ÏMlZOSDEi Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. Land- en Tuinbouw. 0 n de rw ijs. Rechtzaken. V i s s c h e r ij. K e r knie u w s. jDe heer Pasteur heeft mij den brief over handigd, dien u hem geschreven hebt, en heeft mij opgedragen u mede te deelen, dat de inenting met de inentingsstof tegen de cholera in het instituut -wordt verricht door dr. Raux, den chef van den technisch-micro- bischen dienst. De inentingsstof wordt met de noodzakelijke gebruiksaanwijzing gratis toegezonden aan iederen buitenlandschen ge neesheer die er om vraagt, onder voorwaarde dat hg het instituut op de hoogte houdt van de resultaten zijner proefnemingen". Deventer. Zaterdagavond ging het op straat rumoerig toe. De brigades marechaus sees uit Steenwijk, Zwolle en Raalte waren in den loop van den dag aangekomen. Zij gingen met de hier gevestigde brigade des avonds uit om de orde te bewaren. Twee aan twee verspreidden zij zich te paard door de verschillende straten der stad. In sommige achterbuurten en stegen werden uit de wo ningen keisteenen op hen geworpen. Een hunnner kreeg er twee in den rug, waardoor hij zich bezeerde; een ander kreeg meteen stok een hevigen slag op den arm. Zeven personen werden wegens verzet tegen de de politie in arrest genomen. De marechaus sees moesten van hunne sabels gebruikmaken. Menigeen kreeg een gevoeligen slag. Enkele malen schoten zij ook in de lucht. Om onge veer 12 uur was de orde hersteld en om ongeveer 1 uur rukten de marechaussees naar hunne kazerne. Zondag was het gedu rende den dag zeer rustig. Maandagavond werden enkele stegen en achterbuurten door onbereden cavalerie en infanterie afgezet. De politie en marechaussees te paard verspreidden zich door de andere straten der stad. Behalve in eene enkele buitenwijk, waar de marechaussees weder met steenen werden geworpen, bleef het zeer rustig. Nu de séances van Sequah, waarbij telkens volksoploopen en samenscholingen ontstonden, geëindigd zijn, is het ook te verwachten dat de relletjes zijn afgeloopen. Nijmegen. Wijlen de heer P. v. D., te Hees, heeft nog vermaaktaan de »Ver- eeniging tot heil des Volks" f1000, aan het r Koning Willemshuis" f 1000, aan de scholen voor havelooze kinderen f500, aan het Java-comité, alie te Amsterdam f 1500, aan de zending onder de Madureezen f500, aan de »Gustaaf-Adolf-vereeniging" f 500, aan ïSarepta" te Amsterdam f500. Maastricht. Zondag had alhier de ont vangst plaats van een 300-tal socialisten uit Luik. In optocht trok men naar het nieuwe lokaal der socialisten, o. a. voorafgegaan door Domela Nieuwenhuis en Vliegen. Ver schillende binnen- en buitenlandsche socia listische leiders voerden het woord. Onge regeldheden hadden niet plaats. Zieriksee. Hoewel in mindere mate, her haalden zich Maandagavond de standjes weder, en ook nu moesten het de glasruiten en gas lantaarns ontgelden. De politie was versterkt met een 15-tal rijksveldwachters uit Middel burg en Tolen, terwijl tevens de schutterij onder de wapens was. De commissaris der Koningin, die deze week hier vertoeft, was nog laat ten stadhuize, waar hij met de ver schillende autoriteiten de genomen en te nemen maatregelen besprak. Naar het zich iaat aanzien, zai, dank zij het zeer krachtige optreden der politie, de rust wel spoedig zijn hersteld. Te Wechmar, bij Gotha, van waar de familie van Sebastiaan Bach stamde, waar in het begin der 17de eeuw een bakker leefde die veel van muziek hield en Veit Bach