Seveilfle sa vertoclite nmt ptfai Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. Post en Telegraphie. Land- en Tuinbouw. 0 n d e r w ij s. V i s s c e r ij. Kerknieuws. Stedelijk Kieuws, werkloozen en hield daarop eene inschrijving tot werkverschaffing. Binnen twee dagen was er voor ruim f 700 geteekend, zoodat aan velen werk en brood kan worden verschaft. Deze eigenaardige manier om den geboortedag Harer Majesteit te gedenken valt hier zeer in den geest. Haarlem. Bij hare komst alhier zullen HH. MM. de Koninginnen ook Bloemendaal bezoeken. De toestemming is gevraagd om HH. MM. te escorteeren met eene eerewacht van 46 jongelieden, onder aanvoering van jhr. Teding van Berkhout. Amsterdam. In eene gisteravond in jConstantia" gehouden huishoudelijke ver gadering van «Volksonderwijs Amsterdam éen" is besloten, het eerlang in te dienen verzoek van den sociaal-democratiscben bond, tot het van gemeentewege in het leven roepen van schoolartsen, te steunen, en verder om zich aan te sluiten aan de beweging tot ver krijging van kindervoeding van gemeentewege, Nog werd besloten het door het bestuur dezer afdeeiing samengesteld verslag van de door hem ingestelde enquête naar de kinder voeding, hare werking enz. in den lande, te doen drukken en verspreiden. De afdeeiing zal zich doen vertegenwoor digen bij het eerstdaags te 's-Hage te houden congres tot bestrijding van het gebruik van alcoholische dranken. Harlingen. Woensdag is alhier aange komen de vredesbark van het heilsleger, bestemd om daarmede Friesland te bevaren. Onder aanvoering van de kapiteins Feenstra en Wij ma zullen de soldaten van dit vaartuig zich bewegen op de wateren binnen de provincie en de bewoners van het platteland bewerken in hunnen geest. Het vaartuig, een flinke tjalk, kan ingericht worden tot vergaderplaats en alsdan een honderdtal per sonen bevatten; waar daartoe de gelegenheid „wprdt,gegeven,.kan de bemanning ook eene tent uitspannen op het land, waarin wel 300 personen plaats kunnen vinden. De opvaren den, allen gezond volk, ferm van uiterlijk, bestaan uit acht officieren en zes cadetten. Men is voornemens te Harlingen enkele bijeenkomsten te houden. Arnhem. De verjaardag van H. M. Koningin Wilhelmina zal alhier gevierd wor den door de kinderen van de leden der Werk- mansvereeniging. Door het groot aantal kin deren kan zulks niet op een avond geschie den; daarom hebben op Zondag 28 Augustus de kinderen feest wier geslachtsnamen be ginnen met A tot I en den volgenden Zondag 4 September, wier geslachtsnamen beginnen van J tot Z. Eenige tooneelstukjes zullen worden opge voerd. Ook de ouders der kinderen hebben vrijen toegang. Roermond. Bij gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin, op 31 dezer, zal de kon. harmonie alhier 's avonds een concert geven op het Munsterplein. Dat plein zal geïllumineerd worden door vrijwil lige bedragen der inwoners. Op de «driejaarlijksche" te Gent is de gouden medaille voor inzendingen van Neder landers toegekend aan Henry Luyten, De Tentoonstelling van den Boekhandel. Boekhandel en dagbladpers zijn sedert het bestaan dezer laatste steeds ten nauwste aan elkaar verbonden geweest. Het was daarom geen onaardige gedachte van de commissie, een plaatsje te geven aan eenige nummers van couranten uit de 47e, 18e en 19e eeuw. Zoo vindt men er de volgende exemplaren: Haarlemsche Courant.van 4679 en 4718. Amsterdamscke Courant4672, 4661, 1712, 1747 en 1795. Zeidsche Courantj> 1691. Mercuriiis Amsielaedams1699. Gravenkaeyse Courant1759. Fxtra Nationale Courants 4795. JBIaazende Nieuwspost.1795. WeJeelijJcsche Nieuwsposts 1810. Vtrechtseke Courant1708. Botterdamsche Courant.s 1795. Nederlandsche Courant.s 1784. Bataafsche Staatscourant. 