De beide nog overgebleven choleralijders jn de barak aan den Hoek van Holland zijn zoo goed als hersteld; hunne terugzending naar de Jason kan spoedig verwacht worden. Deze stoomboot is thans uit de quarantaine ontslagen en hedennamïddag naar Rotterdam opgestooind. Met den Rus, die in de vorige week in de barak voor lijders aan Aziatische cholera aan het Huigenspark te 's-Hage werd opgenomen, gaat het naar omstandigheden vooruit. De personen bij wie hij vóór zijne over brenging naar de barak, in de Hamerstraat inwoonde, en die ook naar de barak werden vervoerd om onder geneeskundig toezicht ge steld en ontsmet te worden, om. alle verder gevaar te voorkomen, zijn gisteren ontslagen en in hunne woning teruggekeerd. De persoon uit Hamburg, die te Smilde onder quarantaine gesteld werd, is als vol komen gezond vrijgelaten. De directie van den Grand-Central-Belge heeft wegens de cholera besloten, tot nader order, geen landverhuizers meer te vervoeren op hare lijnen. Nu de cholera weder zoovele slachtoffers eischt, wordt andermaal thans door den bekenden hygiënist F. Spencer Wells de aandacht gevestigd op de crematie. En dat geenszins zonder grond I Immers bij herhaling zqn de bewijzen ge leverd, dat bij het begraven van lijken de bacillen voortbrengers der gevreesde ziekte niet gedood worden, maar welig in den grond voorttieren, zich daar vermenig vuldigen en vroeg of laat in het drinkwater of in de lucht terechtkomen, om opnieuw een vreoselijke slachting aan te richten. Bij verbranding daarentegen worden alle kiemen van besmettelijke ziekten gedood. Pasteur zeide dan ook, dat lijkverbranding een der voornaamste middelen was om het menschdom van alle besmettelijke ziekten te bevrijden. Dr. Guibert verklaart dat, volgens zijn ondervinding, personen, die aan het gebruik van sterken drank zijn verslaafd, zeer weinig kans hebben van de cholera te genezen. Op 10 onmatigen, die door de ziekte worden aangetast, sterven er gewoonlijk 9, terwijl dit cijfer voor matige personen slechts 1 tot 3 bedraagt. Een recept uit den epidemie-tijd van 1832 JS.I Preservatief tegen de eliolerc. Neem een kop vol opgeruimdheid, Met een Dosis goeden moed, Daags twee lepels zelfbeweging Even gaauw gebruikt is goed. Tyftig pillen vaste spyzen, Aangemengd met goeden wyn En tinctuur van vergenoegen Is de beste medicyn. Twintig droppels geest van vreugde Met een poeyer levens zout, En wat balsem van vertroosting Is een raad zoo goed als goud, En vindt gy by dit receptjen Uw verlangen niet vervuld, Neem dan voor het allerlaatste Nog een pleister van geduld. Aan de Nederl. gist- en spiritusfabriek te Delft is een brutale diefstal gepleegd. Terwijl Maandagavond omstreeks acht ure in het gebouw 2>de Gemeenschap" in het Agnetapark een vergadering werd gehouden en de park wachter zich aan de voorzijde van het gebouw bevond, haalden eenige personen aan de achter zijde uit den kelder drie zakken, gevuld met koperen persplaten, welke in de fabriek bij de vervaardiging van gist worden gebruikt en zonder voorkennis der directie in genoemden kelder waren verborgen. De dieven die zich met hun buit in de richting der schietbaan achter de tent verwijderden, werden evenwel achterhaald door den parkwachter. Maar voor dat deze een der personen kon herkennen, ontving hij zulk een slag voor het hoofd, dat hij in de sloot geraakte. Toen hij zich weder op den kant had gewerkt, en in staat was om hulp te roepen, waren de vogels gevlogen met achterlating van een tweetal zakken. De zaak is in onderzoek bij de politie, aan wie indien het verhaal van den parkwach ter juist is, het zeker wel niet moeilijk zal vallen de daders te ontdekken. (JD. Ct.) Bij het uitvoerend comité der sportten- toonstelling bestaat, naar men zegt, het plan tot het doen spelen van eene partij schaak met levende stukken. Dit zou plaats hebben na afloop der kolfwedstrijden. Gisteravond te halftien is te Scheveningen de houten omheining van den als koffiehuis ingerichten houten walvisch en een' ge deelte van de woning van den directeur door brand vernield. Met een paar brandspuiten en de brandkraan van sSeinpost" gelukte het binnen een half uur den brand te beteu gelen en den walvisch te behouden. sSeinpost" werd, doordien er geen wind was, slechts weinig beschadigd. Het Vaderland bevat de volgeude zonderlinge advertentie Vijandigheid heeft wederom ge ïnfluenceerd. Maar achtenswaardige mannen, edele herten erkenden mijn werkzaamheid, Vaderlands- en waarheidsliefdeen onze ge- eerbiedigde Koningin-Regentes had het Al bum, mij toegedacht, met Hare handteeke- ttïng vereerd. Men schrijve op mijn graf: »Hij deed veel voor zijn Land, zijn Land deed niets voor hem". A. VER HUELL. 