heette, zal in het huis waar die bakker woonde een gedenksteen worden aangebracht, vermeldende dat uit dit geslacht meer dan honderd music* zijn gesproten, onder wie de groote componist. Bij de plaatsing van den steen, den lln September, zullen er feesten plaats hebben. Op het 9e internationaal Orientalisten- congreste Londen vergaderdzijn uit Nederland tegenwoordig de prof. Land Speyer en Tiele. Uien zijn, volgens het Engelsche geneeskundige blad The Hospital, een voorbehoedmiddel tegen cholera. Bij de vorige epidemie in Engeland bleven de bewoners van een huisje, ergens in een achter buurt, geheel vrij van de ziekte, naar het blad ver zekert door een rist uien, welke in de schamels woning hing. Ook bij het heeischen van kwaadaardige koort sen te Somerstown en St. Giles werd opgemerkt dat Fransche geestelijken, die in ai hun voedsel knoflook gebruikten, zonder nadeeüge gevolgen de ergste zieken konden bezoeken, terwijl andere geestelijken door zulke bezoeken zei ven de gevreesde koortsen kregen. De heer Van Hammee, pastoor van Ilanswijk, die bij het spoorwegongeluk te Brussel ernstig ver wond werd, is niet overledener bestaat zelfs nog hoop op herstel. Het Duitscbe rijk had op 31 Dec. 1890 een bevolking van 49.428.470 zielen daarvan waren 31.026.810 protestanten, 17.674.921 katholieken, 145.540 behoorden tot andere christelijke ker ken. Verder waren er 567.884 Israëlieten, 562 belijders van andere godsdiensten en 12.735 die niet tot een kerkgenootschap behoorden. Ter viering van het aanstaande 25-jarig pro fessoraat van Billroth worden te Weenen groote toebereidselen gemaakt, zoowel in den kring der studenten als van de geneeskundigen. Een album met bijdragen van wetenschappelijke mannen uit alle oorden der wereld wordt o. a. gereedge maakt. Mej. Ghassain, tooneelspeelster van het theatre des Variétés te Parijs, is het slachtoffer-geworden van een belangrijken diefstal. Bij haren terugkeer uit Schotland heeft zij ontdekt dat dieven in hare woning gedrongen waren en al hare juweelen, ter waarde van 80.000 fr,, haar zilverwerk, gouden toilet-voorwerpen enz., gestolen hadden. In het afgeloopen jaar werd in Frankrijk een commissie benoemd, die moest onderzoeken boe boter door margarine vervalscbt werd, teneinde de melkindustrie tegen de margarine-fabricatie en botervervalsching te beschermen. Het is haar gelukt een middel te vinden, waardoor de markt- politie met behulp van een knaap in éen uur 50 onderzoekingen kan doen plaats vinden. Daarbij wordt een klein stukje boter tusschen twee glas platen gestreken en door een microscoop bij een vlam, waarvan de lichtstralen door gips gepola riseerd zijn, onderzocht. Bij zuivere, al is het ook gezouten boter, is bij de onderzoeking niets bij zonders te bemerken. Is slechts een weinig mar garine in de boter, zoo zullen kleine sterren die de kleuren van den regenboog vertoonen, zicht baar worden. Deze ondervinding werd daarom door de commissie in het bijzonder op den voor grond gesteld, daar het de wetenschap op eene eenvoudige wijze nog niet gelukt was de verval- sching van zuivere en gezouten boter bij eene kleine hoeveelheid margarine te ontdekken. Te Cuxhaven is dezer dagen een Noorsch kapi tein in volle zee getrouwd met een meisje zijner keuze, tegen den wil barer ouders. Het jonge paar is echter niet gelukkig geweestna 10 dagen ge huwd te zijn is het vrouwtje te Hamburg aan de cholera bezweken. De weduwe van een luitenant-kolonel heeft