A0. 1892. Donderdag 1 September. N°. 8090. KENNISGEVING. ©se n ve e r tigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Buitenlandsclie Berichten. - 2.50. UITGEVER: J. ODÉ. BUREAU* BOÏBBÏTEAAT, E 2 7. ADVERTENTIEPRIJS: T*n 1—10 gewone regele me inbegrip tui «ene Courant1.10 Iedere gewone regel meer- 0.10 Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Burgemeester en Wethouders van Schie dam, Gelet op art. 203 der wet van den 29sten Juni 1851 (Staatsblad, no. 85), regelende de samen stelling, inrichting en bevoegdheid der gemeente besturen Doen te weten Dat de begrooting van de inkomsten en uit gaven dér gemeente, voor het dienstjaar 1893, op den 30sten Augustus j.l. aan den Raad aange boden, op de Secretarie der Gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd en tegen betaling der kosten, in afschrift aldaar verkrijgbaar is gesteld. Fn is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den 31n Augustus 1892. Burgemeester en Wethouders vooruoemd, VAN DUK. VAN MATF.NESSE. De Secretaris VERNÈDE. DDlTSCHIiSD. Van bevoegde zijde wordt gemeld dat te Hamburg, nevens de cholera, ook de zwarte pokken heerschen. Prof. Koch moet zich in scherpe bewoordingen over het onvoldoende der gezondheidsmaatregelen te Hamburg heb ben uitgelaten. Uit Hamburg wordt van den 29n gemeld, dat de nBürgerschaft" een half millioen mark toestond voor bestrijding der cholera. Het hoofd der politie deelde mede dat van de 3400 aangetasten tot op den middag 1100 gestorven warende ziekte scheen echter evenzoo snel af te nemen als zij opgetreden was. Zoo waren de zieken- en dooden-trans- porten, ook in Altona, sedert dien nacht merkbaar verminderd. Een lid eischte de afzetting van den geneeskundigen inspecteur dr. Kraus, die de cholera-diagnose verschei dene dagen te Iaat gemaakt had. De mede- deeling van een ander lid, dr. Hagedorn, dat het ïReichsgesundheitsamt" niet op aanvrage uit Hamburg, maar uit Altona, de doctoren Koch en Rath had afgezonden, verwekte nogal opzien. Het verkeer was zeer stil en het bezoek der concerttuinen nihilcircus Renz en de theaters gesloten. De dagbladen bevatten thans nadere bijzon derheden over het nieuwe legerontwerp, daarbij in het midden latende of het in de eerstvolgende zitting van den Rijksdag dan wel in het zittingsjaar 1893/94 zal worden n behandeling gebiacht, omdat de Pruisische ministerraad daaromtrent nog geen besluit heeft genomen. Volgens de National Zeitg. zal de tweejarige dienstplicht niet terstond bij de wet worden ingevoerd; integendeel zal in beginsel de driejarige dienst worden behouden, maar zal het verblijf onder de wapenen het eerst voor de infanterie tot twee jaren beperkt worden. Daartegenover zou de sterkte der jaarlijkscbe lichtingen aan merkelijk worden uitgebreid, in dien zin, dat de persoonlijke dienstplicht zoo volledig moge lijk op alle weerbare mannen wordt toegepast. Beide maatregelen zullen in nauw onderling verband staan; van de sterkte der jaarlijkscbe lichtingen zal de duur van den diensttijd worden afhankelijk gesteld. Dit zouden in grove trekken de bepalingen van het ontwerp zijn, dat een gevolg is van de proefnemingen gedurende de laatste twee jaren. De Nordd. Attg. Zeitg. zegt dat de bedoeling is, het aantal recruten uit te breiden en het veld leger te verjongen, met behoud zgner tegen woordige hoedanigheden, daarbij tevens zoo veel mogeljjk rekening houdende met de ünancieele draagkracht. "Volgens een officieel bericht uit Hamburg