1805, en Algemeen Handelsblad1829, no. 2. Deze kleine, doch tevens zeer merkwaar dige verzameling couranten doet onwillekeurig eene beschouwing omtrent de dagbladpers en hare geschiedenis uit de pen vloeien. Deze kan hier ter plaatse uit den aard der zaak slechts zeer vluchtig zijn. Den oorsprong der dagbladpers schijnt men te moeten zoeken in het begin der 17e eeuw te Fx*ankfort of wel in de Neder landen. Wq bedoelen hiermede natuurlijk de dag bladpers, zooals zij het aanzijn schonk aan bladen, die eenigszins met de onze overeen komen, zonder natuurlijk rekening te houden met andere vormen, zooals die welke zich bijvoorbeeld vertoonden in de acta diuma der Romeinen. Het mag een opmerkelijk verschijnsel ge noemd worden, dat eerst anderhalve eeuw na de uitvinding der boekdrukkunst de ge drukte dag- en weekbladen schijnen te zijn ontstaan. "Voor een groot deel zal men dit verschijn sel moeten toeschrijven aan het feit, dat zij, die aan het hoofd der regeering stonden, de drukpers steeds met een zeker wantrouwen begroetten en haar allerlei hinderpalen in den weg legden. Bekend is het ook, dat geschreven nieuws bladen, die gemakkelijker in het geheim kouden worden samengesteld eu verspreid al is het dan ook in veel kleiner aantal nog ee'uwen na de uitvinding der boekdrukkunst, vooral in Frankrijk, bestonden. Men noemde deze blaadjes Nouvelles of Gazettes a la main. Hun inhoud was meestal van allesbehalve onschuïdigen aard en veelal gericht tegen de handelingen der regeering of regeeringspartijen. Deze blaadjes verschenen echter niet op gezette tijden, zoodat men deze niet kan reke nen te behooren tot de periodieke pers. De eer van het oudste periodieke druk werk te kunnen aantoonen, hebben verschil lende landen en steden elkaar betwist. 'Volgens Hatin komt die eer toe aan de Zuidelijke Nederlanden, en wel aan Antwerpen, waar een zekere Abraham Verhoeven in 1605 van Albert en Isabella het privilegie zou hebben gekregen tot het drukken en uitgeven van «Alle de nieuwe Tydinghen". Uit een bericht van 1617, in dat blad voor komende, blijkt, dat het in het vervolg ge regeld zou verschijnen. De oudste nummers, die bewaard worden in de koninklijke biblio theek te Brussel, gaan terug tot het jaar 1616. Ook Duitscbland kan zich beroemen een der eerste landen te zijn geweest, waar de periodieke pers ingang heeft kunnen vinden. In 1615, sommigen beweren reeds in 1612, verscheen in Frankfort het eerste blad van dien aard. In 1616 werd het eerste nummer van de y> Frankfurter Oberpostanibts-Zeitmg uitgegeven. Het oudste hiervan bekende exem plaar is van 1658. Lang hebben de Engelschen getracht aan te toonen, dat de oudste courant was tThe Fnglish Mercuric", die in 1588 zou zijn op gericht. Latere onderzoekingen hebben echter aangetoond, dat het blad van veel jonger datum is. Het eerste periodieke nieuwsblad in Frank rijk, de Gazette de France", verscheen het eerst in 1631. Wat de Nederlandsche bladen betreft, het oudste exemplaar, dat bewaard wordt in de kon. bibliotheek te 's-Gravenhage, dagteekent van 1626. Het was het eerste nummer eener reeks dagbladen, die uitgegeven en gedrukt werden bij Broer Janszen Joris Veeselaer te Amsterdam. De oudste der nu nog bestaande Neder landsche couranten zijn, gerangschikt naar leeftijd, de volgende: Amst er da msche Courant271 jaren. Oprechte Haarlemsche Courant 236 b Dagblad van Zuid-Holland en 's Gravenhage224 b Vtrechtsch Frov. en Stedelijk Dagblad.215 Zeidsche Courant.205 b Delftsche Cowrant170 b Groninger Courant150 Leeuwarder Courant139 Middelburgsche Courant138 Provinciale Noord-Brabantsche en's Hertogenbossche Courant. 126 Frov. Overijsseltche en Zwolsche CourantIll b De Haarlemsche Courant gaf in 1856, oij gelegenheid van haar 200-jarig bestaan, een fac-simile van haar eerste nummer. Wij meenen, dat de Amsterdamsche Courant haar eerste nummer niet meer kan aanwijzen. Dr. Dujardin Beaumetz te Parijs, over de cho lera geraadpleegd, onderscheidt twee stroomingen. De eene, de Fransche, ging van het gasthuis te Nanterre uit over Parijs en Havre, on verdwijnt langzaam, waaruit bij concludeert, dat de tweede van Baku uitgegaan, over Petersburg, Hamburg en Antwerpen ernstiger is. Er zullen dezelfde preventieve maatregelen worden genomen als aan de Spaansche grens. Uit Rouaan wordt gemeld Er zijn te Darnetal 200 ziektegevallen in cho- leravorm geconstateerd te Dieppe 70. Te Ouissel, ahvaar 70 lijders zijn bezweken, wordt de epide- Sier toegeschreven aan-het water der Seine. De stad Rouaan is tot nog toe vrijgebleven. De stoomvaart-maatschappij besloot te Ham burg met het oog op den gezondheidstoestand aldaar de groote snelvarende stoomschepen niet in de Elbe mten komen, maar den dienst dezer schepen tot het verkeer tusschen Southampton en