Iedere gewone regel mest- 0.10, Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Uit Antwerpen wordt van gisteren gemeld dat de toestand niet zeer verergerd is4 zieken kwamen in liet ziekenhuis, 1 stierf. In de stad stiei f 1 kind. Twee arbeiders in de haven behoorden gisteren tot de slachtoffers; hun dood had plotseling plaats. Een schipper, wiens vrouw aan cholera was gestorven, is ook naar het ziekenhuis overgebracht. Verscheidene schepen, komende van Frank rijk, Duitschland, Rusland, zijn in quarantaine, maar geen heeft een cholera-geval aan boord. Uit Bergen wordt gemeld dat te Elonges een groot aantal werklieden een optocht gehouden hebben om te manifesteeren tegen de Franschen die met den dood bedreigd werden. Zij hadden roode vlaggen ontplooid en werden vooragegaan door drie vrouwen, die roode doeken om het hoofd gewonden hadden. Bij een alleenwonende dame, me vrouw Descamps, die voor een Fransche gehouden werd, ofschoon zij te Brussel -werd geboren, werd alles vernieldde baldadige menigte drong in de woning door, en mevrouw Descamps werd zelfs gevaarlijk gekwetst. Toen de politie tusschen beide gekomen was, zijn een aantal personen in hechtenis genomen. De orde is hersteld. Te Antwerpen nemen de autoriteiten ver schillende maatregelen tegen de verspreiding der cholera. De aangetaste schepen en die vaartuigen welke besmet geoordeeld worden, zijn geïsoleerd op de rivier, waar zij aan streng toezicht worden onderwofpen. Ditzelfde geschiedt met alle schepen uit Hamburg en de Fransche havens; ook de aangebrachte goederen moeten een quarantaine ondergaan. De rapporten der universiteiten van Gent en Leuven, over de vraag of de te Antwerpen •overledenen werkelijk door Aziatische cholera waren aangetast, zijn nog niet ingekomen. FBiNEBIJE. Dinsdagnamiddag was te Lens een groote mijnwerkersvergadering belegd, die door 400 personen werd bijgewoond. De secretaris generaal van het syndicaat der mijnwerkers van Pas-de-Galais deelde de uitkomst mede van het onderhoud der deputatie met den •hoofdingenieur Reumaux. Deze beloofde dat de maatschappij in het vervolg bij voorkeur arbeiders van Fransche nationaliteit in dienst zal nemen, en dat zij de Belgen alleen noodig had omdat op dit oogenblik geen werklieden genoeg te krijgen zijn. Ook zal de heer Reumaux welwillend overwegen in hoever de ontslagen mijnwerkers weer in dienst genomen kunnen worden. De werkman-afgevaardigde Basly maande daarop allen aan tot orde en tot hervatting vnn den arbeid. Hiertoe werd met groote meerderheid besloten, maar er bleef groote -opgewondenheid heerschen en ieder oogen blik klonk nog de kreetWeg met de Belgen Een der mijnwerkers die bij de ongere geldheden van Zondag j.l. gekwetst werden, is overleden. Het is een zekere Hugon uit het stadje Allay. V olgens het blad Paris zou er sprake zijn van de oprichting eener nieuwe Panama maatschappij. Een der liquidateuren van de oude kanaalmaatschappij zou met den heer Hielard een vennootschap aangegaan hebben, die men wil uitbreiden tot op een kapitaal van 150 mülioen. Met het hervatten der werkzaamheden aan het kanaal zou dan on middellijk worden aangevangen. DUITSCHLAND. In de bladen wordt de verontwaardiging er over aan den dag gelegd, dat men de ver schijning van cholera te Hamburg zoo lang heeft bedekt gehouden. Naar men beweert, bestonden aldaar reeds veertien dagen ver dachte gevallen en is het aantal der aan cholera overledenen veel booger dan het tot nog toe wordt aangegeven. Te Berlijn was bekendgemaakt, dat reeds hij het eerste geval van werkelijke cholera hier dadelijk officieele bekendmaking er van zal worden gedaan, door middel van de open bare aanplakzuilen. Tot nog toe is er nog geene zoodanige publicatie gedaan. De bladen te Berlijn waarschuwen tegen overdreven vrees voor cholera en sporen de ingezetenen aan om, in plaats van zich beangst te maken, liever vlijtig te desinfecteren. Intusschen worden de strengste maatre gelen van afzondering en ontsmetting toe gepast op reizigers en vrachtgoederen uit Hamburg. Het spoorwegverkeer met die stad zal zooveel mogelijk worden beperkt. De echtgenoote van den koopman Land- rodt, wonende in de Goebenstrasse no. 10, dus in het zeer fatsoenlijke westelijke deel der stad, is te middernacht overleden, en wel, volgens de verklaringen, door den huis arts aan de politie gedaan, onder verschijn selen van Aziatische cholera. Een nauwkeu rig onderzoek is ingesteld. Men twijfelt echter of het werkelijk Aziatische cholera zou zijn geweest, daar mevrouw Landrodt reeds Dinsdag ziek was. Aan het Lehrter station is een reiziger, die verdacht werd aan cholera te lijden, aangehouden. ENGELAND. De dagbladen spreken hunne bezorgdheid uit over het optreden van den Russischen kolonel Yanoff in het Pamirgebied en herin neren aan Engelands verplichting om den emir tegen schending van zijn grondgebied te beschermen. Er is een verbod uitgevaardigd op invoer van lompen, beddegoed en oude kleederen, komende uit Europeesche