K o 1 o n i n. dier ontevredenheid in een artikel, dat met de volgende -woorden sluit«Wij kunnen den officieren, die werken en schrijven, slechts een raad gevenhun arbeid te bewaren, hun kennis te vermeerderen en den dag der be vrijding af te wachten." ENGELAND. Gladstone is aan een groot onheil ontsnapt. Toen hij Dinsdagmiddag van een rijtoer met zijn vrouw huiswaarts keerde en h\j daarna alleen een wandeling maakte door het park van Hawarden, kwam een koe op hemaan- loopen. Het dier wierp Gladstone op den grond en hield hem eenigen tijd onder zich. Eindelijk gelukte het den premier te ont snappen en zich achter een boom te ver schansen. Hij was zeer geschrikt; toch ging hij 's avonds weer uit. De koe viel later ook een ander aan en werd eindelijk neerge schoten. Het bleek dat de koe een zeer jong en wild dier was, dat uit de naburige weide geloopen was en op 't oogenblik, dat Gladstone voorbg wandelde, zich te goed deed aan het gras in Hawarden-park. Gladstone bekwam geen letsel. De Britsehe Oost-Afrika-maatschappij ont ving van kapitein Mac Donald een telegram, dat de ingenieurs een uitstekenden weg voor den aanleg van een spoorweg van de kust naar een haven aan het Victoria-meer heb ben ontdekt. Mac Donald kwam 7 Aug. met Lugard te Kikuyu aan hij zal een rapport over de gebeurtenissen in Uganda zenden. Uit Berlijn wordt bericht, dat er eeu nieuwe telegraaflijn zal gelegd worden van Bagamojo naar Tanga, over Sadani en Pangani (Oost- Afrika). De kosten zullen 104.000 mark be dragen. ZWITSERLAND. Het interparlementaire vredescongres heefl besloten, te Bern een vast centraal bureau te vestigen onder den naam Binterparle mentair bureau voor internationale scheids- rechtelijke zaken". De beraadslaging over het neutraliseeren van land- en zeeëngten, alsook van onder- zeesche telegraafkabels, is aangehouden tot het eerstvolgende congres, dat te Christiania zal worden gehouden. De conferentie heeft eene permanente com missie van tien leden benoemd. Nederland is in die commissie vertegenwoordigd door den heer Rahusen. Het congres is Woensdag gesloten. RUSLAND. Figaro zegt, dat het de czaar was. die den gezant te Parijs last gaf het geld van Ürumont, voor de noodlijdenden in Rusland te weigeren. Het schijnt dat sommige der giften, die Drumont had ontvangen, vergezeld waren van toespelingen op den czaar en zijn bekeering tot het antisemitisme. Drumont had die in de Libre Farole opgenomen en de czaar was hierover gebelgdin zijn schrijven aan Mohranheim noemde hij de inschrijving ïbruyante et inconsidérée". Te Petersburg zijn Woensdag 155 gevallen van cholera voorgekomen, terwijl 51 personen aan die ziekte bezweken. De berichten uit Astrakan, Baku en Tillis zijn bevredigendte Nischnyvogorod neemt de ziekte af. ITALIË. "Voor de koningsfeesten te Genua is het volgende programma vastgesteld De koning komt den 8n over zee te Genua, en de Koningin te land, op denzelfden dag persoon niet een ander had kunnen zijn en hij toch ook den persoon niet gekend bad. Het bijgevoegde bewijsstuk was en bleef alzoo het eenige herkenningsteeken. 't Was doorweekt met bloed en hier en daar waren de letters moeilijk te ontcijferen. Vrij goed leesbaar waren de volgende woorden«Het moet dan zoo zijn alleen in de wereld en mensehen verlaten, ook mijn verstoot mij Eerloos vrijgesproken gebrek aan bewijs, toch de eer geroofd, alles geroofd. Ik vloek mijne rechtets, en sterf onschuldig, on schuldig aan den dood van den Tiibinger Frans. Liesbeth, Liesbeth, waarom hebt gij mij ver- stooten Vaar wei, mijn liefste vergeef vergeet Tot in eeuwigheid Uw Arnold." In Rottenburg kende iedereen den molenaar Lourens Wolf. Men noemde hem in de wan deling den ouden Lourens. Hij was sedert eenige maanden weduwnaar en sedert den dood zijner 's avonds gala-voorstelling in den schouwburg. Den volgenden dag bezichtigt de koninklijke familie de tentoonstelling, en dien avond wordt een bal gegeven door het gemeente bestuur. Den 10n wordt door den souverein een feestmaal aangeboden, door een receptie gevolgd. Den lln weder bal in de villa Reggio; den 12n