A0. 1892. N°. 8098. Tweede Blad. Feuilleton. UE8BETH. Maandag 12 September. z ©sen veertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, uitgïyërTT odé. Aan onze Abonnés. Buiteiilanflsche Berichten. GO JH;1 abonnementsprijs, per kwartaal Jranco per postdoor het geheele Rijk Afzonderlijke noimners 1.85. - 2,50. - 0.10. BÜKEAV: BOTfiRlTRAAT, E 2 7. Advertentieprijs: van 1—10 gewone regels met inbegrip van eene Conrantf .10. Iedere gewone regel meer- 0.1 Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Met den uitgever van «MARLITT'S Geïllustreerde Werken", opnieuw in het Nederlandsch vertaald en met oor spronkelijke platen voorzien heeft onze uitgever een overeenkomst getroffen, waar door hij in staat is den abonnés een buitengewone aanbieding te doen, n.l. om de werken van de gevierde Duitsche schrijfster, op een gemakkelijke wijze voor zeer geringen prijs in eigendom te bekomen, wat naar wij vertrouwen, door onze lezers met ingenomenheid zal worden begroet. Bij het begin van elke maand zal n.l. onzen lezers de gelegenheid worden aangeboden om tegen betaling van slechts vijftig cents voor de abonnés binnen de stad en zestig cents buiten de stad, (tegen toezending van postwissel) een deel der geïllustreerde werken van E. M a r 1 i 11 in eigendom te verkrijgen. Beginnende met „liet Geheim van de -Oude Juffrouw" zal o. a. een maand later «Het Heide-Prinsesje", worden aange boden, daarna «Rijksgravin Gisela" enz. enz., alzoo elke maand een nieuw werk tegen betaling van slechts vijftig cents, totdat alle Romans en Novellen van M a r 1 i 11 com pleet zijn en desverkiezende in twee Pracht banden, mede voor lagen prijs verkrijgbaar, kunnen worden ingebonden. Hoewel onze uitgever verwacht dat de lezers gaarne gebruik zullen maken van de gelegenheid, om op goedkoope en gemak kelijke wijze alle werken van 91 arlltt in hun bezit te krijgen, stelt hij de intee- kening slechts per deel open en behoudt ieder de volkomen vrijheid op éon of meer deelen in te teekenen. Voor verdere bijzonderheden omtrent het eerst verkrijgbaar gestelde werk van E. W arlltt: „Het Geheim van de Oude Juffrouw" leze men achterstaande adver tentie. DUlISCIltASD, De hoogste overheid der protestantsche kerk in Pruisen heeft voor aanstaanden Zondag een algemeen gebed in de kerken voorgeschreven wegens het dreigend gevaar voor cholera. In officieele publicaties, welke allerwegen verspreid worden, wordt op populaire wijze uiteengezet, hoe men bij het gevaar voor ver spreiding der cholera voorzichtig en zonder overdreven vrees te leven heeft. Naar het te Maagdenburg verschijnende Israel. Wochenschrift meldt, heeft de keizer zich tegen het antisemitisme uitgesproken. In den laatsten tijd heeft de antisemitische pers den bevelhebber der lijfgarde huzaren, luit.-kolonel Von Moszner, aangevallen omdat hij van joodsche afkomst zou zijn. Dienten gevolge werd tegen de Neuc Deutsche Zeitg. te Leipzig eene vervolging ingesteld wegens laster en beleediging. De betrekkelijke artike len werden den keizer voorgelegd en deze heeft kort daarna den heer Von Moszner, die werkelijk van joodsche familie afstamt, bij de parade tot vleugel-adjudant benoemd. Bij die gelegenheid drukte de keizer hem zijn diepste leedwezen uit, dat de godsdienst- en partyhaat in Duitschland tegenwoordig zelfs geen ontzag meer heeft voor de officiers epauletten, en dat er lieden zijn wien niets meer heilig is, zoodra het geldt lucht te geven aan hunne ziekelijke lasterzucht. «Ge lukkig echter, zoo besloot de keizer, kan 'dergelijke laster mij niet bereiken." Ofschoon onlangs de verklaring van den president der rechtbank te Hamburg, dat hij niet de minste waarde hechtte aan het getui gt,nis van sociaal-democraten, omdat dezen er niet het minste bezwaar in zien tegenover den strafrechter meineed ten gunste hunner partijgenooten te plegen, tot een heftig protest van de zijde der sociaal-democraten leidde, heeft zich Donderdag voor het hof te Breslau een soortgelijk geval voorgedaan. Het socialistisch dagblad Yoïkswacht werd vervolgd wegens overtreding der drukperswet. Voor den aanvang der zitting verklaarde de president, dat met het getuigenis der getuigen- a décharge geen rekening kon worden gehou den, daar zij, als socialisten, zeker niet overeenkomstig de waarheid zouden getuigen, wanneer zij dat in het belang hunner partij achtten. De verdediger protesteerde heftig, en ten slotte werd de zitting geschorst, daar de president een anderen getuige wiide hoo- ren, die geen socialist was. Het plan voor een gordelspoorweg om Berlijn ontmoet veel bijval. Verschillende gemeenten en grondbezitters hebben de hun behoorende gronden gratis beschikbaar ge steld. Ook de militaire overheid stelt veel belang in het plan. Met het rijksspoorweg- bestuur zijn onderhandelingen aangeknoopt over een subsidie van 20,000 M. per KM. De bouwkosten worden op 50 a 00,000 M. per KM gesehat. BELGIË. Voor reizigers uit België over Bleijberg komende, alsmede voor die uit Holland, is te Aken aan het station Templerbend eene geneeskundige controle ingesteld. Gisternacht hebben te Liévin ernstige on geregeldheden plaats gehad. Van verscheidene huizen, bewoond