N°. 8092. A0. 1892. Zaterdag 3 September. 1 Zesenveert gste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, uitgëVërTT odé. Buitenlaudsche Berichten. Binnenlaudsche Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheela Rgk Afzonderlijke nommers 1.85. - 2.50. - 0.10. BUREAU» BOTEBiTBAAT, E 2». Advertentieprijs: van 1—40 gewone regels me inbegrip v»n eene Courantf 1,10. Iedere gewone regel meer- 0,10 Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. DUITS ÖHL1SB. Het officieel choleraberieht meldtte Hamburg 31 Aug. 496 ziekte- en 181 sterf gevallen; regeeringsdistrict Stade -29—30 Aug. 1 ziekte- en 3 sterfgevallen; Regbez (Sleeswijk) 30 Aug. en 20 andere gemeenten 73 ziekte- 30 sterfgevallen, daaronder te Altona 27 en 22; Regbez (Lüneburg), 30 Aug. 22Charlottenburg 1 sterfgevalRuda (kreits Krotoschin) 30 Aug. 1 sterfgeval. De Berlijnsche correspondent der JSF. 22. Ct. schrijft van gisteren: Te Hamburg maakt de cholera nu ook in de betergestelde klassen slachtoffers. Zoo zijn aan de ziekte overleden de componist Cobelli en dr. Miersch, redacteur van de Hamburger Nachrichten. Webesohn, directeur van het oude Hamburger ziekenhuis, werd mede door -cholera aangetast. Weener artsen, die voor hunne studiën de cholera-barakken bezochten, geven verschrik kelijke schilderingen-Van1 het ontoereikende der sanitaire maatregelen ter bestrijding van de epidemie. Zoo schrijft een hunner o. a., dat twee barakken en drie zalen vol lijken lagen (in de laatste alleen meer dan tweehonderd), wier teraardebestelling wegens gebrek aan middelen van verkeer en hulpkrachten ver traagd werd. Om in het gebrek aan geneeskundige hulp te voorzien, worden er thans Pruisische militaire artsen naar Hamburg gezonden. Het legerbestuur stelde 500 nieuwe veldbedden beschikbaar. Over het ontstaan der cholera in Hamburg geeft thans het rijks geneeskundig bestuur, op grond der onderzoekingen van de naar Hamburg als rijkscommissarissen uitgezonden professoren Koch en Roths, de volgende .ver klaring De eerste ziektegevallen van cholera aldaar laten zich tot 16 Augustus terug brengen. Zij betroffen bijna uitsluitend zulke personen, die aan de haven werkzaam waren of op de rivier verkeerden. De epidemie is hoogstwaarschijnlijk door landverhuizers uit Rusland ingebracht, en wel op deze wijze, dat uit de voor deze landverhuizers gebouwde barakken het vuile water, afkomstig van het reinigen van waschgoed, enz., alsmede de faecaliën dezer menschen in den nabijgelegen zijtak der rivier vloeiden, zonder ontsmet te zijn, wat des te gevaarlijker was, omdat niet ver van daar de prise d'eau ligt voor de waterleiding der stad Hamburg. Dat op deze wijze de epidemie is ontstaan, is bijna tot zekerheid geworden door de door Koch en Roths ter plaatse gedane waarne mingen. Ook de te Berlijn en Charlottenburg voor gekomen nieuwe choleragevallen worden ver moed hun ontstaan te danken te hebben aan -de troepen Russische landverhuizersdie sedert vele weken by Charlottenburg in barakken gehuisvest zijn, ofschoon daar scherp toegezien en gedesinfecteerd wordt. Het is onbegrijpelijk, dat de Pruisische autoriteiten reeds sedert maanden dit per manente doortrekken dulden van landver huizers, die uit Rusland komen, waar eene zoo hevige eholera-epidemie heerschte. B JE L Cr I E. Nu te Liévin en Lens de Belgische werk lieden door hun Fransche kameraden worden geweerd, hebben te Bergen onlusten plaats gehad, veroorzaakt door den eiSch der werk lieden, om de Fransche arbeiders te ontslaan.' F B A H K R IJ K. De Fransch-Zwitsersche handelsovereen komst is Woensdagavond openbaargemaakt.' Behalve de vaststelling van het minimum tarief voor de Zwitsersche producten in het algemeen, zal de regeering aan het Parlemen een voorstel doen, waarbij bijzondere voor rechten aan 55 artikelen, uit Zwitserland ingevoerd, zullen worden toegekend. Door de Zwitsersche regeering zal een der gelijk voorstel betreffende 31 Fransche arti kelen gedaan worden. De overeenkomst treedt op het laatst in werking den in Januari 1893, en is voor den tijd van een jaar ver plichtend. Ook de letterkundige conventie tusschen beide landen werd Woensdag gesloten. ENGELAND. Uit Tipperary, in Ierland, wordt gemeld, dat door eenige indertijd uitgezette bewoners van huizen sommige ledigstaande gebouwen zijn opengebroken en in bezit genomen. Toen de politie kwam, werd deze niet toegelaten en verklaarde men geweld met geweld te zullen keeren. Het doel der aldus handelende personen is om, naar zij verklaren, den heer Gladstone te noodzaken spoedig een wets ontwerp in te dienen, waardoor de beloften der leiders van het veldtochtplan" worden vervuld, of anders de Iersche afgevaardigden te noodzaken tegen het ministerie-Gladstone te stemmen. Offlcieele berichten melden dat de troepen van den emir van Afghanistan de stad Kam- san hebben heroverd, welke kort geleden door de oproerige Hazaras was ingenomen. 