roei wedstrijden. De dag van denl3n wordt doorgebracht met officieele bezoeken aan de commandanten der eskaders en worden eenige merkwaardigheden der stad in ttogWMchonw genomen. Men verzekert dat de door Giolitti te hou den rede zal worden opgesteld in overleg met Crispi en Zanardella. SPANJE. De gezondheidstoestand is uitstekend. De autoriteiten te Barcelona gaven ondertusschen bevel een hospitaal in te richten met het oog op de mogelijke verschijning van de cholera. De Staatscourant bevat een besluit, waarbij aan de stoomschepen wordt verboden be smette havens aan te doen. B L G A B IJ E. Nu de Russische regeering aan hare ver tegenwoordigers in het buitenland eindelijk heeft doen weten dat de stukken, door de Svoboda openbaargemaakt, valsch zijn, ver wacht men spoedig de opneming van verdere belangrijke bescheiden, aan welker echtheid niet te twijfelen valt. A at E R I E A. Uit New-York wordt van gisteren gemeld De choiera-paniek heeft grooten invloed op de markt. Verkooporders zijn zeer talrijk. In langen tijd kwam zulk een paniek en zulk een daling der fondsen niet voor. De Times verneemt, dat de muntconfe- rentie te Washington waarschijnlijk om de cholera zal worden uitgesteld. De Inman-lijn kondigt aan dat zij in Sep tember geen landverhuizers uit Europa zal vervoeren wegens de cholera. Te Montreal is een strenge quarantaine voorgeschreven en een verbod van invoer van schepen, komende uit besmette havens. De New-York Herald verneemt uit Valpa raiso, dat de nieuwe leening van Chili waar schijnlijk te Londen zal worden geplaatst. Estevo Serzedello is ad interim tot minister van financiën benoemd. In de provincie la Plata der Argentijnsche republiek is eene samenzwering ontdekt onder een bataljon infanterie. Alle officieren van het bataljon zijn terstond in hechtenis genomen, waarmede verder gevaar voorkonden schijnt. AUSTRALIË. De Kamer van afgevaardigden van Nieuw- Zeeland heeft, evenals verleden jaar, een voorstel aangenomen, waarbij het uitbrengen van meer dan éene stem verboden en het stemrecht ook aan vrouwen toegekend wordt. Men gelooft echter dat de wetgevende raad dat besluit thans zal vernietigen. AFRIKA. Uit Tanger meldt Dalziel, dat Sid Mohamed Saida, wiens zending onder de AngLera's mis lukt is, het opgestane district heeft verlaten. De keizerlijke Marokkaansche troepen zijn Maandagochtend opgerukt tegen de door de Anghera's bezette heuvelen. Na drie dorpen in brand te hebben gestoken, deed men een aanval op de hoofd versterking der opstande lingen, 3 mijl van Tanger verwijderd. De Anghera's trokken zich spoedig terug. Velen vrouw, aan wie hij innig verknocht was, en wier verlies hem geheel onverwacht getroffen had, leefde hij zeer teruggetrokken. Hij ging anders voor de braafste man uit de geheele stad door. Elk wist, dat er op hemjte rekenen viel en dat zijn ja ja en zijn neen neen was. Of het een gevolg was van zijne eerlijkheid en strenge opvatting van plicht, dat hij zich bij al zijne werkzaamheid geene sciiatten had verzameld Men wist het niet, maar wel wist ieder, dat bij in niet ruime omstandigheden verkeerde en gaarne elke gelegenheid aangreep om zijn bestaan te verbeteien. Zoo nam hij, als het gevraagd werd, ook voermansdiensten op zich en 't was aan hem, dat de burgemeester in het boven om schreven geval het eeist dacht. De «oude Lourens" woonde sedert den dood zijner vrouw alleen met zijn eenig kind, dat den naam harer moeder, Liesbeth, droeg. Tot nu toe had het meisje in Tubingen gewoond, bij eene welgestelde tante, maar was na het overlijden der moeder in bet ouderlijk huis teruggekeerd, zonder echter door hate tegen- hunner vluchtten n&ar de kust; hun aan voerder, die lang standhield, verdween, toen hij zag dat alles vruchteloos was, in de rich ting van Ceuta. De overwinnende keizerlijke troepen brachten negen gevangenen en de hoofden der gesneuvelde vijanden mede. Een afdeeling hunner cavalerie is in een hinder laag gevallen, waarbij 50 man omkwamen; 30 infanteristen deelden dit lot. De Times verneemt uit Kaapstadde regeering der Kaap knoopte onderhandelingen met