Hacos nadere bijzonderheden over het bezoek van Stamboulolf bij den sultan, dat toch niet zoo lang geduurd zou hebben als eerst gezegd •werd. Ook twijfelt men daar aan de beweerde komst van vorst Ferdinand; de sultan kon den minister Stamboulofï als zijn Bulgaarsch onderdaan zonder bezwaar ontvangen, het geen hij den vorst niet kan doen, dien hij voorloopig nog als onwettig tegen de tras laten opgetreden moet beschouwen, met hoe veel achting hij zich overigens in dat onder houd ook over hem moet uitgelaten hebben. iSEBlSA. Het gezondheids-bureau te New-York heeft verordend dat alle schepen, komende uit havens waar cholera heerscht, drie tot vijf dagen in quarantaine moeten liggen. De schepelingen worden naar het HofFman-eiland gebracht. Na ontsmetting van het schip kan het, indien er geen cholern-gevallen zijn voor gekomen, in het dok binnenloopen. Uit Panama wordt van 29 dezer bericht dat de haven is gesloten verklaard voor schepen uit met cholera besmette plaatsen. AFRIKA. Voor de sluiting der parlementaire zitting heeft de Wetgevende Raad der Kaapkolonie Maandag een voofstel aangenomen, waarin verklaard wordt dat de regeering gedurende het reces onderhandelingen behoort aan te knoopen met de Transvaalsche regeering, ten einde van deze eene verlaging van het nieuwe Transvaalsche toltarief te verkrijgen. Maandag zijn de Angheras, op 8 mijlen afstand van Tanger, door de Marokkaansche cavalerie en infanterie aangevallen en naar zee gedreven, waar z\j op visschersschuiten de ruimte kozen. De troepen van den sultan hebben zich meester gemaakt van de kudden en den oogst der rebellen, welke nu in Tan ger verkocht wordenzq zouden ongeveer 100 man verloren hebben. Binneiilandsclic Berichten. SCHIEDAM, 81 Augustus 1892. Heden, den twaalfden verjaardag van H. M. Koningin Wilhelmina, heeft onze gemeente een feestelijk aanzien, daar van alle openbare en vele particuliere gebouwen, den toren, molens en in de havens liggende schepen de driekleur wappert. Voor de jeugd vooral is de Koninginnedag een ware feestdag. Zoo ook nu weder; getooid met de oranje en de nationale kleuren, bewoog zij zich vroolijk en prettig langs de straten. Op de gewone uren werd het carillon bespeelddat de vaderlandsche liederen ten geboore bracht. Des namiddags te 4 uur werd op het exercitieveld inspectie gehouden over de dd. schutterij door den majoor-com mandant, den heer G. Visser Bz,, met den staf, ten aanschouwe van een talrijke menigte belangstellenden. Na afloop der inspectie trok de schutterij, alvorens te worden afgedankt, nog eenige straten door, wat niet weinig bijdroeg om de feestelijke stemming nog te verhoogen. Hedenavond te halfnegen zal door het korps stafmuzikanten der schutterij eene muziek uitvoering gegeven worden op een a giorno verlicht vaartuig, dat, voorafgegaan door een sleepboot, door de havens zal varen, terwijl van tijd tot tqd Bengaalsch vuurwerk zal worden afgestoken. Door den majoor-commandant en officieren der schutterij en die van het korps konink lijke scherpschutters werd hedenmiddag aan H. M. de Koningin het volgend telegram gezonden Aan Hare Majesteit de Koningin te Soestdijk worden met de viering van Harer Majesteits verjaring eerbiedig de hartelijkste gelukwen- schen aangeboden door den majoor-comman dant en officieren der d.d. schutterij en die van het korps k,k. scherpschutters te Schie dam. Wij ontvingen van dr. Endtz onderstaande raadgevingen, welke wij gaarne een plaats in ons blad inruimen Raadgevingen bij het dreigen eener epidemie. De besmetting wordt in de overgroote meerderheid der gevallen, zoo niet alle, ver spreid door onmiddellijke aanraking van den lijder of van de stoffen die met hem in aan raking zijn geweest. Maakt onschadelijk wat besmet kan zijn, en koken is hiervoor het middel. Gebruikt dus alles in gekookten staat. Kookt ook het water uit de waterleiding, zoowel uw drinkwater als uw bad- en wasch- water, Verzekert u er van, dat datgene wat gij ongekookt moet gebruiken, niet uit eene be smette omgeving komt en er ook niet in ia» geweest zijn. Leeft zooals gij gewoon zijt, doch bega geen onmatigheden van welken aard ook. Weest kalm en gerust, want vrees maakt minder weerstamibiedend. Gorgelt en spoelt dikwijls den mond uit en poetst de tanden voor te gaan slapen. Dr. Bleeker's drank en sterke drank zijn geen geneesmiddelen tegen cholera. Raadgevingen bij het verplegen van lijders aan besmettelijke ziekten. 