bij testament bepaald dat aan het gemeentebestuur van Hannover eene som van 300.000 mark zal worden verstrekt om uit te zetten totdat de ren ten 150.000 mark zuilen bedragen, uit de renten van welk bedrag dan eenige studiebeurzen moe ten worden gevormd. Te Konstantinopel is de stelling voor een in aanbouw zijnde pand met een groot gedeelte van het nieuwe metselwerk ingestort. Tot dusver zijn 15 lijken en 20 gewonden van onder de puin- hoopen te voorschijn gebracht, terwijl nog ver scheidene werklieden vermist worden. De architect, die het werk leidde, is gevangengenomen. Het bedrag aan belastingen, dat door de Trans- vaalsche republiek in het eerste halfjaar dezes jaars uit de goudmijnen werd getrokken, bedroeg 277.677 pd. st, of83.856 pd. st. meer dan in bet zelfde tijdperk van 1891. De matigheidsbeweging maakt in Japan groote vorderingen. Eigenaardig is het voorzeker, dat in de dagbladen telkens door dezen of genen wordt geadverteerd, dat hij lid is geworden van het matigheidsgenootschap. De gamma-rups richt te Loosdrecht op ver schillende plaatsen ernstige verwoestingen aan. Vooral op de koolrapen hebben de rupsen het gemunt. De bladen van duizenden planten zijn geheel kaai gevreten. En wat de schade nog grooter maakt, waar dit ontuig zich slechts even op een plant vertoont, schijnt deze vergiftigd. Van groeien toch is daarna geen sprake uieer. Te Gulpen (L.) weiden weder op de pach tershoeven van de landbouwers G. en L., te Del, gevallen van mond- en klauwzeer waargenomen. Militairen zijn aangekomen ter bewaking der stal len en weilanden. Een practisch middel voor het verdelgen van rupsen beeft de leeraar Ch. in B., provincie Wreschen, bedacht. Hij gaf aan de leerlingen zijner school opdracht vlinders te vangen en loofde voor elke dertig vlinders éen penning uit. In den loop van 6 dagen betaalde hij aan zijne school kinderen 86 penningen. Een knaap ving op éen dag over de *240 vlinders. Nemen we nu aan, dat elke vlinder slechts 100 eieren legt, zoo heeft die leeraar het schadelijke optreden van 258000 rup sen onmogelijk gemaakt. Als elk leeraar eene even groote hoeveelheid vlinders liet vangen, zoo zou den. er in genoemde provincie in éen jaar 561 millioen rupsen minder zijn. Landiv. Tier:,) Tot leeraar in de aardrijkskunde aan de inrichting van hooger en middelb. ond. te Deventer is definitief benoemd de heer J. van der Most, waarnemend leeraar aan de H. B. S. voor jongens, aldaar. Bij kon. besluit is: lo, aan dr. F. W« B. van Bell eervol ontslag verleend als hoogleeraar in de faculteit der god geleerdheid aan de rijks-universiteit te Groningen, met dankbetuiging voor de door hem, gedurende vele jaren, bewezen diensten 2o. tot hoogleeraar in de faculteit der godge leerdheid aan de rijks-universiteit te Groningen benoemd, om onderwijs te geven in de encyclo paedia der godgeleerdheid, de geschiedenis van het Christendom en de zedenkunde, dr. H. U. Meyboom, predikant te Assen. 3o. de hoogleeraar in de faculteit der godge leerdheid aan de rijks-universiteit te Groningen, dr. C, H. van Rhijn, ontheven van het geven van onderwijs in da geschiedenis van het Christen dom en belast met onderwijs in de uitlegging van het Nieuwe Testament. Ia de gisteren gehouden zitting der arrond.