omtrent de cholera hadden aldaar den 29n dezer 447 cholera- en i73 sterfgevallen plaats. BELGIE. De Indêpcndance verzekert dat in België komende reizigers aan geen persoonlijk onder zoek onderworpen worden. Vreemdelingen kunnen in het land komen en gaan zonder zoodanig onderzoek te vreezen te hebben. Duitschland, Frankrijk, Engeland, Italië, Portugal en Rusland zullen zich doen ver tegenwoordigen bij het internationale mari time bureau te Zanzibar, waarvan de oprich ting bepaald is door de algemeene akte van Brussel, met het oog op de onderdrukking van den slavenhandel. F R A N K B IJ K. De bevelhebbers van het 9e en 12e armee korps en de directeur van den geneeskun digen dienst Dujardin-Beaumetz hebben, na een bezoek te Poitiers, verklaard dat de epidemie afneemt en de gezondheidstoestand goed is, zoodat er geen reden bestaat, iets aan het programma der groote manoeuvres te veranderen. Uit Lagos woidt gemeld dat kolonel Dodds te Porto Novo aangekomen is, teneinde een nieuwe expeditionnaire kolonne te vormen met behulp der troepen van het vreemden legioen. In zake het duel Mores-Mayer zgn al de beschuldigden vrijgesproken. De minister van marine heeft bericht ontvangen van de ontruiming van Takoe door de Dahomeyanen. Er is ten westen van Takoe een verschanst kampement aangelegd. ENGELAND. Teneinde de onbeperkte aankomst te belet ten van nooddruftige en onzindelijke vreemde lingen, die de kiemen van cholera kunnen verspreiden, heeft de regeering besloten bepalingen uit te vaardigen, waarbij aan alle stoomvaartmaatschappijen wordt gelast, om alle immigranten, die geen stellige opgaven kunnen doen omtrerit hunne bestemmings plaats en de «amen der personen bij wie zjj hun intrek zullen nemen, aan boord barer schepen te houden, opdat de plaatselijke overheid van een en ander onderricht worde en toezicht op die vreemdelingen kunne houden. De "Wilson-lijn en de stoomschepen te Man chester, Sheffield en Lincoln, benevens de Grimsby-spoorweg weigeren het vervoer van landverhuizers, die uit Hamburg of Antwer pen komen. De Donald-Currie-maatschappij heeft besloten den dienst van Hamburg en Ylissingen op Zuid-Afrika, Madeira en Las Palmas tijdelijk te staken. OOSTENK IJ K. De minister van handel heeft een toezicht van zeven dagen gelast voor voortbrengselen herkomstig uit de havens der Oostzee, den mond der Elbe en de kusten van Nooi'd- Frankrijk, van Cherbourg tot aan de Belgi sche grens. Het Fremdenllatt spreekt het wisselen van correspondentie tegen tusschen den keizer en den paus. ZWITSERLA N D. Het vrede-congres te Bern is Zaterdag ge sloten met eene zeer toegejuichte redevoering van den voorzitter Ruchonnet, waarin deze andermaal het veldwinnen van de vrede- denkbeelden constateerde. Alle goede dingen, zeide Ruchonnet, heb ben in den beginne met onoverwinnelijke hinderpalen te kampen gehad. Onoverwin nelijk echter slechts in schijn. De slavernij heeft duizenden jaren geduurd, en een een voudig boek van eene zwakke vrouw, van mevrouw Beecher-Stowe, heeft den stoot ge geven tot de afschaffing. Toen was het lamen- teeren: »wat moet nu worden vandecacao- en katoenplantageszooals men aan ons nu vraagt: ïwaar moet het heen met de geweerfabrieken en de geschutgieterijen, als er geen oorlog meer is!" Maar dat alles is terechtgekomen. »Nu" dus besloot spre ker s wanneer slechts een vierde der goede woorden, hier gesproken, tot zijn recht komt, zal de oogst niet enkele halmen bedragen, maar overvloedig wezen." Zeer