Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. Post en Telegraphie. Te Hamburg moet een assistent van Pas teur zijn aangekomen, om daar een middel toe te passen dat Pasteur tegen de cholera meent gevonden te hebben n.l. het inwendig gebruik van creoline, dat volgens zijne proef nemingen op dieren in eene oplossing van éen percent niet schadelijk is voor het orga nisme en de cholera-bacillen doodt. Onze lezers kunnen zich herinneren, zegt de Ilaarl. CL, dat een Nederlandsche arts. (dr. Gronemnn) reeds een jaar of vier geleden in de Indische bladen creoline heeft aanbe volen als inwendig middel tegen cholera. Bedriegen wij ons niet, dan meende dr. Groneman dat eene éen a twee percents oplossing voor inwendig gebruik kon worden voorgeschreven, terwijl eene oplossing van eene vijfde percent door hem voldoende werd geacht om de cholera-bacillen in vijf minuten te dooden. Haarlem. Tot directeur der staalbron- maatschappij alhier is benoemd de heer H. J. Vis alhier. Beetsterzwnag. Het kinderfeest op den verjaardag der Koningin, werd door ongeveer 1400 leerlingen van 17 scholen bijgewoond. Door de welwillendheid van den directeur der Nederl. tram-maatschappij werden zij allen kosteloos vervoerd. Voor het feestterrein op het buiten »Lrjndenstein" prijkte een eereboog met het wapen van Nederland en het portret van H. M. de Koningin. Er werd beurtelings door de kinderen ge zongen, bij voorkeur bet Friesche volkslied. De kinderen konden zich op alle manieren, met caroussels enz., vermaken. Van pLijndenstein" ging het in optocht, met de muziek van het fanfarekorps van Steenwijk, geheel bekostigd door ingezetenen van Nijehaske, voorop, naar sLauswild", welk prachtig buiten allen in ver rukking bracht. De commissaris der Koningin in Friesland was op het feestterrein tegen woordig. Ook merkte men er op den burgemees ters van Opsterland, Schoterland en yEngwir- den. Alles liep in de beste orde af. Maastricht. De gemeenteraad heeft eene verordening vastgesteld, krachtens welke elk gebouw onbewoonbaar wordt beschouwd, waarin niet aanwezig zqn pompen of water kranen, welke steeds eene minste hoeveelheid goed drinkwater van 1 liter per minuut kunnen leveren. De gemeenteraad heeft besloten, de ker mis, invallende den tweeden Zondag van September, dit jaar niet te doen plaats hebben en heeft f5000 beschikbaar gesteld voor het nemen van maatregelen in het belang der openbare reiniging en der volks gezondheid. Hanswcerd. Al de uit België komende schepen en vischvaartuigen ondergaan eene strenge contróle en reiniging door onzen ge meente-geneesheer, den heer Kolff van Ooster- wijk, die als zoodanig voor deze grens is aan gewezen. Wij vernemen, zegt Caecilia, dat de heer C. van der Linden de laatste hand legt aan eene nieuwe opera, die bestemd is in het aanstaande seizoen te worden opgevoerd. De titel wordt nog geheimgehouden, doch het behandelde onderwerp behelst eene der be langrijkste bladzijden uit de vaderlandsche geschiedenis. De tekst is van den heer E. van der Ven te Utrecht. Naar de Pall Mall mededeelt, is in het begin van Augustus te Pretoria overleden de heer William Howard Schroeder, »de eerste kunstenaar dien Zuid-Afrika heeft opge leverd". Zijne caricaturen in de Pretoria Press zijn eeriige malen gereproduceerd in de Pall Mall Budget. Schroeder heeft Afrika nooit verlaten; hij had er ook geen begrip van dat hij de eerste kunstenaar was, dien Zuid-Afrika heeft opgeleverd. Toch waren zijn politieke kartons volgens de Pall Mall kunst werken. Schroeder was van Duitsehe afkomst. Echter was hij er trotsch op dat een Engelsch- man eens van eene teekenïng had gezegd: sgeteekend door een Boer". Overigens begre pen de