Binnenlandse!!e Berichten. Gemengde Berichten. SCHIEDAM, 10 September 1892. Aan de leden van den gemeenteraad is medegedeeld, dat ten raadhuize ter inzage nedergelegd, teneinde in de eerstvolgende zitting van den raad tot eene benoeming te bunnen overgaan, een aanbevelingslijst ter benoeming van twee leden der commissie van voorlichting, bedoeld in art. 19 der ver ordening op de heffing van een plaatselijke directe belasting naar het inkomen, in de plaats van de heeren J. H. Houtman en J. C. H. Kramers, die te kennen hebben ge geven de benoeming niet aan te nemen. Op die aanbevelingslijst zijn geplaatst de heeren1. A. J. Bertels, 2. J. F. Rozestra- ten1. D. C. Kok, 2. J. Hoek (1832). De eholera-commissie alhier heeft heden aan de huizen der ingezetenen doen bezorgen een gedrukt exemplaar van «waarschuwingen ter voorkoming van cholera" en deze ook op de daarvoor bestemde plaatsen doen aan plakken. Onder de maatregelen door de cholera- commissie in het belang der openbare ge zondheid genomen behoort ook deze dat alle vuilnis- en aschkarren overdekt moeten zijn. De aannemer heeft er reeds heden enkele in. gebruik gesteld. Naar wij vernemen, zal aan de cholera- commissie eene philanthropische afdeeling worden toegevoegd. Maandagmorgen worden de standpijpen tot het verktijgen van water uit de waterleiding, waarvan gisteren openbare kennisgeving is geschied, voor het publiek geopend. Wij achten het niet overbodig er op te wjjzeo, het water, voor het gebruikt wordt als drinkwater of om er vaatwerk mede te wasschen, eerst te koken. Hedenmorgen kwam weder een tjalkschip, genaamd Oelestine, schipper F. Struif, alhier jn de haven, dat, naar wjj vernamen, den 27n Augustus van Brussel, over Antwerpen, vertrokken was. De bemanning werd reeds door den heer Elzevier Dom geneeskundig onderzocht en bevonden in gezonden toestand te verkeeren, welk onderzoek vijf dagen zal worden voortgezet. Het schip is geankerd beneden de benedenste boei. De gemeenschap met den vasten wal is gedurende vijf dagen verboden. Onder de bemanningen van het barkschip Mina en het tjalkschip Antina Smits zijn tot nog toe geen ziektegevallen voorgekomen. Het vice-consulaat van Zweden en Noor wegen alhier ontving gisteren de volgende depêche Nederland wordt van af heden door Zweden besmet verklaard wegens Aziatische cholera. Heden, 40 September, ontving het de volgende depêche Ook Noorwegen heeft Nederlandsche havens hesmet verklaard wegens Aziatische cholera. Hedenmiddag viel een driejarig knaapje aï spelende in de sloot langs de begraafplaats aan den Singel. Het achtjarig zoontje van den heer M. Tuyl, dat het ongeval bemerkte, sprong onmiddellijk te water, pakte den kleine en reikte hem over aan een der speelmak kers, die van den kant naar de redding stond te kijken. Hare Majesteiten de Koninginnen zullen Dinsdag de cavalerie-manoeuvres nabij Meer- veld bezoeken, op het Loo dejeuneeren en vóór het diner naar Soestdijk terugkeeren. De afgetreden gezant van Rusland, graaf Kapnist, zal niet meer te 's-Gravenhage terugkeeren. Met de ontruiming van het ge zantschapshotel in het "Voorhout is thans een aanvang gemaakt. De maatschappij tot exploitatie van staats spoorwegen en de Holl. ijzeren-spoorweg maatschappij hebben voor de inzendingen ten behoeve van de tentoonstelling te Batavia in 4893 vrije terugzending toegestaan. Wij herinneren, dat op aanvrage bij den heer J. H. de Bussy, Rokin 60, Amsterdam, prospectussen gratis te bekomen zijn. Vanwege den waterstaat wordt thans de rivier van hier tot buiten de hoofden van den Nieuwen Rotterdamschen Waterweg ge peild, teneinde te onderzoeken of erstroom- verlegging heeft plaats gehad of ondiepten zijn ontstaan. Als quarantaine-maatregel zullen kleine stoombooten en schepen, welke den Nieuwen Rotterdamschen waterweg binnenkomen met cholera-lijders aan boord, gedurende den tijd, door het geneeskundig toezicht noodig geoor deeld, aan den Hoek-van-Holland verblijven, nadat de lijders aan de *ziekeri-barak aldaar zijn afgegeven en de opvarenden en het schip zjjn ontsmet. Groote schepen van besmette streken met lijders aan boord, moeten in quarantaine naai' de oostpunt van Rozenburg, nadat de lijders aan de barak te Hoek-van-Hol!and zijn afge geven en ontsmetting van het schip heeft plaats gehad Nader meldt men, dat de quarantaine te Bilbao, voor schepen komende van Amster dam, slechts drie dagen