hebben zich op dit congres ook som mige studenten geweerd: een paar uit Wee- nen, uit Rumenië, uit Frankrijk. Belang wekkend was vooral de redevoering van een jeugdig student uit Nimes, die kwam mede- deelen hoe in de academische kringen te zijnent, onder medewerking der hoogleeraren, de vrede-idee zich uitbreidde en hoe eene dergelijke beweging aan meer Fransche hoogescholen viel waar te nemen. Op dit congres moeten dan ook de grond slagen gelegd zgn voor een aanstaand inter nationaal academisch vrede-congres. Te Bern is Maandag het vierde interparle mentaire congres voor arbitrage geopend. De heer Droz, chef van het departement van buitenlandsclie zaken, bekleedde den voor- zittersstoel. Na de openingsrede voerden j Fransche en Duitsche afgevaardigden het woord. De meest uitgesproken meening was, dat het congres niet moet streven naar op heffing van den oorlog, maar naar beperking van het aantal oorlogen. B V 8 L A N D. Van goed onderrichte zijde wordt verze kerd, dat de minister van financiën Wyscli- negradski geheel zal aftreden en dat de heer Witte zijne gansche taak zal overnemen. Het desbetreffend keizerlijk besluit wordt -in de eerste helft der volgende maand verwacht. In een brief aan het Journal des Debate uit Nishni-Novgorod wordt een levendig tafe reel opgehangen van den toestand in «Me plaats. Handel wordt er bijna niet gedreven, alleen kleine winkels doen goede zaken met het mindere volk, dat vuil en haveloos, groo- tendeels met Tartaren versterkt, in de achter buurten zich ophoopt en zich zonder zorg vermaakt en bedrinkt en hoofdzakelijk de cholera-lgders verstrekt. De schipbrug over gaande, ziet men lange met een zwarte tent overdekte schuiten de kaden verlaten, die de zieken naar de drijvende hospitalen ver voeren. De gouverneur, gen.-maj. Baranof, heeft in een order bekendgemaakt, dat hij mogelijke onlusten met de militaire macht den kop zal indrukken, alle opstokers op de plaats ophangen en de deelnemers voor aller oogen exemplair straffen zal. »Zij, die mg kennen, weten dat ik woord zal houden," De generaal heeft nog niemand behoeven op te hangen, doch zelf ziet hij er uit als iemand die geen slaap meer vindt Zgn paleis heeft hg tot een hospitaal doen inrichten. ITALIË. De regeering heeft besloten tot het zenden van twee regimenten bersaglieri naar Sicilië, teneinde de bandieten te vervolgen. Het kapittel van St. Pieter te Rome heeft den paus de teekeningen aangeboden voor een gouden troon, dien het, te zamen met de kapittels van al de hoofdkerken der Chris tenheid, het volgende jaar ter gelegenheid van zijn jubileum hem wenscht aan te bieden. De troon zal in Gothischen stijl gebouwd wor den en 500,000 frcs. kosten. Oostenrijk past, als overgangsmaatregel, het verlaagde tarief toe op Italiaansche wijnen, verzonden vóór den 27n Augustus j.l. S E R V I E. Het hoofd van het Kabinet heeft in een particulier gesprek gezegd, dat de aanstaande verkiezingen aan de liberalen de meerderheid zullen geven. Mocht dit niet het geval zijn, dan zal het Kabinet de zetels ruimen voor anderen. De regeering zal de betaling eischen der achterstallige belastingen, die vgf millioen bedragen. De minister hoopte dat koningin Nathalia geen incident te voorschgn zal roepen. T R K II E. Uit Konstantinopel verneemt de Agence COÜRli ABONNEMENTSPRIJS, per kWITtttl franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke Hommers f 1.85. I* A - 0.10.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1