Gemengde Berichten. Land- en Tuinbouw. HH. MM. de Koninginnen en H. K. H. de groothertogin van Saksen-Weiraar hebben giften geschonken ten behoeve der nood lijdenden op de Sangir-eilanden. Bij kon. besl. is aan mr. M. C. B. ridder Pauw van Wieldrecht, te Zeist, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als lid van den Hoogen Raad van Adel, onder dankbetuiging voor de goede diensten, door hem in die betrekking bewezen, en zyn benoemd: tot lid van den Hoogen Raad van Adel mr. M. W. baron du Tour van Bellinchave, oud minister van justitie en oud-lid van den Hoogen Baad van Adel, te 's-Gravenhage tot secretaris van den Hoogen Raad van Adel jhr. D. Rutgers van Rozenburg, te 's-Gravenhage. De heer W. Bakker, bij koninklijk besluit van 21 Juni benoemd tot consul te Monrovia, is als zoodanig door de regeering der repu bliek Liberia erkend. De beer R. M. Leyba, ingevolge konink lijke machtiging benoemd tot vice-consul te Macoris, is in die hoedanigheid door de re geering der Dominicaansche republiek erkend. Bij circulaire van 7 September zijn de gemeentebesturen in de provincie Zuid-Hol land door Gedeputeerde Staten aangeschreven om hun college per omgaande bericht te zen den, of in de gemeente eene inrichting is als bedoeld bij art. 7 der wet op de besmette lijke ziekten, namelijk eene gelegenheid tot afzondering en verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten, In die circulaire zeggen Ged. Staten, dat zij besloten hebben, na gehouden overleg met den geneeskundigen inspecteur, in beginsel vast te stellen, dat in gemeenten met meer dan 5000 inwoners eene inrichting van duur- zamen aard behoort te bestaan, en dat ia gemeenten met meer dan 1500 doch minder dan 5000 inwoners kan worden volstaan met zoodanige inrichting van tijdelijken aard. Naar medegedeeld wordt, zullen in het begin van het parlementaire zittingsjaar, behalve de reeds genoemde ontwerpen, bij de Tweede Kamer inkomen voorstellen tot wijzi ging der wet op de fabrieksmerken en tot reorganisatie van bet militaire strafrecht. Naar men verneemt, zal de generaal-majoor Hardenberg, inspecteur der infanterie, wegens ziekte op pensioen worden gesteld. De miliciens, die in dit jaar zijn ingelijfd bij de bereden korpsen en na hunne inleving tot nadere oproeping met verlof zijn gezonden, zullen op Zaterdag 1 October a.s. in werke- lijken dienst worden gesteld, teneinde te worden gekleed en geoefend. De miliciens der lichting van 1889, die bij het le, 2e, 5e, 6e, 7e en 8e reg. inf. en bij de 2e en 3e comp. hospitaal-soldaten voor herhalingsoefeningen onder de wapenen zij a geweest, zgn gisteren met onbepaald verlof huiswaarts gekeerd. Gisteren in den vroegen ochtend Is per Staatsspoor het regiment grenadiers en jagers van Den Haag naar het kamp van Laren vertrokken. Eerst vertrok een trein met 32 officieren en 960 manschappen en daarna een transport van 39 officieren en 930 minderen. Zooals reeds bericht is, heeft H. M. de Koningin-Regentes afgezien van haar bezoek met de Koningin aan Haarlem. De H. Ot. meldt dat dit het gevolg is van een medisch advies. Wanneer de omstandigheden het ech ter veroorloven, dus zegt de S. Ct., stelt H. M. zich voor, haar bezoek en dat van Koningin Wilhelmina te doen plaats hebben in de tweede helft dezer maand. Wellicht zal H. M. gebruik maken van haar verblgf gedurende eenige dagen te 's-Gravenhage, bij gelegenheid van de opening der Staten- Generaal, om van daar uit onze stad met het uitgestelde bezoek te verblijden. Mochten evenwel de omstandigheden zich daartegen verzetten, dan is het toch het stellige voornemen der Koningin-Regentes om, zoodra die omstandigheden zullen hebben op gehouden te bestaan, aan haar voornemen gevolg te geven, zelfs al zou dat onverhoopt eerst in het late najaar mogelijk zijn. De «Vrije Vrouwenvereeniging" te Amster dam heeft eene vergadering gehouden, waarin door mevrouw Meulemans en mevrouw Schook betoogd werd, dat aan de vrouwen het kiesrecht toekwam en ook zitting in het Parlement. De heer Gerhard zeide, volgens het Ubl., dat het grootste argument der door de vrouw gevraagde rechten wel dit is, dat zij zelve begonnen is ze te eischen. Dat die eisch van een man zou uitgaan, was dan ook niet te verwachten. Of hij vol doenden steun zal vinden bij de mannen om op inwilliging te kunnen rekenen, is ook zeer twijfelachtig. Naar de Kölnische Zeitung bericht, is in deze dagen van cholera-gevaar het spoorweg verkeer niet alleen