de Transvaal aan, om tot verlaging van het nieuwe toltarief te geraken. Men vindt de Transvaal ondankbaar tegenover de wel daad van de uitbreiding van het spoorwegnet. Zij is echter niet bepaald vijandig tegen invoerenzij wenscht alleen de interesten der leening bjj Rothschild en van andere verbintenissen te kunnen voldoen. Men vreest echter dat men met het uitvoerend bewind niet zal kunnen onderhandelendaar de Yolksraad daaraan de bevoegdheid tot han delen gedurende de vacantia heeft ingehouden. De Tentoonstelling van den Boekhandel. De «Vereeniging tot bevordering van de be langen des boekbandels'', die thans 75 jaren bestaat, meende op geen waardiger wijze dit jubilé te kunnen vieren dan door het organiseeren dezer tentoonstelling voor den boekhandel, waar op zij terecht met trots mag terugzien. Het kan hier de plaats zijn eens in herinnering te brengen, op welke wijze deze vereeniging is tot stand gekomen. Tevens kunnen wij de ge legenheid aangrijpen hulde te brengen aan deze vereeniging voor hare onvermoeide pogingen om den Nederlandschen boekhandel op te voeren tot die iioogte, waarop zij zich thans bevindt. De geschiedenis van liaar ontstaan is in korte trekken als volgt In 1801 zonden de heeren Holtrop en Cornel, beiden boekhandelaren te Amsterdam, eene circu laire aan hunne collega's, naar aanleiding van eene verkooping van ongebonden boeken, die zou gebonden worden, in welke circulaire genoemde heeren hunne collega's uitnoodigden ter com paritie, teneinde «zoodanige middelen te beramen als genoegzaam zullen geacht worden ter be reiking van al zulke oogmei ken, als men zich vooiloopig durve verbeelden, onderling nuttig en voordeelig te zijn". En de aanhef dezer missive luidde als volgt »De boeknegotie in ons vaderland toch is met te veel recht gehouden geworden voor eene ge- wichtigen tak van handel, dan dat men deszelfs verval en ondergang, die, naar ons inzien, onver mijdelijk te wachten staan, niet op alle mogelijke wijzo zou trachten te voorkomen." Dit kan men beschouwen als de eerste poging tot oprichting eener vereeniging voor boekhan delaars, die echter geen resultaat had. In 1815 werd eene nieuwe poging beproefd, hoofdzakelijk om door gezamenlijk optreden den hoe langer hoe meer voorkomenden nadruk van Holiandsche boeken te weren. Dit tweede pogen had ten gevolge, dat den lln Augustus 1815 vier en twintig boekhandelaren, met de heeren D. du Mortier, A. Loosjes en J. van der Heij aan het hoofd, eene «Acte van Verbintenis" onderteekenden, die men kan beschouwen als het uitgangspunt der vereeniging. Nadat zij van dit verbond hadden kennisge geven aan den Nederlandschen boekhandel, had den zij spoedig de gelegenheid krachtdadig op te treden. Van tien verschillende kanten ontvingen zij klachten, dat Noman te Zalt-Bommel verschei dene werken, waaronder niet minder dan 36 gezochte schoolboeken, had nagedrukt. woordigheid de verkropte smart van den vader te kunnen lenigen. Deze verrichtte zijn werk met^denzelfden ijver als vroeger, maar blijkbaar was zijne levensvreugde voor altijd geweken. De burgemeester, om geen ander in het ge heim te betrekken, was in eigen persoon den molenaar komen opzoeken. Hij had hem in zijn molen aangetroffen en was zonder omwegen met zijne boodschap voor den dag gekomen. De oude Lourens had het hoofd geschud, zijne in rimpels wegschuilende doffe oogen naar den grond geslagen en iets van droevige herinneringen gemompeld. De ambtenaar had echter zoo lang aangehouden, dat de oude man hem eene voor- loopige toezegging bad gedaan, voor het geval dat geen ander voor dezen dienst te vinden zou zijn. Tot eene vaste vet bintenis had hij zich niet willen laten vinden en hij meende nog, dat er zich gemakkelijk iemand zou leenen, die wat lichter dan hij over de bezwa ren, aan zulk een nachtelijken tocht verbonden, zou heenstappen. Twee uren later was echter de burgemeester Van deze boeken ontvingen zijn na veel ge- harrewar en geschrijf de resteerende exemplaren terug, terwijl den nadnikker eene geldboete van 600 gulden, benevens 850 gulden kosten, werden opgelegd, waarmede