1. Men kan zonder groot gevaar verplegen, wanneer men slechts zorgt zich na alle aanraking van den lijder of hetgeen met hem in aanraking is geweest, te desin- feeteeren. 2. Hiervoor is noodig dat de bovenkleeding, bestaat uit een lange linnen of katoenen jas of mantel, die men kan uitkoken. De handen worden gedesinfecteerd door flink met borstel en zeep te wasschen gedurende 3 minuten en daarna ruim afspoelen met eene antiseptische oplossing. 3. Uit de ziekenkamer mag niets gebracht worden dat niet gedesinfecteerd is. 4. Ieder die bij den zieke toegelaten wordt moet zijne kleeding met een overkleed, als boven, bedekken. Vóór het verlaten van het vertrek ontdoet hij zich hiervan weder, desinfecteert de handen als boven aangegeven en opent de deur. Die er echter niet bepaald moet zijn, "worde niet toegelaten. 5. Alle afval of resten van spijzen enz. wor den in een bak met desinfecteerende vloeistof gedaan en daarmede overgoten. Deze bak wordt aan de buitenkant goed met die vloeistof afgespoeld en daarna buiten het vertrek gezet. 6. Onderkleederen, handdoeken enz. worden in een vochtig laken gepakt, naar buiten gebracht en onmiddellijk in een gesloten ketel goed uitgekookt, gedurende 45 minuten, en daarna gewasschen. 7. Het eetservies enz. blijft zooveel mogelijk in het ziekenvertrek. 8. De vloer wordt eenige malen daags nat opgenomen eu de stof met vochtige doeken verwijderd. Deze doeken worden behan deld als boven. 9. Geen gezonde mag in de ziekenkamer iets eten of drinken. 10. Ook de herstelde zieke moet voor hij het vertrek verlaat geheel gewasschen en van schoon goed voorzien worden zoo, dat het schoone goed niet in aanraking kome met het gebruikte. 14. Heeft de zieke het vertrek verlaten, dan ga men over tot het desinfecteeren van het vertrek. 12. Hierbij worde alles, wat waardeloos is, verbrandbedden in vochtige lakens gepakt en naar den desinfectie-oven ge zonden, of minstens in een open ruimte flink uitgeklopt en gelucht; behangsels, ab het mogelijk is afgesponst, of met oud brood afgewreven; plafond,meubels en vloer met zeep afgewasschen. Het vertrek wordt daarna goed gelucht, liefst bij hooge temperatuur door een kachel flink te laten branden, en daarna weder nat opgenomen. Liefst late men daarna het vertrek opnieuw verven. Overigens is net zeer aan te hevelen reeds in gezonde dagen, eene kamer van het huis zoo in te richten, dat deze in tijd van nood ajs eene uitstekende en volgens de eischen van de tegenwoordige wetenschap ingerichte ziekenkamer kan worden gebruikt. Men neemt daarvoor een ruim vertrek, waarvan men den vloer laat verven en de naden goed aanstrijken, of men belegt den vloer met een kurkzeil. De wanden worden bekleed met een be hangsel dat nat kan worden afgenomen. Het ledekant moet eenvoudig zijn, zonder lofwerk, en van ijzerde gordijnen van linnen of katoen, zoodat zij goed gewasschen en uit gekookt kunnen worden. De hemel van dit ledekant mag niet gesloten zijn. Verder eene eenvoudig geverfde tafel en liefst "Weener of Amerikaansche stoelen. In gewone tijden is deze kamer dan eene uitstekende kinder- of slaapkamer, waaruit de voorwerpen die alle tot versiering dienen voor het in gebruik stellen, kunnen worden verwijderd. Ook is het nog aan te bevelen de onder kleederen zoodanig in te richten, dat zij wat gemakkelijk aan- en uitgedaan kunnen wor den. Bij koninklijk besluit is rar. T. M. C. Asser, hoogleeraar in de rechtsgeleerdheid aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam en raad-adviseur bij het departement van buiten- landsche zaken, benoemd tot staatsraad in buitengewonen dienst. De Koninginnen hebben Maandag te Soest dijk aan tafel ontvangen de heeren Van der Hoeven, gezant te Berlijn en echtgenoote, Gericke van Herwijnen, minister-president te Madrid, De Stuers, gezant te Parijs, en Van Pestel, gezant te Stockholm. Ter eere van den verjaardag van de Koningin is er heden diner op het paleis te Soestdijk, op te luisteren door de infanterie- muziek te Amersfoort» Tot de genoodigden behooren de groot meesteres, dames du palais, grootofficieren, presidenten der Kamers, de ministers, be halve die van buitenlandsche zakende president van den Raad van State, tevens voorzitter van den raad van voogdij, de waarnemende commissaris der Koningin in