Boers niet veel van zijne prenten, en is het volgens de Pall Mall gebeurd, dat de vrouw van den president met schrik en schaamte achteruitweek, toen ze haren echt genoot zag afgebeeld, zittende naast eene vrouw in eenigszins primitieve kleederdracht, welke natuurlijk het land verpersoonlijkte Te Dendermonde zal een gedenkteeken verrijzen voor den Vlaamschen dichter Van Duyse. Twee jonge kunstenaars van Brussel, de heer De Vreese, beeldhouwer, en Horta, architect, zullen het beeld maken. Jules Simon behoort volgens de Times tot de leden van het comité, dat eene hulde wil brengen aan de nagedachtenis van Emile de Laveleye. Die hulde zal bestaan in de stich ting van een Emile-de-Laveleye-fonds. Het borstbeeld van den overledene zal in het ge bouw der Luiksche universiteit geplaatst worden. In hetzelfde deel der Agrappe-steenkolenmijn te Frameries, waar thans weer 25 arbeiders omkwamen mijngang No, 2 zijn al vier vroegere en veel noodtottiger ontploffingen ge schied, en welin 1848 een waarbij 96 man- men omkwamen; in 1875 een met 121 dooden in 1879 een met 123 dooden, en in 1887 een met 65 dooden. Voorts waren er nog verscheidene minder ernstige ontploffingen. Het is de gevaarlijk ste mijn van die streek. Er waren op hel oogenblik der ontploffing 68 arbeiders in de mijndaarvan bleven 35 ge heel ongedeerd. Volgens de Gasette de Charleroi hebben niet vele der nagelaten betrekkingen der slachtoffers van de ontploffing te Anderlues de onderstands- gelden, welke hun onlangs zijn uitgereikt, nuttig besteed. Er wordt, zoo zegt genoemd blad, voor bet geld lekker gegeten en gedronken in som mige gezinnen worden fraaie kleederen, een piano, juweelen gekocht en als alles op zal zijn, staat bij die menschen nog grooter ellende voor de deur dan zij tot dusver kenden. Bij de onthulling op Helgoland van het door prof. Schaper gemaakte gedenkteeken voor Hoff mann von Fallersleben, waren de weduwe en de zoon van den dichter tegenwoordig. De belangstel ling in het feest was groot. Er werden toespraken gehouden, er werd gezongen en heel Helgoland vlagde. De keizerin van Oostenrijk heeft, naar men bericht, de hulp van pastoor Kneipp te Wöris- hofen ingeroepen. Te Wörishofen, het bekende badplaatsje van pastoor Kneipp, zijn thans 4000 badgasten. Bij de wedrennen to Baden-Baden is de groote jubiieumsprijs f20,000 en een beker, door den groothertog geschonkengewonnen door bet ren paard Perdican, van den prins van Aremberg, dat bereden werd door Martley. De heeren van den gemeenteraad te Laibach hebben het in hunne jongste vergadering zeer druk gebad over damessleepjaponnen. Het voorstel van den gezondheidsraad te Krain om het dragen van slepen te verbieden om het nadeelige stof en bacteriën verspreiden kwam er ter sprake en een raadslid stelde voor, een ^sleepjaponnen- belasting" in te voeren van f 4 per jaar. Dit voor stel werd echter verworpen door den raad, die een door dr. Van Valtena voorgestelde resolutie aan nam, waarbij de wensch werd uitgedrukt, dat de dames vrijwillig het dragen van slepen op straat zullen nalaten. De roodvonk-epidemie houdt te Londen nog steeds aan; volgens de laatste opgave I er 3525 lijders. De stoomboot Teutonicvan de zWhite Star Line", heeft in Engeland eene groote lading vruchten uit Californië aangebracht, o. a. 4500 kisten peren, 4200 kisten perziken en 300 kisten pruimen. Te Weenen is dezer dagen een proef genomen roet een bestuurbaren luchtballon, uitgevonden door een 47-jarig meisje Therese Schaetzel. De uitgenoodigde deskundigen erkenden, dat zij wer kelijke verbeteringen had aangebracht in de be staande stelsels, maar zij konden niet verklaren, dat het probleem der bestuurbaarheid van lucht