Gemengde Berichten. Post en Telegraphie. 0 nderwijs. Irfceelitzaken. burgemeester van Alfen en Aarlanderveen, de vraag behandelen«Zijn B. en W., na het Kon. besluit van 1892, no. 42, bevoegd in een gelijk geval als zich te Reden voor deed, het pertinente voorschrift van art. 8 der Gemeentewet te verwaarloozen doch hij trok zijn onderwerp wegens het late uur in. Hij bracht hulde aan het door den burge meester gesprokene bij het graf van den agent Van den Berg, hopende, dat de overtuiging mag gevestigd worden, dat bescherming van de politie is eene zaak van algemeen belang. Nadat enkele leden de wenschelijkheid be toogd hadden van het houden vaxj gesloten vergaderingen, werd de vergadering gesloten. Be leden maakten een rivïertocht en ver- eenigden zich daarna aan een diner in de diergaarde. Wegens slapte in de werkzaamheden zijn aan het etablissement Fijenoord weder 42 werklieden bedankt. Toen Ockeloen, die bekend heeft den moord op den politie-agent Van den Berg te Rotter dam te hebben gepleegd, gevraagd werd waar om hg eerst halsstarrig ontkend had, moet hij, geantwoord hebben, dat hij aan «de ploerten uit de Meermansstraat" (de politie van het in die straat gevestigde bureau) niets had willen zeggen. Ockeloen, een ongeveer 23-jarig jonkman, was een der ijverigste colporteurs van Recht voor Allen en andere geschriften der sociaal democraten. In die betrekking kwam hij" her haaldelijk in aanraking met de politie, die echter veelal alleen moest optreden om hem te beschermen tegen het straatpubliek, dat steeds geneigd was om Ockeloen (die mis maakt is) in de maling te nemen, als hij zich met zijn socialistische geschriften op de publieke straat vertoonde. Bij alle socialisti sche standjes te Rotterdam kon men Ockeloen steeds vinden, en hrj was een trouw bezoeker van de vergaderingen. Welke beweegreden hij voor de misdaad heeft opgegeven, is nog niet hekend. Uit Menado wordt aan het Handelsblad van 48 Juli geschreven «Het aantal dooden op Sangir is grooter dan men eerst vermoedde; het bedraagt volgens de laatste onderzoekingen meer dan 2000, De noodige maatregelen werden genomen om de lijken zooveel mogelijk te begraven, teneinde besmettelijke ziekte te voorkomen. «Aangrijpend moet die teraardebestelling ge weest zijn in de negory Baboe, waar alle bewoners omgekomen waren. Ingesloten door twee vuur- stroomen, was hun het vluchten onmogelijk, en schijnen zij door hevige zwaveldampen en andere gasontwikkelingen gestikt te zijn. Omringd door een vuurzee, van boven bestookt door een gloeienden asch- en steenonregen, moet hun doodstrijd ont zettend geweest zijn. Van de meeste lijken waren de vingers kromgetrokken als in hevige benauwd heid, Eene moeder werd gevonden, die twee kin deren in haren arm geklemd hield en ze met haar lichaam had pogen te bedekken.In het kerkgebouw, dat geheel ingestort was, werd een groot aantal lijken gevonden; blijkbaar hadden zij getracht daar een schuilplaats te vinden. Het lijk van den inlandschea voorganger vond men nog staande op dan preekstoelwaarschijnlijk had hij de ongeluk- kigen in die benauwde uren nog moed willen inspreken. Overal was het opsporen en begraven der lijken een diep aangrijpend werk. «Het heeft te Sangir hevig geregenddit heeft veel goed gedaan en de asch en de modder van de boomen weggespoeld. Toch zal bet nog vele maan den duren eer een nieuwe aanplant van voedings middelen vruchten opgeleverd zal hebbenin dien tijd moet in het onderhoud van talrijke noodlijden- don voorzien worden. Het Sangir-comité heeft daardoor een zware taak, en het is daarom te hopen, dat de bijdragen mild zullen vloeien. «De krater werkt nog steeds en braakt voort durend rookwolken uit, terwijl af en toe nog kokende modder langs de lava-beddingen naar beneden stroomt," Ten bewijze dat de waterstand tegenwoor dig zeer laag is, kan dienen, dat de Oude Maas op eene lengte van circa 200 meter in het geheel geen water meer bevat. De inspecteur van den Oldenburgschen spoorweg heeft den minister van hlnnen- landsche zaken in Duitsehland voorgesteld voorloopig geene Russische landverhuizers over Nieuwe Schans te vervoeren. Voor de noordelijke provinciën zou dit een belangrijk besluit zijn. Nog dagelijks komen emigranten te Groningen aan. Ook te Groningen heeft zich een geval van cholera voorgedaan hij een man, sedert drie dagen uit Hamburg aangekomen. Het huis wordt door de politie bewaakt, en de medische autoriteiten heramen maatregelen, om de ziekte tot dit geïsoleerde geval te be perken. Zaterdagmiddag had