zal duren, te Bilbao te houden, terwijl die voor schepen van Rot terdam op 40 dagen bepaald blijft, te San tander te houden. In de volgende week wordt te Zevenaar van rijkswege eene barak gebouwd, welke geheel naar de eischen des tjjds zal worden ingericht. Alle treinen uit Duitschland worden nu te Zevenaar vóór het uitlaten der reizigers geïnspecteerd en die reizigerswelke uit besmette plaatsen komen, in eene afzonder lijk daarvoor ingerichte tent gedesinfecteerd. De vergadering van afgevaardigden der Kamers van koophandel en fabrieken en van nijverheid- en landbouw-vereenigingen, die instemming betuigd hebben met het streven om tariefsherziening te verki ijgen, zal worden gehouden te Utrecht op Donderdag 45 Sep tember, in het gebouw voor kunsten en weten schappen. Er zal geen debat over het beginsel der wenschelijkheid van tariefsherziening gehou den worden, maar wel over de keuze der mid delen om daartoe te kunnen komen. «Onder de geneesmiddelen, die in staat zijn de cholerabacillen snel te dooden, en wel in 't bijzonder line en kaneelolie, zou ik het laatstgenoer verkiezen" zoo schreef prof. Van. rerbeek de Meijer. De likeur stokers Wilhelm Schudel Co., te Leiden, hadden reeds van de desinfecteerende kracht van kaneel gebruik gemaakt bij de bereiding van een sCeylon kaneel-likeur", welken drank zij nu natuurlek bijzonder onder de aandacht brengen, 'tls een aangename, verwarmende drank, die dus tegenwoordig wel niet onop gemerkt zal blijven. Het plan, om te Scheveningen op het sportterrein een spel schaak met levende figuren te doen spelen, is opgegeven. Naar het V. D. verneemt, bestaat het plan om te Utrecht onder de gymnasten eene vrij willige reddings-brigadeop te richten, tot hulp hij brandgevaar, geheel geschoeid op de leest van het Rotterdamsche brandweerkorps. Ook zijn reeds eenige stappen bij het gemeente bestuur gedaan tot het verkrijgen van vasten steun voor het plan. Gensis Khan schrijft aan het N. v. d. D. aan onze Hollandsehe dames het volgende: Hoeveel prijs ik ook stel op zindelijkheid, zoo zou ik toch onzen dames willen verzoeken, om, met het oog op het overbrengen van smetstoffen, het reinigen der straten geheel aan den stads- reinigingsdienst te willen overlaten. De vrouw des huizes let er angstvallig op, dat echtgenoot, kinderen en dienstboden zorgvuldig de voeten vegen, wanneer zij te huis komen, opdat zij zoo weinig mogelijk straatvuil in huis of slaapkamer brengen mama en den dochters evenwel schijnt het een behoefte te zijn al wat na het vegen weer op straat is gekomen met haar sieepen op te ruimenhet slatje van den werkman, de sputa van don teringlijder 1 »z., alles vegen zij op om, thuis gekomen, de robes, met al dit fraais voorzien, hier en daat op te hangende giftige kiemen verspreiden zich zoodoende, en de gezondheid van het huisgezin wordt opgeofferd aan te ver gedreven zindelijkheid Wanneer ik wat te zeggen had, stor:1 aan den hoek van elke straat een sterke Tartaar met ern groote schaar, om al die draagbare bezems af te knippen. De cadetten van het oudste studiejaar aan de K. M. academie te Breda hebben besloten voortaan het zoogenaamde «baren" geheel na te laten., Naar het JSbr. DU. verneemt, zal het jongetje L. S., uit 's-Hertogenbosch, dat vóór eenige weken onder geleide van den agent Dingen naar de inrichting Pasteur te Parijs vertrok, binnen eenige dagen geheel genezen terugkeeren. Te Hunsel is de herbergier H. C. zoo ernstig met een mes verwond, dat men voor zijn leven vreest. Het is den marechaussees der brigade Thorn gelukt, den dader, den landbouwer R. P. te Hunsel, aan te houden. Hij is naar Roermond overgebracht. Rotterdam. De gemeentelijke water leiding heeft in 4891 een voordeelig saldo van bijna f 445,000 opgeleverd, behalve de belasting op de buizen, die in dat jaar ruim f450,000 bedroeg. Bij de beoordeeling dezer cijfers moet men er op letten, dat ruim 5 millioen kapitaal voor de werken zijn besteed en dat het bedrag voor rente en aflossing van de genoemde sommen moet worden afge trokken. De gemeenteraad heeft zich met groote meerderheid vereenigd met het voorstel van den heer "Van Stolk om naar het voorbeeld van Amsterdam hier eene wetenschappelijke keuring van levensmiddelen in te voeren. Maassluis. Met het leggen der rails op het baanvak voor het spoor naar den Hoek- van-Holland is men thans tot aan de spoor brug alhier gevorderd, en