door Belgische werklieden, werden deuren en vensters vernield, terwijl eene kroeg geplunderd en vernield werd. Ver scheidene arrestatiën hadden plaats. ENGELAND. Ook hier te lande beginnen de voornaamste geneesheeren meer en meer aan te dringen op het verbranden van lijken van aan cholera overleden personen. Door ze te begraven be waart men de kiemen der ziekte, die daar door in volgende jaren gelegenheid vindt om zich opnieuw te openbaren. Het congres der Trades Unions te Glasgow besloot Donderdag om aan de regeering te vragen, geen enkel voorwerp aan te koopen, dat buitenslands vervaardigd is. Het weigerde echter om zich te verzetten tegen het in Engeland opnemen van buitenlandsche werk lieden. Het nam een besluit nan, waarbij de leden van het Parlement en de werklieden worden uitgenoodigd om terstond een inter nationaal congres bijeen te roepen, teneinde tot eene gemeenschappelijke verstandhouding te komen, om den achtuurswerkdag te ver krijgen. Het congres heeft met 205 tegen 455 stem men zich verklaard ten gunste van den werk dag van 8 uren. Op 13 dezer zullen 10,000 arbeiders in de staalfabrieken van Zuid-Wales en Monmouth hun brood verliezen door het opzeggen van het arbeidscontract. Ook te Leeds zal waar schijnlijk heden het werk worden opgezegd door 30,000 arbeiders. De laatste hier te lande ontvangen berichten omtrent den godsdienstoorlog in Uganda blij ven de schuld daarvan geheel werpen op de Fransehen, die de onlusten kennelijk hel-ben Eene nachfgescliiedenis. 3. De «oude Lourens" had voor de woning des burgemeesters zijne huiveringwekkende vracht aanvaard en een verzegeld voor de directie van het anatomisch museum te Tubingen bestemd schrijven aangenomen. Zonder zich veel te storen aan de berisping, dat hij zoo laat ge komen was of aan de vermaning tot voorzich tigheid wanneer de donkere van onheil zwangeie hemel en de stijgende vloed met gevaar mochten dreigen, had hij onverschillig de reis aanvaard. Op het afgesproken punt aan den kruisweg, waar Liesbeth liern reeds wachtte, had hij even stilgehouden en haar opgenomen. Op zijn wenk had zij naast hem plaats genomen op de zitbank, -die met een paar roestige haken aan de zijwan- en van het ruwe voertuig was bevestigd. Haar verwonderden, wagenden blik, dien zij bij het opstijgen op het lange met een kleed bedekte voorwerp in het rijtuig had geworpen, had hij schuw ontweken. Tegen zijne gewoonte had hij de zweep over het paard gelegd"en de teugels met beide handen gegrepen om het dier tot spoed aan te sporen. «Waarheen gaan wij, vader vroeg Liesbeth na eene wijie zwijgens op schuchteren toon. «Naar Tubingen," was het korte antwoord, dat verder vragen afsneed. Toen hij evenwel bemerkte, dat het meisje niet ophield gedurig achterom te kijken, zeide hij«Kijk voor u. Ik kan den weg niet goed meer zien. Het is van avond vroeg donker. Ziedaar, wij zijn al dichter bij 't water, dan ik dacht. Kijk toch met mij uit!" Liesbeth scheen de bedoeling van deze ver maning te bevroeden. Althans na eenigen tijd richtte zij opnieuw, maar zacht en op bedeesden toon de vraag tot den ouden man«Welke vracht hebt gij toch eigenlijk, vader?" Weder deed deze alsof hij de vraag niet hoorde, trok aan de teugels en schoof de klep der reeds bij zijn afrijden aan het ge meentehuis opgestoken lantaarn hooger maar toen Liesbeth hare vraag iets dringendor her haalde, was bet barscbe bescheid «Dat gaat je niets aan". Langen tijd reed men zwijgend voort. De zon kon nog niet lang onder de kimmen zijn, en toch was de schemering reeds geweken en had plaats gemaakt voor eene sombere duisternis. Eenige kort op elkaar volgende rukwinden kondigden het naderen van storm aan. Enkele groote regendroppels sloegen de reizigers in het gezicht. De oude bromde iets in zijn baard en sloeg weer op zijn-ros in. Maar pas bad het paard zijnen draf versneld en hotste het onbeholpen voertuig met groote slingeringen langs den niet zeer effen straatweg, of Lourens gevoelde zich krachtig in den arm gegrepen. Hij staarde zijne gezellin verschrikt in het bleeke, ontdane gelaat. «Houd eens in, vader! Iloort ge niet?.Er wordt in Rottenburg geschoten. Ik hoor ook klokgelui. Het is hoog water I" De oude hield bet paard met een ruk in en het voertuig stond schokkend stil. Door den schok was er beweging gekomen in het donkere voorwerp op den wagen. Het was wel een voet naar voren geschoven. De oude zag het niet en luisterde met alle inspanning naar de geluiden uit de verte. Liesbeth trilde van vrees en koude en trok haar omslagdoek dichter over de schouders. Onheilspellend klonk nu het klokgeklep al luider en luider door het donker, 't Geheel ging gepaard met een gedruisch als van een verwijder den donder en bij tusschenpoozen builden de rukwinden over de eenzame vlakte. «God zij ons genadig," zuchtte de oude Lou rens, diep ontsteld. Angstig blikte hij rugwaarts in de richting van. Rottenburg. Overal aan den horizont schenen lichten en vuren, die op de hoogten ontstoken waren, om den landbewoners ten gids te strekken. Reeds danste de weerschijn dier vuren in de wateren, waarmee de laagst

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 5