2 Sept. 1892. Zondagavond ongeveer 6i/s uur wilde de vischsloep Joseph, Ostende 166 van den Hoek- van-Holland naar zee gaan. Daar het schip niet wilde wenden, liep het op of tegen den strekdam en bleef zitten. De sleepboot, onder bevel van kapitein Van Rees, die kort in de nabijheid whs, stoomde spoedig naar de plaats des onheils om hulp te verleenen, maar door de zware branding, die bq de gestrande sloep stond, was het onmogelijk het schip kortbij te naderen. Evenwel gelukte het, de equipage, bestaande uit 6 man, te redden en aart wal te brengen, waar zij liefderijk werd opgenomen. Maandag is de sloep door de zware zeeën omgeslagen en als totaal ver loren te beschouwen. Bij gelegenheid van het te Beetsterzwaag gehouden kinderfeest waren ook de leerlin gen der openbare school te Beets uitgenoo- digd daaraan deel te nemen; debenoodigde gelden waren door eenige ingezetenen van Beetsterzwaag bijeengebracht. Het hoofd der school, de socialist T. Nawijn, weigerde echter zqne medewerking. De kleinen, voor het grootste gedeelte van onbemiddelde ouders, bleven daardoor van dit genoegen verstoken. Om hen daarvoor eenigermate schadeloos te stellen, heeft de predikant te Beets, de heer Van der Brugghen, een kin derfeest op kleinere schaal georganiseerd, dat op het terrein bij eene nieuwe kerk ge houden werd. Allerlei versnaperingen werden rondgedeeld, terwijl ook voor muziek ge zorgd was en's avonds Bengaalsch vuur werd ontstoken. De socialist A. de Graaf, van Terwispel, door het gerechtshof te Leeuwarden in hooger beroep tot 1 jaar gevangenisstraf veroordeeld, wegens het mishandelen van den brigadier- majoor der rijksveldwacht De Jager op de jongste Mei-meeting te Leeuwarden, is Zater dag j.l. naar Amerika gevlucht, om zich aan deze straf te onttrekken; Jochem Leih, te Leeuwarden, wegens hetzelfde feit tot dezelfde straf veroordeeld, vluchtte reeds vroeger naar Amerika. Door de politie van Groningen is Zaterdag een troep Zigeuners, die zich bjj Noordlaren ophield, over de grenzen gezet Het volgende wordt aan de jV. B. Ct. uit Beetsterzwaag van 7 September gemeld Een allerzonderlingst natuurverschijnsel werd gisteravond omstreeks 9 uur door den brugwachter van Veenebuurt (tusschen Gorredijk en Beetsterzwaag) en door 2 aldaar passeerende schippers opgemerkt. Bij helderen hemel zagen zij de maan in eene slingerende beweging, eenigszins te ver gelijken bij het heen en weer gaan van een vlieger. Het verschijnsel hield naar hunne schatting 10 a 15 minuten aan. De troepen, die sedert 24 Aug. j.l. in de legerplaatsen bij Zeist en bij Rijen hebben ge kampeerd tot het houden van practische oefe ningen, zijn Dinsdag naar hunne garnizoens plaatsen teruggekeerd. De toestand van den ritmeester J. R. v. d. B. v. S., die bij de manoeuvres te Arnhem van zijn paard viel, is nog vrq ernstig. Dins dag is hij van het militaire hospitaal naar het diaconessenhuis aldaar overgebracht. Het ongeluk moet hieraan zijn toe te schrij ven, dat de ritmeester bij het omslaan van zijn manteljas van het paard viel en toen met éen voet in den stijgbeugel is blijven hangen. Het zenuwachtige dier bracht daarop zijn berijder eenige klappen tegen de onder kaak toe, welke ten gevolge hadden, dat deze op verschillende plaatsen is verbrijzeld. Bij den officier van justitie te Breda is aangifte gedaan, dat voor 14 dagen door den portier van het grensstation te Esschen een waarde van f11,000 is gevonden, waarvan plus minus f 8000 Hollandsch en f3000 Engelsch geld. Thans moet deze aanzienlijke som reeds naar Brussel zijn opgezonden. Men twijfelt er aan, of men hier wel met een verloren bedrag te doen heeft, wijl men eerder aan een belangrijken diefstal denkt. Voor inlichtingen vervoege men zich bij den officier van justitie te Breda. Te Maartensdijk is de hofstede, bewoond door H. van der Linden, onmiddellijk naast het station gelegen, geheel door brand ver nield. De oorzaak is het spelen van kinderen met vuur. Rotterdam. De persoon die gisterochtend vroeg door Aziatische cholera werd aangetast en naar de barak op het exercitieterrein werd overgebracht is reeds