tusschen Keulen en Ham burg, maar ook met Nederland, België en Frankrijk, zeer verminderd. De trein, die Maan dagavond te 10 u. 7 ra, uit Vüssingen daar aankwam b.v. bracht niet meer dan éen passagier mee. Voor rekening van het rijk worden twee barakken gebouwd voor lijders aan besmette lijke ziekten. Eene komt te Venlo, de andere te Budel. Te Statenzijl zal een post van commiezen worden gestationueerd, ter handhaving vat de maatregelen tegen cholera. De desinfectiemaatregelen zijn thans ook te Rozendaal in volle werking. Een reiziger, daar Dinsdagnamiddag uit Parijs aankomende, meldt ons, dat het toezicht zeer nauw keurig was en op alle passagiersgoederen streng werd toegepast, zoodat en heel wat lijfgoed achterbleef. De directie der Nederlandsche tramweg- maatschappij laat dagelijks alle in dienst zijnde personenwagens door middel van eene ear- boloplossing ontsmetten. Met de stations ge schiedt hetzelfde. Aan den wedstrijd van den Ned. kolfbond, die op 12 en 13 dezer- te Scheveningen zal plaats hebben, zullen niet minder dau 236 kolvers deelnemen. Gedurende Augustus j.l. werden door de stoomvaart-maatschappij «Zeeland" vervoerd van het vasteland naar Londen 4363 en van Londen naar het vasteland 3986 reizigers. Met de dagbooten kwamen te Vüssingen aan 1124 en vertrokken van daar 1364, totaal 2488 reizigers. Van het vasteland naar Engeland werden vervoerd 3154 en van Engeland naar het vasteland 468 ton goederen. Als maatregel van voorzorg zijn de zwem bassins aan de Baan en de Goudschevest te Rotterdam gesloten. Uit IJmuiden wordt aan de N. li. Ct. gemeld De quaraDtaine-dokter heeft instruc tie ontvangen om schepen van besmette havens niet te ontslaan na het geneeskundig onderzoek, doch nadere orders af te wachten. Te Leeuwarden zijn van gemeentewege kosteloos verkrijgbaar gesteld kruiken met eene oplossing van creoline gevuld. In de gemeente Haren hebben zich ver- scheidene gevallen van typhus voorgedaan, waarvan een paar reeds met doodelijken afloop. Te Nieuwkuik (N.-Br.) had de heer G. van Engelen, gemeente-ontvanger aldaar, het onge luk van een hooizolder te vallen met het gevolg, dat hij onmiddellijk daarna overleed. Te Vessem had Zondag eene lievige vecht partij plaats tusschen drie lieden uit Oorschot en eenige belhamels uit Vessem. De oorzaak schijnt een oude veete te zijn tusschen stroo- pers. Eender Vessemschen is deerlijk met het mes toegetakeld. De burgemeester, die de orde wilde herstellen, moest het duur bekoope»- daar hij al zijne tanden verloor, door de hevige slagen hem toegebracht. De marechaus see van Oorschot heeft de belhamels uit heide gemeenten in verzekerde bewaring gesteld. De zieke militairen te Middelburg zijn bijna allen hersteld, zoodat slechts weinigen wegens ziekte de manoeuvres, die heden zijn aange vangen, niet zullen kunnen bijwonen. Te Rilland (Zeel.) hadden enkele gezinnen juist hun huisraad verkocht om naar Ame rika te vertrekken, toen een bericht kwam, dat tot nader order het vervoeren van land verhuizers was gestaakt. Ongelukkig zijn die lui nu van alles beroofd. Krallngen. In den afgeloopen nacht kwamen alhier twee gevallen van Aziatische cholera voor, éen met doodelijken afloop. Het lijk werd onmiddellijk overgebracht naar het lijkenhuis op de algemeene begraaf plaats, terwijl alle voorzorgen door den bur gemeester zijn genomen tot ontsmetting der woningen. Beide personen hadden naar men ons mededeelt eeuige dagen geleden gewerkt bij het lossen van goederen uit schepen, komende van Hamburg en Rusland. {N. 11. Ct.) Maassluis. Een kind van 2 jaar is door de pokken aangetast en nog denzelfden dag gestorven. Op last van den burgemeester zijn de overige huisgenoten naar de stedelijke ziekenbarak overgebracht, om aldaar te wor den ontsmet, terwijl het woonhuis geheel wordt uitgerookt. Het kind is terstond begra ven en het beddegoed vernietigd. Delft. Het gemeentebestuur heeft aan de huizen der ingezetenen doen bezorgen een gedrukt exemplaar van «Raadgevingen met het oog op dreigend gevaar voor cholera", samengesteld door practiseerende artsen. De werkman J. C. P. uit Dussen (bij Woudrichem), wilde Woensdag aan de sNed. Gist- en Spiritusfabriek" alhier een touw van een heistelling in orde brengendoor een ander touw dat losschoot werd hij naar bene den geworpen en was onmiddellijk een lijk. Zijn vader en broeder waren getuigen van het ongeval. Winterswijk. Als maatregel tegen be smetting door cholera uit het buitenland