in de sluis van het Westerkanaal te Amsterdam een hoogst droevig ongeluk plaats. Een spelend kind viel van den sluismuur in het diepe water en zonk onmiddellijk weg. Een omstreeks 40- jarig werkman, Gerrit Roest, die in de onmiddellijke nabijheid aan het hout lossen was, sprong terstond het kind na, maar ver dween eveneens. Een andere man die heiden nasprong werd slechts met veel moeite gered, Be eerste drenkelingen werden later opge haald, maar alle pogingen om de levensgeesten weder op te wekken, bleken vruchteloos. Gerrit Roest was verdronken met de kleine welke hij zoo zelfopofferend had willen redden. Uit Rukfen wordt gemeld, dat gemas kerde personen in den nacht in de woning van de kinderen Pietersen te Zegge hebben ingebroken. Be dochter, die alleen te huis was, zag uit haar bed licht in de kamer, en denkende dat er brand was, sprong zij ver schrikt op, doch werd door twee zwarte kerels gegrepen. Het meisje gilde het uit van schrik; een der indringers gaf haar nu met een mes twee sneden over den arm, terwijl zij onder doods bedreiging om geld vroegen. Het meisje riep nu uit alle macht om hulp, waarop de inbre kers, op een loos gerucht, ijlings de vlucht namen. De politie doet streng onderzoek. Bij een gehouden inspectie van woningen is door den commissaris van politie te Zwolle o. m. bevonden, dat op den Jufferen wal in 'den kelder van een woonhuisje aanwezig waren een drietal konijnenhokken met ver scheidene konijnen, in welken kelder zich twee houten kribben bevonden, waarin 4 kin deren sliepenin een andere woning aldaar bevond zich een open privaatton van de ge meente-reiniging, in welker onmiddelgke na bijheideen ledekant bevond, waarin de moeder met 2 kinderen den nacht doorbrachten. De konijnen zijn onmiddellijk daaruit ver wijderd en de noodige maatregelen genomen in het belang der gezondheid van de bewo ners dier woningen. Te Grebben bg Heinsberg geraakte een tweejarig kind van den colporteur H, "Vieten, dat op de rails aan het spelen was, onder den trein en was onmiddellijk dood. Rotterdam. Maandagnamiddag werd een 48-jarige jongen, die het een paar dames aan het station Maas lastig maakte om hare bagage te dragen door een agent van politie aangemaand zulks na te laten. In plaats van hieraan te voldoen, gaf hij den agent eenige slagen op het hoofd, en de hulp van ver scheidene agenten was noodig om den jongen, die zich hevig verzette, naar het bureau aan dé Kaasmarkt over te brengen. Proces-ver baai is tegen hem opgemaakt. In de gisteren alhier, onder hel voorzitter schap van den heer mr. Knottenbelt gehou den buitengewone algemeene vergadering van deelhebbers in de Rotterdamsche tram- wegxnaatschappij, is de door het bestuur gevraagde sanctie verleend tot den aanleg van den paardentramwegvande Scheepstiui- mermanslaan naar Oud-Delftshaven. Uit de verstrekte inlichtingen is gebleken dat al het materieel voor die nieuwe lijn van 2800 meter voorhanden is; dat het leggen van de rails een uitgaaf zal vorderen ver moedelijk van f5000 en dat het bouwen van eene remise waarschijnlijk f 42,000 kosten zal, doch dat ook dit kapitaal voorhanden is, met het gevolg, daf deze nieuwe uitbreiding van het Rotterdamsche tramwegnet geen uitbrei ding van kapitaal noodig zal maken. (N. R. CC) Delft. Eenige geheel-onthouders alhier hebben in de Oosterstraat eene alge meene leeszaal geopend, waar elk nuchter man van 's morgens 9 uur tot 's avonds 10 uur vrijen toegang heeft Koffie en thee is er tegen zeer lagen prijs verkrijgbaar. Alcoho lische drank, en dus ook hier, worden niet getapt. 's-Gravenhage. De minister van water staat heeft gisteren de leiding van zijn depar tement hervat. De minister van binnenlandsche zaken heeft heden zijne werkzaamheden hervat. Op de mededeeling van het overlijden van den heer Van Oudheusden hebben H. M. de Regentes, de groothertog van Saksen en de prins van Wied betuigingen van rouwbeklag gezonden. Op den dag der begrafenis zal alleen de tentoonstelling geopend zijn, maar zal er geenerlei feestelijkheid plaats hebben- De nieuwbenoemde hoofdcommies bij het departement van justitie, mr. Simon van der Aa, wordt belast met de inspectie over de gevangenissen, tot dusver zelfstandig gevoerd door den inspecteur, den heer Verschoor, onlangs eervol ontslagen. De groothertog van Saksen-Weimar be zocht heden de photographie-tentoonstelling. Haarlem. De geneeskundigen te dezer stede hebben besloten om, wanneer zich te dezer stede ook maar éen cholerageval voor doet, onmiddellijk een nachtdienst in te voeren. Vier