gisternamiddag omstreeks 5 uur overleden. Ylaardingen. De heer J. G. van Linden van dea Heuvell heeft, onder vele blijken van belangstelling, den dag herdacht, waarop hij vóór 25 jaar zijn ambt als burgemeester van Vlaardinger-Ambacht aanvaardde- Charlois. Wegens de uitgestrektheid dezer gemeente en den grooten afstand voor velen van de bestaande volks-bibliotheek der maatschappij tot nut van 't algemeen in de kom van het dorp, is door de commissie ad hoe besloten, eene tweede bibliotheek te Katcndrecht op te richten, die onder beheer van den heer C. van Riet zal staan. VGravenhnge. De burgemeester heeft geen vergunning verleend voor het houden eener meeting op een weiland aan den Loos- duinschenweg van den bond voor algemeen kies- en stemrecht op 18 dezer. De weigering is gegrond op het advies van de geneeskundige autoriteit, die door den burgemeester op het verzoek is gehoord, en de beslissing is eerst genomen, nadat het bestuur van den bond den burgemeester had medegedeeld, dat de vergadering door 10,000 A 20.000 personen zou bezocht worden. De geneeskundige ambtenaar achtte groote volksverzamelingen in dezen tijd onraadzaam. Dinsdag had alhier in het Zuidhollandsch koffiehuis eene vergadering plaats der ver- eenïging van burgemeesters en secretarissen van omliggende gemeenten, ter bespreking der maatregelen die tegen de cholera kunnen genomen worden. Deze vergadering werd mede door den inspecteur dr. Ruijsch bijgewoond, die o. a. de burgemeesters uitnoodigde hem onmiddel lijk telegraphisch omtrent elk geval van cholera nostras in hunne gemeente voor komende in te lichten, opdat daarop alle maatregelen, bij cholera asiatica voorge schreven, toegepast zullen kunnen worden. Amsterdam. Gisterochtend is alhier in een huis in de Spooksteeg een moordaanslag gepleegd. Eene juffrouw die in het perceel no. 1 een bierhuis houdt, werd door een 33-jarigen man, die een glas bier stond te drinken, onverhoedsmet een mes in het onder lijf gestoken. Bewusteloos viel zij neer en werd meer dood dan levend naar het binnengast huis gebracht. De dader is terstond in hechtenis genomen. Zwolle. De gemeente-reiniging en de politie, zoomede de gemeente-architect alhier zijn ijverig in de weer om woningen te inspecteeren. vooral in de achterbuurten, slooten en putten uit te baggeren, enz. Aan alJe behoeftigen en aan hen, die dit noodig hebben wordt nieuw bedstroo verstrekt terwijl het oude door de gemeente-rei nigin» wordt ontsmet en weggevoerd. Loon-op-Zand. De gemeenteraad heeft een voorstel, om wegens de cholera de kermis, die a.s. Zondag ingaat, niet te doen doorgaan, verworpen. Gemengde Berichten. Voor de huid dar koe, die Gladstone aanviel, heeft een liefhebber van curiositeiten 5 pd. st. betaald. Een bod van 10 pd. st. voor da horens werd geweigerd. De tanden vonden gretige afne mers voor f 1.50 het stuk en de hoeven beloven weldra haar gewicht in goud waard te zijn. Te Frankfort a/M. is een man gevat, die zijn werk maakte van huwelïjksopiichterijen en daar mee een aantal menschen veel geld afgezet, zelfs een bejaarde dame tot zelfmoord gebracht heeft. Die schurk ging op een zeer bijzondere manier te werk. Bij de verloving liet hij zijn aanstaanden schoonvader een contract teekenen, waarin een ruime schadevergoeding werd beloofd, als door rijn toedoen het voorgenomen huwelijk niet vol trokken werd, en hij van zijn kant verbond zich ook daartoe. Dan zond hij zelfongeteekende brie ven aan de familie zijner verloofde, waarin hij werd afgeschilderd als een oplichter, een ellende ling bij onderzoek bleken die beschuldigingen waar te zijn, de verloving werd afgebroken, de schadevergoeding betaald en hij ging eene nieuwe bruid zoeken. Thans hebben verscheidene aanklachten van anderen een eind gemaakt aan zijne voordeelige zelfbeschuldigingen. In de Oostenrijksche Alpen is de temperatuur sinds een paar dagen 20° R. gedaald. Na hevige onweders is er veel sneeuw gevallen, waardoor het landschap er hier en daar winterachtig uitzag. Te Iscbl en Aussee bleef de sneeuw eenigen tijd liggen en van Bregenz tot de Ernsthaler Alpen ligt een massa versche sneeuw op de bergen tot diep in het dal. Dit natuurverschijnsel viel, op éen dag na, saam met een van de door Falb voorspelde ikritieke dagen". Ternauwernood is het de politie op Sicilië mogen gelukken enkele bandieten in verzekerde

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3