havens ten noorden van Duinkerken, uitgezonderd die in Noor wegen, Zweden en Denemarken. NOORWEGEN. De regeering heeft alle Fransche havens aan het Kanaal door cholera besmet verklaard. PORTUGAL. De regeering heeft gedurende 10 maanden den invoer toegestaan van 42 millioen kilo buitenlandsch graan 'smaands. S E E Y I E. Men spreekt van de candidatuur van Bogit- schewitch voor het regentschap. Ristitch zou er voor zijn. P E R Z I E. De cholera breidt zich schrikbarend uit. Te Teheran kwamen Zondag 219 sterfgevallen voor. De gemeenschap tusschen alle steden onderling is verbroken; de postambtenaren hebben overal de vlucht genomen; tal van ljjken blijven onbegiaven langs den weglig- gfw: de priesters weigeren, ondanks de ge strenge bevelen der overheid, de lijken te wasschen. AMERIKA. Te Buffalo is gisteren officieel bekendge maakt dat de werkstaking onder de wissel wachters geëindigd is. De New-York Herald bevat eene depêche uit Trinidad, met berichten uit Venezuela welke aantoonen dat het gansche land aan de Orinoco in handen is van de legalisten in Venezuela, die het difierentieel tarief van 30 pCt. ten laste van goederen uit West- Indié hebben afgeschaft. De Standard verneemt uit Buenos-Ayres van gisterendat de crisis aanhoudt. De ministers verklaren dat de tegenwoordige toestand onhoudbaar is en dat Pellegrini moet aftreden. Een bericht uit Caracas meldt, dat gene raal Crespo, de aanvoerder der opstandelingen in het noorden van Venezuela, elk oogenblik de stad kan aantasten. De voorhoede van het leger der opstandelingen is reeds aangekomen te Losteduos. Tenzij generaal Monagas ant woordt op het verzoek om hulp van gene raal Villegas en versterkingen intijds uit Barcelona arriveeren, zal Caracas zich onver mijdelijk moeten overgeven. Generaal Yharra, de minister van oorlog, is overtuigd dat Monagas intijds te Caracas komen zal met 40,000 man. Eenige leden van het congres hebben aan Villegas voorgesteld het presi dentschap neer te leggen en krachtige maat regelen te nemen om de beweging, die ge neraal Urbancia in het westen aanstookt, tegen te gaan. Villegas heeft nog geen be vredigend antwoord gegeven. De republiek Liberia heeft te kennen ge geven, dat zjj, behoudens goedkeuring van den Senaat, de bepalingen der Brusselsrhe anti- slaverny-akte onderschrijft. AFRIKA. De heer Graaf, burgemeester van Kaapstad, gaf Zaterdag een groot diner, dat door talrijke waardigheidsbekleders werd bijgewoond. De Kaapsche eerste minister, de heer Cecil Rhodes, hield daarbij een belangrijke rede over verschillende vragen van den dag. Hij keurde den wensch naar een Vereenigd Afrika, waarin alle staten geheel zouden worden op gelost, af en roemde het streven van president; Kruger om de onafhankelijkheid van de Trans vaal te bewaren. Over de toekomst van Zuid- Afrika sprekende, zeide hijWat de toekomst zal brengen weten wij niet, maar in onzen tijd is het noodig, dat wij de staten van Zuid-Afrika te zamen brengen, door spoor wegen en tolverbonden. Daarna wees de spre ker op het openstellen van Mashonaland, dat, naar hij zeide, de groote ambitie van zijn leven was geweest en het resultaat van een werkzaamheid van tien jaar. Hij wees erop, dat er geen enkele vestiging van blanken bestond, en daarom had men het recht de politiek van bezetting te volgen en er een deel van de kolonie van te maken. Op dit punt daagde hij den Vrijstaat en de Transvaal uit, zijn beleid af te keuren. Het was een onbezet, barbaarsch land, en daarom wilde hij het aan de Kaapkolonie hechten, om het er in alle opzichten mede te vereenigen. SCHIEDAM, 26 Augustus 1802. Onze stadgenoot, de heer Jacs. Mak, heeft aan de Schie, F 32 en 34, een magazijn geopend van gastoestellen, eleetrische appa raten enz. Gisteren waren wij in de gelegen heid deze inrichting te bezichtigen. Zq maakte een recht flinken indruk op ons. De aanleg zou doen denken aan een wintertuin, zoo de rijke voorraad van allerlei verlichtings- en verwarmingstoestellen en biibehoorende be- noodigdheden niet dadelijk uit den waan hielpen. De tijd is nog niet zoo heel ver, dat men zich zelfs in groote gebouwen met zeer onvolkomen verlichting moest behelpen. Ver schillende uitvindingen op dit gebied hebben binnen korten tijd ontzaglijke verbetering aangebracht. Vooral de gasverlichting bereikte tengevolge der geduchte concurrentie, die het electrisch licht deed voorzien, eene groote volkomenheid. Helder licht bij zuinig verbruik van gas; dit waren gebiedende eischen, waar aan voldaan moest worden. Eene aardige collectie gaslampen en gasbranders geeft een denkbeeld van de hoogte, welke deze industrie bereikt heeft. Ook de gastoestellen voor ver warming zijn in rijke verscheidenheid voor handen: gaskachels in alle grootten en van verschillende inrichting, baden met water- verwarming, ja zelfs wasehtafels, die in een paar minuten een stroom verwarmd uater geven. Zeer trekt ook de aandacht een echt SGHIEDANISGHE COURANT.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1