zijn hier thans aan het station, van regee- ringswege, een tweetal tenten geplaatst tot eventueele voorloopige opneming van reizigers en tot ontsmetting van goederen. Met het toezicht op de binnenkomende reizigers, tot nog toe door de politie waarge nomen, zal thans een geneeskundige worden belast. Zieriksee. De plannen voor eene ver binding met den vasten wal door middel eener stoomtram, zijn gereedgekomen en door het comité ingezonden aan Gedeputeerde Staten en de betrokken gemeenten. Het ont werp beoogt eene verbinding van Brouwers haven over Zonnemaire en Noordgouwe naar Zieriksee en van hier over Nieu verkerk, langs Oosterland en Bruïnisse naar bet Z'ype, van daar per stoomboot naar St.-Filipsland en verder langs Nieuw-Vosmeer naar Steen bergen, waar de lijn in aansluiting wordt gebracht met de in aanbouw zijnde lijn Steen bergenRozendaal. Domburg. De prins Von Wied is giste ren uit Duitschland hier teruggekeerd. Hij verlaat Domburg den 47den dezer. Den daaropvolgenden dag vertrekt dr. Mezger. Op de Clyde is een nieuw schip, Auekmoun- tain, met een partij kruit aan boord, den avond van den dag, waarop het zijn eerste reis be gon, door brand vernield. De bemanning trachtte vruchteloos de vlammen te blusschen. Allen, die aan boord waren, vluchtten, en eenige oogenbük- ken later sprong het brandende sobip met een vervaarlijken knal in de lucht. Een boot van de Ville d' Anvers, die 11 man in de baai van Vigo naar wal bracht, is omge slagen. Zes der opvarenden verdronken. Te Emmerik werden sedert eenige dagen alio schepen, welke uit Holland en Belgie binnenkomen, aan een geneeskundig onderzoek onderworpen. Te Ruhrort vaart een stoomboot, met een gen darme aan boord en eene witte vlag met rood kruis in top, elk opvarend schip of sleeptrein te gemoet en doet de vaartuigen op de reede anke ren. Op stroom heeft alsdan een geneeskundig onderzoek plaats. Ook nabij Bern is veel sneeuw gevallen. In sommige gedeelten en in de Alpen is de post dienst geschorst, eclitei niet over den St. Gothaid en de Furka, hoewel de sneeuw daar 15 cJl dik ügt. In de Oostenrijksche Alpen is Zondag, na eene hevige onweersbui, die zich zeer ver uitstrekte, het weer plotseling omgeslagen. De thermometer stond binnen een paar uren 40 graden Fabr. lager dan te voren en de bergen lagen vol sneeuw, die in Ischl en Aussee eenigen tijd bleef tiguen. Bij dat onweder weid eene boerderij teMes- czauica door den bliksem in brand gestoken, met het noodlottig gevolg, dat van een aantal daar ingekwartierde soldaten acht verbrand zijn en zeven gekwetst werden. De vaster Succi beeft eindelijk den drank, die hem in staat stelde 30 a 40 dagen zonder voedsel te blijven, aan het geneeskundig bureau te Rome gezonden, met verzoek het vocht te ontleden en hem te vetgunnen het ten verkoop te stellen. Het bureau heeft die vergunning echter geweigerd en bepaald dat Succi's drank alleen in apotheken mag worden verkocht op voorschrift van een geneesheer. Naar het schijnt, bevat de drank vergiften, in de eerste plaats morphine. In het noorden van Italië is groote schade aangericht door onweetsbuien, van zwaren regen en wind vergezeld. Op vele plaatsen werd de oogst grootendeeis vernield. Te Udine is doer t plotseling stijgen van 't water een groote brug voor voertuigen weggeslagen. In de Spaansche wijnprovincie Malaga is de druivenoogst, naar men bericht, geheel vernield door de hevige onweders der laatste dagen. Te Fuente Alamo, in Murcie, vielen zware hagelbuien sommige hagelsteenen waren wel 50 gram zwaar. Twee menschen werden er door ge dood en verscheidene anderen werden gekwetst. Terwijl de aardappelen, snijboonen, wortelen, en andere groenten in Noord-Brabant in ruimen voorraad voorhanden en dientengevolge dan ook buitengewoon goedkoop en bovendien van uit stekends qualiteit zijn, wordt het vleesch bij den dag duurder als een gevolg van de schier alge- heele afwezigheid van gras in de weiden, die er meer dan treurig uitzien. Goede aardappelen worden te 's-Bosch aan dn markt voor f 1.50 per HL verkocht, terwijl de boter ad fl.60 per kilogram geldt. Op de tuinbouwtentoonstelling te Elberfeld was Nederland vertegenwoordigd door de heeren Jurrissen Zoon, Jacs Smits en Herman König, allen uit Naarden.De inzendingen van deze firma's werden met eerste prijzen bekroond, die van den heer Jacs. Smits met de zilveren staatsmedaille als hoogste onderscheiding.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3