ballons nn was opgelost. Te Messina, zegt de Independence, woont een vrouw, die in 4778 geboren werd. Zij heeft nog goede ooren en oogen en leeft van naaiwerk en liefdegaven. Teresa Valada, zoo heet zij, heeft nog goed haar verstand en kan heel aardig vertellen. De uitbarstingen van de Etna nemen weder in hevigbeid toe. Jaren geleden boorde men van de Slameesche tweelingbroeders, die echter geboren Amerikanen waren. Thans zal men weldra vernemen van de Indische tweelingzusters, die te Orissa in Britsch Indië geboren en thans te Poenah zijn, waar zij door een correspondent van de Pall Natl Gazelle werden gezien. Hij schrijft De namen der kinderen zijn Radica en Doddica. De twee kleine meisjes zijn drie en half jaar oud en het zijn wezenlijk aardige kinderen. De bijzon derheid van deze aan elkaar verbonden lichaam pjes is, dat er eene buigzame, beenachtige ver binding van borst tot borst bestaat, en daaronder eene ingewands-connectie. Er is slechts éen navel. De kinderen werden met een helm geboren. Als de eene voedsel ontvangt, is de anderen ook vol daan, en als de eene medicijn inneemt, heeft dit ook invloed op de andere, maar niet zoo sterk. Het merkwaardigste is, dat wanneer het eene kind een zin begint te zeggen, het anderen dien dikwijls eindigt. Als zij slapen ligt het eene kind op den rug en het andere op de zijde, hetgeen een denkbeeld kan geven van de groote elasticiteit der verbinding. De kinderen zijn heele goede vrien dinnetjes en krakeelen zelden, mear jonger waren zij niet zoo eenstemmig, als zij sedert leerden dat in hare omstandigheden noodig was. Toen zij langzamerhand begrepen, dat als aan de eene leed wedervoer, de andere louter uit sympathie moest schreien, werd overeengekomen, dat zij geen ruzie meer zouden hebben, en sedert dien tijd is bet steeds vrede. Voor haar leeftijd zijn de tweelingen bijzonder schrander. Zij leeren sedert drie maan den Engelsch en ofschoon zij nog maar weinig spreken, verstaan zij toch al redelijk wel betgeen zij er in booren. Zij zullen naar Engeland gebracht worden en daarna naar Amerika gaan, om op de tentoonstel ling te Chicago te kijk te zijn. Tijdens de tentoonstelling te Chicago zullen er 100 congressen worden gehouden in Mei toor muziek en tooneel, pers, geneeskunde en chirurgie; in Juni voorJmatigheidsgenoQtschap- pen, sociale hervormingen, handel en financiën in Juli voor letterkunde, wetenschappen, onder wijs; in Augustus voor ingenieurswezen, fraaie kunsten, wetgeving, politiekin September voor godsdienst, zendingen, Zondagsrustin October voor arbeid, landbouw. De commissie, door de regeering der Vereenig- de Staten belast met het onderzoek van de uit komsten der proeven tot bet kunstmatig verwekken van regen, in Texas genomen, heeft nu haar rap port uitgebracht. Zij komt tot de slotsom, dat er nog niet veel van te zeggen valt. Men heeft daartoe, na de weinige genomen proeven, nog niet genoeg gege vens. Om een oordeel te kunnen velien is een lange reeks van proeven noodig. Zij hoopt daarom, dat er mee voortgegaan zal worden. Be Natuur van 15 Aug, wijdt een opstel aan het zoogenaamde electrische meisje, miss Annie Abott en hare navolgster. Gelijk men weet zijn deze meis jes in staat tot de schijnbaar wonderbaarlijkste krachtoefening, Een krachtigen man wordt bijv. een stok in handen gegeven, met het verzoek dezen tn het midden met uitgestrekte armen zoo stijf moge- lijk te honden. Nu plaatst het kleine meisje de open handen tegen de einden van den stok en trekt dan baar tegenstander geheel naar goedvinden over 't tooneel. Ook verplaatst zij een stoel waarop drie mannen zitten met het doel hem tegen te houden. In het tijdschrift Electricity geeft