A°. 1892. Maandag 12 September. N°. 8098 Eerste Blad. KENNISGEVING. SMtini paap over Mraïrair. KENNISGEVING. KENNISGEVING. esenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÉ. BHUEAl: BOTEB8TKAAT, B 2 7. Dit nummer bestaat uit drie bladen. De burgemeester van Schiedam brengt ter openbare kennis, dat wegens bet vernieuwen der brugvallen van de BRUG over de Kortehaven, die brug, aan te vangen Maandag den 12den September a.s., gedurende eenige dagen voor de passage gesloten zal zijn. Schiedam, den 9den September 1892. Da Burgemeester voornoemd VAN DIJK VAN MATENESSE. De Burgemeester van Schiedam, Gezien de missive van den Commissaris der Koningin in deze provincie, dd. 8 dezer, A. no. 3021 (2de Afd.) Brengt ter algemeene kennis, dat door den heer Minister van Birmeniand&che Zaken is bepaald, dat art. 8 van het koninklijk besluit van 4 Sep tember 1892 Staatsblad no. 215), tot vaststel ling van buitengewone maatregelen tot afwending van Aziatische cholera en tot wering harer uit- 'breiding en gevolgen, zal worden toegepast ten aanzien van personenkomende uit Rusland Hamburg, Altona, Antwerpen of Havre, zoodat ieder die een of meer personen komende uil Rus land, Hamburg, Altona, Antwerpen of Havre in zijne woning huisvest, verplicht is, onmiddellijk na aankomst van dien persoon of die personen daar van kennis te geven aan den Burgemeester en evenzoo kennis te geven aan den Burgemeester van elk verdacht ziektegeval in zijne woning, mits gaders van het vertrek van bovenbedoelde personen en van de plaats, waarheen zij alsdan vertrokken .zijn. Schiedam, den 9den September 1892. De Burgemeester voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. De Burgemeester van Schiedam, S O H O W over de Wateringen en llelnslooten In bet Oud- en 3Vieuw-West- Frankenland. W a a r s c h u wi 11 Lr. Schiedam, 10 September 1892. Twee presidentskeuzen brengen tegenwoor dig veel pennen, maar niet minder harts tochten in beweging. En 't kan ook moeilijk anders, 't Zijn geen gewone presidentschap pen het eene legt in handen van een man het uitvoerend bewind over een gebied, als ons werelddeel zoo groot, en over een bevolking van meer dan vijftig millioen zielen. We be doelen het presidentschap der Vereenigde Staten van Noord-Amerika. Weldra is presi dent Harrison aan de beurt van aftreding, en daar de aftredende terstond herbenoembaar is, lieeft de president de hem door de zooge naamde republikeinsche partij aangeboden candidatuur weder aanvaard. Onder zijn be stuur heeft de invoering plaats gehad van de naar haar voorsteller genoemde Mac-Kinley- wet, die den handel van Europa op Amerika een geduchten knak heeft gegeven, door de hooge invoerrechten, welke zij van ingevoerde artikelen heft. De president, die bij gelegen heid dat hij de candidatuur voor de volgende vierjaarlyksche periode aannam het woord voerde, wees met voldoening op het afgelegde tijdperk. Het aantal koopvaardijschepen dei- Unie was aanmerkelijk vermeerderd. In tijd van nood kon de staat ze benuttigen. Na tuurlijk, practisch Amerikaansch: Geen bui tengewone kosten voor een oorlogsvloot; maar in tijd van nood ieder koopvaardijschip tot oorlogsschip verklaren. Zoo'n idee is voor menigen Europeeschen staat om te watertan den. Voorts sprak de president over de uitmun tende werking van de Mac-Kinley-wet. Die hooge beschermende rechten waren een zegen voor de Unie. Onder anderen betoogde de heer Harrison, dat daardoor de standaard der loonen op een hoog peil kon blijven, en zich bleef verheffen boven die in Europa. Niet algemeen is echter de instemming met den lofzang van president Harrison over den stand der zaken in de Vereenigde Staten. Er is een tegencandidaat, namelijk Cleveland, die reeds eenmaóï als president op het Witte Huis te Washington zetelde. Deze is de can- didaat der democratische partij, aan welke de Mac-Kinley-wet een doorn in het oog is. Deze partij beweert, dat ze in getalsterkte toeneemt, en zelfs, dat de kansen vóórhaar candidaat niet ongunstig staan. Mocht ze er in slagen aan haar candidaat de meerder heid te bezorgen, misschien ware er dan een wijziging te wachten in een stelsel van afslui ting, dat toch waarlijk in onzen tijd kwalijk meer past. De tweede president, die weldra aan de beurt van aftreding komt, is Paul Kruger, de president der Transvaalsche republiek. Deze waardigheid wordt om de vijf jaren door de keuze des volks vernieuwd, en reeds driemaal is Kruger door zyn landgenooten als zoodanig gekozen, de eerste maal, toen door de aftreding van den thans reeds zoogoed als vergeten president Burgers een geheel nieuwe orde van zaken aanving. Ernstig was de bestrijding van Krugers candidatuur vroeger niet. Thans e-.enwel is emand tegen hem in het krijt getreden, wiens optreden van gewicht mag worden genoemd. Het is de opperrechter Kotzé, een man van uitgebreide kennis en groot aanzien n de republiek. Tweemaal heeft deze geweigerd tegenover lvruger een candidatuur te aan vaarden thans echter heeft hij gemeend een bod te moeten doen naar de hoogste waar digheid des lands, en met een loyaal schrijven aan den heer Kruger geeft hij dezen van zijn besluit kennis. Is dit schrijven open hartig, eerlijk, 't is merkwaardig ook. i»Zeer geachte President", zoo vangt het aan, en dan ontbreekt het niet aan betuigingen van waardeering, b.v.»uw vele bekwaam