deze zaak als getermineerd werd beschouwd. Het eerste rapport der vereeniging, waarin nog van meer dergelijke zaken sprake is dateert van 1818, zoodat men het jaar 1817 vei lig als het oprichtingsjaar der vereeniging kan aannemen. Doch ook al dadelijk begon de vereeniging met werkzaamheden van meer vredelievende!» aard. Zij benoemde o. a. eene commissie om het verkrijgen eener volledige wet op den boek handel voor te bereiden zij gaf eene lijst uit der ter vertaling aangeteekende boeken en verbonden zich, eenmaal per jaar hunne uitgaven tegen ver minderden prijs den handel aan te bieden. Ook begon men in het volgende jaar met de samen stelling van een vervolg op de bekende lijst van Arenberg, waaraan zij den naam gaven van «Handboek voor boekhandelaars", en dat bevat ten zou een naamlijst van alle boeken, die van 18101818 waren uitgekomen. Dit «handboek" kan men beschouwen als de voorlooper van het «Nieuwsblad voor den Boek handel," het tegenwoordige orgaan der vereeni ging. Dit is in 't kort de geschiedenis der oprichting van de «Vereeniging tot bevordering van de be langen des Boekhandels", die gedurende haar 75- jarig bestaan den Nederlandschen boekhandel zulke gewichtige diensten heeft bewezen. Batavia, 29 Juli. Volgens het Bat. Hbl. zal onze tegenwoordige minister van koloniën, de heer mr. W. K. baron van Dedem, «in ieder geval nog vóór de behan deling der koloniale begrooting", optreden ais gouverneur-generaal van Ned. Indië. Omtrent een gevecht bij Lam boeroe (Atjeh) op den 28n Juli j.l. meldt de Deli-Ct. de volgende bijzonderheden Wegens het aanhoudend vuren op onze ver sterkingen en trams, dat op korten afstand van de ceintuurbaan geschiedde, werd door den gou verneur besloten, den vijand een goed lesje te geven. Daartoe zijn in den ochtend omstreeks 4 uur drie sectién berg-artillerie naar Lambaroe uitge rukt, torwijl om 6 uur de gouverneur, de chef van den staf, de le luitenant-adjudant van den gou verneur, de le luitenant Knoblock (opnemer) met vier arbeiders, een gemengde compagnie van het 12 bataljon infanterie, onder den kapitein jhr. Graafland, per extra trein ook derwaarts zijn gestoomd. Na een hevige kanonnade uit Lamba roe en Lamreng en door de berg-artillerie werd het voorterrein tusschen genoemde posten door de infanterie doorzocht. Drie versterkingen in de nabijheid van de ceintuurbaan werden genomen en geslecht, waarna de troepen naar Kaloet trok ken. Niettegenstaande het hevige artillerievuur hield de vijand in zijn sterke versterking stand. Drie aanvallen werden er op gedaan, doch zonder gevolg. Wij trokken daarna terug met een verlies van zes gesneuvelden en acht gewonden. Tegenover Lamsaijoeng werd het paard van den ln luitenant De Wijs door twee kogels doo- delijk getroffende ruiter viel ongedeerd van het neerstortende paard. Aanvoer van infanterie- en artillerie-ammuni- tie had omstreeks 10 ure v.m. met een extra trein van Kotta-Radja plaats, terwijl omstreeks 12 ure 's middags nog twee halve compagnieën van het 12e bataljon naar het gevechtsterrein werden gezonden. andermaal bij hem gekomen met het bericht, dat hij bij nog twee andere voerlieden tevergeefs had aangeklopt. Hij was genegenden rit naar Tubingen dubbel te betalen en hield nu zoo lang en zoo dringend aan, dat Lourens eindelijk zijn woord gaf. «Dank voor uw goeden wil, Lourens," zeide de burgemeester nog, maar nu is bet ook zaak om u te baasten. De lucht is donker. Gij dient nog yóor den nacht in Tübingen te zijn. De waterstand van den Neckar begint mij be zorgd te maken. De berichten uit het Boven land worden er niet beter op. Wie weet, wat er nog gebeuren kan. Ik wil n niet onnoodig verontrusten, maar gij weet, onze wegen zijn niet te best en niet bestand tegen het water. Mag ik u intijds voor mijne woning verwachten V' Met een handdruk en een beleefden groet voor Liesbeth, des molenaars dochter, die voor het raam hunner woning stond, verliet de gemeente ambtenaar den ouden Lourens, verheugd dat hij de lastige zaak tot een goed eind gebracht had.. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 6