de heer Nelson W. Perry eene verklaring van deze wonderen". Volgens hem heeft de electrieiteit met deze zaak niets uit te staan, zij kan verklaard worden door de leer van het evenwicht en is eenvoudig een behen dige toepassing van de lessen der werktuigkunde. Bij elke proef plaatst namelijk het meisje zich zoo. danig, dat zij aan een langen hefboomsarm werkt en dat haar tegenstander in een toestari van wankelend evenwicht verkeert, waardoor hij zeer gemakkelijk van zijn plaats kan worden gebracht. In de proef m t den stoel bijv. zullen negentig percant van hen, aan wie bevolen wordt den stoei op den grond te houden, hun handen op de zitting of leuning van den stoel leggen en hun gewicht bijna geheel op hun voeten laten neerkomen. Indien zij dit al niet dadelijk doen, dan zullen zij het toch doen op het oogenblik waarop zij vermoeden, dat het meisje moeite gaat doen om den stoel te tillen. Onbewust hel pen zij dus mede. Om den stoel te bewegen heeft het meisje dus niets anders te doen dan te duwen tegen den rug der zitting. Zij wordt hierbij ge. holpen door haar knieën, waarop zij met hare ellebogen of voorarmen steunt. Dit geeft baar ook bet voordeel van een langen hefboomsarm tegen over haar tegenstander, die met zijn voeten werkt Is de stoel eens opgelicht, hoe weinig ook, dan is bet moeilijkste verricht. Zij houdt dan plotse ling haar kracht in, waardoor de stoel terugvalt Door eene zijdelingsche beweging kan dan zij den stoel van links naar reebts schuiven. In beide gevallen is de stoel in wankelend evenwicht es kan bet meisje hem door een behendige beweging in elke richting brengen, die zij verkiest. Ook de andere proeven zijn op overeenkomstige wijze te verklaren. Voor de juistheid dezer ver klaring pleit ook het feit, dat de proeven alleen dan gelukken, wanneer de personen hun uiterste kracht inspannen en dus zelf meehelpen aan het scheppen van bet wankelend evenwicht De gelegenheid tót verzending der correspon dentie naar New-York (via Rotterdam) bestaat door middel van het stoomschip Maasdam. De laatste buslichting aan het postkantoor te Rot terdam is bepaald op 3 dezer, des voormid- dags 8 uur spoortijd (8.20 uur stadstijd). De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Aan de postkantoren zijn de vcikrijgbare briefkaarten voor het buitenland weder, evenals toen zij voor 't eerst met de beeltenis van de Koningin verschenen, met die beeltenis links opde kaart, dat is met gezicht naar het wapen gekeerd. De briefkaarten, die korten tijd aan enkele kan toren verkocht werden, met de beeltenis op den rechterkant der kaart, dat is met den rug naar 't wapen, zijn geheel opgeruimd. Deze laatste is een foutdruk, die ontstaan is doordien de zetter de beeltenis der Koningin dezelfde plaats gaf, die vroeger de beeltenis des Konings innam er niet op lettende, dat door den tegenovergestelden stand van den beeldenaar een ernstige heraldieke fout werd gemaakt, daar de Koningin rugwaarts naar het wapen kwam te staan. Zoodra de proef zending in Den Haag kwam, heeft men dadelijk bet drukken doen staken en bevolen de beeltenis met bet gezicht naar 't wapen te plaatsen. Het publiek beeft men eerst met de goede af drukken doen kennismaken, waarna de foutdruk* ken over eenige kantoren zijn opgeruimd. Door de verzamelaars worden de foutdrukken ijverig ge zocht en reeds hoog betaald, wat niemand zal verwonderen, daar het aantal foutdrukken niet groot genoeg is om alleen de duizenden verzame laars in Europa aan éen exemplaar te helpen. Daar de meeste dezer kaarten zijn verbruikt voordat iemand het ware wist, zijn natuurlijk de onge bruikte bet zeldzaamst.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 10