hunner zullen dan eiken nacht aan het raadhuis aanwezig zfjn. Zg zullen den burgemeester verzoeken, hun daar eene kamer af te staan en tevens aan het publiek gelegenheid te geven, bij de verschillende politieposten om hulp te kunnen aankloppen, welke aanvragen dan van daar telephonisch naar het raadhuis kunnen wor den overgebracht. De gezondheidstoestand te dezer stede is voor het oogenblik zeer voldoende. Deventer. Zaterdagmiddag overleed al hier geheel onverwachts de heerW. F. Kro nenberg, sedert 4849 directeur der kon. Deventer tapijtfabriek, welke betrekking door hem op de meest eervolle wijze werd vervuld. Niettegenstaande zijn leeftijd (de overledene bereikte den ouderdom van 75 jaar) was hg nog steeds met jeugdigen ijver werkzaam. De werklieden, voor wie hij veel deed, hiel den veel van hem. Ook het andere personeel droeg hem hooge achting toe. De heer Kro nenberg, die in den beginne met groote moeilijkheden te kampen had, bracht de fa briek binnen weinige jaren tot grooten bloei, zoodat zij de aandacht trok van vorsten en andere hooggeplaatste personen in het binnen- en buitenland, die er groote bestellingen deden. De dood van den heer Kronenberg is voor de fabriek een groot verlies. De ge meente verliest in hem een waardig inge zetene. De overledene was ridder der Orde van den Nederl. Leeuw. Hansweert. Gisteren werd deze plaats bezocht door den inspecteur van het genees kundig staatstoezicht in Zeeland. Het visi teeren en ontsmetten der goederen van al de uit België komende schepen geschiedt zonder eenigen tegenstand. "Voor schepen, waarop de cholera heerscht, is eene afgezonderde plaats aangewezenvan dien aard is echter nog niets hekend. Uit Brussel wordt met bijzonderen lof ge sproken van dr. Graanboom uit Amsterdam, die verscheiden gewonden bij het ongeluk nabij het Noorderstation verbonden en verzorgd heeft. Zeer waarschijnlijk zijn er ongeveer 37 gekwet sten velen die licht gekwetst waren zijn in hun angst de stad in gevlucht, waardoor dit getal altijd naar schatting moet genomen worden 3 dooden, de heeren Rothmalen en Denain uit Vilvoorden, en mevrouw Peeters uit Lier, zijn tot nu toe bekend. De gekwetsten werden in de bureaux van den chef en den onderchef van het Noorder-station ondergebracht en door de doc toren uit de buurt behandeld. Het ergste is misschien getroffen de pastoor van Hanswijk Van Hammee, die misschien zijn beide beenen verliezen zalhij was naar Brussel gegaan om schikkingen te maken voor de viering van zijn 25-jarig priesterschap (volgens telegram reeds overleden). Van de 144 mijnwerkers, die op het oogenblik der ontpiofling in de mijn «Park Slip", nabij Bridgend in Wales aan den arbeid waren, zijn er tot dusver 55 levend te voorschijn gebracht, terwijl men 20 lijken meerendeels verkoold beeft gevonden. De ontploffing, die plaats had op het oogenblik dat de nachtploeg de mijn zou verlaten om plaats te maken voor de dagploeg, was zoo hevig, dat zij op grooten afstand ge hoord werd. Het dak van den ventilator werd een eind weggeworpende grond scheurde op verschillende plaatsen, een dichten stofwolk, door een rooden vlam verlicht, uitwerpende. Sedert de ontginning der mijn, nu dertig jaar geleden, was er geen ongeluk van beteekenis voorgeko men. De minister van binnenlandsche zaken, de heer Asquitb, is, in strijd met het gebruik, terstond naar de plaats des onheils vertrokken. Op hetzelfde oogenblik dat deze ontzettende ramp plaats had, stortte in eene mijn te Ymsce- droyn, snede in Wales, de bak omlaag, waardoor zes in de mijn afdalende mijnwerkers te pletter vielen. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbe kenden, welke op schriftelijk verzoek aan het postkantoor alhier kunnen worden gerecla meerd, over de 4e helft der maand Aug. 4892. Mej. J. Pos Amsterdam. De "Wilde Delft (2 stuks). Van Swouw Rotterdam. Van Buurea Duttsetiland. J. Schippers Königswinter, Engeland. George M, Wieks London. Op de voordracht om te worden benoemd tot onderwijzer aan de school in de Dijkstraat te Kralingen (hoofd de heer M. Snelieman) zijn door burgemeester en wethouders geplaatst de heeren A. van Herk, te Terbregge gemeente Hillegersberg, W. Stout te Schiedam, H. Zwalje te Schiedam. De plantkundige A. M. C. Jongkindt Coninck te Dedemsvaart zal te Bussum eene school openen tot opleiding van boom- en bloemkweekers. In de gisteren gehouden zitting der arrond.- rechtbank te Rotterdam werd veroordeeld G. II. S,, werkman te Schiedam, wegens be-

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3