alzoo aan het station van deze gemeente aangesloten. Delft. Naar wij vernemen, bestaat alhier het voornemen om, wanneer er gevallen van cholera mochten voorkomen, de patiënten in heete lucht te behandelen, naar de voor schriften door de hoogleeraren Stokvis en Forster en dr. Ruijsch aangegeven en waar mede de koninklijke academie van weten schappen zich vereenigde. De rapporten dier heeren en der academie werden als bijlagen in het jaarverslag van het geneeskundig staatstoezicht van 4886 opgenomen. (N. 11. Ct 's-Gravenhage, De afgetreden gezant van Rusland, graaf Kapnist, zal hier niet meer terugkeeren. Met de ontruiming van het gezantschapshotel in het Korte Voorhout is thans een aanvang gemaakt. De aartshertogin Margaretba van Oostenrijk vertrok heden naar Baam, dineert bij de Koninginnen en keert met den laatsten trein naar de residentie terug. Groningen. Een nieuw geval van cholera heeft zich alhier voorgedaan met doodelijken j afloop. j Zwolle. Naar men verneemt, heeft de minister van buitenlandsche zaken, daartoe gemachtigd door H. M. de Koningin-Weduwe, Regentes, op een adres van D. Wijnheek e. a. te Zwolle, om vernietiging van het be sluit der Staten van Overijsel, waarbij de heeren mr. S. J. van Roijen en mr. C. baron de Vos van Steen wijk als leden dier Staten zjjn toegelaten, te kennen gegeven, dat voor tusschenkomst der regeering in dezen geen temen zijn. (Z. Cf.) Itaarn. De koninklijke familie zal Zater dag 47 Sept., na een verblijf van ruim 3 maanden, het lustslot Soestdijk verlaten. Het stalpersoneel en de paarden gaan voor de helft naar het Loo en voor de andere helft naar 's-Hage. Er is door de heide Koninginnen wel ge bruik gemaakt van de groote verscheidenheid van wegen die hier in den omtrek worden gevonden, zoodat er geen berijdbare weg is overgebleven die niet door de vorstelijke personen is gepasseerd. Amersfoort. De Kamer van koophandel en fabrieken alhier heeft besloten, bij zelf standig adres, het verzoek van de Kamer te Winschoten, om afschaffing van de wet op het plakzegel, te ondersteunen. Te Knocke-aan-Zee (Belgische provincie West- Vlaanderen), is een Brusselsche dame, mevr. Lemoine, die bij laag tij Zondag 1.1. een laatste zeebad wilde nemen, verdronken met den bad meester, dien zij veiligheidshalve had meegeno men. De badman bracht haar onvoorzichtig te ver in zee. Zij werden door een paar groote golven meegesleept, en voor men hen te hulp Ron komen verscheidene jongelieden aan het strand gingen met dat doel in zee waren beiden verdronken. Het lijk der dame werd den volgenden morgen vroeg teruggevonden, op 2 kilometer afstand van het strand. Om dienst te doen als verplegers te Hamburg werden o. a. in Duitsche plaatsen aan de grenzen bij aangeplakte biljetten personen gevraagd tegen een handgeld van f 50 en f 12 vergoeding per dag. Te Stargard (Pruisen) is een dienstmeisje ge vangengenomen, dat een brand had gesticht, waardoor 38 gebouwen in de asch gelegd werden. De correspondent van de Times te Parijs heeft een onderhoud gehad met den heer Pasteur en van hem eenige medeeliugen ontvangen nopens de anti-cholera-vaccine. De proefnemingen daarmede, tot dusverre- hoofdzakelijk op dieren genomen, hebben de beste resultaten gehad, maar thans heeft de heer Pas teur zich gewend tot de regeering van Siam, waar de cholera endemisch is, om vergunning te verkrijgen om een deel der inwoners in eenige der dorpen in te enten. Wordt dit verzoek toe gestaan, dan zal eerlang kunnen uitgemaakt ■worden of de inenting een voorbehoedmiddel tegen de cholera in eiken vorm is. In het instituut van den heer Pasteur zijn de proeven genomen met honden. De vaccine werd op hen overgebracht door onderhuidsche inspui tingen) daarna werd de smetstof op de gewone wijze in de darmen gebracht en de dieren stier ven niet. Honden die niet gevaccineerd waren stierven echter onder de gewone verschijnsels» van cholera. Een treurig ongeluk is dezer dagen gebeurd te Condé Folie (Fransch departement Somme). Het dochtertje van een baanwachter aldaar speel de op den spoorweg, toen de moeder een trein zag aankomen. Ook de vader kwam in grooten angst aanrennen, maar het was te laat. Op het oogen- blik, dat hij vrouw en kind vastgreep, om hen aan het dreigend gevaar te ontrukken, kwam de trein, en alle drie werden onder de locomotief verpletterd.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2