460 man werden daarbij gedood. Van andere zijde wordt echter gemeld dat de regeerings- truepen verslagen zijn en gebrek aan leeftocht hebben, zoodat vele soldaten deserteeren. ZWITSERLAND. Het internationale vredescongres te Bern heeft bij acclamatie eene uitnoodiging aan genomen van de vredesvereenigingen in Noord-Amerika, om het volgende jaar een internationaal congres te Chicago te houden, bij gelegenheid van de wereldtentoonstelling. Het congres heeft voorts de volgende be sluiten en stellingen aangenomen ten opzichte Van de quaestie van het internationaal scheids gerecht. lo. In geen geval mogen de besluiten van scheidsgerechten door oorlogsmaatregelen worden te niet gedaan. 2o. Natiën kunnen, zonder hun onafhanke lijkheid prijs te geven, de beslissing inhoo- ger beroep aan scheidsrechters overlaten. 3o. Het permanente internationale vredes bureau behoort uitvoerige verslagen omtrent deze quaestie uit te brengen in het volgende congres. 4o. Aan de interparlementaire conferentie zal verzocht worden, in alle internationale verdragen bepalingen omtrent scheidsrech terlijke beslissingen te doen inlasschen, voor zoover dit in het vermogen der leden is. ITALIË. Kenschetsend voor de houding, die de gees telijkheid tegenover het koningshuis blijft aannemen, is het feit, dat de bisschop van Livorno Zaterdag uit deze stad is vertrokken, tdheinde niet gedwongen te zijn, den koning den volgenden dag te ontmoeten. Daarentegen bljjft de aartsbisschop van Genua op zijn post en zal hij bij koning Humbert zijn opwachting maken. Het Vaticaan heeft daartoe besloten omdat het Genua be schouwt als een gebied dat rechtens aan het Huis van Savoye toekomt, terwijl Livorno een verovering is, gemaakt ten koste van een met de katholieke kerk op goeden voet staanden vorst. Koning Humbert en het hof zijn Woens dag te Spoleto aangekomen, waar de groote manoeuvres gehouden worden. Na in gezel schap van den graaf van Turijn, generaal Pelloux, en de militaire attachés der gezant schappen het schouwspel bijgewoond te heb ben, is Z. M. te Foligno teruggekeerd, waar hij door de volksmenigte luide werd toege juicht. PORTUGAL. Te Lissabon heerscht weer groote werk loosheid. Een aantal werklieden begaven zich gisteren naar den minister van open bare werken, om werk op de staatswerven te vragen, maar de minister antwoordde dat hij hen onmogelijk helpen kan. B U S L A N D. De regeering heeft aan den Britschen minister van buitenlandsche zaken, lord Rose- bery, medegedeeld, dat de voorvallen in Afghanistan geen gevolgen zouden hebben. Kolonel Yanoff staat niet aan het hoofd van 1000 man, gelijk beweerd wordt, maar heeft slechts 19 kozakken bij zich, van wie 3 zijn gekwetst. Kolonel Yanoff bezette slechts Su- matash, een plaatsje aan den oever van het meer Taschikel, dat aan niemand toebehoort en reeds het vorige jaar door de Chineezen was bezet. Overigens is kolonel Yanoff op zijn terugreis. Uit Odessa wordt daarentegen gemeld dat, volgens berichten uit Samarkand, kolonel Yanoff over hoogstens 800 man beschikt, ver deeld in drie sectiën, waarvan er vermoede lijk een op het Pamir-plateau zal overwinte ren, terwijl de beide andere reeds op den terugtocht naar Marghelan zijn. S E B V I E. De ministerraad heeft den minister van financiën gemachtigd de opheffing van het tabaks- en zoutmonopolie voor te bereiden en door eene belasting op genoemde waren te vervangen. A M E B I K A. President Harrison heeft eene circulaire uitgevaardigd, waarbij twintig dagen quaran taine bij voorbaat wordt opgelegd, zoo het noodig is, aan alle schepen uit Europa, die landverhuizers aanbrengen, in alle havens der Vereenigde Staten, wanneer deze maatregel niet in strijd is met de bijzondere wetgeving van de Staten der Unie. Men gelooft, dat deze maatregel de landverhuizing van vreemde lingen naar de Yereenigde Staten geheel zal doen ophouden. De circulaire is reeds van gisteren af van kracht, uitgezonderd voor schepen die thans op zee zijn en die aan bijzondere regelingen zullen worden onderworpen, naar het goed vinden van den secretaris der schatkist. De werkstakiug der wisselwachters van den New-Orleans- and North-Eastern-spoor- weg heeft eene ernstige wending genomen. Twee werkstakers, die te New Orleans de locomotievenloods binnendrongen, zagen vier niet tot hunne vereeniging behoorende werk lieden op eene locomotief klimmen. Onmid dellijk trokken zij hunne revolvers en ver wondden de mannen ernstig, waarop zij de vlucht namen, achtervolgd door de menigte, die een hunner neerschootde andere wist te ontkomen. Te Homestead hebben de leiders der werk staking zich in handen der justitie gesteld, die hen echter tegen een borgstelling van 30,000 dollars in vrijheid liet. Tegen hen, zoowel als tegen een 40-tal werkstakers der maatschappij Carnegie is een aanklacht wegens samenzwering en rustverstoring ingediend. Te Pittsburg is een nieuwe werkstaking uitgebroken onder de metaalwerkers der Chlemberger-maatschappij. SCHIEDAM2 September 1892. De cholera-commissie alhier, van wier samenstelling we reeds in een vorig num mer melding maakten, heeft gisteravond haar eerste bijeenkomst ten raadhuize gehouden. Tot haren voorzitter koos zij den heer i l x COURANT. i i t

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1