heden zal een ieder, ofschoon hij somtijds in meening van u mag verschild hebben, erkennenuw krachtige politiek, vooral wat betreft de onafhankelijkheid van het land, zal een ieder altijd bewonderen, en zal door iederen opvolger van u altijd als voorbeeld wok >n genomen." Dochdan volgt er een maar, en deze is, dat er tengevolge van allerlei omstandigheden groote hervormingen in het bestuur dienen plaats te hebben, en dan zegt de heer Kotzé, »dat hij sedert 16 jaar het land door en door heeft leeren ken nen, en zich gelukkig zou rekenen zijn mede burgers te kunnen bijstaan in de wellicht moeilijke dagen, die zij te gemoet gaan In het algemeen rekent de heer Kotzé het wensclielijk, dat in een republiek als de Transtaalsche het presidentschap niet meer dan hoogstens gedurende twee termijnen door denzelfden persoon worde vervuld, en om zijn redeneering met een voorbeeld te llustreeren, wijst hij op den grooten Washington, president der Vereenigde Sta ten, die aftrad, toen zijn tijd gekomen was, en die een herkiezing beslist wei gerde. In de redeneering van den heer Kotzé zal door velen in de Transvaalsche republiek met ingenomenheid worden toegestemd immers, mag men den Transvaalschen gene raal Smit gelooven en waarom zou men dat niet dan is de zucht naar verandering nergens grooter dan bij onze stamverwanten in Zuid-Afrika. De president der Fransche republiek, de heer Carnot, heeft van het seizoen gebruik gemaakt, om verschillende deelen der repu bliek te bezoeken. Voor eenige dageu was de president op vroeger geannexeerd grondge bied hij bevond zich in Savoye, dat voor 100 jaren door de zonen der eerste republiek eenvoudig aan Frankrijk gehecht was, dat er later wel weer van gescheiden werd, maar door de goede zorgen van den derden Napo leon weder bij Frankrijk werd ingelijfd. Ver gissen we ons niet, dan geschiedde dit zelfs bij volksstemming. Welnu, het eeuwfeest der eerste vereeniging is gevierd; de presi dent heeft toespraken aangehoord en toespra ken beantwoord. Aan omhelzingen van ver schillenden aard heeft het niet ontbroken; zelfs heeft de president een jongen omhelsd, die door zijn geniale famiiie met de Russische kleuren was getooid, en bij deze omhelzing heeft de president de betuiging gevoegd, dat deze omhelzing voor Rusland was bestemd. Misschien heeft de president der Fransche republiek een gemoed, dat spoedig ontvanke lijk is voor allerlei indrukkenmisschien was er ook een beetje jacht op effect bij, dat de Russische omhelzing deed brengenin elk geval, in aanmerking genomen de plaats, waar men was, en de gelegenheid, om welke men feestvierde, grenst het toch wel aan het belachelijke. Wat er toch uit die Russenvergoding in Frankrijk zal groeien? De Russische minister van buitenlandsche zaken vertoeft te Aix-les- Bains en ontvangt daar bezoeken van den Fransehen minister van buitenlandsche zaken en van andere Fransche staatslieden. De verstandig redeneerende Fransche bla den waarschuwen tegen de hooge verwach tingen, die door deze bezoeken gewekt konden worden, en ook de Russische verzekeren: »het zijn beleefdheidsbezoeken, waaraan overi gens geen waarde moet gehecht worden. Of deze verzekeringen de opgewonden Franschen zullen kalmeeren, is te betwijfelen. Als ze Rusland toejuichen, vloeken ze te gelijk Duitschland; daar schuilt het kwaad 1 U I 111 ^abonnementsprijs per kwartaal trance per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nominers f 1.85. - 2.50, - 0.10. Advkrtkntiïprijs: ran 1—«10 gewone regels met inbegrip van «ene Ooorant.10. Iedere gewone regel meer0.10. Drikmaai. geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. .Brengt bij dezen ter kennis van de ingezetenen: Dat het kohier van het Patentrecht No, 7 en dat ■voor de belasting op bet Personeel No. dezer Gemeente over iet Dienstjaar 1892'93, door den Heer Provincialen Inspecteur Ier Directe Belastin gen te Rotterdam, op den 8sten September 1892 ■executoir verklaardon op heden aan den Ont vanger der Direct! Belastingen, ter invordering -zijn overgemaakt. Voorts wordt bij dezen herinnerd, dat eenieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen; alsrneds dat heden de termijn van drie maanden ingaat, binnen welken de reclames tegen dezen aanslag behooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be- thoort, den lOden September 1892. De Burgemeester van Schiedam, VAN DIJK VAN MATENESSE, O Burgemeester en Wethouders van Schie dam, Gezien art. 9 der verordening op het reinigen en op de gevorderde breedte en diepte houden van de wateringen en heinslooten in het Oud- en Nicuw- West-Frankenland binnen genoemde gemeente, van den 19den Mei 1881; Brengen ter kennis van de eigenaars van lande rijen, huizen en erven in genoemd Frankenland, dat op Maandag den, 26sten September 189'2, des voormiddags ten negen ure, eene SCHOUW zal gedreven worden over bovenbedoelde watenugen en heinslooten. Wordende bij dezen ieder, dien zulks mocht aan gaan, gewaarschuwd om te zorgen, dat aan het voorgeschrevene bij de bovenaangehaalde verorde ning, alsdan behoorlijk voldaan zij. En opdat niemand hiervan onwetendheid zoude kunnen vporwenden, zal deze wot den afgekondigd waar het behoort. Schiedam, den lOden September 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. De StCrelaris, VERNÈDE.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1