Utrecht, de generaal-majoor Muschart en de burgemeester van Baarn en Soest. Morgen wordt ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. op het lustslot Soest dijk eene kinderpartij gegeven, waarop de muziek uit Amersfoort zich mede zal doen hooren. Door den minister van koloniën is o. a. de heer M. Knappert gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ned. Indië, om in administratieve betrekking daar te lande te worden geplaatst. De minister van binnenlandsche zaken; Overwegendedat volgens ingekomen ambtsbericht, de cholera, met verschijnselen van Aziatische cholera, op enkele plaatsen in Duitschland voorkomt; Gelet op artt. 1 en 2 der wet van 28 Maart 4877 Staatsblad no. 35); Heeft goedgevonden: met aanvulling van zijne vroeger te dier zake genomen beschikkingen, alle Duitsche plaatsen, gelegen aan de Oostzee of aan wateren op die zee uitmondende, besmet te verklaren wegens Aziatische cholera. Naar het V. D. verneemt, zal II. M. de Koningin a.s. Zaterdag het kamp bij Zeist bezoeken, om getuige te zijn van de oefeningen aldaar. Bij de nieuw in te voeren uniformen der landmacht zal, voor zooverre de onbereden wapens betreft, de schako worden behouden, terwijl er ook geen epauletten zullen worden ingevoerd, zooals aanvankelijk het plan was. De officieren zullen ook op de kraag der overjas rangdistinctieven krijgen. Gisteren werd aan het station der staats spoorwegen te Oldenzaal begonnen met den houw van eene houten loods voor desinfectie van uit Hamburg ingevoerd wordende reis bagage. Men schrijft aan de Haarl. Ct.Een Zater dag te Nieuwediep aangekomen stoomjacht uit de Oostzee, is nóch te Terschelling, nöch te Nieuwediep, nöch te Amsterdam onder zocht, niettegenstaande het kwam van Kiel, een besmette haven, en achtereenvolgens Kroonstad, Petersburg en Hamburg had aan gedaan, alle drie besmette havens. Een strenger contróle zal in deze dagen zeer zeker gewenscht zijn. Zaterdag werd in de diergaarde te Bot terdam de jaarlijksche vergadering gehouden van de prov. vereeniging van burgemeesters en secretarissen in Zuid-Holland, onder presidium van den burgemeester van Rot terdam, den heer Lycklama a Nijeholt. Na opening van de vergadering en lezing van de notulen werd medegedeeld, dat inge komen was een schrijven van mr. S. Vening Meinesz, houdende bericht van de aanvaar ding van het eere-voorzitterschap. De rekening werd goedgekeurd. Tot bestuursleden, ter voorziening in de vacature wegens periodieke aftreding van de heeren P. J. A. de Bruine en P. Lamaison van Heenvliet, werden gekozen de aftredenden. Door den heer F. A. O. de Ridder, bur gemeester der gemeente Katwijk, werd ver volgens ingeleid de bespreking over de vraag: sin hoeverre is wijziging der wet, houdende voorziening tegen besmettelijke ziekten, nood zakelijk V' Spreker drong aan op betere bepalingen betreffendehet gebruik van drinkwater, het opruimen van mesthoopen en privaten, en het gebruik van woningen. Hij wees er op, dat de wet op vele punten te vaag is. Wei zijn directeuren van gestichten, enz. bjj de wet verplicht binnen 24 uren gevallen van besmettelijke ziekten aan te geven, maarniet particulieren. Spr. acht noodig strenge door voering van de onteigening bij besmetting en tevens ook volledige macht tot hetisoleeren van besmette woningen. De heer Zaalberg zeide, dat de wet van 1872 nog op vele andere punten aanvulling eischt en tevens vele bepalingen bevat, in theorie goed, maar in de practijk onuit voerbaar. De Voorzitter, erkennende, dat de wet veel verbeterd kan worden, meent toch, dat de tegenwoordige wet reeds veel goeds kan be werken, als men bij de menschen tracht de overtuiging te wekken, dat de voorgeschreven maatregelen nuttig en noodzakelijk zijn. Wenschelijk achtte hjj ook, dat de ontsmet- tingskosten, evenals de onteigeningskosten, ten laste van het rijk kwamen. De heer Yaa de Velde merkte op, dat in het wetsontwerp-Lobman in tal van hier geopperde leemten was voorzien. Overigens meende spr., dat de wetgever zich hoofdzakelijk moet bepalen tot de open bare straat, doch zich moeilijk kan inlaten met wat binnenshuis geschiedt. De heer De Ridder verheugde zich in de intrekking van het wetsontwerp-Lohman wegens de vrijstelling van de vaccinatie daarin. Stemming had niet plaats. Vervolgens zou de heer A. P. Zaalberg?

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2