New-York te beperken. Het vervoer van tus- schendeks passagiers zai tot nader order in het geheel niet plaats hebben. Donderdag zijn te Stettin 600 wispel 6000 HL) rogge op de Wolga-stoombooten ter versche ping naar St-Petersburg ingeladen. Maandag had te Wehl een treurig voorval plaats. Een krankzinnige kwam op de afschuwe lijke gedachte zich levend te verbranden. Na zich met petroleum overgoten te hebben, plaatste hij zich op een stapel hout, stak dezen aan en stierf alzoo den vuurdood. Half verbrand sprong hij nog in een nabijgelegen put, doch dit kon den onge lukkige niet meer haten. Het centraal meteorologisch instituut teMim- cben heeft geconstateerd, dat 17 Augustus 1.1. de warmste dag der geheele eeuw is geweest. Te Saint-Omer ging Zondag een stukadoor met zijne vrouw en vier kinderen uit varen en viel, naar het schijnt tengevolge van eene duizeling, overboord. Hij klemde zich echter aan deboot vast, deze sloeg bij zijne pogingen om er in te klimmen om, en het geheele gezin verdronk op een kind van acht jaar na, dat er in slaagde den oever te bereiken. Om zich in de warmte het dansvermaak niet te ontzeggen, houder tegenwoordig de badgasten van een Amerikaanseh zeeplaatsje bij Boston alle dagen bal in badkostuum. Aan het strand, met de voeten in het water, dansen zij alle dagen ongeveer een uur lang quadrilles, walsen, galops en polka's. Ongeveer 50 heeren en dames nemen deel aan de aqautic hop, zooals de Bostonscbe bladen het noemen. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar New-York (via Rotterdam) bestaat door middel van het stoomschip Dubbeldam. De laatste buslicbting aan het postkantoor te Rot terdam is bepaald op 27 dezer, des voormid dags te 9.30 uur spoortijd. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Da opbrengst der verschillende gewassen in de Hoekscha Waard valt over het algemeen mede. Kon de quantiteit iets beter zijn, de quaiiteit laat niets te wenscbon over. De aardappelen staan uitmuntend te veldze zullen dit jaar waarschijnlijk goed en goedkoop zijn. Bij het gisteren gehouden examen voor de hoofdakte lager onderwijs is geslaagd de heer W. Kijne te VJaardingen. V L AARDING EN Gisteren kwamen altlier binnen 5 schepen, gezamenlijk aanbrengende 126 last haring, en 2 bommen van Scheveningen, te zamen met 490 kantjes haring. KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend wer den ter markt alhier aangevoerd 132 zalmen, die voor f0.70 tot 1.30 per i/s kilo werden ver kocht. Ned.-Herv. Kerk. Beroepen; te Ten boer ds. H. J. Westrik, te Dantumawondete Kortezwaag ds. R. Kijlstra, te Engelum. Aangenomen: naar Oostermeer en Eestrum door ds. H, van Eijck van Heslinga, te Harich. Bedankt: voor Driehuizen c. a. door ds. J. T. L. Boonacker. te Oterleekvoor Burg- werd c. a. door ds. C. IJnzonides, teOuderkeik a/d. IJsel. De 76ste gewone vergadering van de algemeene synode der Nad.-herv. kerk werd Woensdag ge sloten. Als een staaltje van den goeden geest, die in do samenkomsten der synode heerschte en waaraan terecht door den president en verschillende leden hulde is gebracht, dient, dat bij de beraadslagingen over een voorste), waartegen verreweg de meeste orthodoxe leden zich krachtig aankantten, uit hun midden de betuiging tot de modernen is gericht »wij zijn thans gekomen in het stadium, waarin wij van elkander leeren",en ook deze verzuchting: »ik wenschte wel dat de geheele herv. kerk getuige ïhad kunnen zijn van onze beraadslagingen BURGERLIJKE STAND. Geboren t 25 Augustus. Johanna Engeline, dochter van A. Agterberg en E. A. de Planque, Broersveld. - Simon Johannes, zoon van J. Vergoessen en H. Prinsenberg, Grofbaan. 26. Hendrik, zoon van H. van Wieringen en J. Boorman, Spuikanaal. Ondertrouwd25 Augustus. W. Lanser en G. J. van den Bosch. C. A. den Outer en M. Tettelaar. A. L. Ritman en A. M. de Vletter. J. H. Nijs en C. M. But. M. J. Groenhorst en I. A. Wsidler. J. van Leeuwen en A. Hittinger. Geveild26 Augustus, Notaris P. J. Lau. Een heerenhuis met tuin, binnenplaats en bergplaats, staande aan de Lange Haven, wijk A, no. 197, groot 03 aren, 32 centiaren, f 4000. Een huis znet erf, staande aan de Nieuwe Sluisstraat, wijk E, no. 12, groot 78 centiaren, f2050.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3