- rechtbank te Rotterdam werd veroordeeld N. B., dienstbode, zonder vaste woonplaats, wegens dief stal van een paar schoenen uit eene branderij aan de Westerkade te Schiedam, tot 14 dagen gevan genis. Het gerechtshof te 's-Gravenhage bevestigde gisteren de vonnissen der Rotterdamsche recht bank, waarbij veroordeeld werden M. R., wegens diefstal in eene branderij te Schiedam, tot G maan den, en M. a. R wegens diefstal van een jas te Schiedam, tot 6 maanden gevangenisstraf. VLAARBINGEN. Gisteren is alhier bin nengekomen 1 logger, met 27 last haring, en 14 bommen van Scheveningen, gezamenlijk aanbren gende 4666 kantjes, en 2 bommen van Noordwijk, te zamen aabrengende 525 kantjes hariog. Met de hariogvisscherij is het tot heden dit jaar voor alle visschersplaatsen treurig gesteld. Niet dat er weinig haring gevangen wordt de statistiek leert integendeel, dat de vangst zeer overvloedig is maar de haringprijzen zijn zoo laag, als zij ooit te voren zijn geweest. Besteedde men vorige jaren voor een ton prima qualiteit f 15 a f 16 en meer, dezelfde soort is thans voor f5 de ton te koop. Ladingen, waarvoor voorheen f2000 en f 2500 werd gemaakt, brengen het nu slechts tot f600 en f800. Voor den reeder en den vïsscher beiden is de toekomst zeer donker, wanneer niet spoedig ver betering in de haringprijzen komt. PERNIS. De binnengekomen sloep Johannes Cornells, die 120 ton zouteviscli aanbracht, heeft deze verkocht voor f 32 per ton. Aan de visschers werd f 100 ais aandeel in <!e winst uiigekeord. KRALlNGSCHE VEER. Gisterochtend wer den ter maikt ailiier aangevoerd 212 zalmen, die voor f0.95 tut 1.30 per >/j kilo werden ver kocht. Ned.-Herv. Kerk. Bedankt: voor Hoogezand door ds*. J. A. Th. Krol, te Beetsierzwaag. Ds. K. F Temooy Apèl, pr edikant te Amsterdam van wiens ongesteldheid wij melding maakten is te Londen tn den ouderdom van 63 jaar overleden. Het bleek dat bronchitis een einde maakte aan het leven van den in zijn gemeente boog geeeidon man. Den 28n September e.k. zal Het dertig jaar geleden zijn, dat dr. A. \V. Bronsveld de evangelie bediening aanvaardde. De zesde algemeene Nederlandsche zendrngs- conferentie zal gehouden worden op Dinsdag 20 September in de doopsgezinde kerk, te Amsterdam, des ochtends te lO'/s uur. De onderwerpen, die behandeld zullen worden, zijn 1. Bespreking van het referaat, doords. M. A. Adriani op de vorige conferentie gehouden over Christendom en polygamie. In te leiden door den heer J. L. Zegers. 2. Kerkelijke uf genootschappelijke zending. In te leiden door dr. H. H. Meulenbelt. 3. Het Javaansche huisgezin en het evangelie. In te leiden door prof. C. Poensen. 4. Populaire zendingslectuur. In te leiden door dr. L. Heldring. Waarschuwing. Cholera. Landgenooten Nu een der vreeselijkste vijanden der volks gezondheid, de cholera, in aantocht is en zij onze landpalen reeds overschreden heeft acht de »Vereeniging tegen de Kwakzalverij" zich geroepen u te waarschuwen lo. in het algemeen tegen alle middelen, die als voorbehoed- of geneesmiddelen tegen de cholera worden geadverteerd, Vertrouwt geen enkele daarvan, zonder uwen geneesheer geraadpleegd te hebben 2o. in het bijzonder tegen twee dier mid delen, wier narnen in de laatste dagen met groote letters in de bladen prijkten. Het zijnOnmiddelijhe verlichtingeen der pro ducten van de Engelsche kwakzalversmaat schappij Sequah-limited, en Fernet Branca, een Italiaansch middel. De vereeniging heeft beide middelen laten onderzoeken. De Onmiddelijhe verlichting bestaat uit eene suikerachtige stof en verder uit peper muntolie, kamfer, spiritus en chloroform,

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3